Jak działa zmywarka?

aleksandra | 29 kwietnia 2021

Zmywarka do naczyń to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD. Wyręcza nas z nieprzyjemnych, rutynowych czynności mycia naczyń i garnków oraz pozwala zaoszczędzić czas. W tym artykule przyglądamy się działaniu tego urządzenia, a także procesom zachodzącym w jego wnętrzu. Sprawdź, jak działa zmywarka!

Główne elementy zmywarki

Właściwie wszystkie zmywarki wolnostojące i do zabudowy składają się z podobnych elementów. Oczywiście w zależności od producenta czy też linii produkcyjnej poszczególne części mogą mieć inną budowę czy też charakterystykę, jednak główne podzespoły pozostają takie same. Najpopularniejsze z nich to:

pompa myjąca

Pompa myjąca – tłoczy wodę wraz z detergentem pod ciśnieniem do ramiona spryskiwaczy, aby umyć umieszczone w komorze naczynia. Krótko mówiąc, odpowiada za obieg wody w zmywarce.

Jak działa zmywarka

Grzałka przepływowa – podnosi temperaturę wody podczas pracy zmywarki, czyli dba o to, aby nastawiony program mycia osiągnął zadaną temperaturę.

Jak działa zmywarka

Ramiona spryskujące – elementy, przez które wydostaje się woda pod ciśnieniem. W zależności od modelu urządzenia spryskiwacz może mieć od 2 do 3 ramion, a w urządzeniach Samsung jest tzw. kurtyna wodna (WaterWall).

pompa odpływowa

Pompa odpływowa – odprowadza brudną wodę z komory urządzenia do instalacji kanalizacyjnej.

Oprócz wymienionych powyżej podzespołów, w każdej zmywarce znajduje się filtr, odpowiedzialny za zatrzymywanie zabrudzeń przed przedostawaniem się do wnętrza sprzętu, co mogłoby spowodować awarię. Są oczywiście także kosze (górny, dolny i na sztućce).

Zasada działania zmywarki

Jak działa zmywarka? Wbrew pozorom, ten proces nie jest szczególnie skomplikowany, choć taki może się wydawać. Cały cykl rozpoczyna się od umieszczenia naczyń w koszach, co należy zrobić w taki sposób, aby na siebie nie nachodziły – wówczas brud nie zostałby usunięty do końca. Następnie trzeba wsadzić tabletkę do dozownika i nacisnąć przycisk z wybranym programem. Wtedy rozpoczyna się cała magia.

Jak działa zmywarka

1. Najpierw woda pobierana jest z instalacji do wnętrza zmywarki. Za jej pobór odpowiada elektrozawór, umieszczony na wężu, bądź też Aquastop. Zmywarka nabiera wodę w ilości określonej przez program, a dzięki tym elementom nie napływa jej za dużo.

Jak działa zmywarka

2. Silnik w zmywarce napędza pompę myjącą, która następnie tłoczy wodę do ramion spryskiwaczy. Dzięki otworom w ich powierzchni woda natryskiwana jest pod różnym kątem i trafia do wszystkich zakamarków komory.

grzałka

3. Grzałka podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury (około 30 – 60 stopni Celsjusza, w zależności od programu). Za kontrolę ciepła odpowiada czujnik NTC (temperatury).

Jak działa zmywarka

4. Za pomocą dozownika detergentów w odpowiednim momencie wypuszczana jest tabletka myjąca lub kostka 2w1, która ma za zadanie rozpuścić zabrudzenia na naczyniach. Dalszy krok to sukcesywne odprowadzanie brudnej wody i płukanie w trakcie mycia.

płukanie naczyń w zmywarce

5. Pod koniec odbywa się płukanie ostateczne. Tutaj dodatkowo używany jest nabłyszczacz, który niweluje zacieki na naczyniach. Potem pompa odpływowa odprowadza wodę do kanalizacji.

Jak działa zmywarka

6. Ostatni proces to suszenie. Wówczas uruchamia się wentylator osuszający i drobinki wody wyparowują z naczyń, aby były one gotowe do schowania do szafki. O zakończonym cyklu urządzenie poinformuje sygnałem głosowym lub świetlnym.

Zmywarka przeprowadza 3 etapy czyszczenia

Domowe urządzenia zmywające naczynia działają bardzo podobnie do pralek automatycznych. Wykorzystują 3 etapy zmywania, aby skutecznie pozbyć się brudu i osadów, resztek jedzenia oraz plam:

  • Wstępne płukanie, czyli uderzenie ciepłą wodą w celu zmoczenia naczyń. Trwa zaledwie kilka minut. Opcja polecana szczególnie do trudnych zabrudzeń i naczyń, które długo leżały w zmywarce. Nie występuje we wszystkich modelach;
  • Mycie zasadnicze – główny cykl zmywania, w którym woda jest podgrzewana i dociera do wszystkich naczyń oraz sztućców. Proces trwa od 20 do 60 minut. Pod koniec brudna woda trafia do węża odpływowego;
  • Płukanie – na naczynia spływa gorąca woda z sieci i opłukuje zalegającą pianę. Również trwa od 20 do 60 minut.

