Uszkodzenie termostatu w lodówce – objawy

katarzyna | 10 lutego 2017

Termostat to jeden z najważniejszych elementów lodówki. Urządzenie to ma za zadanie uruchomić sprężarkę napędzającą układ chłodzący wtedy, gdy temperatura staje się za wysoka i wyłączyć ją, gdy staje się zbyt niska. Problemy z termostatem zaburzają pracę całej lodówki. Po czym poznać uszkodzenie termostatu?


Lodówka nie chłodzi równomiernie

Jeśli w lodówce sprężarka nie wyłącza się ani na chwilę, lub odwrotnie – włącza się zbyt rzadko, wskutek czego następuje samoczynne rozmrażanie się urządzenia, prawdopodobnie odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest uszkodzony termostat. Termostatu nie naprawia się tylko wymienia na nowy, a dobiera na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej urządzenia.

Zbyt niska lub za wysoka temperatura w chłodziarce

Temperatura w chłodziarce powinna być nieco wyższa niż 0 stopni Celsjusza. Optymalnie 2 do 4 stopni. Obecność szronu i lodu w komorach oznacza, że układ chłodniczy pracuje zbyt intensywnie. Jeżeli jedzenie jest zmrożone może wskazywać na ciągłą pracę sprężarki. W większości przypadków będzie to wynikało właśnie z nieprawidłowej pracy termostatu, który może powodować zbyt częste załączanie się sprężarki. Może też dojść do sytuacji odwrotnej – termostat spowoduje za rzadkie uruchamianie agregatu, przez co temperatura w komorze wzrośnie.

Sprężarka włącza się tylko na kilka sekund

Objawem, który bardzo wyraźnie wskazuje na uszkodzenie termostatu jest wyłączenie się sprężarki tuż po uruchomieniu. Lodówka pracuje zaledwie kilka sekund, po czym układ chłodniczy wraca do trybu pasywnego. Jeśli jednak urządzenie nie włącza się w ogóle – przyczyna będzie tkwiła nie w termostacie, ale raczej w samej sprężarce.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 29

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PawtomaszAndre Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andre
Gość
Andre

„Sprężarka włącza się tylko na kilka sekund Objawem, który bardzo wyraźnie wskazuje na uszkodzenie termostatu jest wyłączenie się sprężarki tuż po uruchomieniu.” Akurat to ma sie nijak (prawie) do faktow. Wlaczanie agregatu na kilka sekund i jego wylaczanie swiadczy w pierwszej kolejnosci o uszkodzeniu samego agregatu, a NIE termostatu. Moze tak byc,ale rzadko, np. w przypadku zlych jego stykow, a wiec nadmiernego poboru pradu i wylaczenia agregatu przez zabezpieczenie termiczne. W takim przypadku nalezy odlaczyc termostat, zewrzec styki do ktorych byl podlaczony. Jesli agregat pracuje poprawnie, uszkodzony jest termostat. Natomiast jesli nadal zalacza sie na kilka sekund i wylacza, to… Czytaj więcej »

tomasz
Gość
tomasz

Witam, cenna rada tylko ja nie wiem ktore styki zewrzec by sprawdzic czy agregat pojdzie bez termostatu. Sa do wyboru oznaczone 3, 6, 4. Dzieki za podpowiedz.

Paw
Gość
Paw

4 i 6