Nie działa No Frost w lodówce

katarzyna | 29 lipca 2022

System no frost jest praktycznie w każdej lodówce. Istotą jego działania jest samoczynne rozmrażanie się urządzenia w odpowiednich warunkach środowiskowych. Lodówka sama kontroluje temperaturę i stopień wilgotności. Dlatego często nazywane są jako urządzenia bezszronowe. Co w przypadku, gdy mamy problem z lodówką i nie działa no frost? Podpowiadamy, co trzeba sprawdzić, jeżeli No Frost nie działa w lodówce.

Uszkodzony termostat defrost

W przypadku braku załączania się termostatu defrost lodówka może cały czas się rozmrażać, ponieważ nie otrzymuje sygnału kiedy zakończyć ten proces. Sprawdź w swojej lodówce, ile masz termostatów. Zazwyczaj są 2: jeden dla chłodziarki i jeden dla zamrażarki. Termostat w temperaturze pokojowej powinien posiadać styki rozwarte.

Zobacz części do lodówki w naszym sklepie.

Wentylator nie działa

Kolejną przyczyną, że no Frost nie działa w lodówce może być uszkodzony wentylator. Zadaniem wentylatora jest rozprowadzenie mas powietrza w lodówce. Bierze udział w schłodzeniu jak i osuszaniu powietrza. Jeżeli silnik wentylatora jest przepalony albo styki są zaśniedziałe – wentylator może nie działać. Czasami dostęp do wentylatora jest utrudniony, ponieważ przykryty jest panelem wewnątrz komory chłodziarki. Wystarczy zdemontować panel i sprawdzić działanie wentylatora obracając śmigłem. Jeżeli z oporem śmigło się obraca i zarazem blokuje może oznaczać, że część jest do wymiany.

nie-dziaa-no-frost-w-lodwce

Uszkodzona grzałka rozmrażająca

Praca grzałki rozmrażającej jest ściśle związana z działaniem no Frost w lodówce. Obok grzałki znajduje się zabezpieczenie termiczne, dzięki któremu rozpoznawana jest temperatura i tym sposobem grzałka włącza się albo wyłącza. Jeżeli podejrzewasz grzałkę o usterkę sprawdź multimetrem, czy jest „przejście” na tym bezpieczniku. Samą grzałkę można sprawdzić, podłączając ją do źródła energii lub zmierzyć rezystancję. Zazwyczaj w lodówkach dochodzi do oblodzenia grzałki i problemów z temperaturą wewnątrz urządzenia. Na szczęście można samodzielnie sprawdzić oba elementy i podjąć decyzję o naprawie. Najgorszy scenariusz to rozszczelnienie lodówki. Czasami trudno namierzyć źródło usterki i zlikwidować ubytki.

Uszkodzony moduł elektroniczny

W przypadku, kiedy inne elementy, opisane powyżej są sprawne w ostateczności za awarię może odpowiadać moduł elektryczny. Jest to część, która najrzadziej się psuje, jednak zdarzają się jego awarie. Częste resetowanie się systemu albo uszkodzenie wiązek elektrycznych powoduje zaburzoną pracę lodówki, jednym z objawów może być brak reakcji ze strony no Frost. Tego typu prace lepiej pozostawić fachowcom.

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 56

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
72 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Adam

Witam.
Lodówka Samsung nofrost RB31FERNBSA cały czas ustawiona na minimum pięknie chłodziła, nic się praktycznie nie psuło. Zamrażarka również okay.
Nagle lodówka przestała chłodzić a zamrażarka zaczęła mrozić bardzo mocno.
Po rozmrożeniu jest lepiej, zamrażarka działa prawidłowo ale z górą jest problem.
Pierwsza szuflada od dołu bardzo mocno chłodzi wręcz mrozi jak zamrażarka co może być przyczyną?
Był fachowiec, wymienił czujnik w drzwiach i pojechał, zero poprawy. Damper działa, grzałka ma oporność, działa. Czujniki działają. Czy to może byś modół gł.?
Pozdrawiam Adam.

