Lodówka nie trzyma temperatury

katarzyna | 19 grudnia 2022

Lodówka nie trzyma temperatury

Kupując lodówkę mamy nadzieję, że urządzenie posłuży przez długie lata. Jej żywotność może jednak zostać skrócona w przypadku pojawienia się usterek. Jedną z najczęstszych jest nieutrzymywanie stałej temperatury przez urządzenie. Może się tak dziać z wielu różnych powodów. Dlaczego Twoja lodówka nie trzyma temperatury? Dowiedz się poniżej.

Zamrożony lub uszkodzony czujnik temperatury

Wstępna ocena wnętrza lodówki może okazać się kluczowa w rozpoznaniu przyczyny problemu. Może być ona całkiem banalna. Chodzi tu o oblodzenie ścianek lodówki, w tym także czujnika temperatury. Długo nierozmrażana lodówka może po jakimś czasie zacząć zbierać grube warstwy lodu. Nagromadzony lód może z kolei zamrozić czujnik, który po prostu przestaje wtedy prawidłowo działać.

Lodówka zacznie odbierać złe dane, co sprawi, że temperatura w jej wnętrzu zacznie się podwyższać, tym samym psując produkty spożywcze. Należy sprawdzić, czy czujnik jest zamrożony, a w razie wypadku rozmrozić go.

Czujniki temperatury do lodówek

Czynniki zewnętrzne

Jeśli Twoja lodówka nie trzyma temperatury, przyczyną mogą być również czynniki zewnętrzne. Chodzi tutaj głównie o temperaturę pomieszczenia, w której znajduje się lodówka. W zaleceniach producenta często widnieje informacja na temat tego, w jakich warunkach lodówka powinna być użytkowana. Głównie chodzi o to, że jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno bądź zbyt ciepło, działanie czujników może być zakłócone, a to powodować będzie zmiany temperatury we wnętrzu urządzenia.

Możliwe też, że mimo dobrej ogólnej temperatury pomieszczenia, lodówka nie jest w stanie utrzymać temperatury zadanej ze względu na inne urządzenia. Nie powinna ona stać blisko sprzętów, których zadaniem jest wytwarzanie ciepła, jak np. kuchenka albo kaloryfer.

Uszkodzony termostat

Element ten bezpośrednio odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w urządzeniu. W przypadku jego uszkodzenia należy go oczywiście wymienić, co powinno rozwiązać wszelkie problemy. Na szczęście jest to bardzo prosta naprawa.

Termostaty do lodówek

czyszczenie lodówki kiedy jest włączona

Uszkodzony wentylator

Usterka tego elementu może poskutkować słabszym chłodzeniem lodówki, ponieważ wentylator odpowiada za prawidłowe rozprowadzanie temperatury we wnętrzu urządzenie. Jego awaria zaburzy ten proces. Można to zauważyć między innymi po szybciej psujących się produktach, ponieważ nie będą one odpowiednio chłodzone.

Brudny skraplacz

Skraplacz to element, który umiejscowiony jest z tyłu lub na dole lodówki. W przypadku, kiedy nagromadzi zbyt dużo zabrudzeń, może przestać działać prawidłowo. Wyjście jest proste – wystarczy wyczyścić skraplacz, a działanie urządzenia powinno wrócić do normy.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Dlaczego lodówka nie trzyma temperatury? Pozostałe przyczyny

Istnieje wiele podzespołów, które mogą sprawiać, że lodówka nie trzyma temperatury. Słabe chłodzenie lub wahania temperatury powodują, że lodówka przestaje spełniać swoją funkcję. Jeśli nie znalazłeś przyczyny w żadnej z powyższych porad, jest kilka innych elementów, którym możesz bliżej się przyjrzeć.

  • Sprawdź, czy Twoja lodówka nie jest przeładowana. W instrukcji urządzenia zazwyczaj znajduje się informacja, co do maksymalnej pojemności. Wkładając na półki zbyt dużo produktów, zmuszasz lodówkę do ciężej pracy i nie jest ona w stanie prawidłowo chłodzić.
  • Po sprawdzeniu działania samego skraplacza, warto zwrócić uwagę także na silnik wentylatora skraplacza.
  • Uszkodzony moduł sterujący nie jest najczęstszą przyczyną takiej awarii, jednak może się zdarzyć. Ze względu na to, że nie jest to najłatwiejsza w diagnozie część, zazwyczaj należy pozostawić tę możliwość na sam koniec i w razie potrzeby skontaktować się z autoryzowanym serwisem AGD.
  • Usterka sprężarki może spowodować słabe chłodzenie w urządzeniu. Ten element odpowiada za rozchodzenie czynnika chłodzącego, więc jego awaria zaburzy pracę lodówki.
  • Sprawdź też sprawne działanie kondensatora, ponieważ jego uszkodzenie sprawi, że sprężarka nie będzie mogła działać prawidłowo.
  • Jeśli silnik parownika ulegnie awarii, chłodna temperatura nie będzie prawidłowo rozmieszczana w komorze urządzenia.
  • Jedną z rzadszych – ale nie niemożliwych – przyczyn, jest zbyt niskie stężenie gazu chłodzącego w lodówce. To również spowoduje słabe chłodzenie i prawdopodobnie szybsze psucie się żywności. Jeśli stężenie czynnika chłodzącego jest za małe, często będziesz mógł to rozpoznać po ciepłym agregacie.
  • Kolejną przyczyną może być zablokowany odpływ, który jest problemem łatwym do rozwiązania. Wystarczy go odetkać. W przypadku zatkanego odpływu, płyn może zacząć zamarzać, a więc temperatura w lodówce będzie wyższa, niż ustawiona. Może to nawet doprowadzić do problemów z działaniem termostatu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 25

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta

Dzień dobry,
posiadam lodowke Samsung rb31fernsca/EF 01. Najpierw był problem z tym, że lodowka mroziła. Po wymianie przepustnicy zakupionej w Państwa sklepie nie chłodzi w ogóle z wyjątkiem szuflady na mięso. Co może być przyczyną?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x