Jak układać naczynia w zmywarce?

katarzyna | 22 grudnia 2021

Zmywarki do naczyń na stałe weszły do naszej kuchni, ale jak układać naczynia w zmywarce, aby się domyły? No właśnie, są pewne zasady, które warto wdrożyć u siebie w domu, aby efekty mycia były zawsze zadowalające. 

Budowa zmywarki do naczyń

Każde urządzenie zmywające wyposażone jest w 2 kosze na naczynia na kółkach oraz kosz na sztućce lub szufladę w zależności od modelu i producenta urządzenia. Obojętnie, czy to zmywarka 45 cm czy 60 cm. Wyjątek stanowią zmywarki kompaktowe z jednym koszem na naczynia. Dlatego układanie naczyń w zmywarce może się trochę różnić niż w klasycznych urządzeniach. 

Jak układać miski w zmywarce?

Zasada jest jedna – miski, salaterki, sosjerki wkładamy do górnego kosza wnętrzem do dołu. Miski nie mogą na siebie nachodzić, ponieważ nie umyją się w środku. Mocno zabrudzone naczynia powinny przejść dodatkowy program mycia wstępnego. Nie ma potrzeby spłukiwania naczyń przed włożeniem do zmywarki. Usuwa się tylko stałe elementy typu kostki, pestki, torebki po herbacie.

Jak układać sztućce w zmywarce?

Ze sztućcami jest sprawa prosta, ponieważ w zmywarce jest specjalne miejsce na tego typu rzeczy. Kosz na sztućce lub szuflada na samej górze zmywarki. Szczerze mówiąc szuflada na sztućce jest o wiele wygodniejsza niż kosz, ponieważ każda łyżeczka, nóż, czy widelec są ułożone osobo i się nie stykają. 

Sztućce układa się bokiem, czyli równolegle do szuflady. Nawet jest wydzielone miejsce na duże noże szefa kuchni. Z kolei kosz na sztućce jest mały i ma swoje ograniczenia. Niektóre posiadają nakładkę z otworami, wtedy noże i łyżki układa się rękojeścią do dołu. Lepiej nie łączyć ze sobą srebrnych oraz stalowych sztućców, bo będą szybciej rdzewieć.  

jak układać naczynia w zmywarce

Jak układać naczynia w zmywarce?

Najcięższe elementy zastawy stołowej lądują w dolnym koszu. Mowa o talerzach, garnkach, patelniach oraz wazach. Układa się je równiutko w grzebieniach koszy. Talerze układa się w tą samą stronę. Zasada jest podobna również nie mogą nachodzić na siebie garnki, czy patelnie, ponieważ nie umyją się prawidłowo. Warto zwrócić uwagę na obciążenie kosza. Nie można za dużo naładować naczyń na jeden raz, ponieważ rolki mogą się wygiąć. Wszelkie zasłanianie spryskiwacza będzie skutkować obijaniem się go w trakcie pracy urządzenia. 

W górnym koszu na naczynia oprócz misek i salaterek układamy również kubki, szklanki i filiżanki. Środkiem ku dołowi, aby mogły wypłukać osady po kawie, czy herbacie. Generalnie trafiają na górnego kosza lżejsze naczynia niż w dolnym koszu. 

W przypadku wkładania do zmywarki naczyń o nietypowym kształcie np. wazon, naczynie żaroodporne rozważ mycie tego typu rzeczy pojedynczo.  

Niewłaściwe układanie naczyń w zmywarce może doprowadzić do stłuczenia szkła, niedomycia lub niedosuszenia. 

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak układać naczynia w zmywarce, więc pora na przetestowanie praktycznych porad. Aby zmywarka dłużej pracowała dbaj o stan filtrów, drożność spryskiwaczy oraz uzupełniaj stan soli i nabłyszczacza na bieżąco.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x