Dlaczego pralka cieknie od spodu?

katarzyna | 16 września 2021

Jeżeli w pralce cieknie woda od spodu to znak, że nastąpiła awaria. W zależności od tego, która część się uszkodziła możemy określić czy awaria jest poważna. Szczelny zbiornik, elektrozawór, hydrostat czy uszczelki – to tylko niektóre z nich. Jednakże może zdarzyć się tak, że któryś element ulegnie uszkodzeniu, przez co urządzenie zacznie sprawiać problemy. Dlaczego pralka cieknie od spodu? Przyczyn może być sporo. Poniżej przedstawiamy kilka z nich oraz rozwiązanie problemu.

Pralka wylewa wodę dołem. Sprawdź, jakie części mogły się uszkodzić

Podobnie jak zmywarka do naczyń – pralka pracuje w środowisku wodnym. Jej szczelność jest kluczowa do prawidłowego wykonania cyklu prania. Na szczęście części zamienne do pralek są łatwo dostępne do wielu marek i można samodzielnie wymienić je w zaciszu domowym.

Uszkodzona pompa odpływowa

Pompa odpływowa odprowadza wodę z pralki przez wąż odpływowy. Jest nienaprawialna, a więc w przypadku awarii trzeba ją wymienić na nową. Wyboru dokonuje się na podstawie modelu urządzenia oraz producenta, który znajduje się na tabliczce znamionowej. Zalecamy regularnie sprawdzać stan filtra pompy odpływowej, ponieważ często zbierają się na nim włosy i innego rodzaju nieczystości, jak również małe elementy z prania, np. oderwane guziki. W celu wyczyszczenia tej części wystarczy odkręcić filtr pompy u dołu pralki.

Pralka cieknie od spodu

Uszkodzony simmering i łożyska w pralce

Uszkodzony simmering może spowodować wyciek wody na łożyska i w efekcie je uszkodzić, a także doprowadzić do powstania rdzy. Dlatego też, jeśli uszczelka przecieka, trzeba wymienić zarówno simmering, jak i ułożyskowanie. Warto pamiętać o zachowaniu szczelności połączenia simmering- łożysko, ponieważ poprawny montaż jest gwarancją cichej pracy pralki. W wyniku zużycia simmeringu i łożsyka powstają luzy na bębnie, co łatwo można zidentyfikować.

Pralka przecieka od spodu

Cieknąca pralka może oznaczać zniszczenie fartucha

Jeśli pralka cieknie od spodu to możliwe, że awarii uległ fartuch. Wraz z postępem czasu lub przez uszkodzenia mechaniczne może dojść do przerwania gumowego elementu, co zaś spowoduje nieszczelność drzwiczek i wyciek wody. Uszkodzony fartuch należy wymienić na nowy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem instruktażowym.

Po każdym praniu zalecamy wycierać resztki wody, osadzające się na dole fartucha. Zapobiegnie to powstawaniu zgnilizny i nieprzyjemnych zapachów w pralce. Drzwiczki również powinny być uchylone.

Cieknąca pralka

Pralka wylewa wodę na podłogę jeżeli są nieszczelności

Wąż połączeniowy bęben-pompa również może ulec uszkodzeniu lub obluzowaniu. W przypadku wycieku prawdopodobne jest, że poluzowała się jego opaska zaciskowa (zacisk sprężynowy). Jeśli widoczne są na nim ubytki to trzeba wymienić cały element. Możliwe, że pęknięcie nastąpiło w wyniku zestarzenia się gumy. Nie zalecamy odcinać uszkodzonej części węża i naciągać go, aby dosięgnął pompy. Spowoduje to powstanie naprężeń oraz finalnie rozerwanie całego elementu. Jedynym wyjściem jest jego wymiana na nowy, która nie jest skomplikowana. Aby nowy wąż gładko wszedł na trzpień pompy warto jego obrzeża posmarować płynem do naczyń.

pralka przecieka

Pęknięty wąż odpływowy

Możliwe, że przecieka wąż odpływowy stąd z pralki leci woda. Najczęściej dzieje się to przy jego połączeniu z pompą odpływową lub z tyłu urządzenia. Jeśli pralka jest za bardzo przyciśnięta do ściany, wąż może o nią ocierać, co doprowadzi do jego uszkodzenia. Istnieje również szansa, że to uszczelka węża pękła z zużycia i dlatego pralka cieknie od spodu. Wąż odpływowy może być po prostu zablokowany nieczystościami z ubrań (szczególnie kłaczkami). Warto ustawić urządzenie tak, żeby nie było zbyt mocno dociśnięte do ściany (5 cm zapasu), a kieszenie w ubraniach zawsze opróżniać przed rozpoczęciem prania.