Magda B.

Jeśli zamrażarka działa prawidłowo, czujnik temperatury jest nowy a pojawia się lód w komorze chłodziarki to możliwe, że to jednak przepustnica może być uszkodzona. Jeśli zostaje ciągle w pozycji otwartej to do chłodziarki ciągle dostaje się zimne powietrze z zamrażarki. Jeśli jednak damper działa prawidłowo to może to być moduł sterujący.
Warto sprawdzić też szczelność drzwi.

Bogumiła

Dzień dobry,

posiadam lodówkę Gorenje model: NRKI5181LW; typ: HZFI2828AFV; art. No: 329221/02

Mam taki problem z nią:
zamrażalnik nie osiąga zadanej temperatury -18stopni, tylko dochodzi do -16stopni. I wyświetlacz z temperaturą cały czas miga. Następnie w rogu lodówki tam gdzie są dwie szuflady, a dokładnie w prawym rogu zbiera się woda, która zamarza. Trzecia sprawa, to taka, że zamrażalnik nie zamraża rzeczy.
Mimo rozmrażania jej co dwa-trzy miesiące, nie znika problem nieosiągania przez zamrażalnik temperatury -18stopni ani też zbierania wody/lodu w prawym rogu lodówki, ani też niezamrażania rzeczy w zamrażalniku.

Bardzo proszę o pomoc.

Luiza

Czy drzwi na pewno są szczelne a uszczelka dociska odpowiednio drzwi do obudowy? Często taka nieszczelność powoduje, że wilgotne ciepłe powietrze wpada do lodówki i powoduje takie anomalie.

Bogumiła

tak, uszczelka dociska do drzwi

Luiza

A w jakim stanie są zawiasy? Czy słuchać pracę agregatu?

Bogumiła

Moim zdaniem nie

Bogumiła

Zawiasy są w dobrym stanie.
Pracy agregatu raczej nie słychać.
Jestem w trakcie rozmrażania. W załączeniu zdjęcia.

Zdjecia-zamrazalnika
Bogumiła

Jestem właśnie w trakcie rozmrażania. Zamrażalnik już nie mroził.
W załączeniu dwa zdjęcia.

Zdjecia-zamrazalnika
Aga

Dzień dobry, posiadam lodówkę whirpoola model w7. Zamrażarka mrozi, natomiast lodówka nie chłodzi. Po rozmrożeniu przez 2 dni i włączeniu działa już poprawnie. Taka sytuacja ma miejsce co 2 miesiące. Co może być przyczyną?

Luiza

Poproszę o podanie danych z tabliczki urządzenia

Sylwia

Lodówka Haier, zamrażalnik mrozi, niestety góra przestała chłodzić. Zamraża się dolna część chłodziarki. Bezpieczniki i wentylator poprawnie działają. Co może być przyczyną że lodówka nie chłodzi…

Luiza

Mogę prosić o dane z tabliczki znamionowej urządzenia? https://north.pl/baza-porad/tabliczka-znamionowa-lodowki/

Jacek

Witam mam problem z lodówką Samsung model BRB260010WW nie chłodzi ani nie mrozi co może być przyczyną pozdrawiam

Magda B.

Czujnik temperatury lub grzałka parownika. Proszę sprawdzić czy w komorze zamrażarki nie zbiera się lód – nie powinno go tam być.

Greg

Część moja lodówka Ariston Hotpoint XH8 T10C wywala różnicowke po kilkunastu godzinach działania .Po podłączeniu do przedłużacza bez uziemienia działa (lodówka ma 6lat) do tej pory wszystko było ok
Proszę o pomoc

Janusz

Witam
Lodówka SAMSUNG RB31FDRNDSA nie działa tylko mrugają niebieskie diody na panelu wyświetlacza na drzwiach frontowych i pyka coś w małym głośniczku z tylu lodówki w module sterowniczym. Agregat też nie startuje-tak z dnia na dzień i milczy.
Wygląda na może na jakiś kondensator ale nie nie wiem kondensatory nie są moją dobra stroną

Magda B.

