Nieprzyjemny zapach z lodówki

katarzyna | 6 października 2020

Mogę się założyć, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się z problemem, jakim jest nieprzyjemny zapach z lodówki. Najczęściej winowajcą są produkty, które leżały zapomniane gdzieś na tyłach urządzenia i zdążyły się zepsuć – ale nie tylko. Co jeszcze może powodować taki problem i jak sobie z nim poradzić? Gdzie szukać przyczyny? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać niezbędne informacje.

Źródła problemu

Wbrew pozorom, istnieje całkiem sporo czynników, które mogą powodować brzydki zapach w lodówce. Jednym z nich, tym najbardziej prozaicznym, jest oczywiście popsute jedzenie. Zwykle winowajców należy szukać z tyłu komory lub na drzwiczkach urządzenia – na dnie balkoników czy półek. Warto również skontrolować szufladę na warzywa. Wówczas wystarczy wyrzucić takie produkty do śmietnika i umyć zabrudzone miejsca. Czasami jednak okazuje się, że to nie tutaj leży problem. Poniżej podajemy pozostałe przyczyny.

Zużyte filtry

Niektóre modele lodówek są wyposażone w specjalne filtry powietrza, które znajdują się w komorze lub w szufladach na warzywa. Do ich zadań należy:

  • Dbanie o higienę we wnętrzu urządzenia,
  • Redukowanie ilości bakterii,
  • Neutralizowanie zapachów.

Działanie filtrów opiera się na specjalnych właściwościach węgla aktywnego, który z biegiem czasu ulega zużyciu. W momencie, gdy nie jest już w stanie wchłonąć w siebie więcej, przestaje spełniać swoją funkcję. Trzeba więc na bieżąco kontrolować stan tego elementu i w razie potrzeby wymieniać go na nowy, o czym niestety często się zapomina.

Filtr do lodówki

Zatkany odpływ

Do usuwania skraplającej się wody w lodówce służy niewielki odpływ, najczęściej umieszczony w okolicy tylnej ściany komory, na dole. To niewielka dziurka, we wnętrzu której znajduje się wężyk odprowadzający. Ze względu na stały kontakt z różnymi zabrudzeniami (np. drobnymi resztkami jedzenia) element ten lubi się zatykać. Wówczas brudna woda nie ma gdzie spływać, gromadzi się w komorze i zaczyna brzydko pachnieć, a z czasem nawet gnić.

By odetkać odpływ należy skorzystać z przetykacza lub innego narzędzia o długiej i wąskiej konstrukcji, uważając na to, aby nie uszkodzić wężyka.

Problem z temperaturą

Zbyt wysoka temperatura może powodować nieprzyjemny zapach w lodówce w dwojaki sposób. Po pierwsze, znacząco przyspiesza psucie produktów, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Po drugie – sprawia, że w komorze zaczyna pojawiać się woda, która w zależności od wahań temperatury raz zamarza, a po chwili się skrapla. W międzyczasie gromadzą się w niej różne zabrudzenia, zarówno stałe, jak i płynne.

Stojąca w urządzeniu brudna woda lub zamarzające na ściankach resztki jedzenia także powodują brzydkie zapachy. Co może powodować problemy z temperaturą w lodówce?

  • Zużyte uszczelki drzwi,
  • Niesprawny termostat lub czujnik temperatury,
  • Uszkodzona sprężarka.

Więcej na ten temat można przeczytać w innych artykułach na łamach naszego portalu.

termostat do lodówki

Jak usunąć nieprzyjemny zapach?

Po usunięciu usterek czy przetkaniu odpływu, należy oczywiście zacząć od dokładnego umycia urządzenia, w tym także jego różnych zakamarków. Można skorzystać z domowych środków czyszczących, takich jak ocet w proporcji 50:50 z wodą czy sok z cytryny wymieszany z wodą, ale istnieją również specjalne preparaty. Ich skład jest bezpieczny dla żywności i zazwyczaj biodegradowalny.

Do usunięcia brzydkiej woni świetnie sprawdzi się miseczka z sodą oczyszczoną lub kawą, a na dłuższą metę – warto sięgnąć po pochłaniacz zapachu. To niewielki i niepozorny przedmiot, który skutecznie absorbuje wszystkie aromaty w lodówce. Istnieją również uniwersalne filtry powietrza, pomagające zadbać o higienę.

jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 27

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x