Lodówka nie chłodzi

katarzyna | 18 lipca 2023

Jeżeli lodówka ma dobrze spełniać swoją podstawową funkcję, czyli chłodzenie, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Właściwe ustawienie temperatury, stopień wilgotności wkładanych do środka produktów, zachowanie optymalnego obiegu powietrza czy prawidłowego działania systemów antybakteryjnych i jonizacyjnych.

Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Czasami jednak może zdarzyć się, że któryś z podzespołów lodówki zepsuje się i wtedy lodówka nie chłodzi prawidłowo. Który z elementów chłodziarki jest odpowiedzialny za zaistniały problem? Poniżej przedstawiamy kilka z możliwych przyczyn usterki.

lodowka nie chlodzi beko
chłodzenie w lodówce Beko

Zabrudzony skraplacz

Skraplacz znajduje się zazwyczaj z tyłu lodówki, chociaż zdarza się, że jest umiejscowiony w dole urządzenia. Przechodzący przez skraplacz czynnik chłodzący rozprasza ciepło, dzięki czemu możliwe jest schłodzenie wnętrza lodówki. Jeżeli skraplacz jest zabrudzony, nie będzie w stanie efektywnie rozpraszać ciepła. 

Zanieczyszczenia tego elementu powodują spadek wydajności lodówki, która musi ciężej pracować, żeby odpowiednio chłodzić. Z kolei znaczne zanieczyszczenia skraplacza spowodują, że lodówka nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury. Pamiętaj o czyszczeniu skraplacza, jeśli jest zanieczyszczony.

Aby sprawdzić stan elementu, należy odsunąć lodówkę od ściany. Skontroluj czy na rurkach nie znajduje się brud i kurz. Do wyczyszczenia skraplacza użyj suchych, miękkich ściereczek. Sprawdzaj tę część regularnie, aby obniżyć ryzyko powstania innych awarii.

Uszkodzony silnik wentylatora (parownika)

Dzięki pracy silnika wentylatora możliwe jest schłodzenie i rozprowadzenie zimnego powietrza w komorze chłodziarki i zamrażarki. Niektóre lodówki posiadają więcej niż jeden silnik wentylatora (np. silnik wentylatora skraplacza). Jeżeli nie działa silnik wentylatora parownika, zimne powietrze nie będzie rozprowadzane po komorze chłodziarki.

W takiej sytuacji możliwe jest, że komora zamrażarki będzie nadal chłodzona, a komora chłodziarki nie. Aby ustalić, czy silnik wentylatora jest wadliwy, poruszaj śmigłem wentylatora. Jeżeli śmigło nie obraca się swobodnie, wymień silnik wentylatora. Ponadto, jeśli silnik pracuje niezwykle głośno – w tej sytuacji również dokonaj jego wymiany.

Jeżeli silnik w ogóle nie działa, sprawdź miernikiem ciągłość jego uzwojeń. W przypadku braku ciągłości, wymień ten podzespół.

Zepsuty silnik wentylatora skraplacza

Jeśli silnik wentylatora skraplacza nie działa prawidłowo, lodówka nie będzie prawidłowo chłodzić. Aby ustalić, czy element ten jest uszkodzony, zacznij od sprawdzenia, czy nic nie blokuje śmigła wentylatora. Następnie spróbuj wprawić śmigło w ruch.

Jeżeli śmigło nie obraca się swobodnie, wymień silnik wentylatora skraplacza. Jeżeli jednak nic nie blokuje śmigła, sprawdź miernikiem ciągłość silnika wentylatora skraplacza. Jeśli nie posiada ciągłości, oznacza to, że musisz dokonać jego wymiany.

Uszkodzony klixon/starter

Jeżeli klixon jest uszkodzony, sprężarka może czasami (lub wcale) się nie załączać. W rezultacie, lodówka nie będzie miała odpowiednio niskiej temperatury. Jeśli nie wiesz, jak dokonać wymiany, lepiej poradź się fachowca. Klixon zwany jest również starterem, nie bez powodu, ponieważ załącza pracę sprężarki.

Problem z kondensatorem sprężarki

Kondensator zapewnia sprężarce dawkę zasilania podczas rozruchu. Jeżeli kondensator nie działa, sprężarka może się nie uruchomić. Może to doprowadzić do tego, że lodówka nie chłodzi. Wymiana kondensatora sprężarki musi być wykonana przez fachowca, ponieważ wymaga specjalistycznej wiedzy oraz wiąże się z niebezpieczeństwem.

Uszkodzona sprężarka

Sprężarka to rodzaj silnika, który spręża czynnik chłodniczy i rozprowadza go przez parownik i skraplacz. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie wnętrza lodówki. Rzadko jednak to sprężarka jest przyczyną niechłodzenia. Przed wymianą sprężarki, sprawdź wszystkie inne bardziej awaryjne elementy.

Należy pamiętać, że wymiany sprężarki może dokonać tylko wykwalifikowany fachowiec, ponieważ potrzebny jest specjalistyczny sprzęt do napełniania czynnika chłodzącego oraz do lutowania rurek. Wymaga to specjalistycznej wiedzy technicznej i jest niebezpieczne (kontakt z ogniem i gazem).

lodowka nie chlodzi - awaria sprezarki
Awaria sprężarki w lodówce

Przepalony termostat w lodówce

Termostat przekazuje napięcie do sprężarki i silników wentylatorów. Jeśli termostat nie działa poprawnie, może zaburzyć pracę systemu chłodzącego i stąd lodówka nie chłodzi. Aby sprawdzić, czy termostat jest uszkodzony, ustawiaj pokrętło od najniższej wartości do najwyższej, aż usłyszysz kliknięcie.

Jeśli usłyszysz kliknięcie, oznacza to, że termostat najprawdopodobniej działa prawidłowo. Jeżeli kliknięcia nie ma, użyj miernika do sprawdzenia ciągłości tego podzespołu. Jeżeli termostat nie posiada ciągłości w żadnym z ustawień, wymień go na nowy.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury monitoruje temperaturę w lodówce oraz przesyła odczyty do modułu sterującego. Na ich podstawie moduł sterujący reguluje zasilanie sprężarki i wentylatora. Jeżeli czujnik jest uszkodzony, sprężarka i wentylator parownika mogą nie włączać się, kiedy jest to wymagane. W rezultacie lodówka nie będzie miała odpowiednio niskiej temperatury.

Aby ustalić, czy czujnik temperatury jest uszkodzony, sprawdź go multimetrem. Rezystancja czujnika powinna zmieniać się w połączeniu z temperaturą w lodówce. Jeżeli rezystancja czujnika nie zmienia się, lub jeśli czujnik nie ma ciągłości – oznacza to konieczność jego wymiany.

Zepsuty moduł sterujący

Możliwe, że nie działa moduł sterujący. Odpowiada za wszystkie funkcje w lodówce m.in. rozmrażanie, szybkie schładzanie, załączanie się termostatu, gdy temperatura spadnie poniżej lub powyżej ustalonego poziomu. Nie zdarza się to jednak zbyt często. Przed wymianą modułu sterującego, sprawdź pozostałe części. Jeżeli wykluczyłeś inne możliwe przyczyny, rozważ wymianę modułu sterującego. Czasami ścieżki się przepalają lub diody przepalają w wyniku przepięć na sieci.

Rozszczelnienie lodówki

Najgorsza możliwa przyczyna, która doprowadza do tego, że lodówka nie chłodzi. Niewiele z tym problemem da się zrobić, ponieważ ubywa czynnika chłodzącego i lodówka nigdy nie utrzyma ustawionej temperatury. Niektórzy fachowcy podejmują się naprawy, jednak w wielu przypadkach kończy to się zakupem nowej lodówki.

Złe ustawienie lodówki

Jeżeli lodówka jest zbyt blisko ściany, kratki wentylacyjne mogą być zasłonięte, co z kolei spowoduje problemy z prawidłowym przepływem powietrza. Żywność przechowywana w urządzeniu może być nieprawidłowo chłodzona także, jeżeli lodówka jest zbyt blisko grzejnika czy kuchenki. W efekcie jedzenie zaczyna psuć się szybciej.

Zbyt dużo produktów w lodówce

Jeśli w lodówce znajduje się zbyt dużo produktów, niektóre z nich mogą zasłaniać ścianki, co negatywnie wpływa na swobodny przepływ powietrza. W ten sposób prawidłowa praca sprężarki może zostać uniemożliwiona. Pamiętaj, aby produkty układać tak, by nie zasłaniały ścianek, kratek czy otworów.

Uszkodzenie grzałki parownika

Grzałka parownika to element, który dość często jest przyczyną problemów z prawidłowym chłodzeniem w urządzeniu. Uszkodzenie tej części poznaj zazwyczaj po gromadzącym się na dolnej pokrywie lodzie.

Problem ze szczelnością drzwi

Powody mogą być dwa; zużyta czy uszkodzona uszczelka lub nieprawidłowe zamykanie drzwi. W takich przypadkach do wnętrza urządzenia dostaje się ciepłe powietrze, lodówka nie jest w stanie utrzymywać ustawionej temperatury i w środku zaczyna zbierać się lód.

