Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

katarzyna | 26 stycznia 2021

Awaria zmywarki do naczyń zazwyczaj dopada urządzenie po gwarancji. Czy to specjalny efekt postarzania sprzętów, czy efekt korzystania z mało zadowalających środków do zmywania? Zobacz, jakie mogą być przyczyny, gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletki.

Większość osób preferuje korzystanie z tabletek do zmywarki. Prosta aplikacja, nie trzeba nic odkręcać, ściągać opakowania ani co najważniejsze brudzić rąk. Wystarczy otworzyć opakowanie z tabletkami do zmywarki Finish, Somat , Ludwik, zależy jakich używamy i wrzucić do komory na tabletkę. Niektórzy wrzucają ją na dno zmywarki, co również nie jest złą praktyką.

W takim razie, dlaczego tak się dzieje, że akurat zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Jej skład? Zmieniona formuła na gorszą, czy wina urządzenia?

Zmień tabletki do zmywarki

Pierwsze, co powinno się uczynić to zmiana producenta tabletek na innego. Różnica w specyfikach do zmywania naczyń może być duża. Niektóre tabletki zawierają więcej nabłyszczacza niż soli, a inne mniej środka czyszczącego. Korzystanie z opcji 2w1, 4w1 ma wpływ na zmywanie naczyń. Sprawdź datę ważności na opakowaniu po tabletkach. Może się okazać, że już dawno przedawniła się i stąd problem z rozpuszczaniem. Nie daj złapać się na mega obniżki, bo czasami te produkty posiadają krótką datę przydatności. Warto zwracać uwagę na to co kupujemy.

Zorientuj się, jaka jest woda w Twoim regionie zamieszkania i na tej podstawie dobierz odpowiednie środki myjące. W przypadku twardej wody warto zastosować dodatkowe zmiękczacze, czyli np. filtr wody przed wlotem do zmywarki. Nie zapomnij używać soli regeneracyjnej. Regularnie uzupełniony poziom soli zmywarce to gwarancja udanego zmywania i pracy zmywarki.

Wyczyść zmywarkę od środka

Nie zapominaj o okresowej konserwacji urządzenia raz na miesiąc lub kilka w zależności od potrzeb. Po każdym myciu odkładają się resztki jedzenia i tłuszcz na ściankach zmywarki. System wodny, w tym płaszcz może pokryć się kamieniem oraz osadem. Dlatego warto regularnie puszczać cykl z pustym wsadem (bez naczyń) na minimum 60 stopni, aby odświeżyć zmywarkę. Korzystaj z profesjonalnego odkamieniacza, który udrożni cały obieg wodny, a problem z rozpuszczaniem tabletki może zniknąć. Czyszczenie odpływu, filtrów to podstawa w utrzymaniu zmywarki.

Nie działa jedno ramię spryskujące

W zmywarkach do naczyń zawsze są dwa ramiona spryskujące a nawet czasami 3 – spryskiwacz sufitowy, górny i dolny. Wszystko po to, aby dokładnie umyć naczynia w koszach. Jeżeli zmywarka nie rozpuszcza tabletki lub pozostawia resztki na dnie może się okazać, że jedno ramię myjące jest zapchane i nie leci z niego woda.

Czasami dochodzi do rozszczelnienia śmigła i woda leci bokiem, zamiast tryskać na brudne naczynia. Sprawny obieg wody w zmywarce jest ważny, aby utrzymać jak najlepsze rezultaty zmywania. Zobacz, czy w Twojej zmywarce nie doszło do uszkodzenia spryskiwacza, w razie potrzeby wymień na nowy. W ten sposób szybko i bezproblemowo usuniesz usterkę w swoim urządzeniu. Co najważniejsze na własną rękę i bez ponoszenia wysokich kosztów związanych z naprawą.

Niskie ciśnienie wody i zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Tak się niestety dzieje, gdy wpływająca z sieci wodociągowej woda ma za małe ciśnienie. Optymalne ciśnienie wody to 2 bary, ale wszystko zależy również od instalacji domowej i jej podłączenia. Lepiej używać, jak najmniej kolanek, dodatkowych przejść i rurek. Droga powinna być możliwie, jak najkrótsza do źródła wody.

