Zmywarka nie pobiera wody

katarzyna | 28 października 2021

Jak sobie poradzić z usterką, w której zmywarka nie pobiera wody? Wyłączenie urządzenia z pracy powoduje, że rośnie sterta naczyń w zlewie. Zmywanie ręczne na pewno nie jest tak ekonomiczne, jak w zmywarce do naczyń. Sprawdź, jak sobie poradzić, gdy zmywarka nie pobiera wody.

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Problem z poborem wody dotyczy wielu urządzeń AGD wykorzystujących wodę jako medium, czyli pralka, zmywarka i ekspres do kawy. Na szczęście można poradzić sobie z usterką we własnym zakresie, jeśli tylko poprawnie zgdiagnozuje się problem i podejmie odpowiednie kroki.

Zastanawiasz się dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci w diagnozie awarii. Dzięki tym rozwiązaniom, Twoja zmywarka znów zacznie pobierać wodę i efektywnie czyścić naczynia.

Przełącznik pływaka

Bardzo często za wadliwe działanie zmywarki odpowiada brud w stykach przełącznika połączonego z pływakiem. Pływak służy do zabezpieczenia zmywarki przed zalaniem. Jeżeli jeden ze styków będzie zabrudzony, przyrząd cały czas będzie wysyłał sygnał o ryzyku przelania i uniemożliwi pobór wody. Należy położyć zmywarkę, odłączyć kable pływaka i go wyjąć. Na jego końcu znajdzie się specjalny mechanizm, który właśnie należy przeczyścić. Warto pamiętać, że po rozłożeniu zmywarki, każda część powinna znajdować się na tym samym miejscu.

Zagięty wąż dopływowy

W wielu przypadkach sytuacja jest prosta do rozwiązania. Zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Wąż dopływowy nie może być skręcony i zagięty. Czasami zdarza się, że przez ciśnienie wody obróci się i uniemożliwia pobór wody do urządzenia. Sprawdź wąż i od razu przeczyść sitko na dopływie.

Uszkodzony wąż Aquastop

Twoja zmywarka korzysta z węża z systemem Aquastop? Prawdopodobnie zawór uszkodził się i przez to zmywarka nie pobiera wody. Na szczęście nic straconego, ponieważ w wielu przypadkach można zakupić zestaw naprawczy i wymienić sam zawór. Rozwiązanie tańsze niż zakup całego węża. 

Jeżeli nie ma takiej możliwości zakup nowego węża jest nieunikniony. Przed zakupem sprawdź dopasowanie do modelu zmywarki i zwróć uwagę na kostkę elektryczną. Wymiana węża aquastop nie jest trudna, możesz skorzystać z naszego poradnika video.

Wadliwy elektrozawór w zmywarce

Jeszcze jedna możliwość, przez którą zmywarka nie pobiera wody to zepsuty elektrozawór. Zwykle umieszczony jest na końcu węża zasilającego zmywarkę i można go przedmuchać. Po demontażu przewodów i rury należy podłączyć elektrozawór do prądu. Jeżeli nie będzie brzęczał i nie doczekamy się żadnej reakcji (nie otworzy się) to znak, że jest zepsuty. Przy okazji przeczyść sitko na dopływie wody, osadzają się tam resztki kamienia i inne zanieczyszczenia pochodzące z wody.

Jak inaczej sprawdzić działanie zaworu, gdy zmywarka nie pobiera wody? Zacznij od odłączenia zmywarki i zlokalizuj część. Zawór znajdziesz najczęściej po lewej, dolnej stronie. Oznaki uszkodzenia mogą być widoczne gołym okiem, np. w formie pęknięć. Tak zużyty element powinien zostać wymieniony.

Zmywarka nie pobiera wody

Zablokowany płaszcz wodny

Jedną z najczęstszych przyczyn problemu jest zapchany płaszcz wodny osadami z kamienia. Jeżeli kanały i okolica przy elektrozaworze są zapchane to zmywarka nie pobiera wody. Nie jest w stanie kontynuować dalszego transportu wody do spryskiwaczy myjących. Na szczęście płaszcz wodny można łatwo rozmontować i wyczyścić. Warto zanurzyć go na noc w roztworze z octem, jeżeli widoczne są mocne zabrudzenia. W przypadku uszkodzenia wymień go na nowy. Możliwe, że posiada pęknięcia, przez które woda się sączy.