Podsumowanie

Jak ograniczyć ryzyko problemów z prawidłowym chłodzeniem? Choć czasem jest to wina niezależnych od nas awarii, to możemy poczynić pewne kroki, które sprawią, że lodówka będzie działać prawidłowo przez dłuższy czas.

  • Nie przepełniaj urządzenia i prawidłowo rozmieszczaj produkty, tak, aby nie uniemożliwiały swobodnego przepływu powietrza.
  • Ustawiaj termostat zależnie od pory roku.
  • Jeżeli w lodówce gromadzi się szron, regularnie pozbywaj się go.
  • Nie wkładaj do lodówki gorących potraw.
  • Po zakupie i podłączeniu nowej lodówki, nie wkładaj produktów od razu – daj urządzeniu kilka godzin.
  • Wypoziomuj lodówkę.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 582

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
620 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Weronika

Witam, lodówka Whirpool no frost , zamrażalka chodzi /chłodziarka ledwie co chodzi – wyczyszczona z tyłu cała kratka, nie wiem co może być przyczyną?

Martyna Z.

Proszę o podanie oznaczeń z tabliczki znamionowej urządzenia (naklejka najczęściej znajduje się wewnątrz komory chłodziarki).

Weronika

Czy chodzi o to -> Lodówka Whirlpool W7 821I OX ?

Martyna Z.

Proszę niech spojrzy Pani czy chodzi wiatrak w tej komorze oraz czy przepustnica czasem nie jest zamknięta – ponieważ mógł się tam nagromadzić lód.
Mimo iż jest to lodówka No Frost to warto lodówkę i tak rozmrozić i przeczyścić.
Jeśli problem nadal będzie się pojawiał to prosimy o kontakt.

Weronika

Odnoszę wrażenie że w tej lodówce wszystko jest zabudowane…. Żadnego wiatraka tam nie widać, do przepustnicy się dostałam, natomiast tylko do kabli, do samej części też się dostać nie da….
Na chwilę obecną ja odmrażam, może to coś pomoże

Przemek

Witam posiadam lodówkę beko 3 letnia.
Lodowka działa lecz nie chłodzi i nie mrozi.
Obie komory nie działają.
Poprawnie wyświetla ustawiana temerature.
Jak by nie startowała.

Luiza

Mogłabym prosić o dane z tabliczki urządzenia? Bo zależnie od tego co ma w środku winowajcą może być czujnik, termostat bądź starter itp

Hubert

Dzień dobry lodówka beko mocna 406e63zxbn, nie chłodzi w schładziarce nie włącza się wiatrak, w zamrażalniku wiatrak włącza się po otwarciu drzwiczek, uszczelki czyste

Magda B.

Proszę w pierwszej kolejności rozmrozić i dokładnie wyczyścić urządzenie. Sprawdzić czy na parowniku nie zbiera się lód – nie powinno go tam być.
Jeśli lód jest na parowniku to może to być uszkodzenie grzałki rozmrażającej lub czujnika temperatury. Warto też sprawdzić działanie samego wentylatora.

Karol

Witam, mam problem z lodówką INDESIT LR8 K B , ZAMRAŻARKA MROZI LODÓWKA NIE CHŁODZI, RURKA SKRAPLACZA JEST CZYSTA, SPRĘŻARKA DZIAŁ HŁODNICA NIE ZAKURZONA, I W CZASIE PRACY JEST GŁOŚNY DŹWIĘK PRZELEWAJĄCEJ SIĘ WODY, OD CZEGO MAM ZACZĄĆ? DA SIĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ? TO NIE JEST SYSTEM( NO FROST)

Magda B.

W pierwszej kolejności proszę rozmrozić i dokładnie wyczyścić urządzenie, przetkać przetykaczem kanał odpływu wody.

Arek

Po tym artykule stwierdzam że najlepiej kupić nową lodówkę gdyż ten artykuł wróży z fusów żadnych konkretnych odpowiedzi tylko że mogło zepsuć się wszystko.

Magda B.

Lodówka jest urządzeniem, które składa się z kilku elementów odpowiedzialnych za prawidłowe chłodzenie i najczęściej można samodzielnie rozwiązać problem zamiast kupować nowe urządzenie.

Mieto - whirlpool 3321

Witam 
Prosze o pomoc w diagnozie i ewentualnej pomocy w zakupie części.
Pralka Whirlpool wbe 3321 przestała chłodzić i mrozić .
Jedynie w zamrażarce jest delikatny chłodek ale to z wiatraka .
Poza tym słychać jakby się woda przelewała .

Magda B.

Proszę sprawdzić elementy opisane w powyższym artykule.

Kamil

Dzień dobry, Lodówka Candy model CFM14504S
type RD-23DC4S2. Lodówka ma 3lata, od jakiegoś czasu chłodziarka przestaje chłodzić, na ściankach pojawia się woda, zamrażarka działa normalnie. Jesteście Państwo określić co może być powodem?

Luiza

Na wstępie warto rozmrozić i dokładnie wyczyścić urządzenie wraz z odpływem wewnątrz chłodziarki. Jeśli ten zabieg nie pomoże proszę przyjrzeć się uszczelce drzwi czy nie potrzebuje wymiany.

Kamil

Uszczelka jest praktycznie jak nowa, dobrze przylega na całym obwodzie, otwór odpływu nie wygląda żeby był zapchany.

Martyna Z.

Proszę urządzenie rozmrozić, dokładnie wyczyścić oraz odpływ wyczyścić wyciorem gdyż może nie wyglądać na zapchany a w rzeczywistości zapchany jest.

Bartosz

Witam. Lodówka Haier model A3FE742CGBJ chłodzi do temperatury zadanej -17 stopni poczym wyłącza się na parę godzin i temperatura rośnie do +10 jakie mogą być przyczyny. Pozdrawiam

Martyna Z.

Proszę zapoznać się z artykułem https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-trzyma-temperatury/ i sprawdzić elementy w nim opisane.

Bartosz

Jak sprawdzić czy czujnik temperatury, parownik, grzałkę lub moduł sterujący są dobre?

Luiza

czujnik temperatury i grzałkę można sprawdzić na rezystancję czy wykazuje właściwą oporność, oraz bezpiecznik na przejście, co chodzi o moduł radzimy kontakt z serwisem

Paweł

Witam.
Lodówka to WHIRLPOOL WTNF 92O K H
Lodówka przestała chłodzić. Przepustnica otwiera się dopiero gdy dojdzie do 17 stopni.
Prawdopodobnie padł czujnik temperatury tylko nie wiem jak go wymienić. Jeżeli mam rację znajduje się po prawej stronie za kratka wentylacyjna przy szufladzie. Ale w żaden sposób nie chce wyjść a nie ma innego dostepu. Pytanie jak go wymienić? Czy jestem w stanie sam to zrobić?
Pozdrawiam

Martyna Z.

Całego czujnika nie da się w tym modelu wyciągnąć, należy wysunąć fragment czujnika, przeciąć go i zamontować nowy, w zestawie z nowym czujnikiem powinien Pan otrzymać osłonę termokurczliwą.

Adrian

Witam. Lodowka Indesit prime.
W zamrażalniku -20 w lodówce +14 wentylator działa w momencie gdy otworzę drzwi zamrażalnika zaczyna wydobywać się zimne powietrze z lodówki gdy zamknę zamrażalnik nie schładza nic, klapkę specjalnie ściągałem bo serwis mówił że ona może być uszkodzona, w zamrażalniku jest pusto więc przeładowana nid jest

Luiza

Poproszę o podanie wszystkich danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

Marek

Dzień dobry. Lodówko-zamrażarka Whirlpool BLF 9121W. Po rozmrożeniu i umyciu lodówki, chłodziarka przestała chłodzić, zamrażarka działa poprawnie. Sterowanie termostatem jest dotykowe, przestawianie go na niższą temperaturę nic nie daje. Słychać dość mocno przelewanie się cieczy. Proszę o pomoc.

Martyna Z.

Podczas rozmrażania mógł się zatkać odpływ – proszę dokładnie wyczyścić go wyciorem. Jeśli to nie pomoże to przyczyna może leżeć w uszkodzonym termostacie.

Kamila

Witam .lodówka przestała chłodzić po tym jak wylaczylam ją na 3 tygodnie.zamrazarka działa normalnie.

Martyna Z.

Ile czasu minęło od ponownego podłączenia lodówki? Czas chłodzenia chłodziarki jest trochę dłuższy, w zależności od modelu może on trwać nawet dobę.

Milena

Lodówka Whirlpool, ma dwa i pół roku, przestała chłodzić, zamrażarka działa, nigdzie nie ma lodu/ szronu

Magda B.

Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

Karolina

Dzień dobry posiadam lodówkę Beko CNA295K20X od dwóch dni nie chłodzi w górnej części, zamrażalnik chłodzi, ale nie tak jak powinien. Odpływ jest drożny. Wszystko czyste. Drzwi szczelne. Co jakiś czas słyszę pojedyncze „tykanie” którego przy prawidłowym działaniu lodówki nigdy nie słyszałam. Co to może być za usterka i czy jest naprawialna w tym modelu lodówki? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony czujnik temperatury lub grzałka parownika.

Sylwia

Dzień dobry posiadam lodówkę Indesit cały czas działała ale zamarzł mi odpływ i z zamrażarki wypływała woda. Po odmrożeniu odkręciłam tylnią ścianę w zamrażarce i włożeniu ponownie lodówka przestała chłodzić.prosze o pomoc.

