Zatkana pralka – co robić?

katarzyna | 3 marca 2021

Co mogło ulec uszkodzeniu i pralka nie pierze?

Awaria pralki to jedna z sytuacji, gdzie można wpaść w nie lada panikę. Co jak co, ale pralka to w niektórych domach chodzi codziennie. Rosnąca sterta brudnych koszulek i skarpetek może doprowadzić do szału. Szczególnie, gdy garderoba się kończy i nie ma co założyć do pracy, do szkoły i na wyjście ze znajomymi. Zatkana pralka nie musi być zmorą, ale wyzwaniem dla każdego z domowników. Co zrobić, aby pozbyć się usterki.

Zatkany filtr pompy w pralce.

Konserwacja pralki to podstawowa zasada, o której wielu z nas zapomina. Filtr przy pompie zatrzymuje wszystkie drobinki, kłaczki, włosy pochodzące z prania. Czasami nie opróżnimy kieszeni z chusteczek, drobnych monet i wszystko trafia do pompy spustowej. Raz na kilka miesięcy sprawdź filtr i jego stan. Przygotuj miskę i ścierki, ponieważ wyleci woda. Klapka serwisowa znajduje się praktycznie w każdej pralce. Po jej otwarciu zobaczysz uchwyt filtra.

Odkręć go, początkowo na ¼ obrotu, aby woda nie trysnęła prosto na ciebie. Niektóre modele pralek wyposażone są w dodatkowy wężyk spustowy, którym bezpiecznie usuniesz resztki wody. Problem zniknie i zatkana pralka raptownie odetka się. Czy to jest skomplikowane? Absolutnie nie, każdy sobie poradzi z filtrem.

Filtry do pralek

popsuta pralka jak sobie poradzic

Zatkany wąż odpływowy w pralce.

Zapchany wąż bardzo często jest powodem zatkania pralki. Światło przewodu węża zmniejsza się przez nieczystości pochodzące z brudnej wody. Twarda woda, kamień to zmora wszystkich instalacji wodnych. Aby odetkać wąż odpływowy wymontuj go z pralki i włóż spiralę do środka, która mechanicznie usuwa osady ze ścianek. Przepłucz go pod gorącą wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. Sprawdź odpływ. W przypadku ściennego syfonu przeczyść sitko. Wszystkie powyższe czynności powinny rozwiązać problem zatkanej pralki. W tym przypadku nie musisz wzywać fachowca, a usterka jest na tyle prosta do rozwiązania, że poradzisz sobie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Węże odpływowe do pralek

zatkana pralka-jakie przyczyny

Niedrożny wąż wewnętrzny w pralce

W pralce oprócz węży dopływowych i odpływowych znajdują się węże wewnętrzne. Dokładniej: wąż dozownik detergentów – bęben oraz wąż łączący bęben z pompą odpływową. Jakakolwiek ich niedrożność może doprowadzić do problemów z praniem. Czasami skarpetka potrafi zwinąć się i zapchać wąż bęben – pompa. Nieraz, nie dwa słyszy się o ginących skarpetach w pralce.

To właśnie ta sytuacja doprowadza do sedna sprawy. Aby dostać się do węża wewnętrznego trzeba rozkręcić pół pralki. Najlepszy do niego dostęp jest z przodu pralki. Opaski sprężynowe podtrzymują go we właściwym miejscu. Na pewno będzie mocno zabrudzony i zakamieniony. Jeśli przeczyszczenie nie powiedzie się, rozważ wymianę węża na nowy.

Węże do pralek

Pralka-nie-pachnie

Zablokowany wężyk od hydrostatu.

Zadaniem hydrostatu jest kontrola stanu wody. Klasyczny hydrostat zwany również presostatem dba o to, żeby w pralce nie doszło do przepełnienia wody i jednocześnie poziom wody nie był za niski. Zatkana pralka może być wynikiem zablokowanego wężyka hydrostatu. Twarda woda potrafi zniszczyć i rozsadzić wiele elementów w pralce, ponieważ szlam i osad osiadają na ściankach i trudno je usunąć. Tylko regularna konserwacja pozwoli utrzymać sprzęt w dobrej kondycji.

Wężyk hydrostatu można przedmuchać. Jeśli jest bardzo mocno zakamieniony zalecamy wymianę na nowy lub zakup zestawu naprawczego. W skrajnych przypadkach hydrostat jest na tyle uszkodzony, że pralka nie jest w stanie przeprowadzić prania. Staje na samym początku cyklu lub wyświetla odpowiedni kod błędu stosowny do marki urządzenia.

Hydrostaty do pralek

Uszkodzona pompa odpływowa.

Zatarta pompa najczęściej jest wynikiem zablokowania turbiny pompy. Włosy wplątują się w nią i kłaczki co uniemożliwia swobodny ruch pompy. Silnik dalej pracuje a turbina się nie kręci. Tym sposobem pralka nie odprowadzi wody. Pralka może głośno pracować i zacznie buczeć w pewnym momencie.

Jeśli nie jest za późno i nie ma luzów na turbinie usuń nieczystości z pompy. Powinno wszystko wrócić do normy. Jeżeli pompa “wysiadła” wymień ją na nową. Pompy do pralek znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Posiadamy zarówno oryginalne części, jak i zamienniki w przystępnych cenach. Nie musisz wyrzucać pralki na śmietnik! 