Płaszcz wodny znajduje się za boczną ścianką zmywarki. Po odkręceniu kilku śrub mocujących boczną ściankę dostaniemy się do potrzebnej części. W zmywarce Beko trzeba jeszcze odkręcić/ zdjąć kanały powietrzne, aby zdemontować płaszcz.

Zmywarka Bosch nie pobiera wody

W zmywarkach marki Bosch, Siemens i Zelmer problem z poborem wody objawia się kodem błędu E19 na wyświetlaczu. Usterka dotyczy wadliwego lub zablokowanego elektrozaworu pojedynczego przy płaszczu wodnym. Zmywarka nie pobiera wody i stoi w miejscu, jakiekolwiek próby zmiany programu nie działają. 

Jeżeli posiadasz taką zmywarkę najpierw sprawdź elektrozawór przy płaszczu, przeczyść styki. W razie uszkodzenia lub pęknięcia, wymień na nowy.

Zepsuty programator

Możliwe, że uszkodził się programator, który skacze pomiędzy programami. Zmywarka nie pobiera wody, ponieważ programator nie wysyła sygnału do elektrozaworu. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie triak wysiadł w programatorze albo nastąpiło zwarcie. Wtedy niezwłocznie należy wymienić programator na nowy. 

W większości modelach zmywarek Bosch, Amica, AEG należy rozkręcić drzwi, aby dostać się do programatora. W nowszych modelach występuje elektroniczny moduł sterujący.

Problem z silnikiem

Silnik napędza urządzenie, aby mogła ona wykonywać wszystkie swoje zadania – łącznie z pobieraniem wody. Jeśli silnik uległ awarii, może to przyczynić się do wpływania wody do urządzenia. Jest jednak prawdopodobne, że w takim przypadku zmywarka w ogóle by się nie włączyła.

Problem z drzwiami

Problem z pobieraniem wody, może mieć nawet tak prostą przyczynę, jak uszkodzenie samych drzwi. Działają one na prostym mechanizmie, który zabrania zmywarce pracować w momencie, kiedy jej drzwi nie są do końca zamknięte. Jeśli coś je blokuje, bądź są uszkodzone i nie są w stanie całkowicie się zamknąć, Twoje urządzenie nie będzie pobierać wody.

Jeśli więc zmywarka nie pobiera wody, sprawdź czy jej drzwi w pełni się zamykają i nie są uszkodzone. W razie konieczności wymień uszkodzony mechanizm – zmywarka powinna zacząć działać sprawnie.

Zmywarka pobiera wodę, ale nie startuje

Choć zdecydowanie rzadziej, możesz mieć do czynienia również i z takim problemem. Na szczęście wydaje się on łatwiejszy do naprawienia. Jeśli Twoja zmywarka pobiera wodę, ale nie startuje, możliwym winowajcą jest elektrozawór. Prawdopodobnie został on zapchany. Wtedy wystarczy jedynie przeczyścić część i wszystko powinno wrócić do normy.

Możliwą przyczyną usterki może być także awaria układu elektronicznego. W takim przypadku najbezpieczniejszym wyjściem jest wymiana modelu sterowania. Taka naprawa należy do łatwych, a więc bez problemu poradzisz sobie z nią na własną rękę.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie pobiera wody, powyżej przedstawiliśmy najczęstsze możliwe przyczyny. Warto sprawdzić każdą z nich, aby dojść do źródła problemu i szybciej go rozwiązać. Pamiętaj jednak, że jeśli zmywarka nie pobiera wody lub jej działanie jest zaburzone w jakikolwiek inny sposób, może to oznaczać również wadę fabryczną – jeśli urządzenie jest nowe.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 70

