Dlaczego pralka nie dopiera ubrań?

katarzyna | 22 listopada 2018

Zmorą każdego prania jest nieskuteczność. Nikt z nas, bowiem nie chce po skończonym cyklu, wyjmować z pralki brudnych ubrań. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego pralka nie dopiera ubrań? Wymiana urządzenia na nowe (zwalając winę na pralkę) wydaje się być jakimś wyjściem, jednakże jest to zdecydowanie najgorszy z możliwych sposobów, ponieważ ponosimy duże koszty. Istnieje, bowiem kilka sposobów na to, aby uporać się z brudnym praniem. A najskuteczniejsze z nich to:

Źle założony bądź brudny wąż odpływowy

Zagięty bądź mocno zanieczyszczony wąż odpływowy to jedna z głównych przyczyn niedopranej odzieży. Z tego powodu pralka nie odprowadza wody tak jak powinna, przez co zanieczyszczona ciecz wpływa ponownie do układu, brudząc ubrania. Sprawdź ułożenie i stan czystości węża, gdyż może okazać się, że najprostsza zmiana jego położenia może rozwiązać problem. W praktyce jest to bardzo popularna przypadłość.

Zmiana proszku na inny

Niekiedy nieefektywna praca pralki wynikać może nie z jej pracy, a ze strony środka piorącego. Chodzi tutaj o proszek lub płyn do prania. Niektóre tanie preparaty tego typu, wręcz całkowicie nie nadają się do wykorzystania, przez co w efekcie pralka nie dopiera ubrań. Sprawdź czy zamiana proszku na ten z „wyższej półki” nie rozwiąże Twojego problemu. W przypadku bardzo poważnych zabrudzeń postaraj się przed praniem użyć preparatu do wywabienia plam, albo użyj funkcji namaczania w pralce. Niestety producenci „tańszych proszków” w swoim składzie używają mniej aktywnych substancji pochłaniających brud, przez co stężenie detergentu jest dosyć niskie w praniu.

Wybierz inny program

Efektywność poszczególnych programów w zależności od klasy pralki może się znacząco różnić. Niska temperatura, jak i nieodpowiedni program może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności prania. Spróbuj, zatem wykorzystać inny tj. bardziej zaawansowany program do radzenia sobie z trudnymi plamami. Wspomniana wcześniej funkcja namaczania powinna pomóc oraz dostosowanie temperatury wody w pralce do oznaczenia na metkach. Pranie w niskiej temperaturze jest przeznaczone dla odzieży do odświeżenia, typu odzież sportowa.

Brudna pralka

Kolejnym powodem nieefektywnej pracy pralki może być jej zanieczyszczenie. W wielu przypadkach pozostałości po proszku czy kamień zagnieżdżają się w szczelinach urządzenia, co tym samym powoduje ich odkładanie na odzieży. Nieregularne czyszczenie pralki w efekcie przyniesie nie tylko brudne, ale i śmierdzące pranie, które trzeba będzie poddać ponownemu cyklowi.

Do czyszczenia pralki doskonale sprawdzą się specjalistyczne preparaty o takim właśnie przeznaczeniu. Wystarczy dodać go do pralki na pusto, bez wsadu w temperaturze 60 stopni, a możliwe, że problem zostanie rozwiązany. Taki cykl czyszczenia warto przeprowadzać raz na pół roku lub w przypadku twardej wody – częściej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments