Kategorie części
baground wizard
baground wizard
Wybierz swoje urządzenie, aby dobrać części
Zmywarka Rodzaj urządzenia

Filtry do zmywarki

Filtr do zmywarki znajduje się na dnie komory urządzenia. Wyłapuje resztki jedzenia, okruchy, pestki oraz wszystko to co zostało na naczyniach kuchennych. Dba, aby nic niepożądanego zostało zassane wraz z brudną wodą do pompy odpływowej i ją nie zapchało. Filtr do zmywarki dzieli się na kilka elementów: filtr zgrubny, talerzykowy i mikrofiltr. Wystarczy go wyjąć z gniazda i oczyścić pod bieżącą wodą. Najlepiej tę czynność wykonywać regularnie, aby nie przytkać odpływu.

strzałka rozwinięcia opisu
Dostępność

Czy filtr do zmywarki musi być czysty?

Zmywarka to urządzenie o bardzo wysokiej dynamice sprzedaży i w pełni zapracowała sobie na swoją popularność, bo wyręcza coraz więcej rodzin z obowiązku mozolnego zmywania po każdym posiłku. Żeby jednak działała w pełni i mogła z nami zostać na lata, należy o nią dbać. Brudne filtry do zmywarki wpłyną bowiem negatywnie na efekty mycia naczyń, natomiast uszkodzone mogą już zaszkodzić ważniejszym podzespołom w urządzeniu. Dlatego nie warto odkładać czyszczenia zmywarki na później. Przynajmniej raz na miesiącu wymontuj filtry ze zmywarki. Można je znaleźć na dole urządzenia, wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej i tworzą swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami. Po wyjęciu należy wyczyścić je za pomocą gąbeczki z dodatkiem płynu do naczyń, aby pozbyć się zalegających na nich resztek jedzenia. Jeśli natomiast zauważysz, że któryś z filtrów jest połamany lub uszkodzony to nie zwlekaj i wymień go jak najszybciej na nowy. Resztki jedzenie które przedostaną się przez dziurawe filtry mogą bowiem uszkodzić pompę myjącą czy zatkać spryskiwacze lub zablokować pompę odpływową.

filtr do zmywarki

Filtr do zmywarki – rodzaje

Standardowo na wyposażeniu występują trzy filtry do zmywarki. Filtr zgrubny przypominający swoim kształtem koszyczek o grubych oczkach, pozwala by osadzały się na nim większe kawałki żywności. Mikrofiltr z kolei, który ma strukturę siateczki, dzięki bardzo drobnym otworom pozwala na odseparowanie niewielkich fragmentów żywności. Filtr płaski, zajmuje największą powierzchnie dzięki czemu gromadzące się zanieczyszczenia mogą być różnej wielkości, posiada bardzo małe dziurki przez które przeniknie jedynie woda, wszystko inne osadzi się na górze.

gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(88)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(37)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(1)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(22)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(13)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(3)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(1)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(2)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(12)
chwileczkę Chwileczkę..
Określ swoje urządzenie, aby szybciej dobrać część. Wybierz producenta urządzenia

Filtr do zmywarki to ważny element

filtry do zmywarek

Filtr w zmywarce to jedna z jego najważniejszych oraz najbardziej niezbędnych części. Ma za zadanie zatrzymywać w sobie różnorakie zabrudzenia, pochodzące z naczyń, które mogłyby przedostać się do innych podzespołów sprzętu (np. grzałki czy pompy) i w efekcie doprowadzić do awarii. Składa się z zespołu sitek i znajduje na dnie komory. Trzeba pamiętać, że filtr musi być regularnie czyszczony, aby urządzenie miało szansę prawidłowo pracować, a efekty mycia zawsze były zadowalające. Filtr do zmywarki to część, bez której urządzenie nie ma szans prawidłowo pracować. Dlaczego? Odpowiada bowiem za kilka niezwykle ważnych funkcji, wpływających na właściwe przeprowadzenie procesu mycia. Znajduje się na dnie komory i wyglądem przypomina mały koszyczek.

Do czego służy filtr zmywarki?

Główne zadanie tego elementu to zatrzymywanie różnorakich zabrudzeń z talerzy i szklanek, by nie przedostawały się na podzespoły sprzętu. Brud i osad stanowi poważne zagrożenie chociażby dla pompy, spryskiwacza czy grzałki, ponieważ może spowodować ich awarię, przepalenie lub zablokowanie. Co więcej, filtry do zmywarek dbają również o stan wody, która używana jest do przeprowadzenia cyklu mycia. Dzięki temu naczynia są lepiej domyte i bardziej błyszczące. Nie pojawia się także brzydki zapach we wnętrzu urządzenia.

Jak dbać o filtry do zmywarek?

Na szczęście nie jest to trudne. Część można bez problemu wyjąć i oczyścić z resztek jedzenia pod bieżącą wodą. W momencie, gdy jej powierzchnia pokryła się wapiennym osadem (kamieniem), można skorzystać ze specjalnych środków odkamieniających. Zalecamy, by po każdym myciu naczyń oczyszczać filtr z codziennych zabrudzeń - dzięki temu wnętrze urządzenia pozostanie higieniczne i czyste. Jeśli się o tym zapomni, zmywarka powinna poinformować użytkownika o konieczności usunięcia zanieczyszczeń przy pomocy specjalnego komunikatu na wyświetlaczu lub kodu błędu.

Właściwa konserwacja filtra to gwarancja, że posłuży on przez długi czas, bez konieczności wymiany na nowy. Jeśli jednak element jest już w kiepskim stanie lub uległ uszkodzeniu mechanicznemu, warto wymienić go na nowy - tym bardziej, że cena nie jest wysoka. Doboru części do konkretnego modelu zmywarki należy dokonać na podstawie danych z tabliczki znamionowej, umieszczonej na jej drzwiczkach lub z boku. Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu urządzenia przy pomocy specjalnych preparatów do usuwania kamienia i tłustych osadów, by zachować pełnię higieny. Inaczej mogą wystąpić problemy z poborem wody, nalotem na naczyniach bądź złym działaniem pompy. Aby dobrać właściwe filtry do zmywarek, spisz dokładne informacje o modelu z tabliczki znamionowej. Wtedy będziesz mieć pewność, że część została na pewno dobrze dobrana. Spraw, że Twoje ulubione sprzęty AGD posłużą przez długi czas, bez obaw o awarie!

 

Zmywarka pobiera wodę i staje

Zepsute urządzenie nie musi oznaczać końca jego żywota. Koniecznością będzie sprawdzenie przyczyny usterki. Pokazujemy, że drobne awarie nie wymagają wzywania fachowca. Mamy już szeroką bazę porad dotyczącą dbania o urządzenia, które każdy ma w swoim domu. Niezmiennie pogłębiamy naszą wiedzę, aby przekazywać wam istotne informacje.

Zobacz rozwiązanie
Zmywarka pobiera wodę i staje
cookie icon

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na Politykę prywatności i wykorzystanie tej technologii.

OK
scroll top