Skąd piasek w zmywarce?

katarzyna | 27 października 2020

Skąd piasek w zmywarce?

Ten dotkliwy problem w zmywarce spotyka coraz więcej użytkowników. Skąd się bierze piasek w zmywarce? Sprawdzamy ewentualne możliwości źródła problemu i jak na przyszłość reagować. Piasek w zmywarce to problem, który prędzej lub później spotka każdego użytkownika zmywarki. Jest to o tyle problematyczne, że większość z nas nie ma pojęcia skąd ziarenka piasku się tam biorą. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, skąd bierze się piasek w zmywarce oraz co robić, aby więcej go nie spotkać!

skad piasek w zmywarce

Nieodpowiednie detergenty do zmywarki

Silnie szorujące detergenty, które mają służyć domywaniu naczyń niestety mogą je również rysować. Często dzieje się tak ze szkłem, które matowieje i tworzą się widoczne rysy. Nastawiając urządzenie na intensywny program zmywania nie oszczędzamy naczyń. Niektóre kapsułki do zmywarki w swoim składzie zawierają substancje podobne do piasku, które są dość agresywne dla naczyń.

Koniecznie zwróć uwagę na jakość kapsułek. Zdarza się, że kapsułki gorszej jakości słabo się wypłukują i pozostawiają na ściankach osad do złudzenia przypominający piasek. Stosuj dedykowane do Twojego urządzenia kapsułki do zmywarki, a piasek w zmywarce przestanie być Twoim problemem.

Filtr do zmywarki – czy wiesz, że…

Brudne filtry

Najważniejszym elementem w zmywarce do naczyń są filtry. Po każdym myciu zbierają stałe resztki jedzenia. pestki, a także chronią przed przedostaniem się niechcianych elementów do odpływu. Tym samym dbają o swobodny odpływ brudnej wody z urządzenia do kanalizacji. Jeżeli nieregularnie opróżniamy system filtrów możemy spodziewać się powracającego zanieczyszczenia do wnętrza komory i piasek w zmywarce. Po każdym zmywaniu sprawdź stan filtrów, powinien to być nawyk. Jeżeli chcesz, aby zmywarka długo służyła i w dodatku bezawaryjnie.

Filtry mają za zadanie zbieranie zanieczyszczeń pozostających na naczyniach.

Filtry do zmywarek

Niedokręcony korek na sól

Zadaniem soli w zmywarce jest zmiękczanie wody.

Nie bierze bezpośrednio udziału w zmywaniu naczyń, ale dzięki wymianie jonów pozbywa się niechcianych węglanów wapnia i magnezu wpływających na powstanie kamienia. Ci którzy nie korzystają z soli robią ogromny błąd. Uniwersalne tabletki 3 w 1 nie zastąpią soli regeneracyjnej, której potrzeba dosyć sporo, bo ponad 1kg mieści się w zbiorniku. Pamiętajmy, aby dokładnie dokręcić korek od zasobnika, bo sól wypływająca przypomina piasek w zmywarce.

Sól do zmywarki to kolejny produkt, który może imitować piasek w zmywarce. Nie należy jednak z niego rezygnować, ponieważ odpowiada za zmiękczanie wody, a tym samym hamuje rozwój kamienia. Sól regeneracyjna jest bardzo wydajna, ponieważ zwykle wsypanie około jej kilograma do zbiornika wystarcza na miesiąc. Ważne jest jednak dokręcenie korka na sól, ponieważ to jego niewłaściwy montaż może przyczyniać się do wydostawanie się soli, a tym samym powodować efekt piasku.

Piasek w zmywarce to także efekt pękniętego zbiornika. Usterkę poznasz po tym, że woda wraz z solą trafia na spód zmywarki. W tej sytuacji konieczna będzie wymiana zbiornika na sól na nowy.

Nakrętki do zmywarek

zmywarka nie grzeje wody

Pęknięty zbiornik na sól

Zakup nowego zbiornika na sól i wymiana części powinna rozwiązać problem. W każdym modelu zmywarki niezależnie od producenta zasobnik na sól powinien być regularnie uzupełniany w miarę użytkowania sprzętu.

Zmywarka przenośna

Jak pozbyć się piasku w zmywarce?

  • dokładnie wyczyść filtry pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie zanieczyszczeni i piasek,
  • sprawdź wnętrze zmywarki pod katem pozostałości piasku i innych zabrudzeń. Oczyść dno zmywarki, używając wilgotnej ściereczki lub gąbki,
  • przeprowadź cykl mycia zmywarki bez naczyń, używając odpowiedniego środka czyszczącego zalecanego przez producenta. Cykl ten pomoże oczyścić wnętrze zmywarki z ewentualnych resztek piasku.

Podsumowanie

Przyczyny obecności piasku w zmywarce już nie powinny stanowić tematu tabu. Na pewno jest to usterka, którą możesz sam zażegnać w domowym zaciszu. Kluczem prawidłowego działania urządzenia zawsze będzie konserwacja i dostosowanie programu do załadunku naczyń. Warto zwracać na to uwagę, aby wystrzegać się późniejszych problemów. Czasami zdarza się, że „piasek” to po prostu starte fragmenty naczyń, które ulegają zużyciu. Na żywotność szklanek czy talerzy mają wpływ także zbyt intensywne programy. Dlatego warto przyjrzeć się naczyniom i sprawdzić, czy nie mają głębszych rys. Jeśli tak, takie naczynia należy myć ręcznie, zanim pękną podczas zmywania w zmywarce, co może skończyć się poważną awarią urządzenia.

A Ty jakie masz doświadczenia z piaskiem w zmywarce? Może problem dotyczył zupełnie innej kwesti? Daj znać w komentarzu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 25

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Jakub

Nic się nie dowiedziałem. Nie ważne skąd ten piach, ważne dlaczego nie zostaje w filtrze, tylko dostaje się do ramion i blokuje ten trzpień na którym się obracają?
Filtry są ok.

1
0
Będę wdzięczny za komentarze.x