Zmywarka nabiera wodę

katarzyna | 19 kwietnia 2021

Od dawna wiadomo, że jednorazowy cykl w zmywarce zużywa mniej wody, niż ludzkie ręce. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy sprzęt – zamiast pomóc w oszczędzaniu – przykłada się do wyższych rachunków. Dzieje się tak na przykład w momencie, w którym zmywarka nabiera wodę samoczynnie, nawet już po jej wyłączeniu. Jak samodzielnie poradzić sobie z tą usterką? Przeczytaj w artykule.

Problemy z odpływem

Jeżeli odpływ jest zatkany, można być prawie pewnym, że zmywarka nabierze wodę. Do takiej sytuacji dochodzi przez nieregularne czyszczenie filtra pompy, który ma za zadanie zatrzymywać różnorakie zabrudzenia, które znajdują się na naczyniach. Jeśli takie zanieczyszczenia zaczną się nawarstwiać, doprowadzą do problemu z odprowadzaniem wody lub nawet do uszkodzenia pompy odpływowej. Ta może się zatkać albo zaciąć.

Uszkodzony elektrozawór

Na wężu, który doprowadza wodę do urządzenia, znajduje się elektrozawór. To bardzo ważny element – odpowiada za otwieranie i zamykanie dopływu wody, by nie doszło do przelania. Niestety, ze względu na częste użytkowanie, czasami dochodzi do jego uszkodzenia. Kiedy zacznie przepuszczać wodę, będzie się ona zbierać właśnie na dnie komory. Elektrozawór można sprawdzić, podając napięcie bezpośrednio do niego. Jeśli się nie otworzy – jest zepsuty.

Zmywarka nabiera wodę

Zwróć uwagę, aby węże w zmywarce nie były ani zagięte, ani zbyt luźne. Tylko prawidłowe napięcie umożliwia właściwy przepływ wody. W innym przypadku może lecieć ona zbyt wolno.

Zakamienione podzespoły

Dlaczego jeszcze warto na bieżąco dbać o czystość zmywarki? Przede wszystkim dlatego, żeby nie dopuścić do ograniczenia drożności kanałów, które są odpowiedzialne za podawanie wody. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju węże wewnętrzne, np. pompa-grzałka, zbiornik-zasobnik soli czy płaszcz wodny-elektrozawór. Złogi wapiennych osadów, które znajdują się w wodzie, z biegiem czasu zaczynają zalegać na częściach oraz w wężach i rurkach. Z tego względu należy raz na jakiś czas przeprowadzić cykl odkamieniania przy użyciu specjalnych środków.

Zmywarka nabiera wodę z powodu elektroniki

Jednym z ważniejszych podzespołów w zmywarce jest moduł sterowania, który stanowi tzw. „mózg” całego urządzenia. Steruje jego właściwym działaniem, a więc ma również wpływ na pobór wody. Czasami zdarza się tak, że z powodu przepaleń na ścieżkach dochodzi do zaburzeń w sterowaniu poszczególnymi funkcjami. Na szczęście usterki modułu zdarzają się stosunkowo rzadko.

Przepływomierz

Przepływomierz znajduje się pod płaszczem wodnym w elastycznym przewodzie zasilającym, chociaż w niektórych modelach można spotkać się z tym, że jest wbudowany w płaszcz. To niewielki, łopatkowy wirnik, który wytwarza impulsy elektryczne i na ich podstawie urządzenie wylicza, ile wody przez nie przepłynęło. Jeśli więc podaje błędne odczyty, może dojść do tego, że zmywarka nabiera wodę.

Uszkodzony hydrostat w zmywarce

Hydrostat jest elementem, który pozwala na regulowanie ciśnienia wody, znajdującej się w komorze zmywarki. Jeśli się zepsuje, urządzenie będzie nadmiernie pobierało wodę, a to doprowadzi do jej wylewania przez drzwiczki. Innym objawem zepsutego hydrostatu jest niekończący się cykl pracy oraz naprzemienne pobieranie i wypuszczanie wody.

Jak poradzić sobie z usterką?

Na początku zawsze najlepiej spróbować wyeliminować te najprostsze i najtańsze w naprawie usterki. Tak naprawdę najwięcej z nich bierze się z powodu zaniedbania sprzętu – jeśli więc nie jesteś typem użytkownika, który regularnie konserwuje urządzenia, to sprawdź części, mające bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Chodzi przede wszystkim o filtr i odpływ. Wykonaj też proces odkamieniania.

Przy innych awariach, związanych z podzespołami, przyda się miernik elektryczny (multimetr), który pozwoli sprawdzić, czy występuje ciągłość obwodu. Większość uszkodzeń uda się bez problemu wyeliminować w domu.

Zmywarka nabiera wodę

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 27

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Władysława

Mam zmywarkę SAMSUNG po myciu jest dno suche czyste .Na drugi dzień jest 3 litry wody i śmierdzi

Zygmunt

Zmywarka Samsung nabiera wody i nie realizuje żadnego zadanego programu. Trzeba wodę wypompować.
W czym tkwi sedno usterki?
Proszę o doradę

Michał

Witam mam problem z zmywarką Brandt AX545FXE1 po nastawieniu programu i załączeniu zmywarka nabiera wody do określonego poziomu i zatrzymuje się. Nabrana woda jest zimna. Nie pracują łopatki wirowe. Wymieniany był przepływomierz, gdyż wskazywało na usterkę przepływomierza. Obecnie nabiera trochę mniej wody i przechodzi test przepływomierza do 06. Dalej nie pracuje. Po przejściu programu testowego do 11 i 12 wypompowuje wode i zatrzymuje sie

Ola

Witam,

Zamywarka Electrolux ESL8810RO kończy cykl na ostatniej minucie, którą zapętla. Cały czas napuszcza i wypompowuje wodę. Czujnik zmętnienia wymieniony na nowy. Co może być przyczyną?

Piotr Glinka

Czujnik misie przepuszcza uszczelka

Monika

Moja zmywarka nowa podłączona do wody a do prądu nie ani razu, sama pobiera wodę i zalewa kuchnie po pewnym czasie. Zmywarka elektrolux esl4201lo

Aleksandra

elektrozawór źle działa

Emilia

Witam.Mam zmywarkę hotpoint Ariston LFTA+M284 A I nie pobiera wody.Nie występuje żaden błąd na wyświetlaczu.Nie wiem o co chodzi .

Aleksandra
Robert

Cześć,
zmywarka Candy 454
czy w płaszczu wodnym czujnik/sterownik od przepływomierza jest wyciągalny, czy zabudowany na stałe?
Jeżeli na stałe to jak polecacie przeczyścic pojemenik?

Tomasz

Map problem ze zmywarka , sama nabiera wodę Co może być przyczyną (beko )zdarza się to co jakiś czas jak nie zauważ na czas to zalewa osłonę pod zmywarka A potem kuchnię ????????????

Aleksandra

W artykule jest wymienione, jakie usterki powodują taki problem.

Tomasz

Witam mam problem z zmywarkom po nastawieniu programu i załączeniu nabierze wody i na tym cykl pracy sie kończy nie pracują łopatki wirowe i słychać buczenie proszę o pomoc

Aleksandra

Jaka to zmywarka?

Piotr Glinka

Zatarta pompa wody

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x