Zmywarka nabiera wodę

katarzyna | 19 kwietnia 2021

Od dawna wiadomo, że jednorazowy cykl w zmywarce zużywa mniej wody, niż ludzkie ręce. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy sprzęt – zamiast pomóc w oszczędzaniu – przykłada się do wyższych rachunków. Dzieje się tak na przykład w momencie, w którym zmywarka nabiera wodę samoczynnie, nawet już po jej wyłączeniu. Jak samodzielnie poradzić sobie z tą usterką? Przeczytaj w artykule.

Uszkodzony elektrozawór lub wąż dopływowy z aquastop

Na wężu, który doprowadza wodę do urządzenia, znajduje się elektrozawór. To bardzo ważny element – odpowiada za otwieranie i zamykanie dopływu wody, by nie doszło do przelania. Niestety, ze względu na częste użytkowanie, czasami dochodzi do jego uszkodzenia. Kiedy zacznie przepuszczać wodę, będzie się ona zbierać właśnie na dnie komory. Elektrozawór można sprawdzić, podając napięcie bezpośrednio do niego. Jeśli się nie otworzy – jest zepsuty.

Zmywarka nabiera wodę

Zwróć uwagę, aby węże w zmywarce nie były ani zagięte, ani zbyt luźne. Tylko prawidłowe napięcie umożliwia właściwy przepływ wody. W innym przypadku może lecieć ona zbyt wolno.

Zakamienione podzespoły

Dlaczego jeszcze warto na bieżąco dbać o czystość zmywarki? Przede wszystkim dlatego, żeby nie dopuścić do ograniczenia drożności kanałów, które są odpowiedzialne za podawanie wody. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju węże wewnętrzne, np. pompa-grzałka, zbiornik-zasobnik soli czy płaszcz wodny-elektrozawór. Złogi wapiennych osadów, które znajdują się w wodzie, z biegiem czasu zaczynają zalegać na częściach oraz w wężach i rurkach. Z tego względu należy raz na jakiś czas przeprowadzić cykl odkamieniania przy użyciu specjalnych środków.

Przepływomierz

Przepływomierz znajduje się pod płaszczem wodnym w elastycznym przewodzie zasilającym, chociaż w niektórych modelach można spotkać się z tym, że jest wbudowany w płaszcz. To niewielki, łopatkowy wirnik, który wytwarza impulsy elektryczne i na ich podstawie urządzenie wylicza, ile wody przez nie przepłynęło. Jeśli więc podaje błędne odczyty, może dojść do tego, że zmywarka nabiera wodę.

Uszkodzony hydrostat w zmywarce

Hydrostat jest elementem, który pozwala na regulowanie ciśnienia wody, znajdującej się w komorze zmywarki. Jeśli się zepsuje, urządzenie będzie nadmiernie pobierało wodę, a to doprowadzi do jej wylewania przez drzwiczki. Innym objawem zepsutego hydrostatu jest niekończący się cykl pracy oraz naprzemienne pobieranie i wypuszczanie wody.

Problemy z odpływem

Jeżeli odpływ jest zatkany, można być prawie pewnym, że zmywarka nabierze wodę. Do takiej sytuacji dochodzi przez nieregularne czyszczenie filtra pompy, który ma za zadanie zatrzymywać różnorakie zabrudzenia, które znajdują się na naczyniach. Jeśli takie zanieczyszczenia zaczną się nawarstwiać, doprowadzą do problemu z odprowadzaniem wody lub nawet do uszkodzenia pompy odpływowej. Ta może się zatkać albo zaciąć.

Jak poradzić sobie z usterką?

Na początku zawsze najlepiej spróbować wyeliminować te najprostsze i najtańsze w naprawie usterki. Tak naprawdę najwięcej z nich bierze się z powodu zaniedbania sprzętu – jeśli więc nie jesteś typem użytkownika, który regularnie konserwuje urządzenia, to sprawdź części, mające bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Chodzi przede wszystkim o filtr i odpływ. Wykonaj też proces odkamieniania.

