Dlaczego zbiera się lód w lodówce?

katarzyna | 23 marca 2020

Lód na tylnej ścianie lodówki to nie jest dobry znak, a pierwszą oznaką tego, że może się pojawić, jest zbierająca się na dnie urządzenia woda. Kiedy zamarza, zaczyna negatywnie wpływać na działanie wielu podzespołów, co w efekcie może doprowadzić do poważnej awarii. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec.

Lód w lodówce a codzienne użytkowanie

Skraplanie się wody na tylnej ścianie komory lodówki to zjawisko całkowicie normalne, trzeba jednak pamiętać, że powinno mieścić się w granicach normy. Dopuszczalna jest delikatna warstwa wilgoci lub kilka widocznych kropel, które są następstwem standardowego korzystania z urządzenia. Skąd bierze się woda?

Po pierwsze – z częstego otwierania drzwi. Urządzenie, jakim jest chłodziarko-zamrażarka, to podstawowe wyposażenie każdej kuchni i siłą rzeczy, w ciągu dnia nie da się uniknąć zaglądania do środka. W efekcie dochodzi do wymiany temperatur i ze względu na kontakt z ciepłym powietrzem, w komorze zaczyna skraplać się woda. Można również zauważyć dłuższą pracę sprężarki, która chce zapewnić urządzeniu właściwe chłodzenie, a co za tym idzie – krople zamarzają.

Co więcej, na tworzenie się wody oraz lodu wpływa także wiele innych czynników, np. temperatura otoczenia. Jeżeli jest zbyt wysoka, czyli chociażby latem, to lodówka będzie chłodzić o wiele intensywniej. Swoją rolę odgrywają także produkty, wkładane do środka. Ważne jest, aby nie były ciepłe, ponieważ wewnątrz komory dojdzie do parowania. Składniki, które zawierają w sobie dużo wody, warto wkładać do specjalnych szuflad typu BioFresh.

Pojawienie się lodu w lodówce nie musi równać się z awarią czy złym działaniem. Czasami oznacza to, że sprzęt jest po prostu nieodpowiednio użytkowany. W instrukcji, dołączonej do urządzenia, zawsze są wyszczególnione najważniejsze zasady, dotyczące przechowywania żywności oraz właściwego użytkowania jego funkcji.

lód-w-lodówce-e1551962659734-683x1024

Nieszczelność drzwi

Co jeśli zostały wykluczone wszystkie powyższe czynniki, a problem nie zniknął? Może to niestety świadczyć o awarii którejś części lodówki. Najbardziej banalną, a zarazem najprostszą przyczyną do sprawdzenia, jest uszkodzona uszczelka drzwi. Odpowiada ona za prawidłowe doleganie drzwiczek do komory i jeśli jest przerwana, zużyta lub pokruszona, wówczas ze środka będzie uciekał chłód. Zaleca się również skontrolować zawiasy – czasami trzeba je wyregulować, szczególnie jeśli na balkonikach są poustawiane ciężkie butelki.

uszczelka drzwi

Uszkodzony termostat

Części, związane z kontrolowaniem temperatury wewnątrz lodówki, stanowią podstawę do jej prawidłowego funkcjonowania. Jeśli termostat przestanie odczytywać właściwe informacje o tym, ile stopni jest w komorze, poda dalej błędne dane i co za tym idzie – urządzenie albo zacznie działać bez przerwy, albo będzie wyłączało się po kilku sekundach. Termostat ma wpływ na załączanie się wielu innych podzespołów, np. sprężarki, dlatego w przypadku awarii – trzeba go koniecznie wymienić.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Moduł sterujący a lód w lodówce

Serce chłodziarko-zamrażarki stanowi moduł sterujący, który kieruje działaniem innych podzespołów. Niestety, przez problemy w dostawie prądu albo zwarcie, wynikające z uszkodzenia innej części, może się przepalić. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy całego urządzenia, zaczynając od problemów ze światłem czy panelem sterowania, aż po zbyt niską temperaturę. Jeśli zbiera się lód w lodówce, warto skontrolować również moduł, choć ten, ze względu na trudność naprawy, najczęściej wymaga ingerencji specjalisty.

