Gorąca pralka podczas prania

katarzyna | 30 sierpnia 2022

Gorąca pralka podczas prania może wzbudzić niepokój i to nie bez powodu – często zwiastuje ona usterkę. Zdarza się, że podczas prania drzwiczki są gorące, a po otwarciu bębna wydostaje się z niego para. To, że woda podczas prania jest zbyt gorąca może mieć różne przyczyny. Poniżej omówimy te, które pojawiają się najczęściej.

Uszkodzenie grzałki pralki

Pierwszym elementem, który może odpowiadać za to, że woda podczas prania jest zbyt gorąca jest grzałka – spróbujmy ją wymontować i uważnie się przyjrzeć. Czy nie zmieniła koloru (przepalona grzałka będzie czarna)? Czy nie ma na niej pęknięć lub odkształceń? Jeśli są – element ten będzie trzeba wymienić na nowy, co na szczęście nie wiąże się ze zbyt dużymi wydatkami. Dodatkowo możesz zmierzyć oporność.

Często, kiedy grzałka ulega awarii, będziesz mógł zauważyć jedną z tych skrajności – zbyt zimne lub zbyt gorąca pranie. Zdarza się też, że z powodu takiej awarii wybiją bezpieczniki. Powodem takiego uszkodzenia może być osad lub kamień.

Gorąca pralka podczas prania

Uszkodzony termostat pralki

Elementem, który daje sygnał do pracy grzałki jest termostat, który powinien uruchomić ją gdy woda jest chłodniejsza niż temperatura ustawiona przez użytkownika i wyłączyć gdy temperatura będzie na odpowiednim poziomie. Gorąca woda może oznaczać, że termostat nie wyłączył grzałki wtedy kiedy powinien, co prawdopodobnie świadczy o awarii.

Uszkodzony programator pralki

Zbyt gorąca woda może też stanowić następstwo tego, że nastawiony przez nas program nie jest wykonywany prawidłowo. Może to niestety oznaczać uszkodzenie programatora – sygnały jakie dostaje urządzenie mogą być w takim wypadku mylne, a więc temperatura jest wyższa, niż powinna.

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zepsuty programator będzie dawał także inne objawy, nie tylko te dotyczące temperatury wody. Wśród nich mogą być także problemy z blokadą drzwi lub z włączaniem się urządzenia. Możliwe także, że nie wszystkie elementy cyklu zostaną wykonane przez pralkę prawidłowo.

Uszkodzenie silnika pompy pralki

Jeśli pralka wręcz gotuje wodę w chwili włączania się pompy, za usterkę może odpowiadać uszkodzenie jej silnika. W przypadku, w którym gorąca pralka podczas prania będzie spowodowana właśnie usterką silnika pompy, element trzeba będzie wymienić na nowy.

Uszkodzony czujnik grzałki pralki

Ostatnim elementem z awarii, którego może wynikać nadmierne podgrzewanie wody jest czujnik grzałki. To na podstawie jego odczytów termostat włącza lub wyłącza grzałkę. Jeśli są fałszywe to grzałka może pracować bez przerwy, ponieważ wysyłane sygnały są błędne. Skutkiem będzie wtedy, między innymi, gorąca pralka podczas prania. Uszkodzony czujnik wystarczy wypiąć z urządzenia.

Choć jest to mniej prawdopodobne niż np. awaria grzałki czy termostatu – zdarza się także, że woda jest zbyt gorąca z powodu nieprawidłowego podłączenia urządzenia. Pralka powinna być z założenie podłączona do wody zimnej, a jej podgrzewaniem mają za zadanie zająć się jej elementy wewnętrzne. Woda powinna ocieplać się według ustawień użytkownika. Nie często się to zdarza, jednak więc sprawdzić, czy Twoje urządzenie nie zostało nieopatrznie podpięte do wody ciepłej.

Jeśli nie jesteś pewien, czy urządzenie faktycznie jest zbyt gorące, czy temperatura jest prawidłowa – w końcu pralka naturalnie robi się ciepła podczas pracy – zwróć uwagę na kilka objawów, zanim zaczniesz szukać usterki. Będziesz mógł zauważyć, że Twoje ubrania kurczą się, nawet jeśli ustawiłeś niską temperaturę cyklu. Po dotknięciu drzwiczki pralki będą one zbyt gorące, a po ich otworzeniu często wyleci para. Niestety, zbyt gorąca woda podczas prania odbije się także na zużyciu prądu.

W przypadku, kiedy sprawdziłeś większość możliwych powodów, dla których pralka jest gorąca i żaden z nich nie okazał się być winowajcą problemów, warto zgłosić się do profesjonalisty. Pozostawienie usterki bez rozwiązania spowoduje podwyższone rachunki i zniszczone ubrania, a dalej może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń pralki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna

Podczas prania pralka zrobiła się bardzo gorąca… Czy mogę włączyć ją ponownie i z anulować?

Monika

Witam podczas prania bęben pralki przestał się kręcić mimo że program szedł dalej po odkreceniu tylnej obudowy zauważyłam na niej od środka dużo ilość czarnej jakby sadzy co mógł i siąść pralka ma 6 lat

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x