Objawy uszkodzenia grzałki parownika w lodówce

katarzyna | 10 lutego 2017

Jednym z głównych elementów układu rozmrażającego jest grzałka parownika. Posiadają ją wszystkie modele lodówek wyposażone w system No Frost. Po czym rozpoznać problem z grzałką parownika? Poniżej znajdują się przykładowe objawy awarii grzałki parownika.


Obecność złogów lodu 

W lodówce wyposażonej w system automatycznego rozmrażania lód nie powinien się gromadzić. Jeśli urządzenie wydaje się pracować prawidłowo, a mimo to w komorach znajdziemy lód, będzie to oznaczało, że należy sprawdzić sprawność grzałki w lodówce. Zanim jednak przystąpisz do wymiany tego elementu warto też sprawdzić czujnik temperatury, który odpowiada za samo załączanie i rozłączanie grzałki w celu uzyskania zadanej temperatury. 

Lodówka nie chłodzi

Nie ma gorszego problemu, niż problem z chłodzeniem lodówki. Produkty spożywcze zaczynają się psuć, a mrożonki stopniowo rozmrażać. Czasami problem może być łatwy do rozwiązania i naprawisz go na własną rękę, a w szczególnych przypadkach konieczna będzie wizyta serwisanta.

Jeśli sprężarka pracuje, a mimo to temperatura w lodówce jest niewiele niższa od panującej na zewnątrz urządzenia istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że za ten stan rzeczy odpowiada właśnie uszkodzona grzałka parownika. Jest to związane z tym, że zbierająca się na parowniku i komorach lodówki warstwa lodu zaczyna tworzyć warstwę izolacyjną i uniemożliwia czujnikom przekazywanie informacji o konieczności obniżenia temperatury.

grzalka parownika w lodowce

Nieprzerwana praca sprężarki

W prawidłowo działającej lodówce sprężarka powinna działać wtedy, gdy czujniki przekażą do termostatu informację o zapotrzebowaniu na obniżenie temperatury. Jeśli jest ona wystarczająco niska – sprężarka powinna być nieaktywna. Przyczyna nieprzerwanej pracy sprężarki, która zwiększa też zużycie energii przez urządzenie, może wynikać właśnie z problemów z grzałką parownika.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław

W lodówko-zamrażarce No Frost WHIRLPOOL BTNF 5323 OX na dole w komorze zamrażalnika zbiera się lód. Co może byc przyczyną?

Magda B.

Czujnik temperatury grzałki lub grzałka parownika.

And

Posiadam lodówkę Samsung RF620HERS i problem z zamarzającym odpływem. Zmierzyłem oporność grzałki i jest ok 500 omów. Czy ktoś wie ile powinno być w sprawnej?

Edward

Z pod dolnej szuflady w chłodziarko zamrażarki wycieka woda jest też lód co to za problem

Arek

Właśnie w 4-letniej Amice FK 238.4F no frost mam taką sytuację. Przy czym po rozmrożeniu działa 2 dni, wyłącza się nawet termostat i temperatura spada do zadanej +6C w chłodziarce, zamrażalnik ok. -18C. Jednak potem znów to samo i część chłodziarkowa idzie w górę do 12C i wyżej, a dół do -25C i w dół. Rozebrałem część dolną zamrażalki. Podejrzenie padło na grzałki lub nieszczelność i cmentarz dla lodówki. Po rozebraniu widziałem nie za duzo lodu, nie widziałem, aby np. otwór był zalodzony. Jakieś takie wrażenie miałem jakby to powietrze nie dochodziło z dołu do góry, ale tam raczej nie… Czytaj więcej »

Krzysztof

Kolego grzałkę masz do wymiany to co opłata parownik ta mała grzałka ma nie ok 400 omów o zmierz ta co opłata parownik i napisz walczę z tym samym problemem i ten sam typ lodówki

Jerzy

Uszkodzony może być czujnik na przewodzie grzalki????

jurek

może tak być ze w mrozie nie działa? ale na normalnie tak bo jak sprawdzałem miernikiem grzałkę w zamrażalniku to nie było przejścia .

Jerzy

Grzalka parownika sprawna grzeje na krótko ale w zamrażalniku już nie grzeje który to czujnik może byc

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x