Magda B.

Proszę o podanie danych urządzenia.

Małgorzata

Witam.
Posiadam lodówkę Beko mcna406e43zxbn.
Po 2,5 roku użytkowania przestała chłodzić (zamrażalnik działa bez zarzutów). Serwisant stwierdził nieszczelność w układzie chłodzącym. Czyszczenie i uzupełnienie czynnika chodzącego nie pomogło. Mechanik powiedział, że nie ma możliwości naprawy lodówki,bo „wszystko jest zapiankowane”.
Czy mimo trudności z dostaniem się do uszkodzonej części, Państwa zdaniem jest opcja naprawy? Rozumiem, że może być to pracochłonne, ale nie że niemożliwe.
Z góry dziękuję za poradę.

Magda B.

Niestety nie jest to możliwe w warunkach domowych. Potrzebne jest urządzenie do sprawdzania szczelności, do nabijania układu i odpowietrzania.

Dariusz

Witam,
2,5-letnia lodówka Amica FK2695.4FTX. Czasami z raz lub 2 razy w tygodniu lodówka nie załącza się i z płytki sterownika słychać cykliczne pykanie przekaźnika. Po jakimś czasie (po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu minutach a czasami po 1, 2 lub 3 godzinach) zaczyna pracować. Jak słychać pykanie ze sterownika (i lodówka nie pracuje) to podświetlona cyfra z temperaturą przeskakuje w rytm pykania z nastawionej np. 4(6,8) na 5 stopni. Jak jest nastawione na 5 to wtedy podświetlenie 5 miga. Czego to może być problem?

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony termostat.

Ela

Jaki jest przybliżony koszt wymiany termostatu w lodówce LG

Magda B.

Nie prowadzimy serwisu, ale w wymianą termostatu można sobie poradzić samodzielnie. Kwestia kosztu zakupu samego termostatu.

Olga

Witam Lodówka Electrolux pracuje długo po 2 g .Wyłącza się i stoi 2 g Znowu się włącza i to samo .Zamrażarka mrozi ,chłodziarka ma 10 stopni na półce od zamrażarki .Na tylnej ściance chłodziarki wysoko jest szron

Magda B.

Warto sprawdzić najpierw szczelność drzwi, czy uszczelka jest cała i czy dobrze przylega. Jeśli drzwi są szczelne to prawdopodobnie uszkodzony czujnik temperatury.
Nie wiem co to za model, ale jeśli jest to urządzenie z funkcją no frost, to może też być uszkodzony czujnik temperatury grzałki lub grzałka parownika.

Piotr

Witam. Co może się dzialc z lodówka beko. Ścianka na górze chłodzi jest zimna a niżej jest ciepła

Magda B.

Proszę spróbować najpierw wyczyścić zwoje skraplacza z tyłu lodówki. Powycierać go z nagromadzonego kurzu. Nie wiem co to za model, ale problem może być też uszkodzony wentylator.

Jacek

Dzien dobry
Prosze o porade lodowka polar pcb 311 a+ na starym termostacie przesala pracowac, gdy lekko puknelem w okolice termostatu, pokrętła załączała się i normalnie chlodzila, sądząc, że to jest jego wina wymienilem go na nowy i wszystko fajnie bylo na poczatku, schłodziła jak chcialem ale gdy wyłączyła sie po dojsciu do odpowiedniej temperatury juz nie chce sie wlaczyc sama i znowy lekko pukne w to samo miejsce to normalnie pracuje po czym sie wylacza itd. W czym tkwi problem gdzie szukac przyczyny?
Pozdrawiam

Magda B.

Wygląda to na problem z elektroniką urządzenia, z okablowaniem.

Waldemar

Witam . Lodówka Whirlpool WTNF 91IX chłodziarka nie chłodzi , a dokładnie 2/3 jej górnej części . Zamrażalnik chłodzi dobrze . Proszę o poradę.

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony czujnik temperatury lub grzałka parownika. Proszę sprawdzić czy w komorze zamrażarki nie zbiera się lód – w urządzeniu z no frost nie powinno go tam być.

ONA

WITAM Mam problem z Lodowka Brko .Włączę ja i góra nie chłodzi a zamrażalnik tylko delikatnie górę mrozi

Magda B.

Może to być uszkodzony czujnik temperatury.

Marta

Witam . Mam problem z lodowka mpm . Światełko działa. Ale nie chłodzi ani nie mrozi . Jaka mogłaby być przyczyną. Lodowka kupiona rok temu . Jest ro lodowka która trzeba samemu rozmrażać. Z tyłu w pojemniku nie ma wody a zamrażalnik się cały rozmarzl . Proszę o podpowiedź

Magda B.