Przy innych awariach, związanych z podzespołami, przyda się miernik elektryczny (multimetr), który pozwoli sprawdzić, czy występuje ciągłość obwodu. Większość uszkodzeń uda się bez problemu wyeliminować w domu.

Zmywarka nabiera wodę

Jeśli żadne z powyższych porad nie pomogły, najprawdopodobniej problem leży po stronie elektroniki. A do tego lepiej skontaktować się z fachowcem.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 42

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
54 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław

Dzień dobry. Proszę o pomoc. Zmywarka beko dis5830 nabiera wody gdy jest wyłączona. Wymieniłem aqua stop z całym wężem dopływowym oraz przepływomierz. Odpływ jest drożny.

Martyna Z.

Przyczyn tutaj może być kilka, o różnym podłożu. Czy po odłączeniu kabla zasilającego od gniazdka elektrycznego zmywarka nadal pobiera wodę?

jarosław

Witam. Tak. po odłączeniu kabla nadal nabiera wody.

Martyna Z.

W takiej sytuacji jeśli odpływ Pan sprawdził i jest drożny, wymienił Pan przepływomierz oraz Aquastop a zmywarka pobiera nadal wodę mimo odłączenia od źródła zasilania to jedyne co możemy jeszcze podpowiedzieć to aby dokładnie odkamienić urządzenie oraz sprawdzić czy Aquastop nie jest w jakiś sposób zablokowany (https://north.pl/baza-porad/elektrozawor-w-zmywarce-mozliwe-usterki-objawy-i-naprawa/).
Warto również sprawdzić jak słusznie Pan zauważył pływak systemu Aquastop ponieważ mógł się on np. zawiesić w komorze i nie przekazuje dalej informacji iż w urządzeniu zbiera się woda.

jarosław

Zawór Aquastop jest nowy. Kupiony u Państwa kilka dni temu, wiec nie sądzę że mogło go cos zablokować. Gdy demontowałem stary zawór to na sitku nie było kamienia. Co do pływaka to czy ma jakiś wpływ na napływanie wody do zmywarki, wtedy gdy jest odłączona od zasilania ?

Magda B.

Wydaje mi się, że problem jest jednak z odpływem. Nic więcej nie jesteśmy w stanie na odległość doradzić. Zalecamy kontakt z serwisem.
Pływak może mieć wpływ na brak poboru wody, ponieważ jego zadaniem jest zabezpieczanie urządzenia przed zalaniem.

Anna

Witam mamy zmywarkę Boska, jest z nią problem. Po zakończeniu mycia i wyłączeniu, po upływie dwóch godzin nachodzi w niej woda . Woda ta ulewa się z urządzenia na zewnątrz. Proszę pomocy, bo już nie mam na nią sily, a filtr sprawdzony 🙂

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony elektrozawór lub przepływomierz.

Боднар Ігор

Привіт. Після миття посуду все ок. Але з ранку повна води аж трохи витікає може підкажете в чому проблема. Дякую

Magda B.

Warto wyczyścić filtry, sprawdzić drożność węży, udrożnić odpływ.

Beata

Witam. Zmywarka electrolux eem64320l. Nowa.
Przy odkręceniu zaworu wody, leję się ona do zmywarki cały czas. Wina zmywarki czy źle dokręcony zawor ? Nawet jak skonczy program to nie pobiera wody tylko ta woda sama „cieknie. Jak zmywarka wyłączona jest a zaor wody odkręcony to dzieje się to samo.

Magda B.

Uszkodzony elektrozawór aquastop.
Proszę skorzystać z gwarancji producenta jeśli zmywarka jest nowa.

Krzysztof

Witam po myciu wyłączam zmywarkę za jakiś czas pojawia się wodą w zmywarce z odpływem nie ma nic wspólnego bo gdy zastawie zawór z wody to się nie napełnia sprawdzałem elektrozawór bezpośrednio to nie przeciekał chyba że by się zacinał co ewentualnie mogło by powodować że zmywarka się zalewa ?