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czesław

Witam, pacjent to zmywarka Beko DFS 28122X, zacznę może od początku, była awaria instalacji elektrycznej w bloku, w momencie awarii zmywarka pracowała, w sieci były spadki napięcia, coś zabuczalo, wywaliło korki, instalacja na dole iskrzyła, mniejsza, przyszedł elektryk i naprawił w całym pionie, ale do rzeczy, gdy już instalacja była zrobiona, włączyłem zmywarkę, wyświetliło błąd E01 czyli zalanie, odchyliłem zmywarkę żeby woda zeszła, następnie włączyłem ponownie zmywarkę, zmywarka zaczęła pobierać wodę, chwilę popracowała i stop, wyświetlił się błąd E01, więc znowu przechyliłem zmywarkę w celu odpływu wody żeby czujnik odblokowało, następnie znowu włączyłem zmywarkę, ustawiłem program, zaczęła pobierać wodę, po… Czytaj więcej »

Czesław

Sam sobie odpowiem, rozebrałem puszkę sterownika i przyczyną się znalazła, popalone ścieżki na płytce i elementy elektroniczne, gdybym miał schemat i podane wartości spalonych elementów może bym się podjął naprawy a tak pozostaje kupno sterownika.

Edyta

Błąd e 31-00 i świeci się czerwony kranik. Zmyrawka bosch SPS2XMI01E

Daniel

Witam. W zmywarce „Beko Pro Smart Inverter” wyświetla mi się błąd e01. Do tego dodam że awaria wynikła z wycieku zmywarki, przy czym zmywarka robiła spięcie elekrtyki. Po wysuszeniu zmywarki zaczął się pojawiać błąd e01. Próbowałem już odchylać zmywarkę do tyłu o 45stopni, wymieniony został aqua stop, pompa odpływowa oraz przewód dopływowy z elektrozaworem. Proszę o pomoc bo już tracę siły na ten sprzęt.

Celina

Błąd w zmywarce E19.

Joanna

Zmywarka Bosch nie pobiera wody i nie można jej wyłączyć pokazał się kod E15 proszę o radę co zrobić bo cały czas chodzi

Anna

Joanna u mnie to samo , czy udało ci się naprawić?

Celina

U mnie jest E19

Joanna

A kod e 15

Iza

Moja zmywarka Bosch przeszła cały 45 minutowy cykl i zamiast zatrzymać się na zero zatrzymała się na 1 i nie potrafiła się wyłączyć.  Po otwarciu w dolnych dyszach i w miejscu gdzie wsypuje się sól, pojawiła się mała ilość piany po ponownej próbie uruchomienia zmywarki programator nie pokazywał jak zwykle 34 – 35 minut ale pokazywał 9 minut. Każdy cykl był w podobny sposób skrócony. Po włączeniu zmywarki nic się już nie działo jedynie znikały kolejne minuty zmywarka znowu zatrzymywała się na jedynce. Nie pobierała przy tym wody. Czy to wskazuje na zepsuty programator, czy może programator nie działa, bo… Czytaj więcej »

Kamil

Witam mam zmywarkę nie pobiera mi wody i nie działa silnik a działa pompa przepływowa wymieniłem elektro zawur i grzałkę zniknął kranik ale dalej nie pobiera wody moduł kolega mi naprawił co może blokować wodę

Anna

Jak poradzilas sobie mam obecnie ten sam problem że zmywarka

Ala

Pierwsze I najwazniejsze- Doplyw Woody,

Renata

Dlaczego nie moge uruchomic zmywarki jest nowa i nie pobiera wody ipojawia sie f1

Dawid

Odpływ kanalizacyjny musi być umieszczony 25 cm wyżej niż spód zmywarki w innym wypadku woda podana przez elektrozawór będzie grawitacyjnie odpływała do kanalizy . Zdarza się to w zmywarkach do zabudowy , szafka wysoka a kanaliza przy samej podłodze . Wystarczy podnieść wąż odpływowy do góry i przymocować opaską do zmywarki

Heniek

Opisane przyczyny są SUPER!!! Dziękuję za poradę. ????????????????

Maja

U mnie był załamany wąż doprowadzający wode i to był cały problem☺

Wiesław

Odkamieniłem specjalnym środkiem chemicznym zablokowany płaszcz wodny i jest OK.
Wielkie Dzięki

Becia

Gdzie jest ten płaszcz wodny w zmywarce bo sama nie ogarniam tego

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x