Rodzaje kostkarek w lodówkach

aleksandra | 23 kwietnia 2021

Kostkarka w lodówce to świetne rozwiązanie w upalne dni. Można uzyskać lód do ulubionego napoju w zaledwie kilka sekund, co pozwala uporać się z gorącą temperaturą. A jakie istnieją rodzaje kostkarek w lodówkach oraz na który z nich się zdecydować? Przeczytaj w poniższym artykule i zdobądź najpotrzebniejsze informacje.

Kostkarka zewnętrzna

Najpopularniejszą wersją kostkarki jest taka, która znajduje się na zewnątrz lodówki. Ta opcja cieszy się dużą popularnością wśród klientów, ponieważ nie zabiera cennego miejsca w komorze. Można więc przechowywać więcej produktów i swobodnie przygotowywać lód za pomocą mechanizmu na drzwiach. Jak to działa?

Kostkarka pobiera odpowiednią ilość wody z sieci wodociągowej albo też specjalnego pojemnika, który trzeba uzupełnić ręcznie. Następnie woda ta trafia do formy, by móc w niej zamarznąć na kształt kostek lodu. Tak przygotowane kostki trafiają do dystrybutora, z którego można pobrać wybraną ilość do szklanki. Proces ten odbywa się na bieżąco, aby użytkownik mógł stale cieszyć się chłodnymi napojami.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Najczęściej tego typu kostkarki można spotkać w lodówkach Side By Side, czyli takich, gdzie obok siebie znajduje się lodówka i zamrażarka, lub też w większych modelach urządzeń. Są jednak coraz popularniejsze także w standardowych chłodziarko-zamrażarkach.

Kostkarka wewnętrzna

Ten typ jest spotykany rzadziej, ale wciąż obecny w lodówkach. Można go znaleźć na przykład w popularnym modelu Sharp SJ-XE700MSL. Kostkarka wewnętrzna nazywana jest także twist-off lub „twistowa”. Jej działanie jest mniej automatyczne, niż w przypadku wersji zewnętrznej. O co chodzi?

Mechanizm znajduje się w zamrażarce i wyglądem przypomina dodatkową szufladkę. Kostkarka pobiera wodę ze zbiornika, który musi uzupełnić użytkownik lodówki. Następnie wytwarza kostki lodu, a aby je uzyskać, należy przekręcić specjalne pokrętło. Wówczas kostki wysypią się do pojemnika, z którego następnie można wyjąć odpowiednią ilość.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Rodzaje kostkarek w lodówkach – model uniwersalny

Jeżeli Twoja lodówka nie posiada żadnego z powyższych sposobów na przygotowanie lodu, możesz skorzystać z kostkarki uniwersalnej. Jest to małe urządzenie, które pasuje do wszystkich chłodziarko-zamrażarek. Działa bardzo prosto. Składa się z dwóch obrotowych tacek oraz zbiornika na kostki. Jednorazowo może wytworzyć ich od 24 do nawet 48.

maszyna do kostek lodu

Sposób działania jest podobny do wersji wewnętrznych – należy napełnić specjalny zbiornik wodą i poczekać aż ta zamarznie, a następnie przekręcić pokrętło. Kostkarki uniwersalne są wygodne, ponieważ można je sprawnie wyjąć z komory i bezproblemowo wyczyścić oraz zdezynfekować.

Kostkarka z dystrybutorem wody

Faktem jest, że najczęściej kostkarka w lodówce występuje razem z dystrybutorem wody. Oznacza to, że można cieszyć się nie tylko kostkami lodu, ale również schłodzoną wodą do picia. To świetny sposób na zmniejszenie zużycia plastiku – nie trzeba bowiem kupować wody butelkowanej. Warto jednak tylko pamiętać, żeby wymieniać specjalny filtr, który ma za zadanie zatrzymywać wszelkiego rodzaju zabrudzenia z instalacji wodnej.

Kostkarka z kruszarką

To już prawie wszystkie rodzaje kostkarek w lodówkach. Warto jednak wspomnieć, że niektóre modele lodówek umożliwiają także kruszenie lodu na mniejsze kawałeczki. Dodatkowo ich wielkość bardzo często można dobrać odpowiednio do potrzeb i nie trzeba martwić się manualnym rozkruszaniem. Wobec tego np. w drinku nie znajdzie się duża kostka lodu, a jej rozdrobniona wersja. Taką wersję można znaleźć chociażby w lodówce dwudrzwiowej Beko GN 162320 X.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments