Lodówka nie włącza się

katarzyna | 11 stycznia 2022

Na czas remontu wyłączamy sprzęty kuchenne z prądu i odstawiamy do sąsiedniego pomieszczenia. Sytuacja komplikuje się, gdy ponownie je instalujemy i się okazuje, że lodówka nie włącza się. Czasami tak się zdarza. Dostajemy wiele zapytań, co robić. Z naszą pomocą znajdziesz, w czym tkwi problem.

Dlaczego lodówka nie włącza się po rozmrożeniu?

Chcesz umyć lodówkę, wyłączasz ją z prądu, usuwasz lód nagromadzony na ściankach, myjesz wnętrze i wszystkie półki. Podłączasz z powrotem, a lodówka nie włącza się. Cóż..brak prądu w sieci to nie jest, bo inne sprzęty działają, ale zupełnie, co innego.

Awaria termostatu

Wadliwy termostat może skutecznie zablokować pracę lodówki. Uszkodzenie polega zazwyczaj na przerwaniu obwodu termostatu. Lodówka nie włącza się, bo nie ma sygnału od termostatu o wyborze temp. chłodzenia. Na szczęście termostaty są łatwe w wymianie i można to zrobić we własnym zakresie. Część nie jest droga, zaledwie kilkadziesiąt złotych, a lodówka znowu powróci do dawnej sprawności. 

Zabrudzony skraplacz

Kurz wszędzie osiada nie tylko na meblach. Z tyłu lodówki znajduje się skraplacz, na którym również zbiera się kurz. Czasami zabrudzenie jest na tyle duże, że lodówka ma problem z włączeniem się. Warto pamiętać, o tym miejscu i raz na kilka miesięcy odkurzyć powierzchnię. 

lodówka nie włącza się

Brak czynnika chłodzącego w obiegu

Sprawdzenie czynnika chłodzącego wymaga wizyty fachowca. Nikt w domu nie dysponuje zestawem w postaci manometrów, pompy próżniowej oraz węży serwisowych. Czasami pomaga nabicie układu i lodówka znowu włącza się tak jak wcześniej. Najważniejsze, że w tej sytuacji można dalej korzystać z urządzenia. 

Rozszczelnienie lodówki

Jeżeli lodówka nie włącza się z powodu rozszczelnienia to jest najgorszy scenariusz. Ciężko urządzenie naprawić, a w wielu przypadkach po prostu się nie da. Z czego może wynikać rozszczelnienie lodówki? Z wieloletniej eksploatacji, kiepskiej jakości materiałów oraz pracy pod ciągłym obciążeniem. Jeżeli rzadko rozmrażasz lodówkę to duży błąd, ponieważ lód rozpycha ścianki. Działa niekorzystnie na pracę lodówki. 

Rozszczelnienie lodówki może wiązać się również z ubytkiem czynnika chłodzącego. Jakość chłodzenia spada i ciężko utrzymać zadaną temperaturę w lodówce. Czasami lokalizacja nieszczelności jest trudna do wykrycia. Co ważniejsze freon jest bezwonny i obojętny dla człowieka, ale dla atmosfery już tak. 

Przepalenie startera

Starter odpowiada za włączenie się sprężarki w lodówce. Jego praca jest kluczowa do pracy agregatu. W sytuacji, gdy ulegnie uszkodzeniu lodówka nie włącza się i nie chłodzi. Sprawdź, czy w Twoim przypadku nie doszło do awarii tej części. Na samym końcu zawsze stawia się elektronikę, która jest bardziej wymagająca i sprawia trudności w naprawie. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolesław

…a co jet jak lodówka sie włancz po czasaie ale kreci na okragło i sie nie wyłacza i trzeba recznie pokretłem wyłaczyc ponownie właczyc i juz nie chodzi długo i ponownie sie załaczy i tak …na okragło …???

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x