Prawdopodobnie problem z elektroniką urządzenia. Zalecamy kontakt z serwisem.

Arek

Witam.
Lodówka Whirpool BSNF 8451 OX AQUA. Pod płyta w jej wnętrzu zbiera się lód. Wentylator sprawny. Jakie mogą być tego powody?

Martyna

W pierwszej kolejności proszę rozmrozić i dokładnie wyczyścić urządzenie, przetkać przetykaczem kanał odpływu wody.

Arek

Była rozmrożona i wyczyszczona bardzo dokładnie. Kanał drożny. Niestety nadal zbiera się lód, który najpierw pojawią się poniżej wentylatora i stopniowo schodzi w dół.

Martyna

Opisana usterka może wskazywać na niesprawny system no frost – uszkodzona może być grzałka, czujnik bądź bezpiecznik. Należy również sprawdzić czy uszczelka drzwi jest na pewno szczelna.

Bartosz

Dotyczy zapytanie do lodówki whirlpool w7 921i0. Zamrażarka działa bez zarzutu tylko jest problem z chłodziarka . Raz chłodzi przez np dwa dni a później znowu nie działa przez kilka dni . Wentylator działa bez zarzutu, rurka odpływowa czysta i skraplacz też czysty. Jako może to być przyczyna ? Termostat ?

Martyna

Proszę niech spojrzy Pan czy przepustnica czasem nie jest zamknięta – ponieważ mógł się tam nagromadzić lód.
Mimo iż jest to lodówka No Frost to warto lodówkę i tak rozmrozić i przeczyścić.
Jeśli problem nadal będzie się pojawiał to prosimy o kontakt.

Edyta łuczak

Witam serdecznie loduwka lg GBB60NSYFE przestała działać nie wyłancza sprężarki

Martyna

Proszę sprawdzić elementy uwzględnione w artykule: https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-wylacza-sie/.

Stanisław

Witam posiadam lodówkę whirpol nie chłodzi lodówka i nie działa zamrażalnik.nie słychać żeby co kolwiek pracowało.

Magda B.

Przyczyn takiej usterki może być kilka. Uszkodzony termostat, sprężarka, starter sprężarki, moduł sterujący…
Warto zapoznać się z poniższym artykułem.
https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-chlodzi/

Edyta

Witam posiadam lodówkę Lodówka HOTPOINT-ARISTON E4D B C1 No frost 195.5cm od pewnego czasu w lodówce pojawił się nie przyjemny zapach jakby stęchlizny.Lodówka działa i jest w środku czysta

Magda B.

Nieprzyjemny zapach może pochodzić z wężyków i kanałów wentylacyjnych. Można rozmrozić urządzenie i przeczyścić urządzenie dokładniej.
Można też doraźnie zastosować pochłaniacz zapachów.

Joanna

Witam serdecznie,mam lodowko-zamraźarke sharp non frost Gentle Air flow ,4 letnia rok po gwarancji,agregat pracuje,czujnik temperatury wymieniony,nie chłodzi,proszę o pomoc lub jakaś podpowiedź,Joanna

Luiza

Czy problem jest tylko z częścią chłodziarki, czy może też z zamrażarką? Czy słuchać pracę wentylatora i sprężarki? Proszę również o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia, bym mogła sprawdzić o jakim dokładnie modelu jest mowa.

