Dlaczego zbiera się lód w lodówce?

aleksandra | 23 marca 2020

Lód na tylnej ścianie lodówki to nie jest dobry znak, a pierwszą oznaką tego, że może się pojawić, jest zbierająca się na dnie urządzenia woda. Kiedy zamarza, zaczyna negatywnie wpływać na działanie wielu podzespołów, co w efekcie może doprowadzić do poważnej awarii. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec.

Lód w lodówce a codzienne użytkowanie

Skraplanie się wody na tylnej ścianie komory lodówki to zjawisko całkowicie normalne, trzeba jednak pamiętać, że powinno mieścić się w granicach normy. Dopuszczalna jest delikatna warstwa wilgoci lub kilka widocznych kropel, które są następstwem standardowego korzystania z urządzenia. Skąd bierze się woda?

Po pierwsze – z częstego otwierania drzwi. Urządzenie, jakim jest chłodziarko-zamrażarka, to podstawowe wyposażenie każdej kuchni i siłą rzeczy, w ciągu dnia nie da się uniknąć zaglądania do środka. W efekcie dochodzi do wymiany temperatur i ze względu na kontakt z ciepłym powietrzem, w komorze zaczyna skraplać się woda. Można również zauważyć dłuższą pracę sprężarki, która chce zapewnić urządzeniu właściwe chłodzenie, a co za tym idzie – krople zamarzają.

Co więcej, na tworzenie się wody oraz lodu wpływa także wiele innych czynników, np. temperatura otoczenia. Jeżeli jest zbyt wysoka, czyli chociażby latem, to lodówka będzie chłodzić o wiele intensywniej. Swoją rolę odgrywają także produkty, wkładane do środka. Ważne jest, aby nie były ciepłe, ponieważ wewnątrz komory dojdzie do parowania. Składniki, które zawierają w sobie dużo wody, warto wkładać do specjalnych szuflad typu BioFresh.

Pojawienie się lodu w lodówce nie musi równać się z awarią czy złym działaniem. Czasami oznacza to, że sprzęt jest po prostu nieodpowiednio użytkowany. W instrukcji, dołączonej do urządzenia, zawsze są wyszczególnione najważniejsze zasady, dotyczące przechowywania żywności oraz właściwego użytkowania jego funkcji.

lód-w-lodówce-e1551962659734-683x1024

Nieszczelność drzwi

Co jeśli zostały wykluczone wszystkie powyższe czynniki, a problem nie zniknął? Może to niestety świadczyć o awarii którejś części lodówki. Najbardziej banalną, a zarazem najprostszą przyczyną do sprawdzenia, jest uszkodzona uszczelka drzwi. Odpowiada ona za prawidłowe doleganie drzwiczek do komory i jeśli jest przerwana, zużyta lub pokruszona, wówczas ze środka będzie uciekał chłód. Zaleca się również skontrolować zawiasy – czasami trzeba je wyregulować, szczególnie jeśli na balkonikach są poustawiane ciężkie butelki.

uszczelka drzwi

Uszkodzony termostat

Części, związane z kontrolowaniem temperatury wewnątrz lodówki, stanowią podstawę do jej prawidłowego funkcjonowania. Jeśli termostat przestanie odczytywać właściwe informacje o tym, ile stopni jest w komorze, poda dalej błędne dane i co za tym idzie – urządzenie albo zacznie działać bez przerwy, albo będzie wyłączało się po kilku sekundach. Termostat ma wpływ na załączanie się wielu innych podzespołów, np. sprężarki, dlatego w przypadku awarii – trzeba go koniecznie wymienić.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Moduł sterujący a lód w lodówce

Serce chłodziarko-zamrażarki stanowi moduł sterujący, który kieruje działaniem innych podzespołów. Niestety, przez problemy w dostawie prądu albo zwarcie, wynikające z uszkodzenia innej części, może się przepalić. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy całego urządzenia, zaczynając od problemów ze światłem czy panelem sterowania, aż po zbyt niską temperaturę. Jeśli zbiera się lód w lodówce, warto skontrolować również moduł, choć ten, ze względu na trudność naprawy, najczęściej wymaga ingerencji specjalisty.

moduł sterujący

Ubytek czynnika chłodniczego

Chłodziwo jest substancją niezbędną podczas wymiany ciepła w urządzeniu. W trakcie pracy lodówka naprzemiennie spręża (paruje) i rozpręża (skrapla) czynnik, dzięki czemu w środku panuje odpowiednia temperatura. Czasami może zdarzyć się tak, że w układzie chłodzącym dochodzi do rozszczelnienia i wówczas chłodziwo ucieka. W takim przypadku należy uzupełnić ubytek, korzystając z usług autoryzowanego serwisu.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Jaką lodówkę wybrać, aby nie osiadał w niej szron? Można skorzystać z popularnych w ostatnich latach modeli no-frost. Minusem tego rozwiązania jest niska wilgotność i co za tym idzie, szybkie wysychanie żywności.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 51

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
4 Comment threads
12 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
MałgorzataJacekMagdalenaKatarzynaMarta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Gość
Maria

Woda z dziurki wylatuje nie wiem dlaczego

Katarzyna
Admin

dziurka na dole to odpływ w lodówce bez no frost.

Ania
Gość
Ania

Jest najpewniej zatkana..

Gosia
Gość
Gosia

Pod szufladą z warzywami tworzy mi sie gruba warstwa lodu. Muszę wyciągać szufladę i skuwac lód. Co jest tego przyczyną?

Joanna
Gość
Joanna

Podpinam się. Też tak mam i bryła lodu…

Michał
Gość
Michał

Mam to samo :/

Daro
Gość
Daro

Jest nas więcej. Mam podobnie, będę wdzięczny za sugestie

Patrycja
Gość
Patrycja

a jak z uszczelkami? Czy są sprawne?

Małgorzata
Gość
Małgorzata

U mnie gruba warstwa lodu pod drugą szufladą zamrażarki, skuwam co dwa tygodnie i strużka zamrożonej wody na tylnej ścianie zamrażarki. Przewody są odetkane, Pomocy !!!!!

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Podpinam się pod pytanie

Marta
Gość
Marta

Wczoraj rozmrażalam lodówkę, na ścianie w lodowce był lód, dzis rano jest to samo. Termostat ? Lodówka jest chyba z 2004 lub 2005 roku.

Katarzyna
Admin

uszczelka drzwi może być nieszczelna.

Marta
Gość
Marta

Uszczelka wyglada Ok, dzis się kilka razy tak drzwi Zassały ze nie mogłam ich otworzyć.

Katarzyna
Admin

a lodówka utrzymuje prawidłową temperaturę? czy regulacja termostatu działa prawidłowo? Jeżeli tak to na pewno nie tutaj szukać przyczyny usterki. Może to być rozszczelnienie trudne do zlokalizowania.

Magdalena
Gość
Magdalena

Beko,n0 frost i szron na tylnej ścianie.)lodówka ma 2 m-ce).Wg.mnie działa normalnie,poza tym szronem.Jakieś sugestie?

Jacek
Gość
Jacek

Też jestem ciekawym mam ten sam problem lodówka Beko pracuję normalnie żadnych o znaków awarii może częste otwieranie a temperatura w kuchni teraz 26 stopni bo na dworzu 33 stopni może to jest powodem?