Lodówka mrozi jedzenie

katarzyna | 17 listopada 2022

Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdej kuchni. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na zmniejszenie zużycia energii i wydłużenie żywotności tego urządzenia. Jeżeli zauważyłeś, że lodówka mrozi jedzenie, zamiast tylko chłodzić, czytaj dalej, aby poznać możliwe przyczyny. Poznanie ich pozwoli Ci samodzielnie rozwiązać problem.


Uszkodzony termostat

Termostat przekazuje napięcie do sprężarki, silnika wentylatora oraz skraplacza. Jeśli termostat nie działa poprawnie, system chłodzenia może być uruchomiony dłużej, niż to konieczne. W rezultacie, temperatura w chłodziarce będzie zbyt niska, co może powodować to, że lodówka mrozi jedzenie. Aby sprawdzić, czy termostat jest uszkodzony, przekręcaj pokrętło od najniższej wartości do najwyższej, aż usłyszysz kliknięcie.

Jeśli usłyszysz kliknięcie, oznacza to, że termostat najprawdopodobniej działa prawidłowo. Jeżeli nie usłyszysz kliknięcia, użyj miernika do sprawdzenia ciągłości termostatu. Jeżeli termostat nie posiada ciągłości w żadnym z ustawień, wymień go na nowy.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury monitoruje temperaturę powietrza w chłodziarce oraz przesyła informację do modułu sterującego. Moduł natomiast reguluje zasilanie sprężarki i wentylatora parownika na podstawie odczytów czujnika temperatury. Jeżeli czujnik jest uszkodzony, sprężarka i wentylator parownika mogą nie włączać się, kiedy jest to wymagane, lub mogą włączać się za często.

W rezultacie temperatura w chłodziarce będzie zbyt niska, skutkiem czego jest mrożenie jedzenia. Sprawdź czy czujnik temperatury jest uszkodzony za pomocą multimetra. Rezystancja czujnika powinna zmieniać się w połączeniu z temperaturą w lodówce. Jeżeli rezystancja czujnika nie zmienia się, lub jeśli czujnik nie ma ciągłości – oznacza to konieczność jego wymiany.

Uszkodzony moduł sterujący

Możliwe, że nie działa moduł sterujący i właśnie dlatego lodówka mrozi jedzenie – na szczęście jednak zdarza się to rzadko. Dlatego też przed wymianą modułu sterującego sprawdź bardziej podatne na awarie części. Jeżeli wykluczyłeś inne możliwe przyczyny, rozważ wymianę modułu sterującego. W niektórych modelach lodówek moduł jest zintegrowany z termostatem. Z tego powodu, przed wymianą modułu, sprawdź działanie termostatu.

Uszkodzona przepustnica

Przepustnica otwiera się i zamyka, wpuszczając odpowiednią ilość chłodnego powietrza do komory chłodziarki. Jeżeli przepustnica nie zamyka się poprawnie, to wpuści do chłodziarki zbyt dużo zimnego powietrza. Sprawdź, czy przepustnica nie jest uszkodzona lub zablokowana w pozycji otwartej. Element znajduje się na tylnej ścianie lodówki. Może się też okazać, że przepustnica nie uległa awarii, a jedynie jest zablokowana w otwartej pozycji i wystarczy ją odblokować.

Nieprawidłowe ułożenie produktów w lodówce

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie układamy produkty w chłodziarce. Jeżeli wyloty powietrza zablokowane są przez artykuły spożywcze, to cyrkulacja powietrza jest zakłócona. Produkty umieszczone bezpośrednio przed wylotami powietrza mogą zostać zamrożone przez wpływające zimne powietrze. Każdy produkt powinien posiadać odstęp i pod żadnym pozorem nie powinien stykać się ze ścianką lodówki.

Zwykle w czasie pracy lodówki ścianki osiągają niską temperaturą – o wiele niższą niż samo jedzenie. Nie jest zaleca się umieszczania produktów o podwyższonej wilgotności w lodówce, chyba, że masz komorę z regulacją wilgotności. W takim przypadku zabezpiecz je folią spożywczą lub aluminiową przed włożeniem. Czasami zdarza się też, że po ugotowaniu nie mamy czasu poczekać, aż potrawa ostygnie. To z kolei prowadzi do następnego punktu.

Gorące produkty w lodówce

Wkładanie ciepłych potraw i produktów do urządzenia spowoduje powstanie lodu i szronu. Dzieje się tak z powodu gorącej pary, która skrapla się, osiada na elementach, a następnie zamarza. Chowając do lodówki resztki z obiadu czy kolacji, odczekaj więc najpierw, aż ostygną.

Niedomknięte drzwi lub uszkodzona uszczelka

Niedokładne zamykanie drzwi lodówki może poskutkować wieloma problemami. Po pierwsze, do środka zacznie napływać ciepłe powietrze – to spowoduje między innymi powstanie lodu lub szronu na ściankach. Ponad to, termostat zarejestruje cieplejszą temperaturę, niż ustawiona, a w skutku urządzenie będzie silniej chłodzić. 

