Zmywarka pobiera i wypuszcza wodę

katarzyna | 24 listopada 2021

Jedna z najczęściej spotykanych w zmywarkach usterek polega na tym, że urządzenie pobiera i wypuszcza wodę, uniemożliwiając prawidłowy cykl zmywania. Problem ten może mieć różne przyczyny. Poniżej omówimy te, z którymi mamy do czynienia najczęściej.

Dlaczego zmywarka pobiera i wypuszcza wodę?

Zmywarka pobiera wodę i po chwili wypompowuje to znak, że pompa odpływowa może szwankować. Nie powinna się załączać w tym momencie, lecz tylko na samym początku. Za sterowanie pompy odpowiada moduł oraz czujnik przeciwzalaniowy. Jeśli za dużo jest wody w komorze to pływak automatycznie daje sygnał do pompy, aby spuścić wodę. Możliwe, że taka sytuacja jest u Ciebie w zmywarce. 

Zajrzyj do pompy, sprawdź okablowanie, czystość turbinki, w razie potrzeby wymień na nową. Pompy nie naprawia się w razie uszkodzenia tylko wymienia na nową. Dobierz ją po parametrach technicznych pompy lub po modelu zmywarki.

Uszkodzony pływak styropianowy

Wiele razy spotkaliśmy się z sytuacją, w której zmywarka ciągle wypompowywała wodę. Nawet jak, już jej nie było to dalej usilnie włączała się pompa. Za taki stan rzeczy odpowiada pływak styropianowy, który zaciął się lub nie działa mikroprzełącznik. Na szczęście naprawa nie jest droga i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. 

Zmywarka pobiera i wypuszcza wodę

Niesprawny elektrozawór

Kolejnym elementem odpowiedzialnym za usterkę zmywarki może być elektrozawór. Jeśli jest niesprawny i nie zamyka się to automatycznie pompa odprowadza nadmiar wody. Zmywarka nie jest w stanie rozpocząć programu, bo pobiera wodę i zaraz ją wypuszcza. W tym przypadku wymiana elektrozaworu rozwiąże problem. Czasami przez nagromadzony kamień zacina się i nie domyka. Szczególnie przy płaszczu wodnym, co w przypadku zmywarek Siemens, Bosch objawia się kodem błędu E19. 

Elektrozawory są bardzo czułe na twardą wodę, dlatego warto regularnie odkamieniać zmywarkę i odtłuszczać dostępnymi środkami.

Brak reakcji ze strony przepływomierza

Przepływomierz wbudowany jest w płaszcz wodny i steruje ilością pobieranej wody do zmywarki. W przypadku zmywarek Bosch jest to płytka wbudowana w płaszcz wodny. W innych przypadkach występuje jako osobna część z dwoma króćcami lub zespolona jest z płaszczem. W wielu zmywarkach Whirlpool płaszcz wodny występuje razem z przepływomierzem.

Niesprawny hydrostat 

To kolejne zakłócenie, które nie pozwala przeprowadzić cyklu – komora na przemian napełnia się wodą, po czym woda zostaje z niej wypompowana. Uszkodzony hydrostat może doprowadzać do komory zbyt dużą ilość wody, której nadmiar będzie automatycznie odpompowywany.

Uszkodzony moduł sterujący

Na koniec przyczyny należy doszukiwać w sterowaniu, czyli module elektronicznym. Jeśli obserwujemy zakłócenia, a powyższe wskazówki nie pomogły to najprawdopodobniej uszkodził się układ elektroniczny. Zanim zdecydujemy się ingerować w mechanizm spróbujmy jeszcze przeczyścić wszystkie elementy i sprawdzić, czy nie uda się w ten sposób przywrócić zmywarce sprawność.

Samodzielna naprawa modułu sterującego wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ możemy uszkodzić inne podzespoły. W tej sytuacji, zalecamy kontakt z autoryzowanym serwisem.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 39

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol

Dzień dobry, mam podobny problem moja zmywarka Hotpoint Ariston LTF 8B019 wyświetla kod błędu 5 i mogą dioda na włączniku. Naczynia były brudne i zmywarka nie kończy programu. Za waszymi poradami wymieniłem pompę myjącą ( miała luzy na wirniku) problem na chwilę znikł po czym po kilku myciach wrócił. Wymieniłem elektrozawór, to samo, wymiana hydrostatu pomogła na jedno mycie. Sprawdziłem mikrowłącznik na czujniku przeciwzalaniowym i jest sprawny. Nie mam już siły do tej zmywarki . 300 zł w częściach, robocizna swoją, a złość żony bezcenne. Czy jest sens dalej szukać. Płaszcz wodny czysty. Pozdrawiam Karol

Irena

Dlaczego moja zmywarka pobiera wodę i nie myje po czym po całym czasie ile trwa cykl wypuszcza wodę a naczynia są nie umyte,dodam że woda jest zimna i nie słychać aby woda krążyła po zmywarce.Mam zmywarkę Beko prosmart inverter

Marzena

Witam.Zmywarka mimo sygnału wyłączenia jeszcze spuszcza wodę chodzi

Józef

Witam, mam wielką prośbę posiadam zmywarkę do naprawy BECO 6830FX30 wymieniłem trzy główne pompy, zmywarka nabiera wody ale nie pracuje główna pompa.
czy ktoś mógłby pomóc mi w rozeznaniu o co może chodzić ? będę bardzo wdzięczny za pomoc .

Jarek

Cześć. Zmywarka Electrolux EEM48221L- pobiera wodę nawet gdy jest wyłaczona i przelewa się do środka poprzez otwór w płaszczu. Słychać zawór na wężu zasilającym jak się co chwilka załącza i wyłącza (wymieniony i ta sama sytuacja). Czy jest jeszcze jakaś cewka sterująca dopływem wody? Żadnych błędów, może jakaś powtórna konfiguracja? Po wyjęciu z gniazdka nie napełnia się wodą.

Krzysztof

Konieczna wymianą elektrozaworu

Krzysztof

Witam, trochę późno, ale mam też problem w zmywarce Samsung . Jednak najpierw wymieniłem grzałkę bo miała przebicie na masę, następnie wąż z elektrozaworem, ale dałem z innej zmywarki i teraz pobiera i wypuszcza wodę. Czy może to być powodem że wąż z elektrozaworem inny ?

Krzysztof

Witam wymieniłem przepływomierz w zmywarkę bosch i dalej nic .wyczyscilem plastikowy pojemnik z boku zmywarki bo było sporo kamienia wyczyscilem także pojemnik na sól nie mam pojęcia co mogę jeszcze zrobić by zmywarka w końcu zaczęła normalnie funkcjonować na chwilę obecną pobiera i wypuszcza wodę i tak cały czas proszę o pomoc pozdrawiam Krzysztof

Dorota

Mam dokładnie tak samo. Jakaś felerna ta zmywarka.

Kamil

To samo mam, macie juz rozwiazanie?

Damian

A może to czujnik zmetnienia wody tzw.Owi

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x