Kategorie części
baground wizard
baground wizard
Wybierz swoje urządzenie, aby dobrać części
Pralka Rodzaj urządzenia

Węże do pralki

Wiele osób po montażu pralki zapomina o tym, że niektóre z części ulegają zużyciu, a niektóre trzeba po prostu co jakiś czas wymieniać lub sprawdzać i nie należy zostawiać ich samym sobie przez zbyt długie lata. Wąż do pralki to część, o której nie myślimy, a przypominamy sobie o jej istnieniu dopiero stojąc po kostki w brudnej wodzie. Każdy wąż po jakimś czasie się zużyje; czy to na skutek temperatury czy ciśnienia wody, czy też pęknięć lub zgięć, które osłabiają materiał. Nawet najlepsze węże do pralek należy wymieniać średnio co 5 lat, jednak nie każdy pamięta, by co jakiś czas sprawdzić ich stan. Jeśli nie robiłeś tego latami, istnieje duża szansa, że element należy wymienić na nowy. Poniżej znajduje się obszerna oferta części oryginalnych oraz zamiennych, gdzie będziesz mógł dobrać nie tylko węże do pralki, ale też inne niezbędne elementy Twojego urządzenia. Dowiedz się jakiej części potrzebujesz, aby pasowała do modelu Twojej pralki i szybko znajdź ją za pomocą filtrów na górze strony. Nie musisz już wzywać fachowca do każdej naprawy w Twojej pralce, wystarczy jak wejdziesz na nasz kanał na YouTube a sam dowiesz się, że nie jest to takie trudne.

strzałka rozwinięcia opisu
Dostępność

Napraw pralkę sam!

węże do pralki

Wymiana węża w pralce potrzebna jest szczególnie, gdy zaskoczy nas wyciek spod urządzenia albo problem z odpływem brudnej wody. Węże dopływowe i odpływowe znajdują się na zewnątrz pralki, sytuacja się komplikuje, gdy mamy do czynienia z wężami wewnętrznymi w pralce. Mowa o wężu łączącym bęben z pompą odpływową oraz wężem podpiętym do dozownika i bębna. Często gromadzą się w tych miejscach zanieczyszczenia w postaci zalegającego proszku do prania oraz płynów zmiękczających. Dlatego ważne jest czyszczenie pralki raz na maksymalnie pół roku środkami odkażającymi.

Aby przedłużyć żywotność urządzenia trzeba dbać o węże do pralki, a szczególnie ich drożność. Istotne jest również, aby nie zaginać węża odpływowego i dopływowego, ponieważ będziemy musieli się liczyć z problemem z przepływem wody. Większość węży do pralek jest tych samych parametrów, różnią się przyłączem. Jeżeli potrzebujesz wymienić wąż dopływowy zwróć od razu uwagę na sitko na dopływie i uszczelki. Jeżeli są w złym stanie też je wymień na nowe. Dbaj o pralkę regularnie, wtedy zapomnisz o jakichkolwiek naprawach.

gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(3)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(3)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(2)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(13)
chwileczkę Chwileczkę..
Określ swoje urządzenie, aby szybciej dobrać część. Wybierz producenta urządzenia

Za co odpowiada wąż do pralki?

wąż do pralkiAby w pralce występował prawidłowy obieg wody i cykl prania mógł być przeprowadzony od początku do końca, potrzebne są dwa węże: dopływowy i odpływowy. To niezwykle ważne elementy, bez których urządzenie nie może wykonywać swojej pracy. Warto więc odpowiednio o nie dbać, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, od razu dokonać wymiany. Dopływowy wąż do pralki, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie doprowadzać wodę do urządzenia. Pierwsze objawy, które świadczą o jego uszkodzeniu, tu wszelkiego rodzaju wycieki, a także problem z rozpoczęciem programu (ponieważ woda nie wlewa się do środka). Odpływowy wąż do pralki reguluje natomiast poziom wody i usuwa ją na koniec cyklu. Jeżeli uległ awarii, pranie będzie mokre po wyjęciu z bębna, a w środku pozostanie woda. Tutaj również trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie doszło do przecieków.

Jak dbać o węże do pralek?

Węże do pralki to części eksploatacyjne. Oznacza to, że ze względu na częste użytkowanie, po prostu się zużywają. Po pierwsze jest to kwestia gromadzących się w środku wapiennych osadów oraz innych zanieczyszczeń z wody, które z biegiem czasu nawarstwiają się i zatykają wąż. Często również brzydko pachną. Kiedy więc dojdzie do problemów z odprowadzaniem lub doprowadzaniem wody, warto sprawdzić, czy węże do pralki nie są zapchane w środku. Być może wystarczy jedynie je przeczyścić.

