Co najczęściej się psuje w pralce?

pawel | 1 kwietnia 2022

Pewnie zastanawiasz się, co najczęściej się psuje w pralce i jakich usterek można się spodziewać? Nieprawda. Nikt o tym nie myśli, póki nie spotka go awaria. Tak samo przy zakupie pralki nikt nie patrzy, jak jest zbudowana tylko co robi, czy jest cicha i najlepiej tania. Chcemy uczulić, co najczęściej się psuje i opisać sytuacje naszych klientów.

Starte szczotki węglowe

W pralkach z silnikiem szczotkowym dosyć często dochodzi do zużycia szczotek węglowych. Z biegiem lat po prostu ściera się grafit w wyniku pracy silnika pralki. Czasami szczotko trzymacze pękają. Na szczęście usterkę można łatwo zlikwidować. Nowe szczotki nie są drogie, a ich wymiana trwa z 1h. Najpierw trzeba zdemontować silnik wraz ze stojanem, zdjąć pasek napędowy i odkręcić kilka śrub. Następnie wypiąć szczypcami konektor i pociągnąć za szczotko trzymacz.

Szczotki węglowe są dwie w silniku, najczęściej występują po bokach. Zazwyczaj zużywają się równomiernie, więc najlepiej wymieniać je parami. Koszt części około 20 – 50 złotych w zależności od rodzaju pralki. Można je dobrać po wymiarach lub po modelu pralki.

Objawy zużycia szczotek w pralce są następujące:

  • Problem z wirowaniem
  • Iskrzenie silnika
  • Spadek mocy silnika
  • Warstwa czarnego pyłu na podłodze

Jeśli zaobserwujesz któryś z powyższych objawów w swoim urządzeniu to czas na wymianę szczotek. Możesz zrobić to sam lub wezwać fachowca. Niemniej zalecamy samodzielne naprawy, które przynoszą dużo satysfakcji i oszczędności.

Łożyska szumią

Praktycznie każda pralka wyposażona jest w łożyska i simmeringi. Niektóre modele z bezpośrednim napędem nie mają ich w swojej budowie. Łożyska wspomagają pracę bębna i przenoszą obciążania, dlatego dzięki nim możliwe jest wirowanie w pralce. Rozróżniamy kilka rodzajów łożysk, ale do pralki wybieramy kurzo odporne, kulkowe. Na łożysku wybite są oznaczenia np. 6205ZZ. Podwójne oznaczenie w typie łożyska ZZ świadczy o zastosowaniu blaszek ochronnych.

Objaw uszkodzenia łożysk to:

  • szumienie (początek zużycia)
  • hałas
  • bęben obraca się z dużym oporem, coraz wolniej
  • wyciek w okolicach bębna

Samodzielna wymiana łożysk jest skomplikowana i wymaga fachowej wiedzy. W sytuacji, gdy zbiornik pralki jest klejony to dodatkowo trzeba go rozcinać, aby dostać się do łożysk. O ile części są tanie to robocizna może słono kosztować od 400-500zł.

Pamiętaj, że wymienia się komplet łożysk (strona czynna + bierna) i simmering. Najlepiej mieć jeszcze smar o półpłynnej konsystencji, który będzie idealnie przylegał do powierzchni i posiadał właściwości antykorozyjne. Przyda się do smarowania.

Pompa nie odprowadza wody

Najczęściej psują się szczotki, łożyska i pompa.  W pompie może zebrać się dużo zanieczyszczeń, jeśli mamy problem z opróżnianiem kieszeni od spodni, kurtek. Wszystkie rzeczy z prania trafiają do pompy. Czasami skarpetka się zawieruszy. Dlatego istotne jest czyszczenie filtra pompy raz na kilka miesięcy. Jeśli pompa nie odprowadza wody może być po prostu zapchana. Niedrożną pompę (jeśli nie jest silnik spalony) można odratować. Z kolei uszkodzone łopatki wirnika skutkują większym problemem i trzeba cały element wymienić.

Pompa najczęściej się psuje w pralce, ale można łatwo ją wymienić. Zobacz nasz film instruktażowy z wymiany tej części.

Co najczęściej się psuje w pralce

Zerwany pasek napędowy

W kilkunastoletnich pralkach można zaobserwować tą przypadłość. Zerwany pasek napędowy uniemożliwia dalsze pranie i konieczna jest wymiana paska na nowy. Z biegiem czasu pasek parcieje i pęka pod wpływem naprężeń. Kluczowe jest dobranie nowego paska o odpowiednim rozmiarze. Warto zauważyć, że paski się rozciągają o nawet kilka centymetrów, dlatego z początku może się wydawać, że nowy pasek jest za mały.

Z jednej strony paska znajdują się rowki i ta strona idzie do środka, a gładka jest na zewnątrz koła pasowego.

Zobacz w naszym sklepie – paski napędowe do pralki

Grzałka nie grzeje – zimne pranie

Grzałka też najczęściej się psuje w pralce. Wynika to z korozji i kamienia. W pewnym momencie strzela bezpiecznik i pralka staje lub pierze w zimnej wodzie. Zakamienioną grzałkę ciężko wyjąć z kołnierza, ale sama wymiana zajmuje niecałe 15 min. Grzałki do pralek posiadają różne moce grzewcze np. 1700 W do pralki Hotpoint Ariston lub 2000 W do Amici. Warto sprawdzić, jaka moc znamionowa była w naszej grzałce i taką samą zakupić. Na podstawie modelu pralki można też dobrać część.

Niektóre grzałki sprzedawane są z czujnikiem temperatury. Jeśli w naszej starej grzałce czujnik jest sprawny to wystarczy go tylko przełożyć. Samo podpięcie konektorów nie powinno sprawić problemu.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
koT@

Dawne pralki były trwałe brzydkie ciężkie ale trwałe, nie raz działały bez zarzutu ponad 20 lat, teraz produkcja szajs, rożne marki a wnętrze takie same, szybko po nawet w ciągu 2-5 lat korodują metalowe części, urywa się sworzeń bębna, lub rdzewieje obudowa.

Sławek

Mam pralkę whirpool AWE 2519P Problem to spadający pasek. Myślę , że winą jest krzywe koło napędowe.
Luzów na łożyskach nie wyczuwam , pasek naciągnięty dobrze. Czy to możliwe żeby koło się wykrzywiło?

Aleksandra

Mogło się tak zdarzyć.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x