Jak dbać o lodówkę?

katarzyna | 14 października 2021

Poznaj praktyczne wskazówki, jak dbać o lodówkę. Wprowadź je w swoje życie, a na pewno przedłużysz żywotność urządzenia. Lodówkę używasz codziennie, nawet zaglądasz do niej kilka razy dziennie. Dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do przechowywania produktów spożywczych w odpowiedniej temperaturze.

Właściwa pielęgnacja – jak dbać o lodówkę?

Cykliczne odświeżanie urządzenia, rozmrażanie i utrzymanie porządku na półkach to na pewno dobre praktyki w każdym domu. O lodówkę należy dbać systematycznie. Warto pamiętać o tym, aby myć zarówno wnętrze lodówki, jak również wszystkie półki i balkoniki. Pomocne w takim przypadku mogą się okazać dobre środki ułatwiające pielęgnację sprzętu, np. na bazie kwasku cytrynowego i alkoholu. W przypadku frontów ze stali nierdzewnej inox świetnie sprawdzą się chusteczki do czyszczenia lub mleczko. Nie należy używać ostrych gąbek, ponieważ łatwo porysujemy powierzchnię.

Środki ułatwiające pielęgnację oraz części zamienne do lodówek znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Regularne odmrażanie to podstawa

Warto zaopatrzyć się w płyny, którymi można odświeżyć wnętrze urządzenia. Ze względu na przechowywaną żywność wnętrze lodówki musi być myte środkami przeznaczonymi specjalnie dla lodówek. Aby uniknąć awarii lodówki pamiętajmy o regularnym odmrażaniu. Lodówki z funkcją „no frost” tzw. lodówki bezszronowe nie wymagają regularnego rozmrażania. Pozostałe typy lodówek w zależności od ich rodzaju będą wymagały częstszej pielęgnacji. 

Tradycyjne lodówki bez funkcji samo rozmrażania oraz bez funkcji „no frost” powinny być rozmrażane co najmniej 2 razy w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. 

nie wiesz jak dbać o lodówkę? podpowiemy

Pomocne funkcje ułatwiające dbanie o lodówkę

Lodówki stworzone są z myślą o maksymalnej użyteczności. Dlatego wybrać można wiele funkcji, które ułatwią rozwiązanie kwestii, jak dbać o lodówkę. Jedną z przydatnych opcji jest funkcja „vacation” dostępna dziś w wielu modelach lodówek Samsung, LG. Pozwala ona na ustawienie sprzętu w trybie oszczędnym i przy zmniejszonej mocy przy założeniu, że przez określony czas sprzęt nie będzie użytkowany np. podczas dłuższego wyjazdu wakacyjnego.Nie musimy w takim przypadku całkowicie wyłączać lodówki. 

Zadbaj o drożność kanałów wentylacyjnych

Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, aby zachować odpowiedni mikroklimat w lodówce. Kanały muszą być odsłonięte, aby chłodne masy powietrza mogły docierać do każdej części w lodówce. Opieranie produktów o ścianki uniemożliwia swobodny przepływ powietrza.

Czyść odpływ na skropliny

Z tyłu lodówki znajduje się otwór na skropliny, ważne jest, aby lodówka pozostawała drożna. Co to oznacza? Woda spływa po ściankach i kanałem trafia do parownika, tam następuje odparowanie i cykl się powtarza. Czasami zbierają się w odpływie złogi i zanieczyszczenia pochodzące z artykułów spożywczych.

Czyść uszczelki 

Uszczelka zamrażarki i chłodziarki zbiera również zanieczyszczenia. W rogach namnażają się bakterie, dlatego warto zdezynfekować je w trakcie gruntownego mycia lodówki i zadbać o stan. Szmatka nasączona płynem do mycia naczyń w zupełności wystarczy do czyszczenia uszczelki. W ten sposób zadbamy o lodówkę kompleksowo.

Regularnie wymieniaj filtr wody

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem lodówki side – by – side np. Samsung to na pewno masz kostkarkę do lodu wraz z dystrybutorem wody. Wymienia się w niej filtr wody, który jest bardzo ważny i wpływa na smak oraz jakość wody. Filtry wody mogą być wkręcane lub instalowane na wężyku. Średnio, co 3 – 6 miesięcy wymienia się filtr, ponieważ traci właściwości. 

Zobacz inne artykuły dotyczące lodówek:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x