moduł sterujący

Ubytek czynnika chłodniczego

Chłodziwo jest substancją niezbędną podczas wymiany ciepła w urządzeniu. W trakcie pracy lodówka naprzemiennie spręża (paruje) i rozpręża (skrapla) czynnik, dzięki czemu w środku panuje odpowiednia temperatura. Czasami może zdarzyć się tak, że w układzie chłodzącym dochodzi do rozszczelnienia i wówczas chłodziwo ucieka. W takim przypadku należy uzupełnić ubytek, korzystając z usług autoryzowanego serwisu.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Jaką lodówkę wybrać, aby nie osiadał w niej szron? Można skorzystać z popularnych w ostatnich latach modeli no-frost. Minusem tego rozwiązania jest niska wilgotność i co za tym idzie, szybkie wysychanie żywności.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 179

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta

Dlaczego zbiera się lód w pierwszej szufladzie zamrażarki i na tacy szybkeego mrożenia

Daro

Artykuł generalnie spisany z instrukcji obsługi i tabeli z kodami awarii, z całym szacunkiem Pani Autor nie ma za bardzo pojęcia o temacie, więc nie rozumiem po co się za to bierze. Lód w lodówce bez funkcji odszraniania bierze się najczęściej z zatkanej dziurki w tylnej ścianie lodówki w takiej rynience, zlewce. Woda ściekająca po ściance lodówki odprowadzana jest a przynajmniej powinna do miski umieszczonej na agregacie skąd jest odparowywana. Jedną z przyczyn może też być ustawienie lodówki np. w zbyt szczelnej wnęce bez odpowiedniej wentylacji, agregat pracując wydziela ciepło, które powinno być odprowadzane w nadmiarze (mimo tego że ciepło… Czytaj więcej »

Grzesiek

Dobrze opisane. Nie mogę znaleźć przyczyny , otwór spływowy drożny , a do 2 dni od rozmrożenia lodówki pojawia się lód, oczywiście zamarza otwór spustowy i tak non stop.

Magdalena

Beko,n0 frost i szron na tylnej ścianie.)lodówka ma 2 m-ce).Wg.mnie działa normalnie,poza tym szronem.Jakieś sugestie?

Jacek

Też jestem ciekawym mam ten sam problem lodówka Beko pracuję normalnie żadnych o znaków awarii może częste otwieranie a temperatura w kuchni teraz 26 stopni bo na dworzu 33 stopni może to jest powodem?

Marta

Wczoraj rozmrażalam lodówkę, na ścianie w lodowce był lód, dzis rano jest to samo. Termostat ? Lodówka jest chyba z 2004 lub 2005 roku.

Marta

Uszczelka wyglada Ok, dzis się kilka razy tak drzwi Zassały ze nie mogłam ich otworzyć.

Gosia

Pod szufladą z warzywami tworzy mi sie gruba warstwa lodu. Muszę wyciągać szufladę i skuwac lód. Co jest tego przyczyną?

Joanna

Podpinam się. Też tak mam i bryła lodu…

Michał

Mam to samo :/

Daro

Jest nas więcej. Mam podobnie, będę wdzięczny za sugestie

Patrycja

a jak z uszczelkami? Czy są sprawne?

Małgorzata

U mnie gruba warstwa lodu pod drugą szufladą zamrażarki, skuwam co dwa tygodnie i strużka zamrożonej wody na tylnej ścianie zamrażarki. Przewody są odetkane, Pomocy !!!!!

Małgorzata

I żadnych odpowiedzi na pytanie ????

Aleksandra

pani Małgorzato, potencjalne przyczyny są szczegółowo opisane w artykule. nie jesteśmy serwisem, bez obejrzenia sprzętu trudno nam coś więcej wskazać.

Małgorzata

Podpinam się pod pytanie

zbyszek

Prawdopodobnie zatkany jest odpływ wody skraplającej się na tylnej ściance lodówki. Woda spływa na najniższy poziom i zamarza

Aga

Witam a gdzie szukać przewodu odprowadzającego wodę jesli by był zatkany? I jak go odetkać? wspomnę że tj lodówko-zamrażalka firmy Samsung z no frost

Maria

Woda z dziurki wylatuje nie wiem dlaczego

Ania

Jest najpewniej zatkana..

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x