Uszkodzona uszczelka może spowodować podobne problemy – nieszczelna lodówka również zacznie gromadzić cieplejsze powietrze z zewnątrz. Nadmierne chłodzenie spowoduje zmrożenie produktów. Dodatkowo, zmniejszy to wydajność urządzenia i podwyższy rachunki.

Pamiętaj więc, aby sprawdzić w jakim stanie jest uszczelka i za każdym razem, kiedy wyjmujesz coś z urządzenia mocno zamykać drzwi. Problemy ze szczelnością mogą być także skutkiem źle ustawionej lodówki. Sprawdź, czy jest prawidłowo wypoziomowana.

Wysoka temperatura otoczenia

Jeśli lodówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ciepłego urządzenia, jak kaloryfer, czy nawet wystawiona jest na długie przebywanie w słońcu (np. postawiona obok okna), naturalnie będzie intensywniej chłodzić. To może spowodować zmrażanie w niektórych miejscach lodówki. Warto się w takim wypadku zastanowić nad przestawieniem urządzenia w inne miejsce.

Funkcja Power Cool

Niektóre lodówki posiadają funkcję, która ma na celu obniżenie temperatury, aby w bardzo szybkim czasie schłodzić jedzenie. Jest ona przydatna szczególnie, kiedy urządzenie nie było długo używane, lub kiedy w środku znajduje się mnóstwo żywności potrzebującej schłodzenia. Prawidłowo działający tryb Power Cool powinien samoistnie wyłączać się po 2 godzinach, aby nie pobierać zbyt dużych ilości energii. Jeśli posiadasz lodówkę wyposażoną w tę właśnie funkcję, sprawdź, czy nie jest włączona.

Podsumowanie

Najczęstszymi przyczynami zbytniego zmrażania jedzenia w lodówce, są awarie czujnika temperatury, termostatu, modułu sterującego i przepustnicy lub zużyta uszczelka. Nie oznacza to jednak, że problem nie mógł powstać w wyniku nieprawidłowego użytkowania, jak niedomykanie drzwiczek czy złe ustawienie urządzenia lub produktów. W pierwszej kolejności zawsze warto zweryfikować to, w jaki sposób korzystamy z lodówki – może się okazać, że rozwiązanie problemu jest prostsze i nie wymaga wymiany jej części.

Znajdź nowe części do lodówki.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 99

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
55 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Ewa

Witam, mam.lodowke samsung non frost model RB31FDRNDSA, od dłuższego czasu szuflada na warzywa i owoce bardzo mrozi nie można nic włożyć bo wszystko zamarza jak w zamrażalce, proszę o pomoc jakąś wskazówkę czym może to być spowodowane.

Luiza

Warto spróbować od rozmrożenia i wyczyszczenia urządzenia, często ten banalny zabieg pozwala na zniwelowanie problemu. Jeżeli to nie pomoże możliwe, że awarii uległ czujnik temperatury bądź zblokowała/uległa awarii przepustnica

Zbigniew

Jak to ustawić

Zbigniew

Pokrętła są 2 ale niewiadomo który jest do lodówki a który do zamrażarki

Magda B.

Proszę o podanie danych urządzenia z tabliczki znamionowej

Regina

Lodówka LG side by side no frost mrozi jedzenie natomiast zamrażarka nie mrozi przy -23 stopnie kostkarka nie robi lodu.Prosze o pomoc.

Magda B.

Kostki lodu nie są wytwarzane z powodu zbyt wysokiej temperatury w komorze zamrażarki.
Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia. Może Pan do nas napisać wiadomość e-mail z załączonym zdjęciem.

Aneta

Mam nadzieję, że pomożecie, już po raz 6 będę miała wizytę inżyniera z firmy Haier, mamy lodówkę dwudrzwiową side by side no frost, od paru miesięcy zamrazalnik sam się zaczął odmrazac, tak jakby zaczynało się od góry (na drzwiach u góry wygląda jakby gdzieś była nieszczelnosc w uszczelce. Wymieniony został panel sterowania i wiatrak dwa razy, bo okazalo sie ze nowy nie działa oraz uszczelka, a sytuacja dalej się powtarza. W czasie samoczynnego rozmrażania chyba wiatrak wydaje dziwne piszaco strzelające dźwięki. Macie pomysł co jest przyczyną,

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony jest czujnik temperatury lub grzałka parownika. W urządzeniach z funkcją no frost nie powinien zbierać się lód.
Proszę zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/uszkodzona-grzalka-parownika-w-lodowce/

Leszek Turkowiak.

Mam pytanie
My zone moja lodówka Haiera w szufladzie w jednej czesci mrozi czy tak ma być ,jest to bardzo uciążliwe
Co może być za przyczyna
Jaką funkcję spełnia my zone

Krzysztof

Witam,lodowka samsung side by side lodówka dziala poprawnie zamrazalka natomiast traci temperaturę po pewnym czasie przestaje funkcjonować.Nie osiąga też zadanej temperatury.Gdzie moze leżeć przyczyna?

