Jakie są objawy uszkodzenia elektrozaworu w pralce?

katarzyna | 8 sierpnia 2017

Gdzie wsypać proszekhotpoint ariston

Pralka nie pobiera wody

To sytuacja, która może naprawdę przestraszyć użytkownika, jednak naprawa nie będzie należała do szczególnie drogich. Elektrozawór trzeba wymienić, jeśli wyeliminowano niedrożność węża dopływowego.

Na początek sprawdź, czy wąż nie jest zagięty albo czy nie ma w nim zatoru. Jeśli jest bez skazy, warto przetestować działanie elektrozaworu, podając np. napięcie bezpośrednio na niego. Jeżeli otwiera się i słychać charakterystyczne kliknięcie to oznacza, że jest sprawny. Prawidłowe działanie elementu można również przetestować za pomocą miernika.

uszkodzenie elektrozaworu w pralce

Pralka nie pobiera wody

Jeśli po praniu proszek pozostaje w dozowniku, a odpływ okazuje się być drożny, należy sprawdzić, czy awaria nie dotyczy właśnie elektrozaworu. Problemy z jego działaniem może powodować zbyt małe ciśnienie –  na tyle niskie, że urządzenie nie jest w stanie wypłukać detergentu. To bardzo prosty, a przy okazji łatwo widoczny objaw do zdiagnozowania.

zdemontuj elektrozawór

Wyciek a uszkodzony elektrozawór

Ten problem częściej będzie wynikał z nieprawidłowego zamocowania elektrozaworu na wężu, niż z wady samej części. W 9/10 przypadkach usterkę uda się zlikwidować po prostu poprawiając podłączenie. Jeśli jednak uszkodzony elektrozawór ma wadę fabryczną – woda może cieknąć niezależnie od tego, jak dokładnie podłączysz wąż.

Elektrozawory do pralek

Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Za mało wody

Pralka potrzebuje określoną ilość wody do przeprowadzenia prania. Jeżeli będzie jej za mało zastopuje pracę i wyskoczy błąd. Stan wody określa hydrostat, natomiast elektrozawór odpowiada za pobór wody. Gdy dojdzie do sytuacji, w której jest on częściowo otwarty, to nie pobierze dostatecznej ilości wody do przeprowadzenia cyklu. Sprawdź, czy nie ma takiej sytuacji u Ciebie. Uszkodzony elektrozawór się nie naprawia tylko wymienia na nowy.

Hydrostaty do pralek

Hydrostat do pralki Bosch
4690
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Samsung
16400
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Bosch
2922
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki
8790
Wyślemy w poniedziałek
Hydrostat do pralki Electrolux
10790
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki
5390
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Beko
4490
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Sharp
5590
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Sharp
9890
Wyślemy jutro
Hydrostat do pralki Candy
5290
Wyślemy jutro

Za dużo wody

Zwane inaczej przelaniem się wody. Dostarczana ilość znacznie odbiega od potrzebnej według producenta. Jednak przepełnienie zostanie błyskawicznie zasygnalizowane przez hydrostat, który poinformuje, że coś jest nie tak. Elektrozawór ustawiony w pozycji otwartej ciągle będzie przepuszczał wodę. W chwili wyłączonej pralki, może być ona pobierana cały czas. Także uszkodzony elektrozawór grozi zalaniem łazienki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 43

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Adam

Dzień dobry. Pralka Candy Model GC41061D3/2-S. Pralka pobiera wodę i od razu ją wypuszcza do rury ściekowej.Co może być przyczyną takiej awari ? Myślałem czy to nie jest wina awari hydrostatu ale nie jestem pewien.Proszę o jakąś wskazówkę lub pomoc.Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Martyna

W tym wypadku warto sprawdzić i hydrostat i elektrozawór. Czy pralka wyświetla również jakiś kod błędu?