Magda B.

Proszę wyczyścić filtry i sprawdzić drożność węży. Poza tym warto sprawdzić elementy opisane w tym artykule.

MARIA

zmywarka whirpool po myciu woda odpompowana lecz przez noc woda zbiera sie na dnie zmywarki ,,na drugi dzien zrobilem mycie naczyn ,woda odpompowana,,,odłaczylem waz odpływowy ,rano woda na dnie zmywarki znowu jest ,,,,,???////

Magda B.

Elektrozawór może przepuszczać wodę.

Krzysztof

Co oprócz elektrozaworu może powodować napełnianie się wodą zmywarki ? Sprawdzałem elektrozawór po wypięciu i nie przepuszcza gdy zastawie główny zawór z wody to wody nie ma więc nic związanego z odpływem

Magda B.

Proszę wyczyścić filtry i udrożnić odpływ. Ewentualnie jeszcze przepływomierz.

Krzysztof

Też mam ten sam problem czy po wymianie elektrozaworu problem ustał ? Ja swój sprawdzałem wypinając go i podłączając bezpośrednio i niby nie przepuszcza co by to mogło być innego ?

Magda B.

Trzeba sprawdzić elementy opisane w tym artykule.

Miłosz

Dzień dobry,
proszę o poradę w poniższym problemie

  • zmywarka SMEG – programy mycia wykonuje poprawnie (może trochę długo na początku wypompowuje wodę), po zakończeniu programu prawidłowo wypompowuje wodę jednak po około 20min za dnie zaczyna zbierać się woda aż do przekroczenia progu i wylewa się na zewnątrz. Problemem nie jest elektrozawór AQUASTOP, ponieważ pomimo odkręcenia węża dopływowego, woda nadal się zbiera.

Proszę o pomoc w diagnozie co może być tego powodem.

Dziękuję
Miłosz

Magda B.

Woda może cofać się z odpływu. Proszę udrożnić odpływ w ścianie i wyczyścić filtry zmywarki.

Wioletta

Dzien dobry. Zmywarka Samsung po włączeniu START zaczyna nabierać wody jeszcze przed zamknięciem drzwiczek. Na panelu wyświetla się „kontrola pompy zmywania” Fachowiec rozłożył bezradnie ręce i polecił kupić nową zmywarkę. Naprawdę nie da się tego naprawić?

Magda B.

Prawdopodobnie padła elektronika. Niestety, ale Pan fachowiec mógł mieć rację.

Milosz

Dzien dobry, prosze o porade w ponizszym problemie:
-zmywarka smeg, mycie wykonuje zgodnie z zadanym programem, po zakonczeniu na dnie zaczyna powoli zbierac sie woda. W celu eliminacji elektrozaworu systemu aquastop odlaczylem waz doplywowy i woda dalej sie zbiera (jak by splywala z plaszcza wodnego?)
Prosze o wskazowki co moge jeszcze sprawdzic.

Magda B.

Proszę przepchnąć/przeczyścić odpływ. Woda może cofać się z odpływu.
Wyczyścić filtry i sprawdzić drożność węża odpływowego.

MARIA

podejrzewam ze zawor zasilajacy w wode przepuszcza

Piotr

Proszę o pomoc. Zmywarka whirlpool WFO3C236X Pali sìę kranik. Sprawdzone ciśnienie w kranie, wąż, drożność sitek, wymieniony elektrozawór. Błąd nie zniknął. Podejrzewam hydrostat, bo zdarzyło się, że przelała się woda. Jeśli mam rację to gdzie jest zlokalizowany?

Magda B.

Jeśli to nie elektrozawór, ponieważ został wymieniony, to najprawdopodobniej przepływomierz jest przyczyną problemu. Znajduje się on w płaszczu wodnym, mała zielona lub niebieska płytka.
Czasem wystarczy go tylko przeczyścić, żeby zaczął działać prawidłowo. W Pana urządzeniu przepływomierz nie występuje jako osobny element, jest dostępny tylko razem z płaszczem wodnym.
https://north.pl/karta/plaszcz-wodny-do-zmywarki,713-ZY-3660.html

Wladyslaw

Ciekawy artykoll

Marta

Witam mam zmywarkę Whirlpool po zakończonej pracy zmywarka jest czysta i sucha ale po 2dniach zaczyna zbierać się tam woda co może być tego przyczyną?czy można tą usterkę usunąć samemu?