Producenci w instrukcjach obsługi podają, że najniższe ciśnienie powinno wynosić przynajmniej 0,5 bar, a maksymalne 10 bar. Najlepiej trzymać się tej zasady. Czasami zbyt niskie ciśnienie jest oznaką zapchanych sitek na dopływie przez kamień. Warto przeczyścić te okolice, a problem sam się rozwiąże.

zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Ułożenie kieliszków w zmywarce

Uszkodzona grzałka w zmywarce

Jeżeli Twoja zmywarka nie rozpuszcza tabletki prawdopodobnie myje naczynia w zimnej wodzie. Usterka grzałki mogła doprowadzić do całkowitego odłączenia elementu z obiegu. Najczęściej ulega przepaleniu lub zwarciu w wyniku przepięcia na sieci. Możesz samodzielnie sprawdzić, czy grzałka faktycznie jest uszkodzona. Najpierw wymontuj ją z urządzenia i sprawdź wizualnie, czy nie posiada przepaleń oraz korozji.

Kolejnym krokiem będzie podłączenie miernika i sprawdzenie ciągłości obwodu na grzałce. Przy nastawie multimetru na brzęczyk uda się wykonać pomiar. Jeśli znamy znamionową wartość rezystancji grzałki to możemy sprawdzić, czy pokrywa się z naszymi pomiarami. Prawidłowa wartość rezystancji wynosi średnio 25 – 30 Ohm. Oczywiście temperatura otoczenia ma tutaj istotny wpływ na pomiar, ponieważ rezystancja zmienia się wraz ze zmianą temp. otoczenia.

Czasami zdarzają się sytuacje, że mimo wymiany grzałki problem z zimną wodą pozostał. Dalej zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Jedną z możliwych przyczyn to uszkodzony przekaźnik grzałki znajdujący się na module sterującym. Identyfikacja przekaźnika nie należy do najprostszych czynności, gdy nie posiadamy fachowej wiedzy. Czasami konieczna jest wymiana całego modułu sterującego.

Nie otwiera się dozownik detergentów

Dozownik na tabletki i nabłyszczacz znajduje się po wewnętrznej stronie drzwiczek. Klapka z tabletką otwiera się w momencie zmywania naczyń, czyli chwilę po pobraniu wody. Jeżeli dozownik jest zabrudzony lub zakamieniony mogą wystąpić problemy z otwarciem klapki. Dlatego zmywarka nie będzie rozpuszczać tabletki do końca.

Czasami zdarza się sytuacja, że część tabletki jest przyklejona do dozownika. Dozownik jej nie wyrzuca w trakcie zmywania. W tym przypadku warto sprawdzić pracę siłownika w dozowniku. Często można wymienić poszczególne elementy w nim niż całą część, co może być tańszym rozwiązaniem.

Odpowiedni program zmywania i ułożenie naczyń

Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce

Wrzucenie naczyń do zmywarki niby prosta czynność, ale nie zawsze robimy to prawidłowo. W koszach powinien panować ład i porządek. Co to znaczy? Cięższe talerze i garnki powinno umieszczać się na samym dole, a lżejsze szklanki, kubki i małe talerzyki na górze. Nie wolno blokować spryskiwaczy, ponieważ naczynia się nie domyją i zmywarka nie rozpuści tabletki.

Utrudniony przepływ wody oraz zaburzona cyrkulacja nie doprowadzą do pożądanych rezultatów. Krótkie programy myjące mają to do siebie, że często przepłukują tylko naczynia, myją je w chłodnej wodzie i nie zawsze ta tabletka rozpuszcza się. Warto mieć na uwadze, żeby program dostosować do stopnia zabrudzenia naczyń, ich ilości oraz ułożenia.

Jakie są twoje doświadczenia z nierozpuszczającą się tabletką w zmywarce? Może masz ciekawsze sposoby na poradzenie sobie z problemem. Podziel się z nami.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments