Zepsuta grzałka w zmywarce – jak sprawdzić?

katarzyna | 23 sierpnia 2021

Za problemy ze zmywarką do naczyń bardzo często odpowiada grzałka przepływowa. Występuje w urządzeniu jako niezależny element lub sprzężony z pompą, czyli tzw. pompo-grzałka jak w zmywarkach Bosch. Przeczytaj, jak ją sprawdzić, czy faktycznie odpowiada za awarię. Zepsuta grzałka w zmywarce oznacza mycie naczyń w zimnej wodzie. Czy skutecznie? Nie bardzo.


Brak grzania w zmywarce i zimna woda

Efektywne zmywanie naczyń zależy od odpowiedniej temperatury i wyboru właściwego programu zmywania. Zimna woda w zmywarce nie rozpuści tłuszczy i osadów. Zmywanie w niskiej temperaturze również jest ryzykowne, jeśli załadowaliśmy mocno ubrudzone naczynia. Najbardziej widocznym objawem zepsutej grzałki w zmywarce będą niedomyte naczynia. Można łatwo sprawdzić, czy woda w zmywarce jest zimna, otwierając po prostu drzwiczki. Istnieją również inne metody sprawdzenia grzałki w zmywarce.

Jak sprawdzić grzałkę w zmywarce?

Aby nie kupować niepotrzebnie nowej grzałki sprawdź najpierw wiązkę kabli – czy się nie poluzowała oraz stan izolacji przewodów. Prześledź całą drogę od wtyczki do modułu sterującego. Kolejnym krokiem jest pomiar rezystancji (oporność) grzałki. Zepsuta grzałka w zmywarce może mieć za niską lub nieskończoną wartość rezystancji. Prawidłowo działająca grzałka wynosi 25 – 30 Ohmów. Jeżeli Twój miernik pokaże inne wartości – grzałka jest do wymiany.

Na koniec warto sprawdzić stan modułu sterującego, ponieważ czasami grzałka jest sprawna, ale nie dostaje sygnału z modułu. Czasami przekaźnik grzałki ulega przepaleniu lub uszkodzeniu, mógł puścić lut.

zepsuta grzałka w zmywarce

Kody błędów sygnalizujące uszkodzenie grzałki w zmywarce

Każda zmywarka Beko, Amica, Bosch posiada określone kody błędów, które sygnalizują usterki. Dla grzałki są to:

  • E9 – Bosch, Siemens, Zelmer
  • E60 – Electrolux/AEG
  • Er.3 – Beko
  • E3 – Whirlpool/Indesit
  • F6 – Amica
  • E8 – Candy

Jeżeli pojawił się powyższy kod błędu w Twojej zmywarce to znak, że grzałka uległa zepsuciu.

Sprawdź nasze inne artykuły dotyczące zmywarki do naczyń:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lucjan

W jaki sposób wykonać pomiar rezystancji w tej pompo-grzałce https://north.pl/karta/pompa-myjaca-z-turbina-i-grzalka-do-zmywarki-siemens-sn56t590eu-01,GE1-DC-CMML-7PX.html ? Posiada ona 3 piny (w starszych modelach podobno 7 pinów). Do których pinów należy podpiąć miernik?

Andrzej

W zasadzie opis sprawdzenia grzałki jest OK. Oprócz pomiaru rezystancji grzałki warto sprawdzić też czujnik temperatury . Uszkodzony wykazuje nieskończoność czyli „brak przejścia” i wtedy sterownik nie załączy grzałki .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x