Pompy do pralek

Pralka warczy przy wypompowywaniu wody

Zatkana pralka a inne możliwości.

Jeżeli w trakcie poboru wody zauważysz już dziwne zachowania i odgłosy dobiegające z pralki to znak, że elektrozawór nie działa prawidłowo. Doprowadza on wodę do przegródek w szufladzie na proszek. Czasami występuje jako podwójny element lub potrójny w zależności od modelu pralki. Te potrójne elektrozawory pobierają wodę osobno do prania zasadniczego, wstępnego i komory na płyn do płukania. Jakiekolwiek zatkanie przewodów może doprowadzić do niskiego ciśnienia lub całkowitego zablokowania przepływu w dozowniku na detergenty. Udrożnij je!

Po zdemontowaniu blatu pralki, który zwykle trzyma się na dwóch śrubach z tyłu urządzenia uzyskasz dostęp do elektrozaworu i przewodów łączących komorę. One również posiadają opaski zaciskowe, które łatwo można zdjąć. Przedmuchanie wężyków może rozwiązać problem.

Elektrozawory do pralek

Podsumowanie

Zatkana pralka posiada niejedno oblicze. W wielu przypadkach wszystko zależy od naszej konserwacji i dbania o sprzęt. Jeśli przez 5 lat nie zaglądałeś do filtra nic dziwnego, że nie chce prawidłowo pracować. Kamień osadza się wszędzie, niestety pralka pracuje w środowisku wodnym i zawsze będzie występował. Ale możesz przeciwdziałać. Jeżeli w twoim regionie jest twarda woda, załóż filtr wody przed dopływem do pralki.

Odkamieniaj ją regularnie. Profesjonalne środki odkamieniające na bazie kwasków cytrynowych sprawdzą się najlepiej. Na pusty bęben wrzuć odkamieniacz i uruchom pranie na minimum 60 stopni. Tak przygotowany roztwór przeczyści wszystkie węże i odświeży wnętrze pralki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 64

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada

Pralka LG nie odpompowywuje wody. Filtr wyczyszczony. Woda nie wylatuje ani po odkręceniu filtra ani z wężyka przy filtrze. Pralka nadal pełna wody. Jak to odetkać?

Luiza

Trzeba sprawdzić wąż połączeniowy zbiornik-pompa coś musiało tam utknąć

Ada

Trzeba rozebrać pralkę?

Martyna

Poproszę oznaczenia z tabliczki pralki – sprawdzimy jak w Pani modelu najlepiej się tam dostać 🙂

Monika

Jak otworzyć zablokowane drzwiczki w pralko suszarce beko HTV8733XSS0?

Martyna

Zalecam zapoznanie się z artykułem: https://north.pl/baza-porad/jak-otworzyc-zablokowane-drzwi-od-pralki/ oraz sprawdzenie czy przy filtrze nie ma dźwigni, która umożliwi otwarcie drzwi.

Elżbieta

Co zrobić pojemnik do płynu do płukania pobierze płyn a potem zostaje woda,wyczyszczone wszystko

Martyna

Proszę o podanie oznaczeń z tabliczki znamionowej pralki.

Łukasz

Jak bez wymontowywania węża go przetkać

Luiza

Bez wymontowania raczej się nie obejdzie

Lidia

Wysiagam nieodwirowane,mokre pranie

Magda B.

Jeśli pralka w ogóle wiruje ale pranie jest nieodwirowane to w pierwszej kolejności proszę wyczyścić filtr pompy odpływowej, sprawdzić czy wirnik pompy nie jest zablokowany i czy jej silnik działa prawidłowo. Sprawdzić też drożność węża odpływowego.
Możliwe uszkodzenie pompy odpływowej.

Janusz

Pobiera wodę wyświetla się 1 potem 0 i program się nie włącza

Magda B.

W pierwszej kolejności proszę wyczyścić filtry, sprawdzić drożność węży i odpływu oraz sprawdzić sprawność pompy myjącej – to są najczęstsze przyczyny takiej usterki.
Proszę też zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/zmywarka-pobiera-wode-ale-nie-myje/

Jadwiga

Pralka włącza się pierze do momentu wirowania i wypuszczenia wody. Wtedy zatrzymuje się i koniec. Nie wypompowuje wody. Co trzeba sprawdzić? Filtr z przodu pralki wyczyszczony.

Przemek

Prawdopodobnie jest uszkodzona pompa zrzutowa.

Aneta

Jak wymontować wąż odpływowy z pralki?

Ewa

Po wyjęciu filtra i wężyka spustowego z pralki wyciekło ok 50 ml wody. To ok, czy coś się zapchało?
Pralka pierze i odpompowuje wodę dobrze, tylko pranie nie pachnie dobrze.

Przemek

Na wężu doprowadzającym do pralki wodę z sieci jest zamontowane sitko filtr, a dokładniej przed elektrozaworem, należy je wyczyścić (niektórzy demontują je całkowicie razem z gumowa membrana wewnątrz elektrozaworu) zwiększa to przemowy wody)

Przemek

Może być również uszkodzony lub zatkany przedostatni i pralka nie będzie dolewać odpowiedniej ilości wody.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x