Najprawdopodobniej uszkodzony czujnik temperatury/termostat

Marta

Jest to model Mpm 206-cz-22. Lodowka zakupiona w kwietniu . Gdzie można zakupić taki termostat .

Magda B.

Najczęściej wymiana termostatu nie stanowi większego problemu o ile część jest dostępna. Niestety nie posiadamy go w swojej ofercie.
Jeśli lodówka została zakupiona w kwietniu to proszę skorzystać z gwarancji producenta.

Przemek

Miałem wrażenie też że od jakiegoś miesiąca wydawała dźwięki głośniejsze niż zwykle🤷🏻

Przemek

Witam, pacjent lodówka Amica no frost ok 8 lat. Nie chłodzi nie mrozi światła też brak. Sprawdziłem każdy element wymagający zasilania – prąd jest. Proszę zatem o pomoc w przyczynie usterki – pytanie naprawiać czy kupić już nową. Pozdrawiam

Luiza

Niestety będzie trzeba skontaktować się z serwisem, to musi być poważniejsza awaria.

Przemek

Witam, pacjent 8 letnia lodówka amica – dziś w nocy przestała działać🤷🏻 nie mrozi nie chłodzi, światła też brak. Sprawdziłem każdy element wymagający zasilania – prąd jest. Przez ostatni tydzień może dwa miałem wrażenie, że trochę głośniej strzelała chwilami niż standardowo. Pytanie jaka może być przyczyna usterki🧐

Piotr

Witam, Lodówka Amica UM130.3 uzywa a tylko 3 miesiace w roku (kupina dwa lata temu do domku letniskowego) teraz wlaczylem ja dwa tygodnie temu i nagle przestala chlodzic i mrozic swiatelko swieci gdy krece termostatem nic nie klika i nic sie nie zalacza. Dziekuje za pomoc.

Magda B.

Najprawdopodobniej uszkodzony termostat.

Krzysiek

Witam lodówka liebherr icus 3314 nie może osiągnąć zadanej temperatury 9 stopni spreżarka pracowała non stop przez kilka godz bardzo sie przy tym nagrzała do ok 45 stopni.Na tylnej sciance na dole zrobił sie szron a temperatura zmierzona wewnatrz lodówki +11.Dziekuję z góry za pomoc

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony termostat.

Jagoda

Witam. Posiadam lodówkę Beko semi no frost w zabudowie. Od kilku tygodni głośno chodzi ale chlodziarka i zamrażarka z początku miały właściwą temp, teraz od 2-3 dni temp. w lodówce +15 stopni, w zamrażarce -12. Dodam jeszcze, że lodówka praktycznie chodzi cały czas, raz na parę godzin wyłącza się na max. 15 min. Co może być przyczyną awarii? Dziękuję za sugestie

Magda B.

Możliwe uszkodzenie czujnika temperatury lub grzałki parownika. Proszę sprawdzić czy w komorze zamrażarki nie zbiera się lód. W lodówce z no frost nie powinno go tam być.

Aga

Lodówka Beko.
Czy odrobina oleju w systemie chłodzącym jest tak dużym problemem, że lodówka przestała chłodzić a z czasem (ok.miesiac) zamrażalka mrozić i ma 0°C. Słychać że pracuje. Po 3 krotnym czyszczeniu czyli przedmuchiwaniu przez fachowca i nabijaniu gazu od nowa mam kupić nową. Pan się poddał. Podobno pobiera olej a to trudne do wyczyszczenia, bo awaria wraca. To podobno częste w Beko.🤔
Jednak po poczytaniu ….nigdzie nie spotkałam się z tym typem awarii i zaczynam mieć wątpliwości czy prawidłowo awaria zlokalizowana 🤔

Magda B.

Jest to awaria sprężarki, a sprężarka jest silnikiem.
Często taka naprawa okazuje się nieopłacalna.

Marcin

Witam lodówka została rozmrożona i powoli leci powietrze do chłodziarki ale wydaje mi się że nie schładza tak jak potrzeba.Przepustnica działa od kanału jak pani sugerowała co może być jeszcze przyczyną,czujnik temperatury był wymieniany jak coś dzięki za odpowiedź

Luiza

Jeśli nie osiąga zadanej temperatury będzie to raczej problem z czujnikiem.

Marek

Witam lodówka samsung RL56GSGMH ok 10 lat
Dziś wieczorem zauważyłem że lodówka nie chłodzi ale zamrażalnik mrozi i trzyma temperature. Gdzie szukać przyczyn, jutro rano wysuń ją i sprawdzę jak wygląda tył 🤔

Magda B.

