Dlaczego zbiera się lód w lodówce?

aleksandra | 23 marca 2020

Lód na tylnej ścianie lodówki to nie jest dobry znak, a pierwszą oznaką tego, że może się pojawić, jest zbierająca się na dnie urządzenia woda. Kiedy zamarza, zaczyna negatywnie wpływać na działanie wielu podzespołów, co w efekcie może doprowadzić do poważnej awarii. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec.

Lód w lodówce a codzienne użytkowanie

Skraplanie się wody na tylnej ścianie komory lodówki to zjawisko całkowicie normalne, trzeba jednak pamiętać, że powinno mieścić się w granicach normy. Dopuszczalna jest delikatna warstwa wilgoci lub kilka widocznych kropel, które są następstwem standardowego korzystania z urządzenia. Skąd bierze się woda?

Po pierwsze – z częstego otwierania drzwi. Urządzenie, jakim jest chłodziarko-zamrażarka, to podstawowe wyposażenie każdej kuchni i siłą rzeczy, w ciągu dnia nie da się uniknąć zaglądania do środka. W efekcie dochodzi do wymiany temperatur i ze względu na kontakt z ciepłym powietrzem, w komorze zaczyna skraplać się woda. Można również zauważyć dłuższą pracę sprężarki, która chce zapewnić urządzeniu właściwe chłodzenie, a co za tym idzie – krople zamarzają.

Co więcej, na tworzenie się wody oraz lodu wpływa także wiele innych czynników, np. temperatura otoczenia. Jeżeli jest zbyt wysoka, czyli chociażby latem, to lodówka będzie chłodzić o wiele intensywniej. Swoją rolę odgrywają także produkty, wkładane do środka. Ważne jest, aby nie były ciepłe, ponieważ wewnątrz komory dojdzie do parowania. Składniki, które zawierają w sobie dużo wody, warto wkładać do specjalnych szuflad typu BioFresh.

Pojawienie się lodu w lodówce nie musi równać się z awarią czy złym działaniem. Czasami oznacza to, że sprzęt jest po prostu nieodpowiednio użytkowany. W instrukcji, dołączonej do urządzenia, zawsze są wyszczególnione najważniejsze zasady, dotyczące przechowywania żywności oraz właściwego użytkowania jego funkcji.

lód-w-lodówce-e1551962659734-683x1024

Nieszczelność drzwi

Co jeśli zostały wykluczone wszystkie powyższe czynniki, a problem nie zniknął? Może to niestety świadczyć o awarii którejś części lodówki. Najbardziej banalną, a zarazem najprostszą przyczyną do sprawdzenia, jest uszkodzona uszczelka drzwi. Odpowiada ona za prawidłowe doleganie drzwiczek do komory i jeśli jest przerwana, zużyta lub pokruszona, wówczas ze środka będzie uciekał chłód. Zaleca się również skontrolować zawiasy – czasami trzeba je wyregulować, szczególnie jeśli na balkonikach są poustawiane ciężkie butelki.

uszczelka drzwi

Uszkodzony termostat

Części, związane z kontrolowaniem temperatury wewnątrz lodówki, stanowią podstawę do jej prawidłowego funkcjonowania. Jeśli termostat przestanie odczytywać właściwe informacje o tym, ile stopni jest w komorze, poda dalej błędne dane i co za tym idzie – urządzenie albo zacznie działać bez przerwy, albo będzie wyłączało się po kilku sekundach. Termostat ma wpływ na załączanie się wielu innych podzespołów, np. sprężarki, dlatego w przypadku awarii – trzeba go koniecznie wymienić.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Moduł sterujący a lód w lodówce

Serce chłodziarko-zamrażarki stanowi moduł sterujący, który kieruje działaniem innych podzespołów. Niestety, przez problemy w dostawie prądu albo zwarcie, wynikające z uszkodzenia innej części, może się przepalić. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy całego urządzenia, zaczynając od problemów ze światłem czy panelem sterowania, aż po zbyt niską temperaturę. Jeśli zbiera się lód w lodówce, warto skontrolować również moduł, choć ten, ze względu na trudność naprawy, najczęściej wymaga ingerencji specjalisty.

moduł sterujący

Ubytek czynnika chłodniczego

Chłodziwo jest substancją niezbędną podczas wymiany ciepła w urządzeniu. W trakcie pracy lodówka naprzemiennie spręża (paruje) i rozpręża (skrapla) czynnik, dzięki czemu w środku panuje odpowiednia temperatura. Czasami może zdarzyć się tak, że w układzie chłodzącym dochodzi do rozszczelnienia i wówczas chłodziwo ucieka. W takim przypadku należy uzupełnić ubytek, korzystając z usług autoryzowanego serwisu.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Jaką lodówkę wybrać, aby nie osiadał w niej szron? Można skorzystać z popularnych w ostatnich latach modeli no-frost. Minusem tego rozwiązania jest niska wilgotność i co za tym idzie, szybkie wysychanie żywności.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AniaKatarzynaMaria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Gość
Maria

Woda z dziurki wylatuje nie wiem dlaczego

Katarzyna
Admin

dziurka na dole to odpływ w lodówce bez no frost.

Ania
Gość
Ania

Jest najpewniej zatkana..