Magda B.

Możliwe, że przytkany jest odpływ. Warto też sprawdzić elektrozawór.

Robert

Cze .mam zmywarkę BOSCHSPV53M50EU/01 po myciu i wyłączeniu dno filtra jest suche czyste .Na drugi dzień jest około 1.5 litra wody w zmywarce .zmywarka pracuje normalnie zero błędów na wys.rura odpływowa drożna . moze to byc np. aquastop czy cos innego ?potrzebuje pomocy lub rady ?

Klaudia

Witam, mam zmywarkę Amica ZM448E, po włączeniu pobiera wodę i za chwilę przechodzi w ciche buczenie i noc się nie dzieje. Po otworzeniu na dnie jest woda, nie wyświetla się żaden błąd. Już po tej awarii po jakimś czasie ze zmywarki zaczęła się przelewać pomału czysta woda ( odpływ jest drożny, filtry czyste)

Władysława

Mam zmywarkę SAMSUNG po myciu jest dno suche czyste .Na drugi dzień jest 3 litry wody i śmierdzi

Zygmunt

Zmywarka Samsung nabiera wody i nie realizuje żadnego zadanego programu. Trzeba wodę wypompować.
W czym tkwi sedno usterki?
Proszę o doradę

Michał

Witam mam problem z zmywarką Brandt AX545FXE1 po nastawieniu programu i załączeniu zmywarka nabiera wody do określonego poziomu i zatrzymuje się. Nabrana woda jest zimna. Nie pracują łopatki wirowe. Wymieniany był przepływomierz, gdyż wskazywało na usterkę przepływomierza. Obecnie nabiera trochę mniej wody i przechodzi test przepływomierza do 06. Dalej nie pracuje. Po przejściu programu testowego do 11 i 12 wypompowuje wode i zatrzymuje sie

Ola

Witam,

Zamywarka Electrolux ESL8810RO kończy cykl na ostatniej minucie, którą zapętla. Cały czas napuszcza i wypompowuje wodę. Czujnik zmętnienia wymieniony na nowy. Co może być przyczyną?

Piotr Glinka

Czujnik misie przepuszcza uszczelka

Monika

Moja zmywarka nowa podłączona do wody a do prądu nie ani razu, sama pobiera wodę i zalewa kuchnie po pewnym czasie. Zmywarka elektrolux esl4201lo

Aleksandra

elektrozawór źle działa

Emilia

Witam.Mam zmywarkę hotpoint Ariston LFTA+M284 A I nie pobiera wody.Nie występuje żaden błąd na wyświetlaczu.Nie wiem o co chodzi .

Aleksandra
Robert

Cześć,
zmywarka Candy 454
czy w płaszczu wodnym czujnik/sterownik od przepływomierza jest wyciągalny, czy zabudowany na stałe?
Jeżeli na stałe to jak polecacie przeczyścic pojemenik?

Tomasz

Map problem ze zmywarka , sama nabiera wodę Co może być przyczyną (beko )zdarza się to co jakiś czas jak nie zauważ na czas to zalewa osłonę pod zmywarka A potem kuchnię ????????????

Aleksandra

W artykule jest wymienione, jakie usterki powodują taki problem.

Tomasz

Witam mam problem z zmywarkom po nastawieniu programu i załączeniu nabierze wody i na tym cykl pracy sie kończy nie pracują łopatki wirowe i słychać buczenie proszę o pomoc

Aleksandra

Jaka to zmywarka?

Piotr Glinka

Zatarta pompa wody

Wojciech

Albo wpadł do pompy jakiś przedmiot np. wykałaczka i blokuje wirnik.

54
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x