Zmywarka nie pobiera wody

katarzyna | 28 października 2021

Jak sobie poradzić z usterką, w której zmywarka nie pobiera wody? Wyłączenie urządzenia z pracy powoduje, że rośnie sterta naczyń w zlewie. Zmywanie ręczne na pewno nie jest tak ekonomiczne, jak w zmywarce do naczyń. Sprawdź, jak poradzić sobie z awarią we własnym zakresie.

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Problem z poborem wody dotyczy wielu urządzeń AGD wykorzystujących wodę jako medium, czyli pralka, zmywarka i ekspres do kawy. Na szczęście można poradzić sobie z usterką we własnym zakresie, co jest bardzo optymistyczne. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w diagnozie awarii, a zmywarka znowu zacznie pobierać wodę i zmywać.

Zagięty wąż dopływowy

W wielu przypadkach sytuacja jest prosta do rozwiązania, dlaczego zmywarka nie pobiera wody. Wąż dopływowy nie może być skręcony i zagięty. Czasami zdarza się, że przez ciśnienie wody obróci się i uniemożliwia pobór wody do urządzenia. Sprawdź wąż i od razu przeczyść sitko na dopływie.

Uszkodzony wąż Aquastop

Twoja zmywarka korzysta z węża z systemem Aquastop? Prawdopodobnie zawór uszkodził się i zmywarka nie pobiera wody. Na szczęście nic straconego, ponieważ w wielu przypadkach można zakupić zestaw naprawczy i wymienić sam zawór. Rozwiązanie tańsze niż zakup całego węża. 

Jeżeli nie ma takiej możliwości zakup nowego węża jest nieunikniony. Przed zakupem sprawdź dopasowanie do modelu zmywarki i zwróć uwagę na kostkę elektryczną. Wymiana węża aquastop nie jest trudna możesz skorzystać z naszego poradnika video.

Zmywarka nie pobiera wody

Zablokowany płaszcz wodny

Jedną z najczęstszych przyczyn problemu jest zapchany płaszcz wodny osadami z kamienia. Jeżeli kanały są zapchane i okolica przy elektrozaworze to zmywarka nie pobiera wody. Nie jest w stanie kontynuować dalszego transportu wody do spryskiwaczy myjących. Na szczęście płaszcz wodny można łatwo rozmontować i wyczyścić. Warto zanurzyć go na noc w roztworze z octem, jeżeli widoczne są mocne zabrudzenia. W przypadku uszkodzenia wymień go na nowy. Możliwe, że posiada pęknięcia, przez które woda się sączy.

Płaszcz wodny znajduje się za boczną ścianką zmywarki. Po odkręceniu kilku śrub mocujących boczną ściankę dostaniemy się do potrzebnej części. W zmywarce Beko trzeba jeszcze odkręcić/ zdjąć kanały powietrzne, aby zdemontować płaszcz.

Zmywarka Bosch nie pobiera wody

W zmywarkach marki Bosch, Siemens i Zelmer problem z poborem wody objawia się kodem błędu E19 na wyświetlaczu. Usterka dotyczy wadliwego lub zablokowanego elektrozaworu pojedynczego przy płaszczu wodnym. Zmywarka nie pobiera wody i stoi w miejscu, jakiekolwiek próby zmiany programu nie działają. 

Jeżeli posiadasz taką zmywarkę najpierw sprawdź elektrozawór przy płaszczu, przeczyść styki. W razie uszkodzenia lub pęknięcia, wymień na nowy.

Zepsuty programator

Możliwe, że uszkodził się programator, który skacze pomiędzy programami. Zmywarka nie pobiera wody, ponieważ programator nie wysyła sygnału do elektrozaworu. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie triak wysiadł w programatorze albo nastąpiło zwarcie. Wtedy niezwłocznie należy wymienić programator na nowy. 

W większości modelach zmywarek Bosch, Amica, AEG należy rozkręcić drzwi, aby dostać się do programatora. W nowszych modelach występuje elektroniczny moduł sterujący.

Wadliwy elektrozawór w zmywarce

Jeszcze jedna możliwość, przez którą zmywarka nie pobiera wody to zepsuty elektrozawór. Zwykle umieszczony jest na końcu węża zasilającego zmywarkę i można go przedmuchać. Po demontażu przewodów i rury należy podłączyć elektrozawór do prądu. Jeżeli nie będzie brzęczał i nie doczekamy się żadnej reakcji (nie otworzy się) to znak, że jest zepsuty. Przy okazji przeczyść sitko na dopływie wody, osadzają się tam resztki kamienia i inne zanieczyszczenia pochodzące z wody.

Brudne styki przełącznika

Bardzo często za wadliwe działanie zmywarki odpowiada brud w stykach przełącznika, połączonego z pływakiem. Pływak służy do zabezpieczenia zmywarki przed zalaniem. Jeżeli jeden ze styków będzie zabrudzony, przyrząd cały czas będzie wysyłał sygnał o ryzyku przelania i uniemożliwi pobór wody. Należy położyć zmywarkę, odłączyć kable pływaka i go wyjąć. Na jego końcu znajdzie się specjalny mechanizm, który właśnie należy przeczyścić. Warto pamiętać, że po rozłożeniu zmywarki, każda część powinna znajdować się na tym samym miejscu.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 48

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław

Odkamieniłem specjalnym środkiem chemicznym zablokowany płaszcz wodny i jest OK.
Wielkie Dzięki

Becia

Gdzie jest ten płaszcz wodny w zmywarce bo sama nie ogarniam tego

Maja

U mnie był załamany wąż doprowadzający wode i to był cały problem☺

Heniek

Opisane przyczyny są SUPER!!! Dziękuję za poradę. ????????????????

Dawid

Odpływ kanalizacyjny musi być umieszczony 25 cm wyżej niż spód zmywarki w innym wypadku woda podana przez elektrozawór będzie grawitacyjnie odpływała do kanalizy . Zdarza się to w zmywarkach do zabudowy , szafka wysoka a kanaliza przy samej podłodze . Wystarczy podnieść wąż odpływowy do góry i przymocować opaską do zmywarki

Renata

Dlaczego nie moge uruchomic zmywarki jest nowa i nie pobiera wody ipojawia sie f1

Ala

Pierwsze I najwazniejsze- Doplyw Woody,

Iza

Moja zmywarka Bosch przeszła cały 45 minutowy cykl i zamiast zatrzymać się na zero zatrzymała się na 1 i nie potrafiła się wyłączyć.  Po otwarciu w dolnych dyszach i w miejscu gdzie wsypuje się sól, pojawiła się mała ilość piany po ponownej próbie uruchomienia zmywarki programator nie pokazywał jak zwykle 34 – 35 minut ale pokazywał 9 minut. Każdy cykl był w podobny sposób skrócony. Po włączeniu zmywarki nic się już nie działo jedynie znikały kolejne minuty zmywarka znowu zatrzymywała się na jedynce. Nie pobierała przy tym wody. Czy to wskazuje na zepsuty programator, czy może programator nie działa, bo… Czytaj więcej »

Kamil

Witam mam zmywarkę nie pobiera mi wody i nie działa silnik a działa pompa przepływowa wymieniłem elektro zawur i grzałkę zniknął kranik ale dalej nie pobiera wody moduł kolega mi naprawił co może blokować wodę

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x