Objawy uszkodzenia wentylatora w lodówce

katarzyna | 10 lutego 2017

Wśród możliwych usterek, z jakimi mamy czasami do czynienia w lodówkach, są problemy generowane przez uszkodzenie wentylatora. Po czym możemy poznać, że to właśnie ten element uległ uszkodzeniu i że nadeszła pora jego wymiany? Jakie są objawy uszkodzenia wentylatora?


Uszkodzony wentylator, a hałas

Uszkodzony wentylator, zanim zupełnie przestanie pracować, wydaje charakterystyczny zgrzyt. Świadczy on o tym, że wypaczone powierzchnie łopatek zaczynają o siebie trzeć. Hałas może też mieć jednak kilka innych, mniej problematycznych przyczyn, jak chociażby nieprawidłowe wypoziomowanie urządzenia lub nieregularne cykle rozmrażania. Lodówka, jak jest mocno skuta lodem to ciężej chodzi.

Wibracje

Lodówka w pewnym stopniu wibruje bez przerwy i jest to normalny stan rzeczy, związany z pracą podzespołów. Jeśli jednak zaczyna się trząść, może to oznaczać uszkodzenie wentylatora. Zwłaszcza, jeśli wibracjom towarzyszą epizody braku pracy sprężarki i jeśli najmocniej wibruje podczas włączania się układu.

Nierównomierne chłodzenie

Jednym z podstawowych zadań wentylatora jest rozprowadzenie schłodzonego powietrza po komorze tak, aby panowały w niej mniej więcej wyrównane warunki. Jeśli na jednej półce jest cieplej, a na drugiej chłodniej, to właśnie w uszkodzeniu tego podzespołu może tkwić przyczyna. Możliwe też, że temperatura w chłodziarce jest zbyt wysoka, ponieważ wentylator nie daje rady schłodzić komory.

Zaburzenia działania zamrażalnika

Również za problemy z działaniem zamrażalnika może odpowiadać wentylator. Jednym z nich może być np. gromadzenie się w zbyt szybkim tempie lodu lub szronu. Przed wymianą tego elementu sprawdźmy jednak, czy przyczyna nie jest bardziej prozaiczna. Możliwe, że lodówka dawno nie była rozmrażana i wentylator jest po prostu blokowany przez lód.

 


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MarooKatarzynaDarekAnia ŻmudzińskaTeresa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Teresa
Gość
Teresa

Czy wentylator w lodówce beko ma chodzić cały czas wyłącza się tylko jak otworzę drzwi od lodowki

Anna
Editor

Dzień dobry, głównym zadaniem wentylatora jest rozprowadzanie zimnego powietrza. Odpowiedzi na pytanie, czy on się kiedyś wyłącza należy szukać w instrukcji obsługi. Prosimy o podanie modelu lodówki, abyśmy mogli to dla Pani sprawdzić.

Darek
Gość
Darek

witam
lodówka Whirlpool bf8101
nie obraca się wentylator zablokowany
czy jego brak działania spowodował wzrost temperatury ok 15 stopni u góry na dole 11stopni, zamrażalnik działa prawidłowo.

Maroo
Gość
Maroo

To nie łopatki zaczynają trzeć o siebie a w 90% przypadków powstał luz na łożysk slizgowym i cały wirnik wpada w wibracje.