Anna

Kupiłam lodówkę SAMSUNG RS65R54422C Side by Side No frost. Od samego początku czyli od włączenia jej do zasilania lodówka skrzeczy/skwierczy, dźwięk wydobywa się na połowie wysokości lodowki, słyszalny na zewnątrz a w środku wydobywa się przez otwór/kwadratową kratkę w chłodziarce. Wzywałam serwis, który po rozkręceniu dołu lodówki i badaniu jakimś urządzeniem diagnostycznym orzekł, że nic nie wymaga wymiany i naprawy i po prostu zapewne kupiłam taka głośną lodówkę a poza tym wszystkie zapewne tak skwierczą. W to akurat wątpię ponieważ użytkowałam starszy model no frost side by side, z ktorym nie było takiego problemu. Skwierczenie jest zależne od ustawień temperatury… Czytaj więcej »

Dominik

Dzień dobry. Posiadam chłodziarko-zamrażarkę NO FROST bosch KGN39Y42, która po 2 tygodniach od rozmrożenia przestaje chłodzić i zachodzi lodem w zamrażalniku.
Serwis wymienił bezpiecznik termiczny lodówki i czujnik temperatury w zamrażarce. Pomogło połowicznie- zamrażalnik trzyma temperaturę( choć trochę lodu w nim jest), a lodówka dalej nie trzyma temperatury. Gdzie teraz próbować bo serwis już nie chce jej naprawiać?

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzona grzałka parownika.
https://north.pl/baza-porad/uszkodzona-grzalka-parownika-w-lodowce/

Dominik

Dziękuję. Można jakiś kod rabatowy na grzałkę 😉?

Bernard

Mam problem z chłodziarką BEKO MCNA406E63ZXBN, nie działa NEO FROST, parownik za tylną ściankę obladza się w szybkim tempie, po kilku dniach od całkowitego rozmrożenia, przez kartki w ściance, widać narastający lód. Podczas ręcznego rozmrażania w trybie „wakacje” tylna ścianka jest zapocona jakby parownik cały czas pracował. Jaki może być tego powód?

Magda B.

Uszkodzona grzałka parownika lub czujnik temperatury.
https://north.pl/baza-porad/uszkodzenie-grzalki-w-lodowce-objawy/

Bernard

Gdzie znajduje się ta grzałka?

Luiza

W pobliżu parownika

Andrzej

Lodówka była całkowicie wymyta w środku i dalej śmierdzi chemią i to przechodzi na zawartość lodówki nawet na to co jest w zamrażalniku

Magda B.

Może jeśli rozmrozi Pan urządzenie i dokładnie wyczyści to pomoże, wszystko powinno wtedy spłynąć. Zostawić urządzenie otwarte na parę dni, żeby się przewietrzyło.
Zastosować pochłaniacz zapachów.

Andrzej

Dlaczego w lodówce samsung no frost śmierdzi chemiæ

Magda B.

Na nieprzyjemne zapachy w lodówce zawsze dobrym sposobem jest umycie jej i ewentualne zastosowanie pochłaniaczy zapachów.
Możliwe też, że dawno nie był wymieniany filtr powietrza, oczywiście o ile urządzenie taki posiada.
Warto zapoznać się z poniższym artykułem.
https://north.pl/baza-porad/nieprzyjemny-zapach-z-lodowki/

Jan

Mam problem z lodówką BEKO Neo frost ,model BCNA275E3F. Wyłączyła się w nocy i nie załącza się ponownie. Fachowiec sprawdzał moduł sterujący i jest dobry, spreżarka też jest dobra. Podczas sprawdzania inwertora sprężarka załączyła się. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury lodówka wyłączyła się i nie załącza się ponownie, chodzi tylko wentylator. Jaka może być przyczyna?

Luiza

Proszę spróbować całkowicie rozmrozić lodówkę, oczyścić. Jeżeli po tym sytuacja się powtórzy można spróbować wymienić czujnik temperatury

Jan

Okey

Henryk

Lodowka siemens zamiast chłodzić mrozi zamrażarką jest ok.

Magda B.

