Co oznaczają kody błędów w zmywarce?

katarzyna | 1 marca 2018

→ Kody błędów to nic innego, jak oznaczenia usterek, za pomocą których urządzenie informuje swojego właściciela, że coś się zepsuło. Pralki i zmywarki z zaawansowaną elektroniką wyposażone są w wyświetlacze, mające za zadanie sygnalizować przebieg pracy urządzenia oraz ewentualne problemy z jego obsługą. W przypadku wystąpienia awarii, odpowiednia diagnoza pozwoli zrozumieć, co się dzieje ze sprzętem, a także przyspieszy proces naprawy. Tak więc jeśli posiadasz zmywarkę marki Bauknecht, Whirlpool lub Ignis, zerknij na poniższe tabelki.


Co oznaczają kody błędów w zmywarce Bauknecht


Co oznaczają kody błędów w zmywarce Whirpool i Ignis

U wszystkich trzech producentów zmywarka sygnalizuje brak soli regeneracyjnej bądź środka płuczącego za pomocą świecącej diody ALARM.


Objaśnienie kodów błędów

Wiedza na temat tego, co oznacza dany kod błędu, nie oznacza od razu rozumienia przyczyny jego występowania. Przedstawmy więc trochę więcej informacji na temat występujących w zmywarkach usterek.

  • F1 – uszkodzenie czujnika temperatury NTC

Błąd ten występuje, gdy osiągnięta przez urządzenie temperatura nie obejmuje zakresu działania czujnika, tj. -10°C ÷ 85°C lub po prostu czujnik utracił swoje parametry.

  • F2 – przeciek wody

Oznacza to, że w zbiorniku zebrała się woda. Wówczas czujnik nieszczelności odcina elektrozawór i czujnik załączania się pompy odpływowej przekazuje sygnał do hydrostatu. Z tego też powodu wylewana jest woda.

  • F3 – uszkodzenie systemu grzewczego

Może być spowodowane uszkodzeniem elementu grzewczego albo przekaźnika grzałki. Możliwe, że system grzewczy zbyt wolno się nagrzewa, czyli osiąga przyrost temperatury mniejszy niż 1,5°C w czasie 3 minut.

  • F4 – uszkodzenie systemu wylewania wody

Dzieje się wtedy, gdy po załączeniu pompy odpływowej, hydrostat podaje informację, że zbiornik nie został całkowicie opróżniony. Przyczyną takiego zachowania może być: zepsuta pompa, zatkany odpływ, wadliwy moduł sterowania, ciągłe załączanie się hydrostatu.

  • F5 – blokada ramion natryskowych

Powody występowania tego błędu to:  zatkanie się ramion natryskowych, zapchanie mikrofiltra samoczyszczącego oraz jego niewłaściwe zamocowanie do rury natryskowej. Blokada ramion charakteryzuje się tym, że wysyła mniej niż 10 impulsów na minutę. Możliwe również, że czujnik blokady ramion natryskowych uszkodził się.

  • F6 – zamknięty zawór wody

Przyczyną zamkniętego zaworu wody może być zatkany wąż doprowadzający wodę do zmywarki, uszkodzony elektrozawór lub po prostu zamknięty zawór sieci wodociągowej.

  • F7 – uszkodzenie miernika przepływu wody

Ten błąd może być spowodowany podobnymi usterkami, jak zamknięty zawór wody. Jeżeli miernik wysyła mniej niż 10 impulsów w czasie 10 sekund, to znaczy, że jest uszkodzony.

  • F8 – nieprawidłowy poziom wody

Czyli na hydrostacie wskazania zmieniają się częściej niż 10 razy w czasie 2 minut. Przyczyna może leżeć po stronie zablokowanych sitek, uszkodzonego hydrostatu lub zbyt intensywnego pienienia się wody natryskowej.

  • F9 – ciągłe otwarcie wlewu wody

Najprawdopodobniej powodem jest zepsuty elektrozawór, który jest nieustannie ustawiony w pozycji otwartej i nie zamyka się. Możliwe, że triak na module sterowania jest zablokowany.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 11

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AleksandraBartłomiejZofiaMariuszPatrycja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

Cześć, moja zmywarka model Whirlpool ADG 941 FD w trakcie zmywania pika 10 razy po czym kiedy otwieramy ja po zakończonym procesie zmywania, na dnie zmywarki stoi woda. Ma ktoś pomysł co to może być..? Filtry są czyste

Patrycja
Użytkownik

10 mrugnięć w tym modelu oznacza błąd czujnika lub awarię, któregoś z podzespołu odpowiedzialnego za odprowadzenie wody – hydrostat, pompa, zapchane filtry itp.

Mariusz
Gość
Mariusz

Posiadam zmywarkę whirpool 6 zmysł pod zabudowę.
Przerywa zmywanie , wyświetla 3 i miga start .
Wąż sprawdziłem
Filtry też
Do pompy nic się nie dostało , czysta.
Pływak działa poprawnie.

Aleksandra
Admin

Bardzo prosimy o podanie dokładnego modelu zmywarki z tabliczki znamionowej, wówczas będziemy w stanie coś więcej podpowiedzieć.

Zofia
Gość
Zofia

Witam, mam zmywarkę Whirlpool 6 sense. Nie włącza się i wyświetla F12. Co to za usterka?

Aleksandra
Admin

Uszkodzona grzałka.

Bartłomiej
Gość
Bartłomiej

Zmywarka Ariston hotpoint LFF 8M121 błąd F10 nie grzeje wody co obstawiacie grzałkę czy może któryś układ na płycie ?! Może miał ktoś podobnie

Aleksandra
Admin

Raczej grzałka, może ją Pan sprawdzić wizualnie albo miernikiem.

Najciekawsze artykuły