Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne?

katarzyna | 16 kwietnia 2021

Pomoc pralki podczas codziennego życia doceniamy zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy się zepsuje i nie spełnia odpowiednio swoich zadań. Dlatego też ważne jest, żeby o sprzęty AGD regularnie dbać. Dzięki temu uda się uniknąć zbędnych usterek, a co za tym idzie, niepotrzebnych wydatków. Jedna z ważniejszych kwestii to czyszczenie filtra w pralce. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego taki zabieg jest niezbędny.

Dlaczego należy wykonywać czyszczenie filtra w pralce?

Zadaniem filtra jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, pochodzących z odzieży, lub przedmiotów, które się w niej znalazły, a nie zostały opróżnione przed umieszczeniem w bębnie. Mogą to być, między innymi, włosy, monety, guziki, fiszbiny, chusteczki, czy choćby małe elementy garderoby, jak np. skarpetki dziecięce. Dzięki temu nie przedostają się one dalej, co w efekcie mogłoby spowodować uszkodzenie pompy odpływowej bądź zapchanie odpływu. To niezbędny element każdej pralki, który należy odpowiednio czyścić.

Jeżeli o tym zapomnimy i przez dłuższy czas w filtrze będzie gromadzić się brud, jest możliwość, że wystąpi któraś z podanych awarii: mokre pranie po skończonym cyklu spowodowane nieodpowiednim odwirowaniem, czy woda w bębnie w sytuacji, gdzie zanieczyszczenia na filtrze zablokują całkowicie pompę. Możliwe też, że powyższe przypadki nie zostały spowodowane przez filtr, a popsutą pompę, które nie reaguje na informacje przekazywane przez moduł. W obydwu przypadkach będą temu towarzyszyć niepokojące dźwięki oraz brzydki zapach.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Jak czyścić filtr?

Pierwszy krok to namierzenia miejsca, w którym znajduje się filtr. Zazwyczaj jest on z przodu pralki, na dole, po prawej stronie. Znajduje się za charakterystyczną klapką, którą wystarczy otworzyć. Weź ręcznik lub ściereczkę i ułóż ją pod spodem, aby uniknąć zalania łazienki wodą z filtra. Następnie odkręć go i wyciągnij. Czasami trzeba wspomóc się kombinerkami, ponieważ zalegające zanieczyszczenia utrudniają wyjęcie części.

Samo wyczyszczenie filtra nie jest trudne. Wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą, a w przypadku cięższych zabrudzeń użyć szczoteczki oraz delikatnego detergentu. Po osuszeniu można z powrotem zamontować element we właściwym miejscu. W nowszych modelach pralek zazwyczaj znajduje się specjalna dioda, która sygnalizuje o konieczności czyszczenia filtra – jeśli jednak jej nie ma, trzeba kontroli dokonywać samodzielnie.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Zwróć uwagę, że za klapką, obok filtra, znajduje się specjalna dźwignia. To pasek, który służy do awaryjnego otwierania drzwi w pralce. W przypadku uszkodzonej blokady elektromagnetycznej czy innej awarii, to właśnie przy pomocy tego elementu otworzysz drzwiczki. Dźwignia nie jest standardem i występuje tylko w droższych modelach pralek.

Kiedy trzeba wymienić filtr na nowy?

Czasem bywa tak, że fabryczny filtr w pralce jest już na tyle zużyty, że żadne czyszczenie nie pomaga. Wówczas można zaobserwować przetarcia albo pęknięcia na plastikowych elementach. Niestety, wtedy koniecznie należy wymienić część na nową. Tak samo w przypadku, w którym pokryła się ona grubą warstwą kamienia i doczyszczanie nie przynosi właściwych rezultatów. Niesprawny filtr nie będzie działał poprawnie, w związku z tym nie zapewni odpowiedniej ochrony.

Jeżeli zauważasz, że pompa odpływowa w Twojej pralce szwankuje, być może do jej środka wpadł jakiś przedmiot (np. moneta), który został przepuszczony przez zabrudzony/uszkodzony filtr. W takim przypadku trzeba będzie rozkręcić urządzenie i sprawdzić, czy pompa nie została zablokowana.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 72

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika

Witam nie wiem ile kosztuje wymiana blokady drzwi

Magda B.

Nie jesteśmy serwisem więc nie wyceniamy takich usług. Możemy zaproponować właściwą część i pomóc w samodzielnej wymianie.
Zachęcam do kontaktu z naszą infolinią lub na adres [email protected]

Monika

Witam . Mam pytanie w mojej pralce w miejscu gdzie wlewa się płyny do prania wpadł mi mały korek jak od pasty do zębów i oczywiście wpadł dalej do pralki 🤦🏼‍♀️ jak mogę go wydostać i czy się wogóle uda , co może zapchać? Pozdrawiam.

Magda B.

Proszę wyjąć szufladę i sprawdzić czy nie zatrzymał się jednak gdzieś w szufladzie. Mógł zatrzymać się w bębnie lub został wypłukany i przeleciał do pompy odpływowej. Proszę odkręcić filtr pompy i zobaczyć.

Piotr

W mojej pralceLG pompa chyba się już skończyła. Ostatnio w trakcie wirowania niesamowicie hałasuje. Muszę wymontować i spróbować oczyścić, albo kupić nową. Dzięki za porady na stronie firmy North.

Luiza

Dziękujemy za miłe słowa i polecamy się na przyszłość, oby wyczyszczenie pomogło i obeszło się bez wymiany.

Mimbo

Bardzo fajny tekst, krótki, konkretny.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x