Sylwia

Dzień dobry pralka Amica DAW 7123 LCB nie pobiera płynu do płukania. Przy ustawieniu prania z praniem wstępnym również nie uruchamia poboru wody , czy to może być elektrozawór ? Przy uruchomienie programu tradycyjnego ( typu kolory 2 godz. ) pobiera wodę do prania i płukania dyszami od prania zasadniczego. Jeśli to elektrozawór to jaki może być koszt naprawy?

Martyna

Na sam początek warto przeczyścić dozownik detergentów oraz komorę, w której się on znajduje.
Opisany problem jak najbardziej może wskazywać właśnie również na niedziałający poprawnie elektrozawór. Elektrozawór do Pani urządzenia to: https://north.pl/karta/elektrozawor-podwojny-do-pralki-amica-daw-7123-lcb,8ID-61-C2M2-18F.html?u=NTg4.
Zachęcam dodatkowo do zapoznania się z artykułem: https://north.pl/baza-porad/pralka-nie-pobiera-plynu/.

Marzena

Witam
Mam pralkę SIEMENS IQ500. Niestety pralka nie blokuje drzwi. Nawet mocny docisk nie pomaga. W związku z tym o praniu nie ma mowy. Proszę o pomoc

Luiza

Jeśli haczyk od zamka nie jest połamany możliwe, że awarii uległa blokada drzwi. Jeśli poda mi Pani wszystkie dane z tabliczki mogę wskazać odpowiedni

Marzena

bardzo dziękuję. Jak tylko będę w domu napiszę te dane

Norbert

Witam . Zamontowałem elektrozawór identycznie jak poprzedni. Z początku nie pobierał wody. Potem gdy poprawiłem kostkę (poruszałem, pęknięcie małe na wsówce, luźno siedzi) to leci csły czas woda…

Luiza

Proszę dmuchnąć w wężyk od hydrostatu możliwe, że się przytkał i źle sczytuje sygnał stąd ciągły pobór wody. Jeśli to nie pomoże problem będzie leżał po stronie elektroniki, w tej sytuacji radzimy kontakt z serwisem.

Damian

Witam pralka elektrolux EW7T3372SP nie trzyma wody po zalaniu bębna woda woda po mału sama zlatuje

Martyna

Proszę na sam początek sprawdzić czy filtr przy pompie nie jest zapchany.
Dodatkowo proszę o zapoznanie się z artykułem oraz sprawdzenie elementów uwzględnionych w nim m.in. hydrostat oraz czujnik pływakowy: https://north.pl/baza-porad/pralka-pobiera-i-wypompowuje-wode/.

Piotr

Witam. Mam problem z pralko suszarka beko htv7716xw. Włączy się na chwilę i po czasie wyskakuję błąd e00 i nagle ją wyłączy. Słyszę że otworzy elektrozawor, puści wode na zbiornik z proszkiem a potem błąd i ją rozłączy.

Magda B.

Do sprawdzenia na pewno elektrozawór i hydrostat.

Sylwia

Witam.pralka Whirpool.pralka caly czas podczas prania i płukania pobiera wode i wylewa przez węza.wiruje prawidłowo!co moze być zepsute?

Magda B.

Przyczyną tego może być uszkodzony hydrostat lub zanieczyszczony/zakamieniony układ hydrostatu. Warto też sprawdzić czy żaden z wężyków hydrostatu nie jest uszkodzony, co może powodować, że przez niego dostaje się powietrze co z kolei przyczyniać się będzie do błędnych odczytów hydrostatu.

Małgorzata

Witam, pralka Beko WMB 61041 PTM wyświetlacz świeci ale pralką nie ruszy nie pobiera wody drzwi są cały czas otwarte

Luiza

możliwe, że uszkodzona jest blokada która nie zablokowała drzwi

Jacek

Dzień dobry, pralka Candy Grand Vita. W trakcie prania cieknie woda spod pralki. Nie cieknie przy każdym praniu. Woda pojawia się w okolicy filtra oraz cieknie po bocznej ścianie pralki. Sprawdzałem już przy zdjętej obudowie ale akurat wtedy nie ciekło. Jaka może być przyczyną? Ostatnio zauważyłem że cieknie chwilę po pobieraniu wody do plukania i w trakcie pobierania.

