Szare plamy po praniu – jak usunąć?

pawel | 29 września 2021

Nie ma nic gorszego, niż szare plamy po praniu na ubraniach. Niestety jest to dosyć częsty przypadek w pralkach. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej i poznać przyczyny powstawania plam na materiałach.

Pralka plami ubrania – dlaczego?

Niewłaściwa konserwacja pralki może przyczynić się do powstawania plam. Zazwyczaj plamy po płynie do prania biorą się z niedostosowania programu do intensywności zabrudzenia i “przedawkowania” detergentów. Możliwe, że zostało dodane za mało proszku do prania lub tkanina po prostu zafarbowała. Właściwe dozowanie środków piorących jest kluczowe do uzyskania, jak najlepszych rezultatów prania. Warto rozróżnić koncentraty od rozrobionych płynów do płukania i odpowiednio wlewać do szufladki, aby usunąć szare plamy po praniu. Kolejna kwestia to zanieczyszczenia, wynikające z codziennego użytkowania sprzętu.

Pralka zostawia plamy przez niewłaściwą konserwację sprzętu

Pralka plami ubrania przede wszystkim przez zabrudzony fartuch. W tej gumowej uszczelce z biegiem czasu zaczyna gromadzić się brud, który może przedostać się na ubrania. Warto również pamiętać o regularnym odkamienianiu pralki. Dzięki temu rzeczy nie zabrudzą się kamieniem oraz innymi osadami, występującymi w wodzie, a także zbierającymi się w przewodach i wężach. Nie jest to trudny proces, dlatego jego powtarzanie co około 3 – 6 miesiący nie powinno sprawić problemu. Pralka robi plamy przez twardą wodę, która w zależności do regionu zamieszkania może posiadać duże stężenie wodorowęglanów. Warto wtedy zastosować zmiękczacze do wody.

Mikroplastik może być winny plamieniu ubrań w pralce

Popularne kosmetyki tj. szampony, odżywki, kremy, pianki do włosów czy pasty do zębów – zawierają związki poli, czyli polietyleny, poliuretany, poliamidy. Ich stężenie jest na tyle duże, że nierzadko wiąże się z odzieżą. W chwili, w której ubranie puści trochę barwnika podczas prania, ten tak zwany mikroplastik przenika w jego strukturę i po wyjęciu z pralki uwidacznia się w postaci brązowej plamy.Co więcej, drobne włókna z ubrań poliestrowych uwalniają się podczas prania (to tzw. mikrowłókna), a potem spływają do kanalizacji i ostatecznie dostają się do mórz oraz oceanów, powodując ogromne zanieczyszczenia. Aby zminimalizować ten problem, warto prać w mniejszej temperaturze, a także filtrować wodę.

Smar też może plamić ubrania

Niekiedy na ubraniach można zauważyć oleiste, uporczywe czarne plamy po praniu ze smaru. Oznacza to, że mógł zużyć się uszczelniacz przy łożyskach lub występuje luz na bębnie. Wówczas część smaru z simmeringu przedostaje się do środka pralki, a potem ląduje na ubraniach. Aby wymienić uszczelniacz, trzeba będzie rozkręcić urządzenie i sprawdzić, czy jego budowa umożliwia samodzielną wymianę łożysk.

szare plamy po wyjęciu z pralki

Jak usunąć plamy z ubrań?

Niestety, mikroplastik i smar trudno usunąć. Dlaczego pralka zostawia plamy na ubraniach przez te substancje? Ponieważ są mocno wiążące, więc ich przenikanie jest na tyle silne, że czasami nie radzą sobie z nimi nawet najmocniejsze wywabiacze. Do tego chemiczne środki w ogóle się nie sprawdzą do delikatnych materiałów, np. jedwabiu. Można natomiast spróbować domowego sposobu:

Przygotuj około 60-90 gramów kwasu szczawiowego, miskę i gorącą wodę o temperaturze około 60 stopni. Zanurz poplamione ubranie w roztworze z kwasem szczawiowym i 10 litrami gorącej wody. Następnie odczekaj pół godziny, a potem wrzuć ubranie do pralki i puść cykl prania na programie wyższym lub równym 60 stopni z dodatkiem proszku do prania białego. Część plam powinna odpuścić. Jeżeli ani wybielacz, ani kwas nie pomogły, to niestety może się okazać, że plamy zostaną na zawsze.

szare plamy po praniu na pościeli

Szare plamy po praniu nie są miłą sytuacją zważywszy na to, jeśli pojawiły się na naszych ulubionych rzeczach. Można ten problem wyeliminować dbając o pralkę i sprawdzając jej stan. W przypadku wymiany łożysk i uszczelniacza trzeba zorientować się, jaki mamy bęben. Klejony może nam utrudnić wymianę i nie obejdzie się bez pomocy fachowca. Na szczęście wielu producentów np. Amica, Samsung stosuje rozbieralne bębny, więc można samodzielnie podjąć się naprawy pralki. Szare plamy po praniu znikną, jeśli będziemy regularnie czyścić pralkę od wewnątrz. Do tego celu polecamy profesjonalne środki odkamieniające do pralek.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 70

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowy

Tak naprawdę te brązowe plamy to sami wiecie co

sese

qpa?

sesefan

tak

ddd

XDDDdddddd

4
0
Będę wdzięczny za komentarze.x