To, jak działa zmywarka w głównej mierze zależy od sposobu dbania o nią. Konserwacja i pielęgnacja urządzeń to połowa sukcesu do ich poprawnego funkcjonowania oraz niezawodności. Pamiętaj, żeby regularnie wykonywać proces odkamieniania oraz czyścić filtr.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 50

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edward Nycz

Zmywarka Electrolux ESL 8610 RO, PNC 911437305/12
Nie kończy płukania ostatecznego
Nie odprowadza brudnej wody
Nie suszy naczyń.
Układ elektroniczny został wymieniony !
Jaką część zapasową kupić ?

Edward

Bardzo proszę o podanie cen obu wymienionych podzespołów.

Paweł

Dzień dobry

orientujecie się Państwo z jakiego materiału zrobione jest dno zmywarki DSG 5741 XN? Mam dziurkę w dnie zmywarki wielkości średnicy szpilki i zastanawiam się czy i jak to zlutować. Niestety kleje starczają na 2 tygodnie.

Paweł

proszę o jakąś odpowiedź.

Dagmara

Witam. Mam pytanie jak mogę zamontować uszczelkę bo stara uległa zniszczeniu….chodzi mi o uszczelkę na dole drzwi a nie tą ktora jest dookoła nich.

Dagmara

Bardzo proszę o jakąś podpowiedz….wskazówkę. Pozdrawiam

Sylweriusz

Mam zmywarkę Siemens SE25E865EU. Jest tam taka ikonka kropel wody. Ostatni z programow na pokretle. Trwa 19 minut. Plucze nqczynia. Czy mogę go uzyc po zmywaniu naczyn na sam koniec? Zeby oplukac dodatkowo. Czy program ten wykorzystuje czysta wode?

Marek

Mam zmywarkę Indesit DSG 051.Po jakimś czasie od otwarcia eletrozaworu mijają dwie skrajne diody .Zmywarka nie zmywa Co może być przyczyną

Krzyś

Zmywarka hotpoint ariston. Rozkręciłem wszystkie elementy zmywarki, które można znaleźć otwierając ją od dołu. Znalazłem kawałek szkła w wirniku blisko odpływu. Skręciłem wszystko, podłączyłem zmywarkę i załączyłem. Zmywarka rozpoczyna pracę, po czym staje. Dioda on/off mruga oraz na wyświetlaczu mruga cyferka 3. Woda stoi. Przy włączonym zasilaniu cały czas również słychać ciche pykanie. Zakładam, że to z tego silniczka odpowiadającego za otwieranie/zamykanie zaworu trójdzielnego. Nawet wtedy kiedy zmywarka jest wyłączona. Wiecie może co popsułem w trakcie czyszczenia elementów? Będę wdzięczny za porady. Zakładam, że coś mogłem źle złożyć i nie działa tak jak powinno, albo coś mogłem uszkodzić.

Andrzej

Amica Comfort Aqua Spray AAA. Wodę pobiera, lecz wsadu nie myje. Po otwarciu drzwi/po myciu „bucha” ciepła para. Filtry – czyste, pływak styropianowy – okej. Po położeniu zmywarki na bok (aby dostać się do styro-pływaka) – udało się i wykonała jedno mycie! Myślałem, że już po problemie! – niestety nie, naczyń znowu nie myje

Katarzyna

możliwe, że wykrywa wyciek spod misy i dlatego nie przeporawdza dalej cyklu.

Andrzej

Dzień dobry! Pani Katarzyno – dziękuję za odzew!”…wykrywa wyciek i nie przeprowadza dalej cyklu” – niestety cały cykl (zapewne bez wody, gdyż naczynia są nieumyte) – przeprowadza. Myślałem, że skoro wodę usunęła – zapewne już na początku cyklu, to powinna zatrzymać mycie (bo nie ma wody!), a tu moje zdziwienie – cały cykl do końca przebiega. Dziwne – skoro „pozbyła się” wody – to co podgrzewa?! – „powietrze”?!

Katarzyna

a jaki to jest model dokładnie? Może czujnik wody nie działa wogóle albo problem z komunikacją między modułem.

Andrzej

Nie ma żadnej tabliczki znamionowej, z przodu napisy to: Amica Comfort Aqua Spray AAA.
Mam jeszcze kartę gwarancyjną (in blanco), oraz instr obsługi! W tej instrukcji nic o modelu nie znalazłem. W inecie – „na oko” identyczna, to: ZWA 6648 W.

Katarzyna
Andrzej

Pani Katarzyno! Raz jeszcze – dziękuję za zainteresowanie moim problemem i za podpowiedzi! Sprawdzę i dam znać!
Pozdrawiam!
Andrzej

Andezej

Jest to prawdopodobnie ZWA6648W. „Prawdopodobnie”, gdyż model „ustaliłem” na podstawie zdjęć w internecie. Ani na zmywarce, ani w karcie gwar jak i instr obsługi – nie ma modelu zmywarki.

Tomek

Dzień dobry. Mam problem ze zmywarka Whirlpool wic 3c26. Wiem że podobne tematy były poruszane ale przedstawię swoję obserwacje. Wyskakuję mi błąd 15 albo błąd 2. Zmywarka chcę odpompować wodę a w zmywarke nie ma wody. Wlałem szklankę wody i ją odpompowalo do kanalizy i nadal chce odpompować cały czas pracuje mimo że w zmywarce nie było już wody. Czy to jest na pewno wadliwa pompa myjąca

Katarzyna

warto sprawdzić pływak i mikroprzełącznik przy pływaku – jak zmywarka tak się zachowuje to najczęstsze objawy uszkodzenia pływaka lub przełącznika.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x