Zmywarka nie domywa naczyń

katarzyna | 28 lutego 2017

Jedną z głównych zalet zmywarki jest skuteczne i dokładne zmywanie, nawet bardzo zabrudzonych naczyń czy patelni. Jest to możliwe dzięki specjalnym rozwiązaniom, które pozwalają na mycie ciepłą wodą pod ciśnieniem, przy użyciu odpowiedniego detergentu, przy minimalnym wysiłku użytkownika.

Jeśli jednak po skończonym cyklu zmywania wyciągasz zastawę, która jest niedomyta, oznacza to, że wystąpiła jakaś nieprawidłowość w funkcjonowaniu urządzenia. Przyczyn tego, że zmywarka nie domywa naczyń może być wiele, od nieodpowiedniego detergentu po uszkodzoną grzałkę. Poniżej pokażemy, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Uszkodzony elektrozawór

Elektrozawór odpowiada za dopływ wody do zmywarki. Jeżeli elektrozawór jest zatkany lub wadliwy, to zmywarka nie otrzyma wystarczającej ilości wody i nie umyje właściwie naczyń. Elektrozawór może być całkowicie sprawny, jednak jeżeli nie otrzymuje odpowiedniego ciśnienia, woda nie będzie prawidłowo pobierana.

Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, to wydłuży się czas pobierania wody. Do prawidłowego funkcjonowania elektrozawór potrzebuje odpowiedniego ciśnienia, dlatego najpierw sprawdź ciśnienie wody. Możliwe, że poprzez działanie twardej wody elektrozawór przyblokowany jest przez osadzony kamień.

Kup elektrozawór do zmywarki

Zapchane spryskiwacze

Spryskiwacz górny doprowadza wodę do naczyń w górnym koszu. Jeśli woda nie może swobodnie przepływać to naczynia w górnym koszu zmywarki nie będą domyte. Z biegiem czasu, resztki pożywienia mogą dostać się w otwory spryskiwacza i go zatkać. Jeżeli naczynia są niedomyte, możliwe, że zatkał się spryskiwacz. Spryskiwacz dolny doprowadza wodę do naczyń umieszczonych w dolnym koszu.

Zaburzony przepływ w spryskiwaczu dolnym może doprowadzić do sytuacji, że naczynia w dolnym koszu będą brudne. Spryskiwacz sufitowy doprowadza wodę do naczyń umieszczonych w górnym koszu. Tak samo, jak w dolnym i górnym – jeżeli przepływ nie będzie swobodny możemy zapomnieć o czystych naczyniach.

Zobacz instrukcję: Jak wymienić spryskiwacz w zmywarce?

Kup spryskiwacz do zmywarki

Uszkodzona pompa myjąca

Pompa myjąca wykorzystuje silnik i wirnik, aby przepompować wodę do spryskiwaczy. Zmywarka nie domywa naczyń, gdy pompa myjąca jest uszkodzona. Jeden z ważniejszych elementów w całym urządzeniu i zarazem najdroższy. Jeśli silnik nie wydaje żadnego dźwięku lub słychać szum po pobraniu wody przez zmywarkę, może to oznaczać, że jest spalony. Najpierw upewnij się, czy dochodzi prąd do silnika i czy obraca się wirnik. Sprawdź również czy zanieczyszczenia nie blokują obudowy pompy.

Jeżeli silnik jest zasilany, a pompa jest wolna od zanieczyszczeń, może to oznaczać, że silnik wymaga wymiany. W przypadku uszkodzenia wirnika pompy lub panewki pompy wygięły się to nie wytworzy odpowiedniego ciśnienia, aby wypchnąć wodę do spryskiwaczy. Całkiem prawdopodobne, że będziesz musiał wymienić całą pompę. Pamiętaj, że wymiana pompy myjącej może stanowić wyzwanie, jednak wielu majsterkowiczom udaje się tego dokonać. Aby ułatwić Tobie zadanie stworzyliśmy filmik, jak w łatwy sposób można tego dokonać samodzielnie.

Zobacz instrukcję: Jak wymienić pompę myjącą w zmywarce?