Cieknie woda z pralki

Pęknięta komora szuflady na proszek

Z biegiem czasu pod wpływem detergentów (m.in. wybielacza, mocnych płynów do płukania), komora szuflady na proszek ulega stopniowej degradacji. Wyciek może pojawić się w momencie przepływu wody przez szufladę. Jeśli więc szuflada i/lub jej komora jest uszkodzona, należy zaopatrzyć się w nowe części. Co więcej, ich okresowe czyszczenie z resztek płynu do płukania i zbrylonego proszku zapewni przedłużoną żywotność. Do tego celu wystarczy użyć ciepłej wody i szczoteczki do zębów. Na trudniejsze zabrudzenia typu pleśń, czarny nalot polecamy preparaty na bazie chloru.

cieknąca pralka

Nieszczelny zbiornik (wanna) w pralce

Cieknąca pralka wynika także z uszkodzenia zbiornika. Źle wypoziomowana pralka, a co za tym idzie, nierównomierne rozłożenie ciężaru prania, może spowodować powstanie dziury w zbiorniku. Jeśli jest nieszczelny, należy go wymienić. Sklejanie nie pomoże, ponieważ klej czy inne spoiwo rozszczelni się pod wpływem gorącej wody oraz drgań. Chyba, że dysponujesz profesjonalnym klejem do sklejania zbiorników, jaki używają serwisanci.

Pralka przecieka

Nieszczelny elektrozawór

Możliwą przyczyną przecieków jest wadliwy, nieszczelny elektrozawór. Jeśli pralka cieknie od spodu, zwłaszcza podczas pobierania wody, prawdopodobnie awarii uległ właśnie ten element. Uszczelki elektrozaworu mogły wyrobić się lub zniszczyć przez gromadzący się w nich kamień. Wapienne osady to również powód rozszczelnień w obudowie elektrozaworu. Polecamy nie zaciskać węża opaską na elektrozaworze do maksimum, a tylko do momentu, aby woda nie przeciekała. Warto zainstalować magnetyzery wody, które zapobiegają powstawaniu kamienia w instalacji wodnej.

Pralka przecieka

Podsumowanie

Pralka wylewa wodę na podłogę z wielu powodów. Główne z nich opisaliśmy powyżej. Każda z powyższych części ma kontakt z wodą i pełni ważną rolę w pracy pralki. Naprawa pralki we własnym zakresie nie musi być wcale trudna, dlatego cieknąca pralka nie będzie dla nas problemem. Najważniejsze są chęci, kilka narzędzi i po sprawie.

Zobacz nasze inne artykuły dotyczące pralki:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 93

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz

Proszę o pomoc bo nie mogę sobie sam poradzić z Pralki z pod szufladki na chemię w pralko-suszarce beko htv 8733xso wydostaje się woda po proszę o pomoc i jakąś podpowiedz z powazaniem wcale tej szuflady nie używam bo tylko kapsułki wrzucam drzwiczkami więc tam nie ma pozostałości czy brudu po proszku

Patrycja Blaszczyk

Witam,
przede wszystkim trzeba sprawdzić drożność elementów. Należy zdjąć najpierw górną pokrywę (z tyłu będą dwie śrubki do tego) i sprawdzić czy szuflada nie ma pęknięć, czy zbiornik i pojemnik, w którym jest szuflada są całe. Potem proszę sprawdzić, czy sama szuflada i wąż połączeniowy nie są zatkane.
Pozdrawiam, Patrycja Błaszczyk.

Piotr

Witam, proszę o informację. Z pralki wycieka woda, sprawdziłem węże i fartuch są ok. ale mam obawy co do szczelności zbiornika (wanny)wyciek zlokalizowalem pomiedzy przeciwwagą a właśnie zbiornikiem. Czy jest możliwe roszczelnienie takiego zbiornika i czy naprawa jest opłacalna

Piotr

U mnie jest to samo. Indesit WMSD723S

Krzysiek

Przecieka pralka elektrolx od spodu?