Agnieszka

Witam moja lodowka samsung mrozi jak wściekła czujnik temperatury wymieniony beż poprawy

image000000(1).jpg
Marta

U mnie to samo. Tylko mrozi w szufladach🙄

Stanisław

Witam mam pytanie odnośnie lodówki Beko, ponieważ pojawia się szron na tylnej ściance na wysokości parownika ,co może być przyczyną, zmieniony został termostat oraz uszczelka drzwi,w czasie pracy lodówki słychać w skraplaczu tak jak by przepływał czynnik . pozdrawiam i proszę o jakąś pomoc

Kamila

Moja lodówka jest ustawiona na 2 stopnie a jedzenie jest zamrozone

Joanna

U mnie jest tak samo. Co może być tego przyczyną?

Joanna

Lodówka posiada 5 poziomów chłodzenia – 1 najlżej chłodzi , na 5 najbardziej.
Lodówka działa jedynie na poziomie 5, jednak przy tym mrozi jedzenie.
Co mogło ulec awarii?

Ewa

Dlaczego lodówko-zamrażarka BOSCH KAD90VB20 pokazuje temperature w F zamiast C i w lodówce wszystko zamraża?

Anna

Nowa lodówka mrozi jedzenie warzywa w szufladkach nawet jedzenie w puszcze dla psa . W ciągu roku ,naraz przestała chłodzić w grudniu odmrozilam ja tak jak kazano mi na infolini.Teraz kwiecień przed samymi świętami problem ten sam nie chłodzi znowu ja odmrażam .Jak to może być No Frost.

Marcin

Mam lodówkę Samsunga side by side, od jakiegoś czasu zamraża tylną ściankę w okolicy wentylatora. Wymieniłem już czujnik temperatury, wentylator, odblokowałem odpływ za tylną ścianka obok czegos w rodzaju kaloryfera. Niestety po tygodniu od ogarnięcia tematu problem powraca – cały ten kaloryferem obłożony jest lodem i blokuje wentylator. … O co chodzi ?

Karol

Mam ten sam problem w lodowce samsung. Czy znalazł Pan rzeczywisty powód ?

Monika

Lodówka mrozi rzeczy w szufladach został wymieniony jakiś damperek ale nie widze poprawy

krzysztof

whirlpool w 7 9210 k aqua zamraża soki na półkach mam ustawione na 2 najmniej

Beata

Nawet lodowkj no frost trzeba raz w roku odlsczyc z pradu dwie doby wystarcza aby ja odmrozic po czym wszystko jest OK

Anna

Chłodziarka od nowosci mrozi jest nastawiona na 1 i wszystko jest zamrozone jest to chlodziarka elektroluks czy to normalne.chyba nie

Aleksandra

jaki to model?

Anna

ERN1300AOW

Anna

Zaznacze ze ja mam 4tyg

Anna

Czekam od rana na jakas porade a tu nic 2razy pisalam jaki to model i nic ERN1300AOW MOZE TERAZ SIE UDA

Anna

Dziekuje bardzo to dzwonie do serwisu aby sie przjechli zobaczyc.Pozdrawiam

Marcin

Nowa Lodówka Haier mrozi zbyt mocno nawet mleko w kartonie na drzwiach zamraża co to moze być nie pomaga zmiana nastaw na wyświetlaczu od 2 do max8 co zarobić

Aleksandra

Czy sprawdził Pan przyczyny zaprezentowane w artykule?

Szymon

Lodowka Beko, zaczęła mrozić w komorze chłodzenia po ostatnim rozmrozeniu, termostat na 1 mniej się nie da. Lodowka ma ok 3,5 roku

Aleksandra

Proszę sprawdzić powody opisane powyżej.

Robert

Na zamrażarce jest ustawione -22 a w rzeczywistości jest już -27 w chłodziarce jest ustawione na 5 a jest -1 i cały czas chodzi kompresor i w środku nadmuch .
Co uległo awarii ?

Aleksandra

W pierwszej kolejności proszę sprawdzić uszczelkę drzwi.

Marek

„termostat nie posiada ciągłości” – Czy autor sam rozumie co napisał? O co chodzi?

Aleksandra

O ciągłość obwodu 🙂

Agata

Dlaczego miga wskaźnik tem .zamrazalnika, mimo ze pracuje dobrze.

Aleksandra

Proszę o podanie dokładnego numeru urządzenia z tabliczki znamionowej, abyśmy mogli coś więcej podpowiedzieć.

Aleksandra

Nowa lodówka z nofrost mrozi
jedzenie czy to norma?

Patrycja

Nie jest to normalne zachowanie lodówki. Proszę sprawdzić powyższe możliwości, bo podejrzewam, że któryś z elementów uległ awarii.

jan

nie

Mirek

Dlaczego lodówka mrozie warzywa w szufladkach

Aleksandra

Czy lodówka posiada funkcję no frost? Jeśli nie, zalecamy zacząć od porządnego rozmrożenia urządzenia, a później sprawdzenia podanych w powyższym artykule powodów.

Mirek

Dziękuję za podpowiedź.

Mirek

Dziękuję. Spróbuję to zrobić.

stanislaw Fidelis

Lodówka mrozi warzywa w pojemnikach

55
0
Będę wdzięczny za komentarze.x