Czym grozi przeładowanie pralki?

katarzyna | 20 października 2021

Bęben pralki to jeden z najsolidniejszych elementów w pralce. Przeładowanie pralki jest najczęstszym błędem popełnianym przez domowników. Z czym to się wiąże i jakie mogą być usterki? Podpowiadamy w artykule.


Niedoprane i uszkodzone ubrania

Skutkiem nadmiernego załadunku mogą być niedoprane ubrania. Ich ilość powoduje, że woda nie jest w stanie dokładnie wymieszać się z detergentem pozostawiając je w jeszcze gorszym stanie niż przed praniem. Regularne przeładowanie pralki może prowadzić także do uszkodzeń tkanin spowodowanych zaczepianiem się o zamki i guziki. 

W tej sytuacji proszek może zostawiać ślady na ubraniach, ponieważ nie ma miejsca na dokładne rozpuszczenie się i swobodny przepływ w pralce.

Nadmierne zużycie i uszkodzenie komponentów pralki

W zależności od modelu pralka może pomieścić od 3 do 12 kg załadunku. Regularne przeładowanie pralki może skończyć się nie tylko niedopranymi ubraniami, ale także nadmiernym zużyciem bębna, łożysk, sprężyn czy amortyzatorów. W skrajnych przypadkach obciążenie bębna może doprowadzić do przegrzania lub spalenia się silnika. Dlatego nie ma co się dziwić, kiedy pralka skacze przy wirowaniu i chodzi po całej łazience.

Zbity wsad obija się o ścianki bębna i dzięki sile odśrodkowej rozpycha go. Waga takiego wsadu jest o wiele większa niż pierwotnie. Jak na sucho wkładaliśmy pranie. Warto o tym pamiętać podczas kolejnego prania. Trzymajmy się zasady 3/4 zbiornika pralki zapełniamy, pozostałe miejsce to „oddech i swoboda” podczas prania.

przeładowanie pralki

Problem z odpompowaniem wody

Zbite pranie skutecznie blokuje przepływ wody wewnątrz bębna. W trakcie odpompowania wody mogą pojawić się problemy z jej odprowadzeniem. Czasami zdarzy się, że pranie które wyjmiesz po zakończeniu programu będzie mokre.

Objawy przeładowania pralki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 36

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x