Proszę sprawdzić czy na parowniku i w zamrażarce nie zbiera się lód. Możliwe uszkodzenie czujnika temperatury lub grzałki parownika.

Marcin

Witam mam chłodziarko zamrażarkę LG gbb60pzmfs i nie chłodzi chłodziarka jest to model no frost po mi ich oględzinach wentylator chodzi ale nie dmucha powietrza do chłodziarki zamrażarka działa kanały drożne do chłodziarki co może być przyczyną po proszę o poradę dzięki

Luiza

Jeśli wentylator chodzi to możliwe, że przepustnica która znajduje się za pokrywą nie otwiera się i blokuje wlot zimnego powietrza. Bądź czujnik temperatury.

Pawel

Zgadzam się z Panią Luizą

Marcin

Przepustnica działa o jest otwarta po zdjęciu panelu w którym znajduje się przepustnica jest otwór z którego powinno wydobywać się chłodne powietrze ale nie leci mimo iż wentylator słychać że pracuje odprowadzenie wody też drożne bo sprawdzałem. Otwierając zamrażalnik czuć jak powietrze zimne leci kanałami a jakimś cudem na górę już nie kanał do góry chłodziarki też drożny.

Luiza

Gdzieś musi być to powietrze blokowane, bądź jednak wentylator nie działa. Warto sprawdzić czy wirnik się na pewno porusza, sam silnik może próbować go załączyć, ale może coś go blokuje

Roman

Moja lodówka to Ardo Young. Ostatni raz używana była pół roku temu. Wtedy działa idealnie. Gdy ją ponownie podłączyłem światło się świeci, regulator temperatury klika a agregat milczy. Gdzie szukać awarii? Wiem że to zabytek ale szkoda by było wymieniać, bo znowu nie będzie używana z pół roku a idealnie pasuje wymiarami do mebli.

Magda B.

Może starter sprężarki.

Sławomir

Lodówką gorenje zamrażalnik ok a lodówka nie chłodzi pika że za wysoka temp wentylator chodzi po rozmrożeniu działała 2miechy 😕

Krzysztof

Witam,
Mam lodówkę Siemens KI38VA50/05. Od pewnego czasu temperatura w lodówce się nie utrzymuje, cały czas jest ustawiona na tryb super chłodzenia, i raz po raz w lodówce jest chłodno, a raz ciepło. Czy winny może być termostat?

Magda B.

Może to być uszkodzony termostat, ale przyczyn może być też więcej.
Proszę zapoznać się z poniższym artykułem.
https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-trzyma-temperatury/

MONIKA

Witam,
Mam lodówkę samsung side by side. W ostatnim czasie zaobserwowałam, że temperatura w lodówce wydaje się wyższa niż wskazuje wskaźnik temperatury zlokalizowany na drzwiach lodówki. Zamrażarka działa ok, ale z chłodziarką ewidentnie jestjakiś problem. W środku znajduje się również komora „0”, która ma funkcę delikatnego mrożenia do-5 stopni, to również nie działa.

Luiza

W takiej sytuacji polecam rozmrozić i wyczyścić lodówkę. Jeżeli to nie pomoże możliwe, że problem będzie z czujnikiem, kanałem powietrza, ale to wszystko zależy od tego jakie części występują w modelu

Jacek

Mam lodówko-zamrażarkę firmy LG GBB 60 DSMFS zamrażarka chłodzi a lodówka nie. Wentylator działa

Luiza

Na wstępie polecam rozmrozić i wyczyścić urządzenie, jeśli ten zabieg nie pomoże możliwe, że awarii uległ czujnik temperatury

agnieszka

Mam lodówkę Electrolux no frost fresh zone czerwoną od 8 lat ciągle nie mrozi zardzewiały prawie wszystkie elementy wewnątrz zaczął ulatniać się gaz do wewnątrz i na zewnątrz był fachowiec i powiedział że nie da rady jej naprawić bo jest skorodowana a bardzo ubolewam nad stratą tak fajnej lodówki chciałam ją uzdrowić i z niej korzystać

Magda B.

Z przykrością informuję, ale niestety nie będziemy w stanie pomóc. Jeśli jednak nie chce się Pani rozstawać ze swoją lodówka, to polecam artykuł z poniższego linku, którym może się Pani zainspirować 😉
https://north.pl/baza-porad/jak-wykorzystac-zepsuta-lodowke/

agnieszka

Dzień dobry Pani Magda za odpowiedź sprawdzę lodówkę zeskrobać kawałek plastiku jeśli będzie rdza to biegiem do sklepu po nową a co ze starą zardzewiałą zrobię chyba oddam na złom teraz zastanawiam się z mamą jaki model wybrać dla nas 6 osób które lubią amciu amciu z kotami robić i aby była oszczędna lodówka w domu poproszę o poradę jaki model wybrać zwykła szronowa czy no frost bo nie wiem

Magda B.

