Lodówka się nie domyka

katarzyna | 3 listopada 2021

Lodówka się nie domyka i ucieka chłodne powietrze to najgorsza zmora szczególnie latem. W przypadku dużych różnic temperatur powietrza szybciej psuje się jedzenie w lodówce i ciężej utrzymać zadaną temperaturę. Zobacz, co odpowiada za problem i rozwiąż go we własnym zakresie.

Dlaczego lodówka się nie domyka?

Popularną usterką w lodówce jest problem z domykaniem drzwi. Czasami odbijają, lodówka nie chce się zassać. Na szczęście z problemem można sobie poradzić samodzielnie i go rozwiązać. 

Uszkodzona uszczelka magnetyczna drzwi

Uszczelka z czasem zużywa się, pęka, kruszeje lub traci namagnesowanie. Wykonaj test, aby sprawdzić szczelność uszczelki – przyłóż kartkę papieru między drzwi i je zamknij. Jeśli kartka wypada lub można ją łatwo przesunąć to znak, że uszczelka nie przylega prawidłowo i słabo działa magnes. Pozostaje wymiana na nową część.

Rozmagnesowanie uszczelki to popularna usterka w lodówce. Dotyczy w szczególności starych uszczelek, które są zużyte. Nie znam przypadków, żeby ktoś sam magnes wymieniał tylko całą uszczelkę. 

Czasami producent nie przewiduje wymiany samej uszczelki w urządzeniu, a jedynie w komplecie z całymi drzwiami. Wówczas możemy sprawdzić jeszcze sposób montażu w swoim urządzeniu (czy uszczelka jest na wcisk, czy klejona) i spróbować dopasować uniwersalną uszczelkę. Docina się ją na wymiar drzwi i montuje za pomocą kleju i łączników.

Zobacz, jak wymienić uszczelkę w lodówce?

lodówka się nie domyka i nie zasysa

Problem z zawiasami w lodówce

Ta część należy do najbardziej obciążonych elementów w  lodówce. Nie dość, że same drzwi w urządzeniu są ciężkie to, w przypadku chłodziarki, dodatkowym obciążeniem są balkoniki. Zawiasy narażone są na liczne wygięcia lub zerwanie ich mocowania. W takim przypadku następuje odsunięcie mocowania zawiasu od korpusu, co zmienia geometrię drzwi, a stąd już prosta droga do obsunięcia się drzwi i lodówka się nie domyka. Należy więc sprawdzić, czy każda część zawiasu przylega odpowiednio i nie jest obluzowana.

zawias w lodówce Amica

Wypoziomowanie urządzenia

Jeszcze innym powodem dla którego lodówka się nie domyka drzwi może być złe wypoziomowanie urządzenia. Do poziomowania lodówki użyj poziomicy. Urządzenie należy nieznacznie przechylić do tyłu. Zapewnia to swobodne otwieranie i zamykanie się drzwi. Kolejną ważną kwestią jest regulacja umiejscowionych u dołu nóżek na gwincie.

Zobacz, jak wypoziomować lodówkę

Jeśli lodówka przechyla się w prawą stronę, trzeba odkręcić prawą nóżkę. Jeśli natomiast przechyla się na lewo – analogicznie należy odkręcić lewą nóżkę. Regulację tę powinno się stosować także przy nachyleniu lodówki przód – tył.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 55

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian

Trzeba nową uszczelkę podgrzać suszarką do włosów tak z dwadzieścia minut można też zamoczyć do gorącej wody inaczej będzie zbyt twarda i pomięta

Jerzy

Dzień dobry
Mam lodówkę Wirpool około 15 lat, od pewnego czasu zbiera się dużo wody w pojemniku z tyłu lodówki, wcześniej wylewałem cały pojemnik po tygodniu, a raz to się nawet przelało, teraz jest około pół pojemnika na tydzień, nie wiem czy to dobrze, dawno temu było tam parę kropel. Sprawdziłem drzwi dolegają dobrze, a lodówka włącza się normalnie jak zawsze.

Last edited 1 rok temu by Jerzy
Jerzy

Temperatura około 7-8 stopni, ale teraz zauważyłem, że tej wody jest teraz mniej.

Jerzy

Ta lodówki zawsze miała taką temperaturę wewnątrz, ale zeważylem, że agregat jest dosyć gorący, nie wiem jaki był wcześniej bo nigdy nie sprawdzałem.

Indesit baan 13

Helloł! Zanim cokolwiek kupicie sprawdźcie, czy drzwi nie są przekoszone, co spowodowane może być przesunięciem się górnego zawiasu na otworkach fasolkowych. Wystarczy wtedy klucz i regulacja.

Hanna

Witam .Mam problem z lod\owką Amika Przy zamykaniu lodówki ptwiera sie zamrazalnik

jan

drzwi lodówki Whirlpool się nie domykają przy zamykaniu (sprężynują) odbijają z powrotem.

Cezary

Dla Zbigniewa i Sebastiana : uszczelka sama drzwi nie utrzyma , drzwi powinny się domykać i przylegać samoistnie. To jest kwestia wypoziomowania lodówki i regulacji (wymiany!) zawiasów. W moim Bosch’u poszły zawiasy samo-domykające i szpara była aż niemiło – po wymianie lodówka jest szczelna, faktem jest że uszczelki nie są już namagnesowane i nie trzymają, może je też wymienię , ale po wymianie zawiasów poprawa jest radykalna…

Zbigniew

Mam lodówkę Candy.Pięknie chłodzi.Miała zużytą uszczelkę drzwi.Zamówiłem w Mielcu.Nie mogłem domknąć drzwi.Zamówiłem orginalną w firmie NORTH.Troszkę lepiej, lecz z jednej strony szczelina ok 5 mm.Wpadłem na pomysł aby drzwi ściągnąć pasami na górze i dole.Teraz stoi szczelna z tymi pasami.,,Uszczelka dopasowuje się”.Jak długo -nie wiem.Poczekam jeszcze z miesiąc.Ściągne pasy.Albo udało się,albo na złom.

Zbigniew

Po tygodniu ściągnąłem paski napinające i ku mojemu zdziwieniu uszczelka pasuje idealnie.Drzwi ładnie domykają się i nawet można wyczuć działanie magnesu w uszczelce. Problem ze szczeliną występował po przeciwnej stronie zawiasów.Teraz jest OK.Klamry pasków ściągających zakładałem z tyłu lodówki aby nie porysować obudowy.Zbigniew

Zbigniew

Witam ponownie.Po zastosowaniu pasów uszczelka kupiona w firmie North dolega do korpusu.Natomoast magnes w uszczelce tak słabo działa, jakby wcale go nie było.Czy jest jakiś sposób na polepszenie siły magnesy? Zbigniew.

Patrycja

Witam, działania samego magnesu i jego mocy nie da się niestety polepszyć.

Sebastian

Witam nie domxksja sie drzwi od zamrsżarki beko wymieniłem uszczelke i dalej to samo drzwi odstają wod górnych drzwi ijest suczelina w lewym gornym rogu jak docisne to uszczelka dolega ale po chwili sie odkleji

Patrycja

Witam,
a czy uszczelka została dobrze dobrana i zamontowana?

sebastian

Tak uszczelka pasuje tylko od strony uchwytu otwierania na górze 15 cm szczelina i na boku

Witek

Lodówka Bosch po wymianie uszczelki są prześwity i słabo dociąga

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x