Przyczyną takiej usterki może być uszkodzony termostat/czujnik temperatury, ale także nieszczelność drzwi.
Proszę zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/dlaczego-lodowka-mrozi-jedzenie/

Mirek

Moja Amica nofrost nie chłodzi góra co może być jaka przyczyna

Marcin

Panie Mirku, czy udało się to rozwiązać? Bo mam taki sam problem i podejrzewam wentylator, bo nie kręci. Czy u pana tak było?

Darek

LG NO FROST. Cały czas pracuje.Podejrzewam termostat chłodziarki.

Karolina

Tu niestety nikt nie odpisuje 😒

Karolina

Witam, nie wiem co mi odbiło ale uszkodzilam styropian gdzie znajduje sie wentylator, lodowke uzywam dwa lata a dzis dopiero zauwazylam ten styropian i pimyslalam sobie ze ci co montowali nie wyciągnęli styropianu wiec go sama chciaoan wyciagnac, dopiero po fakcie wyczytalam ze tego nie wolno wyciągać 🙁 jestem zalamana, czy on służy tylko do wyviszenia tego wentylatora? Wszystko wsadzilam na miejsce, ale jestem zalamana swoja glupota, wstyd mi 🙁

Ewa

Lodówka zaczęła tylko mrozić noufrost nie działa, co jest tego przyczyną

Piotr

Witam mam problem z lodówka Hotpoint Ariston BMBL2012CFHA Nie działa No frost grzałkę parownika zakupioną u was wymieniełem i dalej ten sam efekt obladza Mi parownik proszę o jakąś rade pozdrawiam

Małgorzata

Witam, mam lodówko-zamrażarkę sharp no frost, ze względu na remont musiałam wyłączyć ją i przenieść w inne miejsce i była wyłączona przez 3 dni i nie chce zaskoczyć. Po podłączeniu do prądu zareaguje a po chwili cisza. Co może być powodem. Dotychczas działała bez zarzutów.

Piotr

Lg total no frost to normalne że co parę godzin temperatura spada do 0-2 st w zamrażarniku i znów mrozi ? Dopiero kupiłem używana i niewwiem czy to normalne

Violetta

Witam, mam amice chłodziarko-zamrażarkę i od paru dni na tylnej ściance górnej zbiera się dosyć spora warsta śniegu, co może być przyczyną?, czy muszę się liczyć z zakupem nowej?

Aleksandra
Krzysztof

Witam, lodówka beko no frost, lodówke posiadam od 2 lat i już 4 razy co kilka miesięcy zdarzyło się że sama przestała chłodzić, po wyciągnięcu wtyczki i odczekanku paru minut, ponownym połączeniu działa normalnie, czym to może być spowodowane?

Patrycja

a czy sprawdzał Pan już któreś z wyżej opisanych możliwości?

Litoriusz

Do tekstu:”komory zamrażarki”

Litoriusz

Posiadam lodówkę Samsung RL55VTEBG, którą zakupiłem 2011 roku. Na dnie zamrażalnika pojawia się lód. Lód powstaje w wyniku spływania wody po tylnej ściance z prawej strony komory zamrażalki. Uszczelka jest cała i czysta. Czy jest to poważna awaria, czy mogę ją sam usunąć. Proszę o pomoc i informację. Z poważaniem Litoriusz Kobielak

Aleksandra

Zapchany odpływ albo któraś z rurek. Ewentualnie problem z czynnikiem chłodniczym.

PIOTR

Lodówka Ikea Frostig czyli Elektrolux – zbiera się lód na tylnej ścianie w strefie chłodziarki. Co może powodować taki efekt?

Aleksandra

Proszę sprawdzić, czy uszczelka drzwi jest szczelna.

Jozef

Chłodziarki Gorenje , na tylnej ściance chłodziarki tworzy się szron

Aleksandra
Mieczysław

Na ekranie Acer E5-511 jest czarna pozioma kreska. Tak jakby ktoś zamknął ołówek czy to można naprawić.

72
0
Będę wdzięczny za komentarze.x