Zatkana pralka – co robić?

katarzyna | 3 marca 2021

Awaria pralki to jedna z sytuacji, gdzie można wpaść w nie lada panikę. Co jak co, ale pralka to w niektórych domach chodzi codziennie. Rosnąca sterta brudnych koszulek i skarpetek może doprowadzić do szału. Szczególnie, gdy garderoba się kończy i nie ma co założyć do pracy, do szkoły i na wyjście ze znajomymi. Zatkana pralka nie musi być zmorą, ale wyzwaniem dla każdego z domowników. Co zrobić, aby pozbyć się usterki.

Co mogło ulec uszkodzeniu i pralka nie pierze?

1. Zatkany filtr pompy w pralce.

Konserwacja pralki to podstawowa zasada, o której wielu z nas zapomina. Filtr przy pompie zatrzymuje wszystkie drobinki, kłaczki, włosy pochodzące z prania. Czasami nie opróżnimy kieszeni z chusteczek, drobnych monet i wszystko trafia do pompy spustowej. Raz na kilka miesięcy sprawdź filtr i jego stan. Przygotuj miskę i ścierki, ponieważ wyleci woda. Klapka serwisowa znajduje się praktycznie w każdej pralce. Po jej otwarciu zobaczysz uchwyt filtra.

Odkręć go, początkowo na ¼ obrotu, aby woda nie trysnęła prosto na ciebie. Niektóre modele pralek wyposażone są w dodatkowy wężyk spustowy, którym bezpiecznie usuniesz resztki wody. Problem zniknie i zatkana pralka raptownie odetka się. Czy to jest skomplikowane? Absolutnie nie, każdy sobie poradzi z filtrem.

2. Zatkany wąż odpływowy w pralce.

Zapchany wąż bardzo często jest powodem zatkania pralki. Światło przewodu węża zmniejsza się przez nieczystości pochodzące z brudnej wody. Twarda woda, kamień to zmora wszystkich instalacji wodnych. Aby odetkać wąż odpływowy wymontuj go z pralki i włóż spiralę do środka, która mechanicznie usuwa osady ze ścianek. Przepłucz go pod gorącą wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. Sprawdź odpływ. W przypadku ściennego syfonu przeczyść sitko. Wszystkie powyższe czynności powinny rozwiązać problem zatkanej pralki. W tym przypadku nie musisz wzywać fachowca, a usterka jest na tyle prosta do rozwiązania, że poradzisz sobie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 

3. Niedrożny wąż wewnętrzny w pralce

W pralce oprócz węży dopływowych i odpływowych znajdują się węże wewnętrzne. Dokładniej: wąż dozownik detergentów – bęben oraz wąż łączący bęben z pompą odpływową. Jakakolwiek ich niedrożność może doprowadzić do problemów z praniem. Czasami skarpetka potrafi zwinąć się i zapchać wąż bęben – pompa. Nieraz, nie dwa słyszy się o ginących skarpetach w pralce.

To właśnie ta sytuacja doprowadza do sedna sprawy. Aby dostać się do węża wewnętrznego trzeba rozkręcić pół pralki. Najlepszy do niego dostęp jest z przodu pralki. Opaski sprężynowe podtrzymują go we właściwym miejscu. Na pewno będzie mocno zabrudzony i zakamieniony. Jeśli przeczyszczenie nie powiedzie się, rozważ wymianę węża na nowy.

zatkana pralka-jakie przyczyny

4. Zablokowany wężyk od hydrostatu.

Zadaniem hydrostatu jest kontrola stanu wody. Klasyczny hydrostat zwany również presostatem dba o to, żeby w pralce nie doszło do przepełnienia wody i jednocześnie poziom wody nie był za niski. Zatkana pralka może być wynikiem zablokowanego wężyka hydrostatu.Twarda woda potrafi zniszczyć i rozsadzić wiele elementów w pralce, ponieważ szlam i osad osiadają na ściankach i trudno je usunąć. Tylko regularna konserwacja pozwoli utrzymać sprzęt w dobrej kondycji. 

Wężyk hydrostatu można przedmuchać. Jeśli jest bardzo mocno zakamieniony zalecamy wymianę na nowy lub zakup zestawu naprawczego. W skrajnych przypadkach hydrostat jest na tyle uszkodzony, że pralka nie jest w stanie przeprowadzić prania. Staje na samym początku cyklu lub wyświetla odpowiedni kod błędu stosowny do marki urządzenia.

5. Uszkodzona pompa odpływowa.

Zatarta pompa najczęściej jest wynikiem zablokowania turbiny pompy. Włosy wplątują się w nią i kłaczki co uniemożliwia swobodny ruch pompy. Silnik dalej pracuje a turbina się nie kręci. Tym sposobem pralka nie odprowadzi wody. Pralka może głośno pracować i zacznie buczeć w pewnym momencie.

Jeśli nie jest za późno i nie ma luzów na turbinie usuń nieczystości z pompy. Powinno wszystko wrócić do normy. Jeżeli pompa “wysiadła” wymień ją na nową. Pompy do pralek znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Posiadamy zarówno oryginalne części, jak i zamienniki w przystępnych cenach. Nie musisz wyrzucać pralki na śmietnik! 

6. Zatkana pralka a inne możliwości.

Jeżeli w trakcie poboru wody zauważysz już dziwne zachowania i odgłosy dobiegające z pralki to znak, że elektrozawór nie działa prawidłowo. Doprowadza on wodę do przegródek w szufladzie na proszek. Czasami występuje jako podwójny element lub potrójny w zależności od modelu pralki. Te potrójne elektrozawory pobierają wodę osobno do prania zasadniczego, wstępnego i komory na płyn do płukania. Jakiekolwiek zatkanie przewodów może doprowadzić do niskiego ciśnienia lub całkowitego zablokowania przepływu w dozowniku na detergenty. Udrożnij je! 

Po zdemontowaniu blatu pralki, który zwykle trzyma się na dwóch śrubach z tyłu urządzenia uzyskasz dostęp do elektrozaworu i przewodów łączących komorę. One również posiadają opaski zaciskowe, które łatwo można zdjąć. Przedmuchanie wężyków może rozwiązać problem.

Podsumowanie

Zatkana pralka posiada niejedno oblicze. W wielu przypadkach wszystko zależy od naszej konserwacji i dbania o sprzęt. Jeśli przez 5 lat nie zaglądałeś do filtra nic dziwnego, że nie chce prawidłowo pracować. Kamień osadza się wszędzie, niestety pralka pracuje w środowisku wodnym i zawsze będzie występował. Ale możesz przeciwdziałać. Jeżeli w twoim regionie jest twarda woda, załóż filtr wody przed dopływem do pralki. 

Odkamieniaj ją regularnie. Profesjonalne środki odkamieniające na bazie kwasków cytrynowych sprawdzą się najlepiej. Na pusty bęben wrzuć odkamieniacz i uruchom pranie na minimum 60 stopni. Tak przygotowany roztwór przeczyści wszystkie węże i odświeży wnętrze pralki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x