Kup pompę myjącą do zmywarki

Uszkodzony dozownik detergentu

Nieprawidłowe otwieranie i zamykanie dozownika detergentów wiąże się z jego awarią. Uszkodzenie któregoś z elementów, np. klapki, mikroprzełącznika czy sprężynki może spowodować niewłaściwe działanie dozownika. Jeśli dozownik się nie otwiera, umycie naczyń za pomocą detergentu nie będzie możliwe.

Zobacz instrukcję: Jak wymienić dozownik detergentów w zmywarce?

Uszkodzona grzałka

Aby umyć naczynia zmywarka potrzebuje do tego wody o odpowiedniej temperaturze. Niektóre modele posiadają możliwość podłączenia bezpośrednio do ciepłej wody. Standardowo jednak zasilanie pochodzi z zimnej wody z sieci, którą następnie urządzenie podgrzewa do zadanej temperatury przez program. Jeśli więc grzałka nie działa, podgrzanie wody nie jest możliwe, przez co naczynia mogą być niedomyte.

Zobacz instrukcję: Jak wymienić grzałkę przepływową w zmywarce?

Zapchany filtr w zmywarce

Możliwe, że zapchał się system filtrów w zmywarce poprzez nieregularne usuwanie resztek jedzenia z naczyń. Jeżeli zauważysz, że filtr jest zapchany lub przerwany przez np. potłuczone szkło wymień go na nowy. Nie wkładaj do zmywarki już popękanych naczyń, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą pokruszyć się i uszkodzić pozostałe elementy w zmywarce. Natomiast drewniane elementy będą gnić i się zniszczą. Takie rzeczy, jak tarki, wyciskacz do czosnku pokryte są warstwą aluminium. Materiał ten utlenia się i po wyjęciu ze zmywarki będzie całkowicie matowy. To samo dotyczy młotka do rozbijania mięsa oraz sitek do mielenia mięsa.

Nieodpowiedni program lub złe ułożenie naczyń

Może się okazać, że detergent jest za słaby lub program nieodpowiednio dobrany pod naczynia jest przyczyną niedomytych naczyń w zmywarce. Każda zmywarka posiada szeroką gamę programów – dostosuj odpowiedni do zabrudzenia naczyń. Istotną rzeczą jest prawidłowe ułożenie naczyń w koszach zmywarki.

Jeśli włożymy ich zbyt dużo lub ustawimy je zbyt blisko siebie, mogą blokować swobodny przepływ wody. Wkładanie zbyt wysokich talerzy czy garnków skutecznie blokuje swobodny ruch spryskiwaczy, przez co woda nie rozprowadza się odpowiednio w komorze zmywania.

Wadliwy rozdzielacz wody

Znajdziesz go w zmywarkach Bosch, Siemens, Whirlpool. Posiada osobny silniczek do sterowania przepływem i może mieć to związek, z niedomywaniem naczyń w dolnym koszu. Może być taka sytuacja, że przytkany przez drobiny i resztki jedzenia rozdzielacz strumienia wody odetka się np. puszczenie bardzo intensywnego programu myjącego.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 59

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AleksandraTomekArletaBasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Basia
Gość
Basia

Dlaczego zmywarka nie domywa osadu na kubkach? Kubki znajdują się w górnym koszu

Arleta
Gość
Arleta

Najlepiej będzie przeczyścić zmywarkę specjalnym środkiem, który dodaje się do pustej komory. Należy ustawić długi program o wysokiej temperaturze. Jeśli to nie pomoże, warto zmienić detergent – obecny może sobie nie radzić z zabrudzeniami. Warto też przyjrzeć się, tak jak wspomniano w powyższym tekście, filtrom i spryskiwaczom.

Tomek
Gość
Tomek

Problem ze zmywarką 45cm beko. Nie domywa naczyń ale na dolnym koszu. Co może być przyczyną? Dodam że spryskiwacz wyczyszczony. Filtr również. Wyczyszczony środkiem do czyszczenia zmywarkę. I problem nadal występuje. Na górnym koszy myje idealnie. Hmm ?????

Aleksandra
Admin