Cieknąca lodówka – przyczyny

katarzyna | 23 lutego 2021

Czy pojawiająca się woda w lodówce to efekt zatkanego odpływu? No właśnie okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdzamy potencjalne przyczyny cieknącej lodówki. Czy potrzeba od razu wzywać specjalistę do naprawy?

Skąd ta woda w lodówce?

Wspomniany zatkany odpływ zazwyczaj zdarza się w lodówkach bez systemu no Frost, czyli automatycznego odszraniania. Woda pojawia się na tylnej ściance i na spodzie komory, pod szufladą na warzywa i owoce. Odpływ znajdujący się na tylnej ściance służy do przelewania wody, jeżeli zatkany jest przez resztki jedzenia, osady, szlam nie odprowadzi zbędnej wody. Do każdej lodówki dołączony jest przetykacz, którego zadaniem jest czyszczenie odpływu. Jeśli nie masz w domu przetykacza możesz skorzystać z drucika tylko nie z wykałaczki, bo może pęknąć i utknąć w kanale.

W trakcie rozmrażania lodówki sporo osadów gromadzi się przy odpływie, więc lepiej na bieżąco je usuwać.

Cieknąca lodówka to nie tylko problem zatkanego odpływu, ale również niewłaściwej temperatury w pojemniku na warzywa. Co to w praktyce oznacza? Warzywa i owoce zawierają w sobie wodę i wydzielają wilgoć. Im więcej produktów zawierających wodę (cukinia, rzodkiewka, ogórek, pomidory), tym wilgotność wzrasta. Jeżeli nie ma, gdzie uchodzić skrapla się. Dlatego część producentów rozwiązuje ten problem stosując pojemniki z regulacją wilgotności. Tym sposobem steruje się wentylacją w pojemniku na warzywa.

Za wysoka temperatura w lodówce

Zbierająca się woda w lodówce może być oznaką poważniejszej awarii. Jeżeli zauważysz, że temp. wewnątrz urządzenia jest dużo wyższa niż ustawiłeś to znak, że termostat prawdopodobnie nie działa prawidłowo. Na podstawie wskazań termostatu sprężarka załącza się lub wyłącza (po osiągnięciu temperatury). Kolejnym przykładem, dla którego nasza lodówka cieknie jest nieszczelność drzwi.

Miej na uwadze, że uszczelka ciągle narażona jest na zmiany temperatury i ulega odkształceniom. W skrajnych przypadkach dochodzi do zerwania wierzchniej powłoki. Tym sposobem traci elastyczne właściwości, wysycha i nie trzyma szczelności. W każdej lodówce wymiana uszczelki drzwi wygląda inaczej. Może być montowana „na wcisk” lub „na klej”.

ciekanaca lodowka - awaria

Trzeba pamiętać, że strona z magnesem musi być zawsze na wierzchu. Nowa uszczelka powinna wyprostować się pod wpływem pokojowej temp. Z początku mogą wystąpić problemy z dopasowaniem, ale podgrzanie jej np. suszarką do włosów znacznie ułatwi montaż.

Sprawdź części do lodówki

Ciągła praca grzałki rozmrażającej

Widoczne krople wody na ściankach lodówki lub wyciek pod spodem urządzenia może oznaczać, że grzałka rozmrażająca ciągle pracuje. Prawidłowo powinna załączać się w określonych etapach w cyklu chłodzenia. Jej działanie nie jest przypadkowe, ale na podstawie wskazań czujników temperatury. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie możemy spodziewać się cieknącej lodówki.

Wymiana grzałki rozmrażającej nie jest taka prosta, ponieważ w wielu przypadkach np. w lodówce Samsung, LG jest zabudowana. Znajduje się za tylną pokrywą w części zamrażarkowej. Aby się do niej dostać należy wymontować plastikową pokrywę.

Nieszczelność w lodówce

Ubytek czynnika chłodniczego w obiegu lodówki może doprowadzić do wycieku wody. Im mniej czynnika, tym lodówka słabiej chłodzi, co oznacza, że szron i lód zaczyna topnieć. Nieuniknione, że woda zacznie kapać z wnętrza. Z nieszczelnością ciężko poradzić sobie we własnym zakresie, ponieważ bez specjalistycznych urządzeń nie poradzimy sobie z diagnozą. W tym przypadku warto wezwać specjalistę od lodówek, który fachowo oceni zakres prac i czy lodówka nadaje się do naprawy.

Zobacz ine nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 55

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Witam mam lodówkę gorenje no frost i od kilku dni wypływa woda spod niej. Woda zbiera się w pojemniku i z niego się wylewa. Co może być przyczyną?

Jola

Cześć u mnie występuje inny problem, wody nie ma w środku lodówki, ani pod szufladami, nie cieknie przez dzwi tylko tak jakby od tyłu lodówki z jej samego spodu, czasem słychać dosłownie pluskanie wody a po 5 min widać ją na podłodze. Lodówka Whirpol no frost. Rozumiem że z tyłu jest zbiornik na wodę która musi sama odparować ? tylko dlaczego zbiornik się przepełnia i wylewa się z niego woda ?

Sylwia

Witam mam lodówkę Beko rcna406e30zxb , od jakiegoś czasu podcięła z podspodu co mam zrobić

Tomasz

Witam mam problem ze zamrażalniku pod ostatnia szuflada zbeira się woda i zamraża po dwóch dniach, aczyna ciec gdyzy woda spływa po lodzie… I nie wiem co z tym zrobić lodówka nówka. Sztuka

Marta

Witam, od roku mam lodówkę GORENJE ostatnio zauważyłam że wycieka spod niej woda. Czym to może być spowodowane??

Robert

Witam. Mam lodówkę beko no frost i zbiera mi się woda pod dolną półka na warzywa.

Teresa

Witam Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem w środku Ma z 15 lat lub więcej Od 2 lub 3 miesięcy zauważyłam że pod zamrażalnikiem skrapla się woda ,na górnej półce lodowki cały czas woda się zbiera. Zamrażalnik dobrze mrozi Jaka może być przyczyną i jak zaradzic

Piotr

Witam, mam problrm z lodówko-zamrażarka hot point-ariston sbl 1822. W komorze chłodziarki pod szufladami na warzywa pojawia się woda, która czasami zmarza. W tym modelu ociekacz na tylnej ściance jest powyżej szuflad. Jaka może być przyczyna takiego zjawiska ? Pozdrawiam wszystkich

Elżbieta

Mam lodówkę Amica w zabudowie, ma z 15 lat jeśli nie więcej. Cieknie ostatnio cały czas, drzwi muszę dociskać gdyż same się nie zamykają szczelnie, jak zapomnę to dużo szronu i cieknie bardziej. Czy z taką lodówka w zabudowie jest większy problem jeśli chodzi o naprawę i koszty?

Lidia

Mam lodówkę Beko non Frost. Pod dolną szuflada zbiera się woda. Pod dolną szuflada w zamra,arce też jest woda też. Gruby lód. Czy mogę te awarie usunąć we własnym zakresie

Łukasz

Witam. Problem z moja lodówką objawiał się tym iż zbiera się woda w środku pod szufladami oraz wycieka spod urządzenia. Z pierwszym problemem poradziłem sobie czyszcząc otwór odpływowy i obecnie woda nie zbiera się wewnątrz, pod szufladami. Obecnie wewnątrz na tylnej ścianie raz jest szron a raz krople wody. Natomiast spod lodówki wypływa woda. Proszę o podpowiedź czym to może być spowodowane. Czy jest to kwestia zużytych już uszczelek na drzwiach czy coś innego? Pozdrawiam

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x