Jakie błędy popełniamy używając zmywarki

katarzyna | 5 grudnia 2019

Zobacz, jakie błędy popełniamy używając zmywarki. Czasem nieświadomie, czasami z niedbalstwa, ale jednak się zdarza. Warto się ich wystrzegać, aby zachować urządzenie w jak najlepszej kondycji i nie uszkodzić sobie naczyń.

Mycie nieodpowiednich naczyń

Częstym błędem wśród wielu użytkowników jest wkładanie do zmywarki nieodpowiednich przedmiotów, których nie należy w niej myć. Oprócz drewnianych łopatek nie powinno znaleźć się w zmywarce:

  • niektóre naczynia wykonane z plastiku, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać związki szkodliwe dla zdrowia. Trzeba zwracać uwagę na oznaczenia. Pojemniki plastikowe nadające się do zmywarki to te z oznaczeniem np. kieliszka i widelca lub zmywarki i talerzy
  • garnki i patelnie teflonowe – detergenty mogą naruszyć ich powłokę
  • naczynia miedziane i cynkowe, ponieważ zacznie śniedzieć, odkształacać się pod wpływem wysokiej temp.
  • filtry aluminiowe z okapu
  • palniki z kuchenki gazowej
  • ostre noże będą szybciej się tępić
  • słoiki z etykietą
  • deski do krojenia
  • kryształy, ozdobne szkło
  • krucha porcelana lub ceramika ze zdobieniami
  • kubki termiczne oraz termosy
  • żeliwne patelnie oraz naczynia

Czy wiesz, jakich błędów się wystrzegać?

Przepłukiwanie naczyń

Używając zmywarki nie powinno się przepłukiwać naczyń! Po to jest program wstępnego mycia, żeby usunąć większe zabrudzenia. Nie ma sensu płukać talerze, czy kubki przed włożeniem do zmywarki, bo tracimy niepotrzebnie wodę. Nawet jak naczynia stoją cały dzień brudne w zmywarce to nic się nie dzieje, bo jak uruchomimy program to wszystko się umyje.

Zaleca się natomiast usuwanie resztek jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Większe elementy jak kości mogą uszkodzić filtr i zablokować pompę, natomiast pestki czy przyprawy zatkać spryskiwacze, bądź osadzić się na filtrze co spowoduje słabsze efekty mycia.

Odwiedź nasz sklep – części do zmywarki

Czy płuczesz naczynia w zlewie przed włożeniem do zmywarki?

Przeładowanie zmywarki

Istotne jest, aby nie przeładowywać zmywarki. Zbyt duża ilość naczyń może sprawić, że woda wraz ze środkiem myjącym nie dotrze do wszystkich zakamarków. Warto również zwrócić uwagę na sposób umieszczenia naczyń w zmywarce. Większe talerze i garnki, powinny być umieszczane z tyłu lub z boku zmywarki tak, aby nie zakrywały podajnika na tabletki. Kubki i miski nie powinny nachodzić na siebie. Przeładowanie koszy skutkuje szybszym zużyciem rolek i zerwaniem prowadnic. Dlatego nie ma sensu ładować do oporu naczynia, bo tylko szkodzimy zmywarce.

Czy układasz naczynia zgodnie z przeznaczeniem miejsca?

Używajmy nabłyszczacza!

Same kapsułki nie sprawią, że naczynia ze zmywarki będą lśniące i czyste. Pomimo zapewnień producentów, wersje 2w1 lub 3w1 nie dadzą sobie same rady. Zmywarka potrzebuje soli i nabłyszczacza. Nie tylko wspomaga on dosuszanie naczyń, ale nabłyszcza i nie pozostawia smug na szklankach, kieliszkach. Sól jest konieczna ze względu na twardą wodę. Nie można używać zwykłej soli kuchennej, ponieważ jest za drobna i posiada niewłaściwy skład.

Szkodliwe środki chemiczne

Kolejnym błędem, który popełniamy używając zmywarki jest wsadzanie zabrudzonych przedmiotów różnymi środkami chemicznymi (np. pędzli z farbą). Tak nie robimy! Może to nie tylko negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, ale także doprowadzić do trwałego lub bardzo kosztownego uszkodzenia zmywarki.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Basia

Dzień dobry, posiadam przenośną mini zmywarkę Bomann. Od pewnego czasu pobiera wodę ze zbiornika i zamiast rozpocząć cykl mycia, zaczyna spuszczać wodę. Jednocześnie wyświetla się błąd E1. Czasem ukończy program, czasem błąd pojawia się przed płukaniem.
Będę wdzięczna za wskazówkę, co robić w tym przypadku.

Kazimierz

Dzień dobry, nie bardzo przemawia do mnie twierdzenie, żeby nie przepłukiwać naczyń. Jak używa się zmywarki np co 2 dni to resztki jedzenia wysychają i mycie jest nieskuteczne. Dlaczego detergent nie będzie mógł spełnić zadania?
Przy okazji zapytam czy za każdym razem trzeba zamykać zawór doprowadzający wodę? Pytam, bo jestem wyczulony po pęknięciu wężyka baterii i zalaniu całego domu. Przypuszczam, że nie trzeba ponieważ na początku węża jest elektrozawór. Proszę o poradę.

Patrycja

Dzień dobry, zazwyczaj zostawiamy zawór w pozycji otwartej. Nie trzeba zamykać go za każdym razem, najczęściej stosujemy tę opcję podczas wyjazdów, urlopów etc. W Pana przypadku, skoro doszło do zalania, to musiał być inny dodatkowy problem z częściami w samym urządzeniu.
Owszem, kiedy zmywarka jest używana dość rzadko, czyli co kilka dni, to rzeczywiście lepiej przepłukać naczynia ze zbyt ciężkich sosów czy lepkich resztek napojów, które zasychają na naczyniach. Ta porada odnosiła się do sprzętu użytkowanego codziennie lub nawet kilka razy dziennie.

pralkowcy.pl

Hej. Jaką masz dokładnie zmywarkę? Jeśli w zmywarce masz program zraszania (zazwyczaj ikona prysznica) to możesz go użyć zamiast mycia w zlewie przed włożeniem do zmywarki. Wystarczy wtedy tylko wyrzucić do kosza resztki jedzenie . Zasada jest ogólnie taka że wkładasz po śniadaniu naczynia , włączasz raszanie (naczynia są obmyte wstępnie zimną wodą),dokładasz z obiadu- znowu zraszanie ; kolacja – mycie z tabletką. Co to daje? Naczynia w ciagu całego dnia są wstępnie już obmyte i nie zaschną do wieczora. Oznacza to że wieczorem jest je łatwiej domyć na krótszym programie i niższej temperaturze. Pozdrawiam! Janek

5
0
Będę wdzięczny za komentarze.x