Cieknąca lodówka – przyczyny

katarzyna | 23 lutego 2021

Cieknąca lodówka to jedna z najczęstszych usterek, z którą można spotkać się na co dzień. Czym może być spowodowana i jak sobie z tym poradzić? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Zatkany odpływ

Zazwyczaj zdarza się to w lodówkach bez systemu No Frost, czyli automatycznego odszraniania. Woda pojawia się na tylnej ściance i na spodzie komory, pod szufladą na warzywa i owoce. Odpływ znajdujący się na tylnej ściance służy do przelewania wody – jeżeli jest czymś zatkany, to nie odprowadzi zbędnej wody. Do każdej lodówki dołączony jest przetykacz, którego zadaniem jest czyszczenie odpływu. Jeśli nie masz w domu przetykacza możesz skorzystać z drucika tylko nie z wykałaczki, bo może pęknąć i utknąć w kanale. W trakcie rozmrażania lodówki sporo osadów gromadzi się przy odpływie, więc lepiej na bieżąco je usuwać.

Zła temperatura w pojemniku na warzywa

Cieknąca lodówka to nie tylko problem zatkanego odpływu, ale również niewłaściwej temperatury w pojemniku na warzywa. Co to w praktyce oznacza? Warzywa i owoce zawierają w sobie wodę i wydzielają wilgoć. Im więcej produktów zawierających wodę (cukinia, rzodkiewka, ogórek, pomidory), tym bardziej wilgotność wzrasta. Jeżeli nie ma, gdzie uchodzić skrapla się. Dlatego część producentów rozwiązuje ten problem stosując pojemniki z regulacją wilgotności. Tym sposobem steruje się wentylacją w pojemniku na warzywa.

Za wysoka temperatura w lodówce

Zbierająca się woda w lodówce może być oznaką poważniejszej awarii. Jeżeli zauważysz, że temperatura wewnątrz urządzenia jest dużo wyższa niż ustawiłeś to znak, że termostat prawdopodobnie nie działa prawidłowo. Na podstawie wskazań termostatu sprężarka załącza się lub wyłącza (po osiągnięciu temperatury). Jeżeli zauważysz taki objaw, należy zwrócić uwagę także na czujnik temperatury oraz grzałkę rozmrażającą.

Są to elementy, które wymagają sprawdzenia przy pomocy miernika elektrycznego (multimetru). Ich wymiana wymaga demontażu obudowy, co może sprawić trochę problemów, ale przy odrobinie cierpliwości jest do wykonania w domu.

Bardzo często zbyt wysokiej temperaturze towarzyszy alarm dźwiękowy, podświetlona dioda lub też komunikat na wyświetlaczu. W instrukcji obsługi powinna znajdować się tabela z kodami błędów, która pozwoli zlokalizować usterkę.

Uszkodzona lub zużyta uszczelka

Miej na uwadze, że uszczelka ciągle narażona jest na zmiany temperatury i ulega odkształceniom. W skrajnych przypadkach dochodzi do zerwania wierzchniej powłoki. Tym sposobem traci elastyczne właściwości, wysycha i nie trzyma szczelności. W każdej lodówce wymiana uszczelki drzwi wygląda inaczej. W większości chłodziarek polega na wypięciu jej ze specjalnych zatrzasków. Rzadziej spotyka się wersje klejone lub przykręcane na śruby. Warto pamiętać, żeby przed montażem pozostawić ją na minimum 24 godziny w temperaturze pokojowej, aby się rozprostowała – można pomóc sobie również suszarką do włosów.

ciekanaca lodowka - awaria

Ciągła praca grzałki rozmrażającej

Widoczne krople wody na ściankach lodówki lub wyciek pod spodem urządzenia może oznaczać, że grzałka rozmrażająca ciągle pracuje. Prawidłowo powinna załączać się w określonych etapach w cyklu chłodzenia. Jej działanie nie jest przypadkowe, ale na podstawie wskazań czujników temperatury. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie możemy spodziewać się cieknącej lodówki.

Wymiana grzałki rozmrażającej nie jest taka prosta, ponieważ w wielu przypadkach np. w lodówce Samsung, LG jest zabudowana. Znajduje się za tylną pokrywą w części zamrażarki. Aby się do niej dostać należy wymontować plastikową pokrywę.

Nieszczelność układu chłodzącego

Ubytek czynnika chłodniczego w obiegu lodówki może być kolejnym powodem, dla którego cieknąca lodówka jest problemem. Im mniej czynnika, tym lodówka słabiej chłodzi, co oznacza, że szron i lód zaczyna topnieć. Nieuniknione, że woda zacznie kapać z wnętrza. Z nieszczelnością ciężko poradzić sobie we własnym zakresie, ponieważ bez specjalistycznych urządzeń nie poradzimy sobie z diagnozą. W tym przypadku warto wezwać specjalistę, który fachowo oceni zakres prac i czy lodówka nadaje się do naprawy.