Magda

Witam pralka cieknie mi od. Spodu podczas wirowania i wypompowywania wody. Co może być przyczyną?

eqweqweqwe

Grawitacja.

Ela

Mam pytanie, pralka Ardo lat 21, jedna naprawa wymiana pompy, ale od jakiegoś czasu coś dziwnego się dzieje, po dwóch dniach od zrobienia prania zauważam wyciek spod pralki, z jakiego powodu to następuje?

Patrycja

Jest kilka możliwości. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy filtr nie jest zapchany. Przyczyną może być też uszkodzenie któregoś z elementów odpływu, np. pęknięcie węża. Ostatecznie może być też problem z elektrozaworem. Trzeba po prostu sprawdzić po kolei te elementy. Pralka ma swoje lata i możliwe, że któreś części się zużyły i przetarły.

Agnieszka

Witam,mam zagadke z moja pralka,whirpool,puscilam pranie,po kilku minutach wrocilam do lazienki a tam basen,pralka prala swoj cykl dalej,po posprzataniu,zatrzymalam ja,odpopowala i wylaczylam ja,myslalam ze woda wyplynela drzwiczkami(nie domkniete,podwinieta guma),puscilam ja jeszcze raz, i tak jak pobierala wode tak dolem wszystko wyciekło.od sprzedawcy w sklepie agd dowiedziałam sie jakie moga byc przyczyny wycieku.wrocilam do domu śrubokręt w dlon i działałam,okazalo sie ze wszystkie weze całe, wiec spr od dolu i tez wszystko ok.wiec włączyłam ja i ……… nie wycieklo ani kropki, nic z tego nie rozumiem…ktos pomoże?????

Patrycja

przyczyn może być kilka, od zużytych uszczelek, poprzez wadliwą pompę odpływową, aż po uszkodzenie elektrozaworu. Szczególnie przy tym ostatnim możliwe jest takie zachowanie pralki, że co jakiś czas puszcza poprawnie cykl, a potem wylewa wodę.

Anna

Mi też przecieka pralaka nie podczas prania tylko jakiś czas po 🙁 Woda wycieka od spodu . . . . .

Aleksandra

Być może wina leży w zużytej uszczelce. Prosimy o kontakt mailowy i przesłanie tam danych z tabliczki znamionowej, spróbujemy coś więcej podpowiedzieć. 🙂

Luiza

Witam! Posiadam nową pralkę CANDY CSS 1282D3-S, kupioną zaledwie miesiąc temu i dzisiaj wylała wodę, zalało sąsiadów pod spodem, a ja nie wiem czy to moja wina, czy też sprawa jest do reklamacji. Pralka wylała po lewej stronie, z przodu, po stronie pojemnika na detergent. Wiem, że była cała mokra na spodzie, ale nie widzę zacieków na obudowie, także raczej nie wylało się z pojemnika, pod zawiasami bębna jest zaciek, ale nie tak duży, żeby aż zalało mieszkanie na dole. Co może być przyczyną i czy serwisować pralkę czy też reklamować? Pozdrawiam.

Luiza

Pralka ma dziurę w zbiorniku (wannie) także sprawa idzie do serwisu. Luiza

Aldo

Mojej pralce która też już ma swoje latka Electrolux EWT810, podczas wirowania po każdym już praniu, też już leci woda spod spodu. Filterek czyszczony cyklicznie. Raczej serwis?

Tomasz

Dzień dobry, mam taki problem od pewnego czasu podczas prania firan pralka regularnie zalewa łazienkę. Przy praniu innych rzeczy jest wszystko OK. Przejrzałem już wszystko co możliwe (fartuch, węże itd.), stososujemy ten sam detergent, w tej samej ilości co wcześniej gdy nie było tego problemu. Próbowaliśmy już mniejszej ilości detergentu, ale bez efektu. Podczas prania zebranej wody jest ok 5-7 litrów – przypuszczam więc że to nie jest kwestia nadmiaru piany. Pralka to Amica AWSE10DE.

Aleksandra

A czy ten problem pojawia się na specjalnym programie do prania firan?

Tomasz

zawsze pierzemy i praliśmy na programie do bawełny w 40 stopniach, mam jeszcze do dyspozycji program delikatne, ewentualnie syntetyki. Ale jak pisałem wcześniej tego nie było, a tą pralkę mamy już chyba z 10 lat

Grażyna

Mam 18letniego Boscha. Nigdy nie zawiodła…aż do dzisiaj. Górą pobiera i zaraz dołem leci… . Węże ok, filtr też czysty…
Co to?!