Lodówki z systemem no frost cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ ułatwiają użytkowanie. Dla sześcioosobowej rodziny warto rozważyć lodówkę typu side by side lub french door.
https://north.pl/baza-porad/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-lodowke/

Mateusz

Witam. Po wyłączeniu prądu w beko CN136221P zauważyłem moduł sterujący się nie włącza, światło w lodówce działa, ale nie mrozi. Dziękuję za pomoc

Magda B.

Możliwe, że to nie moduł tylko czujnik temperatury jest przyczyną problemu.

Natalia

Witam. Mam problem z lodówką Amika fk2515.4utx najpierw przestała chłodzić a jakoś dwa dni z zamrażalką było wszystko wporzadku teraz i zamrażalka padła. Słychać tylko bulgotki takie jakby przelewanie się wody. Udrażnialismy odpływ wody ale też nic to nie dało. Termostat też działa słychać to kliknięcie i można też tym ją wyłączyć, silnik tak jakby normalnie pracuje

Luiza

Czyli sprężarka się załącza? Słychać jej pracę? Czy raczej się nie uruchamia? Czy kondensator i starter działają poprawnie?

Barbara

Dzień dobry
Mam problem z lodówką używaną BAAN13 .
Na tylnej ściance lodowki od góry do połowy pojawia się szron,a po zmniejszeniu temperatury pojawiają się krople wody.
Co może być przyczyną?

Barbara

Witam.
Kupiłam używaną lodówkę BAAN 13.
W tej lodówce na tylnej ściance od góry do połowy pojawia się szron ,a jak zmniejsze temperaturę to pojawiają się krople wody.
Czy tak powinno być ?

Jarek

BoschKGV36VL30E/08
Dzień dobry Pani Magdo, postaram się krótko i zwięźle. W zamrażarce -36c a w lodówce +16. Zadzwoniłem do 2 „fachowców” powiedzieli na śmietnik. Agregat gorący, po za nim nie widzę żadnych elementów do ew. wymiany. Szukać kolejnych magików czy odpuścić?
Pozdrawiam Serdecznie

Magda B.

Proponuję najpierw rozmrozić całe urządzenie i wymienić termostat na nowy. To powinno rozwiązać problem.
734-ZR-2794

Izabela

LODÓWKA ELECTROLUX ENN3054EOW rozmroziło się nie mrozi nie chłodzi, chodzi jakiś wiatraczek na dole, ale w lodówce i zamrażalce ok
18-20stopni

Luiza

Pani Izabelo trochę niezrozumiałe to dla mnie. Rozmrażała Pani lodówkę i pojawił się brak chłodzenia? Co dokładnie nie mrozi, część chłodziarki czy zamrażarka? Czy dzieje się jeszcze coś nietypowego?

Basia

Mamy awarie lodówki Haker. W nocy podczas burzy wybiło bezpiecznik. Zorientowaliśmy się dopiero rano przez zgaszone światełko. Po wlaczeniu bezpiecznika lodowka uruchomiła sie. myśleliśmy że wszystko będzie ok ale teraz po powrocie do domu stwierdziliśmy że lodówka nie mrozi. Nie można na panelu zmienić temperatury. Temp. Zamrażarki mogą -18.

Luiza

możliwe, że problem z modułem, proszę zwrócić się do serwisu

Sławomir

Witam,mam lodówki zamrażarkę Klarstein Grand HOST XXL.Problem polega na tym że po podłączeniu do sieci ok 2h normalnej pracy na wyświetlaczu wyświetla się Error Ff i nie ma mozliwosci ustawienia żadnej funkcji na wyświetlaczu.Po tych 2 h przestaje chłodzić.Nie wiem co jest przyczyną i co można zrobić?

Magda B.

Możliwe, że czujnik temperatury lub moduł sterujący.

Teresa

Posiadam lodówkę z zamrazarnikiem Whirlpool ARC 7495/IX w której mrozi zamrażarka
a lodówka słabo chłodzi . Wentylator chodzi głośno. Lodówka długo chodzi i bardzo rzadko się wylacza co może być przyczyną. Oprócz tego lód zbiera się na dole w zamrażarce.

Magda B.

Może to być objaw uszkodzenia termostatu lub grzałki parownika.
Warto zapoznać się z poniższym artykułem.
https://north.pl/baza-porad/uszkodzona-grzalka-parownika-w-lodowce/

Aleksandra

Witam , mam lodówkę polar CZ348 i mam taki problem że zamrażarka normalnie chłodzi a u góry jest ciepło .. Nie wiem już co mam robić

620
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x