Luiza

Proszę sprawdzić połączenie węży elektrozawór-komora szuflady na proszek, któryś mógł sparcieć już albo zaciski puszczają. Warto również sprawdzić samą komorę na proszek i jej pokrywę czy nie ma pęknięć.

Jerzy

Dzień dobry, pralko suszarka Beko, pobiera wodę bez problemu tylko przy praniu wstępnym i płukaniu, przy praniu głównym wyrzuca brak dostępu do wody czyli przekreślony kranik, czy to elektrozawór ? (w tym modelu jest trójdrożny)

Luiza

Jeśli nie przepuszcza wody najprawdopodobniej będzie potrzebował wymiany.

Emilia

Witam. Pralka przedłuża cykl płukania i wirowania. Do momentu zakończenia cyklu samego prania odlicza minuty idealnie. A gdy wchodzi w cykl płukania i wirowania to z 20 minut robi się okolo 35-40 minut, tak jakby pralka się „ociągała”. Filtr wyczyszczony, wąż drożny. Poza tym wszystko ok, ale do tej pory odliczała czas co do minuty. Pralka Electrolux – pakowana od góry. Co może być przyczyną?

Luiza

Mogę poprosić o model?

Mateusz

Witam, posiadam pralke electrolux, w ostatnim czasie pralka na początku programu pobiera i spuszcza wodę w kółko, taką pętle przerwientylko pauza na ok. minutę, lub jeżeli ją zostawię/zapomnę po czasie sama włączy pauzę.
Czy podobne objawy też mogą świadczyć o uszkodzonym elektrozaworze?
Dodam ze poza tym pralka dziala prawidlowo, a wąż do odpływu jest prawidlowo przeprowadzony przez uchwyty.
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Pozdrawiam Mateusz

Magda B.

Przyczyn takiej usterki może być kilka. Możliwe, że problem leży po stronie programatora.
Proszę zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/pralka-pobiera-i-wypompowuje-wode/

Małgorzata

Posiadam pralkę Samsung Ecco babbel i pralka po nastawieniu programu na 112 min po przebraniu do 54 min przestaję działać ,co się dzieje

Luiza

czy zaobserwowała Pani coś jeszcze? dziwne dźwięki podczas w pracy w konkretnym cyklu prania?

Ewelina

Po wlaniu płynu do prania do dozownika, jak również do bębna pralki płyn wyciekł pod pralkę (kałuża z lewej strony bezpośrednio pod szufladką).

karolima

proszę o poradę,przed wyjazdem
zakręciłam wodę,po 12 dniach wrocilam a pod pralką i w bębniw bylo pełno wody,jak to mozliwe? Wczesniej zdarzało sie,ze pralka nie chciała pobrac wody i wyslakiwal
błąd E04

Anna

Pralka lg za dużo wody wlewa do bębna potrafi czasem zalać cały bęben i woda wycieka przez drzwi od dołu

Wiesław

Dzień dobry, od dłuższego czasu „walczę ze zmywarką ADP 962” nie podaje wody. Podejrzewam, że jest coś z zaworem. Testowałem go na sucho. Gdy nie jest podłączony elektrozawór można swobodnie przez wąż dmuchać, gdy tylko podałem napięcie elektrozawór zamykał przepływ?? sądzę, że powinno być odwrotnie czy tak i czy oznacza to konieczność wymiany węża dopływowego.

Krzysztof

Pralka amika plus 800 cały czas wypompowuje wodę i wyskakuje błąd e07 ale wody pod pralkom niema

35
0
Będę wdzięczny za komentarze.x