Awaria wentylatora

Wentylator odpowiada za rozprowadzanie schłodzonego powietrza po urządzeniu. Niekiedy zdarza się tak, że przestaje działać silnik, uszkodzą się śmigła lub cała część ulegnie oblodzeniu, w wyniku czego nie działa prawidłowo. Wtedy obieg powietrza jest zaburzony, a co za tym idzie – dochodzi do nierównomiernego chłodzenia. To także jedna z przyczyn tego, że z lodówki leci woda.

Zobacz ine nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 77

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
44 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir

Witam, u mnie w lodówce Beko MCNA406E30ZXB pełny no Frost woda zbiera się w dolnej szufladzie w której przechowuje się warzywa.
Raz w tygodniu muszę wszystkie warzywa wyciągać z szufladi i osuszać ją, czyścić a i tak warzywa pleśnieją.

Luiza

Czy wiatrak chodzi? Czy temperatura w chłodziarce jest odpowiednia? Jak dawno wykonano pełne rozmrożenie i oczyszczenie lodówki? Czy występują jakieś kody błędów? Warto też sprawdzić uszczelkę drzwi czy dobrze przylega

Sławomir

Tak było raczej od początku, lodówka nie była rozmrażana, Temperatura jest ok,
NoFrostow chyba się nie rozmraża? żaden lód się nie tworzy… Na ekranie żaden błąd nie wyskakuje, nie wiem czy w ogóle jest taka możliwość w tym modelu. A wentylator to nie wiem czy pracuje, czy może pani wie jak to sprawdzić?

Luiza

W tej sytuacji warto zakupić gąbki pochłaniające wilgoć, duża ilość warzysz może powodować taki stan rzeczy. Co chodzi o wiatrak, to czy się załącza, jeżeli słuchać jego pracę powinno być ok.

Sławomir

Jeszcze jedno, kiedyś był serwis jeszcze na gwarancji bo wydawało mi się dziwne, że lodówka rzadko się wyłącza – powiedzieli że jest ok bo ten model pracuje na małym poborze „niskich obrotach” ale przez dłuższy czas… Pytałem wtedy o zbierającą się wodę w szufladzie na warzywa to powiedzieli że teraz warzywa mają w sobie dużo wody i to jest powód….

Kamil

Dzień dobry. Od wczoraj mam problem z lodówko – zamrażarką Beko (modelu nie znam). Problem polega na tym, że lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa bez zarzutu. Jaka może być tego przyczyna?

Luiza

proszę zapoznać się z tym artykułem https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-chlodzi/

Witold

Dzień dobry. Mam lodówkę samsung No Frost z osobnym zamrażalnikiem w dolnej części. Czasami, nie codziennie, pod drzwiczkami zamrażalnika, na podłodze pojawia się woda. Wewnątrz zamrażalnika na spodzie znajduje się spora część zamrożonej wody. Czy jest jeszcze szansa na dalszą eksploatację ?

Magda B.

W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy odpływ wody jest drożny, być może się zapchał. Rozmrozić urządzenie i wyczyścić.
Warto też sprawdzić szczelność uszczelki, czy przylega prawidłowo.

Witold

W części chłodzącej jest wszystko ok. W zamrażalniku nie ma nigdzie żadnego odpływu. Wczoraj „skułem” cały zalegający lód a dzisiaj już się tworzy nowy. Myślę, że jak dojdzie do drzwiczek to przez uszczelkę woda znów przedostanie się na zewnątrz. Możliwe, że to uszczelka. Muszę to posprawdzać i przede wszystkim rozmrozić. Dziękuję.

Magda B.

Jeśli jest to urządzenie z funkcją no frost to proszę sprawdzić działanie grzałki rozmrażającej.
https://north.pl/baza-porad/w-zamrazalniku-zbiera-sie-lod/

Gracjan

Witam. Wiadomo co było przyczyną? Ponieważ mam ten sam problem.

Michal

Witam. Mam to samo w lodowce Samsung. Czy wiemy co jest tego powodem?

Magda B.

Proszę sprawdzić grzałkę parownika i jej czujnik oraz czujnik temperatury zamrażarki.

Adam

Witam. Mam lodówkę whirlpool. Można powiedzieć że jest prawie nowa. Ma pół roku. Przynajmniej raz w tygodniu mam zalaną kuchnie. Cieknie od tyłu. Co można zrobić w tej sytuacji.Dzwonić po serwis. Czy może jest jakiś sposób aby ten wyciek zlikwidować samemu? Pozdrawiam.

