Rodzaje kostkarek w lodówkach

katarzyna | 23 kwietnia 2021

Kostkarka do lodu to świetne rozwiązanie sprawdzające się zwłaszcza w upalne dni. Dzięki niej Można uzyskać lód do ulubionego napoju w zaledwie kilka sekund, co pozwala uporać się z gorącą temperaturą. Jakie istnieją rodzaje kostkarek do lodu? Na który z nich się zdecydować? Zanim dokonasz zakupu, Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Kostkarka zewnętrzna

Najpopularniejszą wersją jest kostkarka wbudowana w drzwi lodówki. Ta opcja cieszy się dużą popularnością wśród klientów, ponieważ nie zabiera cennego miejsca w komorze. Rozwiązanie to pozwala przechowywać więcej produktów i swobodnie przygotowywać lód za pomocą mechanizmu na drzwiach. Jak to działa? 

Kostkarka pobiera odpowiednią ilość wody z sieci wodociągowej albo też specjalnego pojemnika, który trzeba uzupełnić ręcznie. Następnie woda ta trafia do formy, by móc w niej zamarznąć na kształt kostek lodu. Tak przygotowane kostki trafiają do dystrybutora, z którego można pobrać wybraną ilość do szklanki. Proces ten odbywa się na bieżąco, aby użytkownik mógł stale cieszyć się chłodnymi napojami. 

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Warto podkreślić, że lodówki wyposażone w kostkarkę z reguły są droższe od urządzeń pozbawionych tej funkcjonalności. Najczęściej rozwiązanie to można spotkać w lodówkach Side By Side, czyli takich, w których komora chłodziarki i komora zamrażarki znajdują się obok siebie. Kostkarki zewnętrzne Są jednak coraz popularniejsze także w standardowych chłodziarko-zamrażarkach.

Kostkarka wewnętrzna

Ten typ jest spotykany rzadziej, ale wciąż jest obecny w lodówkach. Można go znaleźć na przykład w popularnym modelu Sharp SJ-XE700MSL. Kostkarka wewnętrzna nazywana jest także twist-off lub „twistowa”. Jej działanie jest mniej zautomatyzowane, niż w przypadku wersji zewnętrznej.

Mechanizm znajduje się w zamrażarce i wyglądem przypomina dodatkową szufladkę. Kostkarka pobiera wodę z uzupełnianego ręcznie zbiornika, a następnie wytwarza kostki lodu. Aby je uzyskać, należy przekręcić specjalne pokrętło. Wówczas kostki wysypią się do przeznaczonej do tego, możliwej do wyciągnięcia szufladki.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Rodzaje kostkarek w lodówkach – model uniwersalny

Jeżeli Twoja lodówka nie posiada wbudowanej funkcjonalności pozwalającej na przygotowanie lodu, możesz wyposażyć się w kostkarkę uniwersalną. Jest to małe urządzenie, które pasuje do wszystkich chłodziarko-zamrażarek. Składa się z dwóch obrotowych tacek oraz zbiornika na kostki. Jednorazowo może wytworzyć ich od 24 do nawet 48. 

maszyna do kostek lodu

Sposób jej działania jest podobny do wersji wewnętrznych – należy napełnić specjalny zbiornik wodą i poczekać aż ta zamarznie, a następnie przekręcić pokrętło. Kostkarki uniwersalne są wygodne w użyciu, ponieważ można je wyjąć z komory i bezproblemowo wyczyścić oraz zdezynfekować. 

Kostkarka z dystrybutorem wody

Faktem jest, że najczęściej kostkarka w lodówce występuje razem z dystrybutorem wody. Oznacza to, że można cieszyć się nie tylko kostkami lodu, ale również schłodzoną wodą do picia. To świetny sposób na zmniejszenie zużycia plastiku – nie trzeba bowiem kupować wody butelkowanej. Warto jednak pamiętać, żeby wymieniać specjalny filtr, który ma za zadanie zatrzymywać wszelkiego rodzaju zabrudzenia pochodzące z instalacji wodnej.

Kostkarka z kruszarką

To już prawie wszystkie rodzaje kostkarek w lodówkach. Warto wspomnieć, że niektóre kostkarki w lodówkach umożliwiają kruszenie lodu na mniejsze kawałeczki. Ułatwi to proces przygotowywania ulubionych drinków czy smoothies, skracając go o konieczność manualnego rozkruszania. Wersję kostkarki posiadającą tę funkcję można znaleźć chociażby w lodówce dwudrzwiowej Beko GN 162320 X.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x