Uszczelki do lodówki
Uszczelki do lodówki spełniają jedno z ważniejszych zadań – utrzymują temperaturę wewnątrz urządzenia. Dzięki temu dbają nie tylko o świeżość produktów, ale też o wydajność lodówki, dbając, aby ciepłe powietrze nie przedostawało się z zewnątrz. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią uszczelkę, która pasuje do rozmiaru i kształtu drzwi Twojej lodówki. Przed zakupem uszczelki upewnij się, że wybierasz uszczelkę odpowiednią do marki, modelu i rozmiaru lodówki. Możesz dobrać uszczelkę po wymiarze, zmierz dokładnie wysokość i szerokość uszczelki, która się uszkodziła lub wpisz konkretny model lodówki. Potrzebujesz instrukcji wymiany? Zobacz na filmiku jak wymienić uszczelkę w lodówce?
- powrót do Części do lodówek
- Uszczelki
- Uszczelki (wszystkie) (7 444)
- Uszczelki drzwi (7 007)
- powrót do Części do lodówek
- Uszczelki
- Uszczelki (wszystkie) (7 444)
- Uszczelki drzwi (7 007)
Magnetyczna uszczelka drzwi w lodówce - jej rola
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w chłodziarko-zamrażarce odgrywa uszczelka drzwi do lodówek. Bez niej korzystanie z tego niezbędnego na co dzień urządzenia byłoby bardzo utrudnione, jeśli nie całkowicie uniemożliwione. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, główną rolą uszczelki do lodówki jest zadbanie o właściwą szczelność drzwiczek. Sprawia, że gorące powietrze z kuchni nie dostaje się do środka komory, a na zewnątrz nie ucieka to schłodzone. Dzięki temu nie dochodzi do niebezpiecznych wahań temperatury, które mogą spowodować problemy z chłodzeniem, zbyt duże nagromadzenie lodu oraz przecieki.
Uszczelka do lodówki – jaką zakupić?
Ze względu na fakt, że drzwiczki w chłodziarko-zamrażarce otwiera się czasem nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, nie trudno o awarię uszczelki do lodówki. Dochodzi przede wszystkim do jej wytarcia lub po prostu z biegiem czasu się zużywa – pęka, wyszczerbia się lub przestaje właściwie przylegać. W takim przypadku trzeba koniecznie dokonać wymiany, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń urządzenia. Jak zdiagnozujemy problem niedomykających się drzwi w lodówce w uszczelce, możemy zabierać się za jej wymianę.
Pod względem montażu, uszczelki do lodówek dzielą się na dwa rodzaje. Mogą być klejone lub wciskane. Klejenie odbywa się zazwyczaj w przypadku uniwersalnych uszczelek, które trzeba przyciąć pod konkretny wymiar drzwi. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy producent lodówki wycofał już sprzedaż oryginalnego produktu.
Wciskane występują natomiast w większości lodówek Beko, Whirlpool, Amica, Electrolux. Specjalnie pofalowana struktura elementu i liczne zagięcia na jego powierzchni pozwalają na dokładne umiejscowienie w futrynie drzwiczek. Montaż nie wymaga użycia narzędzi, dlatego praktycznie każdy poradzi sobie z wymianą takiej uszczelki do lodówki na własną rękę.
Dobór i konserwacja uszczelki drzwi do lodówki
Jeżeli uszczelka drzwi do lodówek w Twojej chłodziarko-zamrażarce jest zniszczona i wymaga zastąpienia nową, sprawdź dokładne dane urządzenia na tabliczce znamionowej. Tam znajduje się numer seryjny, który pozwoli na bezproblemową identyfikację konkretnego sprzętu, co zaś ułatwi dobór odpowiedniego produktu. Taka tabliczka znajduje się zazwyczaj na bocznej ścianie wewnętrznej komory lub pod szufladą na warzywa. Czasami, rzadziej, na suficie albo z boku, na zewnątrz.
W jaki sposób dbać o uszczelkę do lodówki, aby posłużyła przez jak najdłuższy czas, nigdy nie zawodząc efektami swojego działania? Przede wszystkim trzeba usuwać z niej różnorakie zabrudzenia, które osadzają się na powierzchni podczas codziennego użytkowania lodówki. Chodzi o resztki jedzenia, tłuszcz itp. Zazwyczaj wystarczy wyczyścić uszczelkę wilgotną ściereczką, a następnie wytrzeć ją do sucha. Jeśli masz podejrzenia, że w Twojej chłodziarko-zamrażarce doszło do rozszczelnienia, możesz wykonać tzw. „test kartki”. Włóż ją pomiędzy ścianę komory i uszczelkę, a następnie zamknij drzwi. Kiedy wypadnie, oznacza to, że jest zużyta i nie uszczelnia drzwi we właściwy sposób, więc trzeba dokonać wymiany, aby zapobiec problemom z temperaturą oraz zbierającą się wodą.
Uszczelki magnetyczne do lodówki są podstawowym wyposażeniem
W chłodziarko – zamrażarkach kluczową rolę odgrywa szczelność drzwiczek. Aby zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz urządzenia uszczelka do lodówki powinna dokładnie przylegać. Z biegiem czasu jej namagnesowanie słabnie i traci elastyczne właściwości, dlatego warto uprzednio odpowiednio o nią zadbać.
Uszczelki magnetyczne drzwi do lodówek dzielą się na dwa rodzaje pod względem montażu. Mogą być klejone lub wciskane. Klejenie odbywa się zazwyczaj w przypadku uniwersalnych uszczelek, które trzeba przyciąć pod konkretny wymiar. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy producent lodówki wycofał z produkcji sprzedaż oryginalnej uszczelki.
Większość uszczelek wciskanych występuje w lodówkach Beko, Whirlpool, Amica, Electrolux. Pofalowana powierzchnia elementu i liczne zagięcia, pozwalają na dokładne umiejscowienie w futrynie drzwiczek. Montaż nie wymaga użycia narzędzi, dlatego praktycznie każdy poradzi sobie z wymianą uszczelki na własną rękę.
Nie działa No Frost w lodówce
Nie wyrzucajmy sprzętu AGD od razu, jak tylko odmówi nam posłuszeństwa. Koniecznością będzie sprawdzenie przyczyny usterki. Pokazujemy, że drobne awarie nie wymagają wzywania fachowca. Mamy już szeroką bazę porad dotyczącą dbania o urządzenia, które każdy ma w swoim domu. Niezmiennie pogłębiamy naszą wiedzę, aby przekazywać wam istotne informacje.
Zobacz rozwiązanie