Jak dbać o lodówkę?

katarzyna | 14 października 2021

Poznaj praktyczne wskazówki, jak dbać o lodówkę. Wprowadź je w swoje życie, a na pewno przedłużysz żywotność urządzenia. Lodówkę używasz codziennie, nawet zaglądasz do niej kilka razy dziennie. Dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do przechowywania produktów spożywczych w odpowiedniej temperaturze.

Właściwa pielęgnacja – jak dbać o lodówkę?

Cykliczne odświeżanie urządzenia, rozmrażanie i utrzymanie porządku na półkach to na pewno dobre praktyki w każdym domu. O lodówkę należy dbać systematycznie. Warto pamiętać o tym, aby myć zarówno wnętrze lodówki, jak również wszystkie półki i balkoniki. Pomocne w takim przypadku mogą się okazać dobre środki ułatwiające pielęgnację sprzętu, np. na bazie kwasku cytrynowego i alkoholu. W przypadku frontów ze stali nierdzewnej inox świetnie sprawdzą się chusteczki do czyszczenia lub mleczko. Nie należy używać ostrych gąbek, ponieważ łatwo porysujemy powierzchnię.

Regularne odmrażanie to podstawa

Aby uniknąć awarii lodówki pamiętajmy o regularnym odmrażaniu. Lodówki z funkcją „no frost” tzw. lodówki bezszronowe nie wymagają regularnego rozmrażania. Pozostałe typy lodówek w zależności od ich rodzaju będą wymagały częstszej pielęgnacji.

Tradycyjne lodówki bez funkcji samo rozmrażania oraz bez funkcji „no frost” powinny być rozmrażane co najmniej 2 razy w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. 

nie wiesz jak dbać o lodówkę? podpowiemy

Pomocne funkcje ułatwiające dbanie o lodówkę

Jak dbać o lodówkę przy użyciu specjalnych funkcji? Jedną z przydatnych opcji jest funkcja „vacation” dostępna dziś w wielu modelach lodówek Samsung, LG. Pozwala ona na ustawienie sprzętu w trybie oszczędnym i przy zmniejszonej mocy przy założeniu, że przez określony czas sprzęt nie będzie użytkowany np. podczas dłuższego wyjazdu wakacyjnego. Nie musimy w takim przypadku całkowicie wyłączać lodówki.

Zadbaj o drożność kanałów wentylacyjnych

Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, aby zachować odpowiedni mikroklimat w lodówce. Kanały muszą być odsłonięte, aby chłodne masy powietrza mogły docierać do każdej części w lodówce. Opieranie produktów o ścianki uniemożliwia swobodny przepływ powietrza.

Czyść odpływ na skropliny

Na tylnej ścianie lodówki znajduje się otwór na skropliny, który powinien pozostawać drożny, dlatego należy go regularnie przetykać. Woda spływa po ściankach i kanałem trafia do tacki na skropliny. Czasami w odpływie zbierają się złogi i zanieczyszczenia pochodzące z artykułów spożywczych.

Czyść uszczelki 

Uszczelka zamrażarki i chłodziarki również zbiera zanieczyszczenia. Szmatka nasączona płynem do mycia naczyń w zupełności wystarczy do jej wyczyszczenia.

Regularnie wymieniaj filtr wody

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem lodówki side-by-side, to na pewno masz kostkarkę do lodu wraz z dystrybutorem wody. Wymienia się w niej filtr wody, który jest bardzo ważny i wpływa na smak oraz jakość wody. Filtry wody mogą być wkręcane lub instalowane na wężyku. Średnio, co 3 – 6 miesięcy wymienia się filtr, ponieważ traci właściwości. 

Zobacz inne artykuły dotyczące lodówek:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x