Aleksandra

Trzeba sprawdzać i eliminować wszystkie wyżej wymienione przyczyny po kolei. Zalecam zacząć od kołnierza.

Sebastian

Pralka elektro bregenz cieknie z ciężkiego weżyka przy pomoce pompka nowa zakupiona u was

Teresa

U mnie cieknie spod pralki po bokach. Nie zdarza się to w czasie prania, tylko kilka dni po. Co może być tego przyczyną?

Aleksandra

Trudno powiedzieć, woda może się cofać albo nie być do końca odpompowywana. Proszę sprawdzić wąż, odpływ i filtr, a w następnej kolejności zawiasy drzwi.

Roberto

Witam, mam pralke Amica AWX612D Navigator, od jakiegoś czasu zauważyłem ze cieknie woda ciurkiem podczas cykl prania, więcej przy myciu, mniej podczas wirowania. Gdy dociskam drzwiczki tej wody leci więcej. Dolna cześć fartucha wygląda na lekko zgięta ale nie pęknięta,to lekkie zgięcie nie wyglada na poważne uszkodzenie, czy fartuch jest do wymiany na nowy? Czy pierw sprawdzić inne elementy pralki pred zamowieniem fartucha? Dziekuje za odpowiedz 🙂

Aleksandra

Jeśli woda leci z drzwi to wymiana fartucha powinna pomóc.

Artur

Witam,mamy pralkę whirlpool,ma nie cały rok i od kilku,kilkunastu tygodni raz na kilka prań wylewa się woda z przodu z pod drzwiczek,gdzie szukać przyczyny?Nadmieniam iżwyciek jest solidny i pojawia się nie zawsze.Oby nie okazało się iż bez zasadnie zgłosiłem gwarantowi usterkę.Dziękuję.

Matt

Witam, pralka elektrolux perfect care 600, roczna, wycieka trochę wody z pod . Czy są jakieś typowe usterki dla modelu?

Aleksandra

Tutaj w artykule ma Pan wszystkie przyczyny napisane, najczęściej jest to wina uszczelki

Kazimierz

Podczas cyklu „płukanie” wydostaje się woda z komory na proszek. Zaobserwowałem, że woda leci nad wszystkimi 3 komorami zasypowymi. Czy powinna tylko nad komorą z płynem do płukania?
Pralka Amica AWM712D

Jakub

Pralka przecieka z przodu na dole, ale tylko podczas płukania/wirowania.
Co się wtedy dzieje?
Pralka bosch wfb 2004

Aleksandra

Proszę sprawdzić fartuch, możliwe że nie dociska dobrze i stąd problem.

Karol

Witam. Mam problem z pralka haier. Woda wyciska od dołu po rogach pod koniec prania. Proszę o pomoc

Jowita

Witam, moja pralka przecieka od spodu podczas wirowania dodatkowo w zbiorniczku na płyn do płukania tez zbiera sie woda, co moze być przyczyna?

Aleksandra
Justyna

Witam, posiadam pralkę samsung wf1802wfvs zauważyłam że 2 dni po praniu na podłodze z lewej strony pralki pojawia się woda. Jaka może być przyczyna? Dodam, że podczas samego cyklu prania ani zaraz po nim nie jest mokro. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Justyna

Woda sączy się po lewej stronie patrząc na pralkę, po stronie szuflady na detergenty. Sam filtr jest w dobrym stanie i regularnie czyszczony. Po stronie filtra jest sucho.

Michał

Witam serdecznie, posiadam pralkę BEKO WMB 61242 PLPTM. 3-4 tygodniu wcześniej zaczęła mi lecieć delikatnie woda u dołu drzwiczek. Naturalnym odruchem sprawdziłem kondycję fartucha i wydał się dość zużyty więc zamówiłem u Państwa nowy. Po montażu okazało się, że nadal woda delikatnie cieknie u dołu drzwi. Z dodatkowych spostrzeżeń mogę dodać, że zaczyna wydostawać się dopiero gdy pralka rozpoczyna intensywne obracanie bębnem (całe drzwi po przez mieszanie zalewane są wodą). W momencie gdy pralka ma wodę do powiedzmy 1/3 bębna i delikatnie obraca nic się nie dzieje… podczas wirowania również. Zdemontowałem drzwi by sprawdzić czy się nie opuściły przez co… Czytaj więcej »