Kolejna sprawa to sposób, w jaki jest umiejscowiony wąż od pralki. W momencie, gdy jest za bardzo naprężony lub za luźny, może nie funkcjonować w prawidłowy sposób lub nawet się zniszczyć. Natomiast wszelkiego rodzaju zagięcia bądź przytrzaśnięcia to pierwszy krok do uszkodzeń mechanicznych. Aby węże do pralek działały bezproblemowo przez długi czas, zalecamy nie zapominać o przeprowadzaniu procesu odkamieniania oraz o opróżnianiu kieszeni ubrań przed uruchomieniem programu. Jeżeli jednak zajdzie potrzeba wymiany, część należy zamówić na podstawie danych z tabliczki znamionowej. Pamiętaj, że liczy się nie tylko cena, ale również długość węża i sposób jego wykonania.

Jak czyścić węże do pralek?

Wiesz już jakiego typu Twój wąż wody do pralki może przysporzyć problemów, ale jak je rozwiązać? Po wybraniu nowej części, co oczywiste, powinieneś o nią dbać, aby posłużyła Ci jeszcze dłużej. Oznacza to, że wymieniając wąż pralki na nowy, musisz liczyć się z tym, że po jakiś czasie możliwe będzie jego zatkanie się. Jak sobie z tym poradzić?

Zatkana lub wolno opróżniająca się z wody pralka może być wynikiem pozostałości mydlin lub kłaczkami, włosami, kawałkami tkanin i innymi zanieczyszczeniami, które gromadzą się w rurze odpływowej, ograniczając przepływ wody. Kiedy więc zauważysz zbierającą się wodę, zwykle winowajcą jest zatkany odpływ. Aby naprawić ten problem, wystarczyć może po prostu wyjęcie węża i przepłukanie go gorącą wodą. Do odetkania węża możesz użyć także spirali kanalizacyjnej, a jeśli zawiodą wszystkie sposoby, na rynku znajdziesz wiele specyfików, które mają za zadanie sobie z tym poradzić. Zanim jednak odetkasz przewód wodny do pralki, upewnij się, że źródłem problemu nie jest jego zagięcie. Jeśli faktycznym powodem jest zatkanie, zdemontowanie węża, ustawienie go pionowo i przepłukanie pod ciśnieniem powinno być wystarczające.

Kiedy wymienić wężyk do pralki?

A co jeśli wąż do wody do pralki wydaje się pracować nienagannie? Czy to oznacza, że należy trzymać część kolejne lata? Nawet jeśli nie widzisz żadnych wyraźnych problemów z elementem, pamiętaj o tym, że tak czy inaczej, co jakiś czas należałoby go wymienić. Najlepszy czas na wymianę dyktuje zazwyczaj rodzaj posiadanego węża oraz przez ile lat Ci służył. Jeśli ten, który posiadasz, jest zwykłym wężem z czarnej gumy i ma już więcej niż tylko kilka dobrych lat, powinieneś rozważyć szybką wymianę. Takie zwykłe węże mogą z pozoru pracować bezproblemowo przez lata, jednak mają słabą historię wycieków. Stare oraz noszące ślady zużycia, takie jak pęknięcia czy otarcia, węże należy jak najszybciej wymienić. Podatne na wycieki są również węże, które - poprzez bycie mocno dociśniętymi do ściany - formują zgięcia, lub są po prostu złamane. Jeśli przeciek jest jednak z innego miejsca, np. tam gdzie wąż łączy się z zaworem dopływu wody, może wystarczyć wymiana gumowej podkładki uszczelniającej. Bezpieczniejszym wyjściem jest jednak wymiana węża - problemy z uszczelnieniem mogą być spowodowane jego wadą.

Sklep North oferuje tysiące części od topowych światowych marek oraz fabryczne zamienniki - u nas liczy się jakość, cena oraz szybka wysyłka. Nie skreślaj życia swojego urządzenia, zamiast tego przedłuż je, wybierając nowe części w North.

Gorąca pralka podczas prania

W momencie awarii urządzeń AGD nie musimy panikować. Koniecznością będzie sprawdzenie przyczyny usterki. Pokazujemy, że drobne awarie nie wymagają wzywania fachowca. Mamy już szeroką bazę porad dotyczącą dbania o urządzenia, które każdy ma w swoim domu. Niezmiennie pogłębiamy naszą wiedzę, aby przekazywać wam istotne informacje.

Zobacz rozwiązanie
Gorąca pralka podczas prania
scroll top