Dlaczego zbiera się lód w lodówce? 2019-01-31

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego na tylnej ścianie Twojej lodówki zbiera się lód lub spływa woda? W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec?

Lód w lodówce?

Skraplanie się wody na tylnej ścianie komory lodówki to zjawisko całkowicie normalne. Pamiętajmy jednak, że powinno ono mieścić się w granicach normy. Dopuszczalna jest delikatna warstewka lub kilka kropel wody. Na tworzenie się wody oraz lodu wpływa wiele różnych czynników, np. wysoka temperatura otoczenia. Jeżeli jest zbyt wysoka to sprężarka pracuje dłużej, czego skutkiem może być  pojawienie się lodu. Ważne jest również, by nie wkładać do lodówki produktów z dużą zawartością wody. Przykładem takich artykułów są między innymi ryby, mięso, nabiał, owoce oraz ciepłe potrawy. Produkty tego typu wkładajmy do specjalnych szuflad typu BioFresh.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się wody oraz lodu jest częste otwieranie drzwi lodówki. Jeśli otwieramy i zamykamy je zbyt często to sprężarka zaczyna dłużej pracować, chcąc przywrócić urządzeniu właściwą temperaturę. Podobna rzecz dzieje się również przy nieszczelności drzwi. Warto wówczas przyjrzeć się bliżej ich uszczelce i sprawdzić czy nie ma na niej uszkodzeń.
Pamiętaj! Pojawienie się lodu w lodówce nie musi oznaczać awarii. Czasami oznacza to, że sprzęt jest poprostu nieodpowiednio użytkowany!

Co jeśli wykluczyliśmy wszystkie powyższe czynniki, a problem nie znika? Może to wówczas świadczyć o nieprawidłowym działaniu lodówki. Naszą uwagę powinien zwrócić przede wszystkim termostat oraz moduł sterujący. Jak rozpoznać ich nieprawidłowe działanie? W przypadku termostatu sprawa może wydawać się nieco prostsza. Możemy zauważyć to po obserwacji. Jeśli sprężarka działa bez przerwy lub włącza się i wyłącza po kilku sekundach, warto wówczas przyjrzeć się właśnie jemu. Natomiast do stwierdzenia uszkodzenia modułu, konieczny jest już specjalista.

Pamiętaj! Jaką lodówke wybrać, aby nie osiadał w niej szron?
Jeśli chcesz mieć spokój ze szronem oraz rozmrażaniem lodówki, warto wówczas zainwestować w urządzenie typu „no frost”. Minusem tego rozwiązania jest niska wilgotność i co za tym idzie szybkie wysychanie żywności.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce?
4.4 (88.57%) 7 votes
avatar
Anna

W dzieciństwie uwielbiała rozbierać na części pierwsze wszystkie zabawki, a obecnie przeniosło się to na urządzenia AGD. Lubi poznawać nowe rozwiązania technologiczne oraz przenosić je w życie codzienne. Majsterkuje, piecze ciasta i dużo pisze...

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x