Pralka skacze przy wirowaniu

anna | 20 października 2021

Dobra pralka to taka, która działa – jeśli pralka skacze przy wirowaniu to niestety nie jest dobry znak. Jak sobie poradzić z problemem, czy jesteśmy w stanie sami go naprawić? Sprawdź nasze wskazówki. 

Regulacja nóżek

Jeśli pralka skacze przy wirowaniu warto najpierw sprawdzić podłogę, czy stoi prosto względem podłoża. Pracujące materiały tj. deski, panele mogą odkształcać się pod wpływem urządzenia. Warto zakupić matę wyciszającą pod pralkę (koszt około 50 zł) i wtedy pralka nie tylko będzie ciszej pracować, ale przestanie skakać. 

Przeładowana pralka

Podczas prania ciężkich rzeczy – kurtek, koców, pościeli, pluszaków itp., problemem może być niewłaściwe ułożenie prania w pralce lub przeładowana pralka. Pamiętaj, aby nie przekraczać maksymalnego wsadu w pralce, ponieważ jak dochodzi woda to waga prania automatycznie zwiększa się kilkukrotnie. Skacząca pralka przy wirowaniu może też wystąpić w odwrotnej sytuacji – a mianowicie, gdy w pralce będzie zbyt mało prania, zbyt lekkie i bęben będzie wariował.

Rozciągnięte sprężyny bębna

Kiedy jednak pralka skacze przy wirowaniu mimo, że nie pierzemy zbyt ciężkich i „pijących” wodę rzeczy to możemy szukać przyczyny w sprężynach bębna. Sprężyny bębna są częścią eksploatacyjną i z upływem lat się rozciągają. Rozkręć pralkę, zdejmij blat i sprawdź ich stan. Możliwe, że wymagają już wymiany. Sprężyny wymienia się parami, aby rozkład siły był taki sam na każdej stronie bębna. 

Pralka skacze przy wirowaniu

Uszkodzone amortyzatory w pralce

Każdy bęben w pralce osadzony jest na amortyzatorach. Zazwyczaj są to 2 amortyzatory, rzadko można spotkać 3. Wymienia się je parami. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowana, a co za tym idzie – kosztowna naprawa. Jeśli nasza pralka skacze przy wirowaniu możemy mieć niemal całkowitą pewność, że to sprawa zużytych amortyzatorów. Nie jest powiedziane, jaką żywotność ma ta część, bo wszystko zależy od użytkowania pralki. Na pewno przeładowany bęben wpływa na skrócenie żywotności amortyzatorów.

Ukruszona przeciwwaga

Pewnie mało kto sprawdzał stan przeciwwagi w swojej pralce, ale może teraz zwróci na nią uwagę. Po licznych naprawach, montażach / demontażach może się okazać, że część przeciwwagi jest ukruszona. Rzadko się to zdarza, ale to nie oznacza, że wcale. Te ciężkie bloki betonowe są potrzebne w pralce do utrzymania prawidłowej pozycji bębna. 

Nowa pralka skacze przy wirowaniu

Problem z pralką już od nowości jest szczególnie zastanawiający, czy oby nie sprzedali nam wadliwego sprzętu. Czasami jest to nasza wina, jeśli zapomnimy wyjąć śruby transportowe. Każdy bęben zabezpieczony jest śrubami na czas transportu. Przed pierwszy użyciem pralki trzeba je odkręcić. Nie zapomnij o tej czynności. Zawsze czytaj instrukcję obsługi od producenta.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 45

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil

Spadła sprężyna w górnej części bębna

Kasia

Jak się z tym czułeś?

Kasia

Kiedyś mialam podobny problem ze swoją pralka. Dobrze wypoziomowana od nowości nawet nie drgnęła, ale po jakimś czasie zaczęła skakać po łazience. Pan z serwisu po sprawdzeniu pralki stwierdził, że pralce nic nie dolega i poprosił o czystą szmatkę nawilżoną samą wodą. Przetarł nóżki od spodu i podłogę. Problem rozwiązany. Okazuje się, że, kiedy myjemy podłogę różnymi środkami pod nóżki również dostaje się woda z detergentem i wtedy przyczepność się zmniejsza . Także warto na poczatku wypróbować sposób z przetarciem nóżek 🙂

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x