Bartek

Witam. Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem i mam nietypowy problem. Mianowicie zbiera mi się woda ale nie w lodówce na ścianach czy w zamrażarce ani nie cieknie dołem tylko woda zaczynam się zbierać na zewnątrz zamrażarki woda wychodzi z obudowy na zewnątrz. Pomoże ktoś?

Bartosz

Witam. Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem i mam nietypowy problem. Mianowicie zbiera mi się woda ale nie w lodówce na ścianach czy w zamrażarce ani nie cieknie dołem tylko woda zaczynam się zbierać na zewnątrz zamrażarki woda wychodzi z obudowy na zewnątrz. Pomoże ktoś?

ANNA

Ja mam podobnie. Też ciekawa jestem co to

Agata

U mnie dokładnie taki sam przypadek. Czy ktoś zna powód?

Magda B.

Trudno powiedzieć co może być tego przyczyną. Z informacji znalezionych w internecie można przeczytać, że może pomóc udrożnienie odpływu wody z lodówki.

Rafał

Mam lodówkę LG GBB530NSCFE i w dolnej części zamrażarki spływa woda i robi się lód. Co może być przyczyną? Jak rozwiązać ten problem? Dodatkowo na wyższych półkach zamrażarki jest szron jakby mocniej tam mroziło.

Marek

Witam mam lodówkę gorenje no frost i od kilku dni wypływa woda spod niej. Woda zbiera się w pojemniku i z niego się wylewa. Co może być przyczyną?

Jola

Cześć u mnie występuje inny problem, wody nie ma w środku lodówki, ani pod szufladami, nie cieknie przez dzwi tylko tak jakby od tyłu lodówki z jej samego spodu, czasem słychać dosłownie pluskanie wody a po 5 min widać ją na podłodze. Lodówka Whirpol no frost. Rozumiem że z tyłu jest zbiornik na wodę która musi sama odparować ? tylko dlaczego zbiornik się przepełnia i wylewa się z niego woda ?

Sylwia

Witam mam lodówkę Beko rcna406e30zxb , od jakiegoś czasu podcięła z podspodu co mam zrobić

Tomasz

Witam mam problem ze zamrażalniku pod ostatnia szuflada zbeira się woda i zamraża po dwóch dniach, aczyna ciec gdyzy woda spływa po lodzie… I nie wiem co z tym zrobić lodówka nówka. Sztuka

Danuta

Mam to samo co można z tym zrobić?

Marta

Witam, od roku mam lodówkę GORENJE ostatnio zauważyłam że wycieka spod niej woda. Czym to może być spowodowane??

Robert

Witam. Mam lodówkę beko no frost i zbiera mi się woda pod dolną półka na warzywa.

Teresa

Witam Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem w środku Ma z 15 lat lub więcej Od 2 lub 3 miesięcy zauważyłam że pod zamrażalnikiem skrapla się woda ,na górnej półce lodowki cały czas woda się zbiera. Zamrażalnik dobrze mrozi Jaka może być przyczyną i jak zaradzic

Piotr

Witam, mam problrm z lodówko-zamrażarka hot point-ariston sbl 1822. W komorze chłodziarki pod szufladami na warzywa pojawia się woda, która czasami zmarza. W tym modelu ociekacz na tylnej ściance jest powyżej szuflad. Jaka może być przyczyna takiego zjawiska ? Pozdrawiam wszystkich

Nina

Jak usunac ten problem ? Probowalam przepchac Ale Nadal Nie scieka do tylu

Elżbieta

Mam lodówkę Amica w zabudowie, ma z 15 lat jeśli nie więcej. Cieknie ostatnio cały czas, drzwi muszę dociskać gdyż same się nie zamykają szczelnie, jak zapomnę to dużo szronu i cieknie bardziej. Czy z taką lodówka w zabudowie jest większy problem jeśli chodzi o naprawę i koszty?

Lidia

Mam lodówkę Beko non Frost. Pod dolną szuflada zbiera się woda. Pod dolną szuflada w zamra,arce też jest woda też. Gruby lód. Czy mogę te awarie usunąć we własnym zakresie

Łukasz

Witam. Problem z moja lodówką objawiał się tym iż zbiera się woda w środku pod szufladami oraz wycieka spod urządzenia. Z pierwszym problemem poradziłem sobie czyszcząc otwór odpływowy i obecnie woda nie zbiera się wewnątrz, pod szufladami. Obecnie wewnątrz na tylnej ścianie raz jest szron a raz krople wody. Natomiast spod lodówki wypływa woda. Proszę o podpowiedź czym to może być spowodowane. Czy jest to kwestia zużytych już uszczelek na drzwiach czy coś innego? Pozdrawiam

44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x