Części do lodówki - oryginalne i zamienne
(132 884 produktów)Części oryginalne i zamienne do lodówek. Zastosuj filtr a zawęzisz pole wyszukiwania danej części. Pamiętaj, że najszybsza droga do znalezienia właściwej części to wpisanie modelu w wyszukiwarkę. W celu ułatwienia znalezienia przez Ciebie tabliczki znamionowej w zamrażarce podpowiadamy, aby spojrzeć na dno zamrażalnika. Dla upewnienia się czy dana część pasuje, sprawdź nasze karty złożeniowe. Borykasz się z problemem zawiasów w lodówce? Krótki filmik instruktażowy na naszym kanale na YouTube pokaże Ci jak wymienić, dobrać, a także zamontować zawiasy. Chcesz przedłużyć żywotność swojego urządzenia? Skorzystaj z naszego bogatego asortymentu na środki pielęgnacyjne do sprzętów AGD.
- (12 403)
- (10 939)
- (18 280)
- (11 951)
- (6 198)
- (3 268)
- (3 172)
- (1 056)
- (7 254)
- (1 712)
Wikingowie i lodówki
Wikingowie jako pierwsi stosowali coś, co przypominało lodówkę. Pierwowzór znanego nam z każdej kuchni urządzenia przybierał formę wykopanego z dala od paleniska półmetrowego dołu, na dnie którego kładziono śnieg lub lód.
Przechowywaną w takiej "lodówce" żywność dodatkowo okładano śniegiem lub lodem i zakopywano. Metoda być może mało higieniczna, ale skuteczna. Przechowywane w ten sposób tusze zwierząt wytrzymywały nawet kilka miesięcy po zakończeniu zimy.
W średniowieczu i następujących po nim wiekach budowano lodownie – średniej wielkości magazyny wypełnione lodem, pełniące rolę spiżarni ulokowanych w oddaleniu od izb mieszkalnych. Były ku temu dwa powody: po pierwsze, ciepło pochodzące z paleniska zdecydowanie źle wpływało na przechowywaną żywność oraz roztapiało lód i śnieg; po drugie, pomieszczenie wypełnione po brzegi lodem i zmrożonym mięsem niekoniecznie pozytywnie wpływało na temperaturę wewnątrz domostwa.
Na szczęście jednak w 1914 roku skonstruowano pierwszą lodówkę z prawdziwego zdarzenia, przypominającą znane nam konstrukcje: komora chłodząca i drzwi, całość w formie szafy. Pierwsze modele naturalnie nie miały oświetlenia wewnętrznego,szklanych półek czy nawiewu zimnego powietrza. Tego typu usprawnienia przychodziły z czasem, towarzysząc rozwojowi myśli technologicznej oraz możliwościom produkcyjnym.
Obecne modele to nie tylko szafa zastępująca dziurę w ziemi. Lodówki coraz częściej konstruowane są w taki sposób, by zaspokoić wszystkie nasze potrzeby związane z chłodnictwem: wbudowane kostkarki do lodu czy szuflady NoFrost zapewniają uniwersalność, której dziura w ziemi mogłaby tylko pozazdrościć. Dzięki temu właśnie dziś nie musimy nic budować i kopać...
Jak zwiększyć wydajność lodówki?

Ilość oraz sposób ułożenia żywności w komorach lodówki znacząco wpływa na wydajność chłodzenia. Wypełnienie komory zamrażalnika produktami w taki sposób, by były ciasno upakowane i przylegały do siebie, pomaga w utrzymaniu niskich temperatur. Ułożona w ten sposób zmrożona żywność o wiele wolniej się rozmraża, gdyż wchłaniana energia cieplna jest równomiernie rozprowadzana po całej "bryle" stworzonej z produktów. Ograniczony w ten sposób zostaje także obieg powietrza pochodzącego zza lodówki i dostającego się do komory podczas otwarcia drzwiczek. Powietrze takie jest zawsze cieplejsze niż wnętrze komory, dlatego też może podnieść temperaturę pojedynczych produktów. W komorze zamrażalnika nie występuje obieg powietrza z układu chłodzenia lodówki, dlatego też bez obaw możemy nawet "na siłę" upychać w zamrażalniku kolejne produkty żywieniowe. W razie zepsucia czy awarii części zamienne do lodówek znajdziesz w naszej ofercie.
W przypadku komory chłodziarki obowiązuje odwrotna zasada: między poszczególnymi produktami pozostawiamy mniej więcej trzy centymetry wolnej przestrzeni w celu umożliwienia swobodnego przepływu powietrza z nawiewu. Nawiew prowadzi schłodzone powietrze do komory chłodziarki, utrzymując temperaturę żywności na właściwym poziomie oraz regulując wilgotność powietrza. Zbyt ciasno upakowane produkty nie tylko gromadziłyby niechcianą, szybko zamieniającą się w szron wilgoć, ale blokowałyby także przepływ powietrza do określonych stref komory chłodziarki. Najmniej chłodzona strefa chłodziarki, ze względu na zwiększony kontakt z ciepłym powietrzem, to drzwi - dlatego też na półkach drzwiowych oraz balkonikach umieszczamy produkty, o których zepsucie nie musimy się martwić. Wbrew powszechnej opinii jednak nie ma większej różnicy w temperaturach między poszczególnymi półkami - pod warunkiem, że lodówka wyposażona jest w nawiew chłodnego powietrza. Rzeczywiste różnice pomiędzy poszczególnymi półkami wynoszą około jeden stopień Celsjusza (według badań przeprowadzonych przez firmę BEKO).
Nie działa No Frost w lodówce
W momencie awarii urządzeń AGD nie musimy panikować. Warunkiem naprawy jest odpowiednie rozpoznanie problemu w urządzeniu. Udowadniamy, że drobne naprawy możesz wykonać samodzielnie. Pilnujemy również, abyście jak najlepiej dbali o własne urządzenia. Nieustannie szkolimy się w kwestii naprawy sprzętów AGD, aby pomagać naszym klientom.
Zobacz rozwiązanie