ewelina

Witam mam problem z pralka beka gdy piore to z pod dołu wycieka woda Nie wiem co robić jaka przyczyna tego jest

ewelina

Pralka beko

Kornelia

Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc. 4 miesiące temu kupiłam pralkę. Podaję model-SAMSUNG AddWash WW10N645RPX/EU Smart 10 kg 1400 Spin. Od 2 tyg. po zakończeniu cyklu prania pod pralką (dolna zabudowa od strony drzwi pralki, zaraz na samym początku, tam jest jakiś metal+a’la gąbka, która jest nasączona wodą, po praniu z niej kapie… ) na podłodze mam wodę. Nie jest tego dużo, ale… Co to może być? Dzięki i Pozdrawiam.

iwona

witam, proszę o pomoc, z pralki wycieka mi woda chyba przez drzwiczki, wydaje mi się, że to zaczęło się dział po wypraniu ogromnego pluszaka, chyba kołnierz się uszkodził, czy w tym modelu da się go wymienić i czy mogę to zrobić sama?
Pralka AEG L9FBB49B

Monika

Dzień dobry. Bardzo możny wyciek z przodu. Z bębna wydobywa się woda. Uszczelka wygląda na całą.. Pralka fimy Whirlpool 5 letnia.

Anna

Dzień dobry
Mam pralkę electrolux ładowaną od góry. Podczas prania cieknie woda z góry, jakby drzwiczki nie trzymały? Jaka może być przyczyna?

Maria

Witam, pralka gorenjie MAW 820 z funkcją jonizacji nowa , zakupiona 04 listopada 2020 podcieka od dołu . Nie widzę przecieku od strony fartucha Na ten moment cykl prania bez zakłóceń Filtr od pompy odpływowej (z przodu na dole ) czysty. Dzisiaj niezbyt ” świeży ” zapach pranego wsadu. Być może wina proszku do prania , który zmieniłam na inny niż dotychczas. Dozownik proszku do prania i filtr czyszcty, czyszczony regularnie . Rozumiem ,że muszę usterkę zgłosić do serwisu, ponieważ jest na gwarancji . Interesuje mnie jednak czy to nie jest przypadkiem typowa usterka tych pralek. Dodam, że po raz… Czytaj więcej »

Maria

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pralka na gwarancji ,.być może uda mi.sie skontaktować z serwisem Gorenje i niech sprawdzą. Pozdrawiam

Andrzej

Dzień dobry mam problem ,podczas nabierania wody do płukania!wypływa woda z pod pralki.Gdy robi pranie nic się nie dzieje,co ciekawe,podczas płukanie proszku czy płynu nic się nie dzieje a wode też nabiera by wypłukać proszek????.Tylko podczas nabierania wody podczas płukania tkanin ,proszę o pomoc.

Andrzej

Dzień dobry,moj problem polega na tym że podczas płukania tkanin z pod pralki wypływa woda.Podczas wypłukiwania proszku nic się nie dzieje! ,Podczas prania i obracania się bębna nic się nie dzieje ,czyli nie wycieka woda .Tylko podczas płukania tkanin woda wypływa z pod pralki , proszę o pomoc.

Małgorzata

Witam mam wyciek z pralki siemens iq700 prawdopodobnie uszkodzony kołnierz oryginalny kołnierz kosztuje prawie 400 zł zgodnie z modelem ale znalazłam tańszy lecz nr modelu się nie zgadza i mam pytanie czy ten tańszy będzie też pasował

Aleksandra

jeśli nr modelu się nie zgadza to prawdopodobnie nie

Daniel

Witam mam problem gdyż zauważyłem że gdy moja pralka pobiera wodę z pod pralki kapie woda, to jest pośrodku między weżem awaryjnym przy czyszczeniu filtra

Daniel

https://youtu.be/YXQPFP9LfXU dodaje filmik do mojego problemu z wyciekiem w pralce

Daniel

juz w 0:01 widać problem jakby ktoś nie widział

Katarzyna

Witam oczyściłam filtr w pralce beko po zakręceniu jak się pierze leci woda z pod pralki. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

67
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x