Zmywarka nie suszy naczyń

katarzyna | 21 października 2021

Awaria w zmywarce może objawiać się na wiele sposobów np. kodem błędu lub widoczną usterką. Zmywarka nie suszy naczyń to usterka, z którą boryka się na co dzień wielu domowników. Te urządzenia naprawdę pomagają w codziennych obowiązkach domowych. W szczególności, gdy mamy mnóstwo brudnych naczyń w zlewie. Jak znaleźć przyczynę awarii? Podpowiadamy w artykule. 

Zbyt duża ilość naczyń na jedno mycie

Umiar to nie tylko dobra cecha charakteru, ale ważny jest również w życiu codziennym. Dotyczy m.in. układania naczyń w zmywarce. Odpowiednie ułożenie naczyń w zmywarce ma kluczowe znaczenie w ich myciu i suszeniu. Niechlujnie ułożone miski i talerze mogą blokować swobodny przepływ wody ze zraszaczy. Zmywarka nie wysuszy naczyń lub będzie ono niezadowalające. 

Zbyt twarda woda w zmywarce

Stan wód w Polsce jest mocno zróżnicowany. Wiele województw niestety charakteryzuje się twardą wodą pitną. W praktyce oznacza to, że zawiera w swoim składzie dużo węglanów wapnia i magnezu. Niestety jest to źródło powstawania kamienia i osadów wapiennych niekorzystnych dla zmywarki i pralki. Zbyt twarda woda może przyczynić się do problemów z urządzeniem. Zmywarka nie suszy naczyń, ponieważ kamień nie przewodzi ciepła, blokuje grzanie.

Korzystaj z soli regeneracyjnej (nie mylić z kuchenną), która zmiękcza wodę i wpływa korzystnie na zmywanie naczyń. Średnio 1 kg soli mieści się w zbiorniku, warto regularnie sprawdzać jej stan. Wiele modeli zmywarek wyposażone jest w czujniki, które monitorują automatycznie stan soli, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w szczególności dla zapominalskich. 

zmywarka nie suszy naczyń

Brak nabłyszczacza

Płyn nabłyszczający wspomaga suszenie naczyń, usuwa krople ze szklanek i kieliszków, dzięki czemu nie ma później zacieków. Dlatego warto używać nabłyszczacza oraz dbać o jego ilość w zbiorniku, aby zmywarka dosuszała naczynia. 

Jeżeli Twoje urządzenie pobiera nabłyszczacz w zatrważającym tempie, możliwe, że uszczelka przepuszcza i całość spływa do komory. Nieszczelny zbiornik można naprawić. Nowa uszczelka albo nowy zbiornik rozwiąże problem. Na szczęście te elementy wymienia się w każdej zmywarce niezależnie od producenta. Przy zakupie nowego dozownika detergentów warto sprawdzić kostkę przyłączeniową, aby wtyczka pasowała do fabrycznego gniazda w zmywarce. 

Awaria grzałki

Grzałka w zmywarkach odpowiada za podgrzewanie wody i suszenie naczyń. W Boschu, Siemensie jest zintegrowana z pompą myjącą, natomiast w Amice, czy Electroluxie występuje osobno. Na szczęście to rozwiązanie jest o wiele lepsze, w przypadku awarii, bo wymienia się samą grzałkę a nie cały komponent. Awaria grzałki może dotyczyć jej przepalenia lub korozji i dlatego zmywarka nie suszy naczyń.

Przy wymianie pompo – grzałki zwróć uwagę na stan zbiornika i odprowadź najpierw wodę, aby nie zalać nowej grzałki. 

Kluczową rolę odgrywa również termostat w zmywarce. Sprawdza temperaturę otoczenia i steruje grzałką, jeśli będzie uszkodzony – grzałka przestanie grzać.

Zmywarka nie suszy naczyń z wielu powodów – jednym z nich jest uszkodzony przekaźnik grzałki na module sterującym. Jednak naprawa modułu sterującego na własną rękę może być kosztowna i wymaga specjalistycznych umiejętności. Często niestety elektronika się psuje w sprzętach agd. 

Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń?

Przedstawiliśmy wiele przyczyn odpowiadających za usterkę. Niemniej warto wspomnieć o dobrych praktykach stosowanych w zmywarkach. Należą do nich:

  • nie przeciążaj koszy
  • otwieraj drzwi po skończonym myciu (wietrzenie to podstawa)
  • odkamieniaj i czyść urządzenie profesjonalnymi preparatami

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał

Skasowaliście wpis – ale w HTML nadal macie „Zmywarka nie suszy ubrań”. Mało profesjonalne podejście. Zobaczcie sobie co się wyświetla w pasku tytułu.

Rafał

Super. Teraz wpisy można skasować 🙂
Pozdrowienia

Rafał

Zmywarki na ogół nie suszą ubrań 😉

Zmieńcie ten błąd w tytule („Zmywarka nie suszy ubrań – co zrobić w takiej sytuacji? | North.pl”).

Ola

Dzień dobry, w zmywarce Siemens SN66V092EU/93 występuje kod błędu E04. Zmywarka „robi” cały cykl prania, błąd wyskakuje po skończonym programie, naczynia (jak i zmywarka w środku) są zimne i wydają się mokre. Co to za usterka?

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x