Zepsuta grzałka w zmywarce – jak sprawdzić?

katarzyna | 23 sierpnia 2021

Za problemy ze zmywarką do naczyń bardzo często odpowiada grzałka przepływowa. Występuje w urządzeniu jako niezależny element lub sprzężony z pompą, czyli tzw. pompo-grzałka jak w zmywarkach Bosch. Przeczytaj, jak ją sprawdzić, czy faktycznie odpowiada za awarię. Zepsuta grzałka w zmywarce oznacza mycie naczyń w zimnej wodzie. Czy skutecznie? Nie bardzo.


Brak grzania w zmywarce i zimna woda

Efektywne zmywanie naczyń zależy od odpowiedniej temperatury i wyboru właściwego programu zmywania. Zimna woda w zmywarce nie rozpuści tłuszczy i osadów. Zmywanie w niskiej temperaturze również jest ryzykowne, jeśli załadowaliśmy mocno ubrudzone naczynia. Najbardziej widocznym objawem zepsutej grzałki w zmywarce będą niedomyte naczynia. Można łatwo sprawdzić, czy woda w zmywarce jest zimna, otwierając po prostu drzwiczki. Istnieją również inne metody sprawdzenia grzałki w zmywarce.

Jak sprawdzić grzałkę w zmywarce?

Aby nie kupować niepotrzebnie nowej grzałki sprawdź najpierw wiązkę kabli – czy się nie poluzowała oraz stan izolacji przewodów. Prześledź całą drogę wiązki od wtyczki przy grzałce do modułu sterującego. Kolejnym krokiem jest pomiar rezystancji (oporność) grzałki. Zepsuta grzałka w zmywarce może mieć za niską lub nieskończoną wartość rezystancji. Najlepiej wyjąć starą grzałkę i na podstawie mocy, jaka będzie na niej widniała, obliczyć konkretną wartość rezystencji, korzystając z prawa Ohma. Z reguły, dla używanych w zmywarkach grzałek, prawidłowa rezystencja mieści się w zakresie 25 – 30 Ohmów. Jeżeli Twój miernik pokaże inne wartości – grzałka jest do wymiany. Należy też sprawdzić upływ prądu. Aby to zrobić, należy jedno złącze pomiarowe przyłożyć do złącza grzałki, zaś drugie złącze miernika w którymś miejscu na obudowie. Wartość powinna wynieść > 500 kΩ.

Na koniec warto sprawdzić stan modułu sterującego, ponieważ czasami grzałka jest sprawna, ale nie dostaje sygnału z modułu. Przekaźnik grzałki mógł ulec przepaleniu lub uszkodzeniu, mogły również puścić luty, które mocują przekaźnik do modułu.

zepsuta grzałka w zmywarce

Kody błędów sygnalizujące uszkodzenie grzałki w zmywarce

Każda zmywarka Beko, Amica, Bosch posiada określone kody błędów, które sygnalizują usterki. Dla grzałki są to:

  • E9 – Bosch, Siemens, Zelmer
  • E60 lub i60 – Electrolux/AEG
  • Er.3 – Beko
  • E3 – Whirlpool/Indesit
  • F6 – Amica
  • E8 – Candy

Jeżeli pojawił się powyższy kod błędu w Twojej zmywarce to znak, że grzałka uległa zepsuciu.

Sprawdź nasze inne artykuły dotyczące zmywarki do naczyń:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 43

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek

Zmywarka Elektrolux. Grzałka nie grzeje a nie pojawia się żaden kod błędu. O co chodzi ?

Magda B.

Niestety usterki nie zawsze są sygnalizowane kodem błędu. Jeśli zmywarka nie grzeje wody to uszkodzona może być grzałka, czujnik temperatury, a w najgorszym wypadku moduł sterujący.

Lesław

Dobry wieczór. Zmywarka Bosch. Po włączeniu nabiera wodę i wrzuca różnicówkę. Domyślałem się, że to może być pompogrzałka. Sprawdziłem miernikiem rezystancja wynosi 35 omów. Dla pewności rozebrałem ją i znalazłem malutką plamkę wielkości ziarna piasku jakby rdzy na ścieżce grzałki. Czy ona może być przyczyną zwarcia? Ścieżka nie jest całkowicie uszkodzona tylko ta mała plamka i po tej stronie nie ma wody więc zwarcia chyba nie powinno być? czy po prostu każda anomalia na ścieżce grzałki może być przyczyną zwarcia? wody nie było w miejscach niepożądanych i kable są całe. Pozdrawiam Lesław

Magda B.

Tak, to jest właśnie objaw przepalonej grzałki. Nawet małe przepalenie może powodować zwarcie.

Lesław

Dziękuję, jak się przyjrzałem to w tamtym miejscu zobaczyłem wyschnięty zaciek prawdopodobnie jedna kropla wody tylko spłynęła ale mogła zrobić swoje.

Artur

Witam!!! Problem dotyczy zmywarki Amica ZIM 628E. Zmywarka po nagrzaniu wody tak po ok. 30 min wyłączą się w środku zostaję nie spuszczona.woda Grzałka grzeje. Wymieniony został już zawór trójdrożny. Problem nie znika. Czy wymiana wyłącznika ciśnieniowego grzałki pomoże w tym przypadku?

Magda B.

Problem może leżeć po stronie modułu sterującego.

Magdalena

zmywarka elektolux tuż po gwarancji pokazuje bląd 44, zabrana do serwisu gdzie twierdzą, że błąd wyskakuje z powodu uszkodznej pompogrzłki, jak tę częśc nazwali. Konieczna wymiana koszt 500 zl.

Magda B.

Proszę o opisanie objawów usterki poza wskazywanym kodem błędu oraz podanie dokładnych danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

Milena

W zmywarce Beko pokazuje E02 co to może być

Magda B.

Błąd E02 sugeruje problem z układem grzania. Może to być problem z grzałką, z czujnikiem temperatury. Ewentualnie przekaźnik grzałki na module.

Krzysztof

Zmywarka Amica 448E pobiera wodę ale nie grzeje jej jest dziwny zapach jak by spalonej grzałki nie wyświetla żadnych błędów

Magda B.

Najprawdopodobniej to właśnie spalona grzałka.

Cezary

WITAM,CZY USZKODZONY CZUJNIK SENSOR CIŚNIENIA POMPY ZMYWARKI ARISTON FV W ZMYWARCE AMICA MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ ŻE ZMYWARKA NIE GRZEJE WODY?

Zbigniew

Czy ciemny kolor grzałki może być oznaką że grzałka jest przepalona ?

Lucjan

W jaki sposób wykonać pomiar rezystancji w tej pompo-grzałce https://north.pl/karta/pompa-myjaca-z-turbina-i-grzalka-do-zmywarki-siemens-sn56t590eu-01,GE1-DC-CMML-7PX.html ? Posiada ona 3 piny (w starszych modelach podobno 7 pinów). Do których pinów należy podpiąć miernik?

Andrzej

W zasadzie opis sprawdzenia grzałki jest OK. Oprócz pomiaru rezystancji grzałki warto sprawdzić też czujnik temperatury . Uszkodzony wykazuje nieskończoność czyli „brak przejścia” i wtedy sterownik nie załączy grzałki .

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x