Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne?

katarzyna | 16 kwietnia 2021

Pomoc pralki podczas codziennego życia doceniamy zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy się zepsuje i nie spełnia odpowiednio swoich zadań. Dlatego też ważne jest, żeby o sprzęty AGD regularnie dbać. Dzięki temu uda się uniknąć zbędnych usterek, a co za tym idzie, niepotrzebnych wydatków. Jedna z ważniejszych kwestii to czyszczenie filtra w pralce. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego taki zabieg jest niezbędny.

Dlaczego należy wykonywać czyszczenie filtra w pralce?

Zadaniem filtra jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń z wody, takich jak włosy, monety czy kurz. Dzięki temu nie przedostają się one dalej, co w efekcie mogłoby spowodować uszkodzenie pompy odpływowej bądź zapchanie odpływu. To niezbędny element każdej pralki, który należy odpowiednio czyścić.

Jeżeli o tym zapomnimy i przez dłuższy czas w filtrze będzie gromadzić się brud, jest możliwość, że wystąpi któraś z podanych awarii: nieodpowiednio odwirowane pranie, cofająca się woda do bębna po skończonym cyklu bądź nieprawidłowości w odprowadzaniu wody. Często towarzyszą temu niepokojące dźwięki oraz brzydki zapach.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Jak czyścić filtr?

Pierwszy krok to namierzenia miejsca, w którym znajduje się filtr. Zazwyczaj jest on z przodu pralki, na dole, po prawej stronie. Znajduje się za charakterystyczną klapką, którą wystarczy otworzyć. Weź ręcznik lub ściereczkę i ułóż ją pod spodem, aby uniknąć zalania łazienki wodą z filtra. Następnie odkręć go i wyciągnij. Czasami trzeba wspomóc się kombinerkami, ponieważ zalegające zanieczyszczenia utrudniają wyjęcie części.

Samo wyczyszczenie filtra nie jest trudne. Wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą, a w przypadku cięższych zabrudzeń użyć szczoteczki oraz delikatnego detergentu. Po osuszeniu można z powrotem zamontować element we właściwym miejscu. W nowszych modelach pralek zazwyczaj znajduje się specjalna dioda, która sygnalizuje o konieczności czyszczenia filtra – jeśli jednak jej nie ma, trzeba kontroli dokonywać samodzielnie.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Zwróć uwagę, że za klapką, obok filtra, znajduje się specjalna dźwignia. To pasek, który służy do awaryjnego otwierania drzwi w pralce. W przypadku uszkodzonej blokady elektromagnetycznej czy innej awarii, to właśnie przy pomocy tego elementu otworzysz drzwiczki.

Kiedy trzeba wymienić filtr na nowy?

Czasem bywa tak, że fabryczny filtr w pralce jest już na tyle zużyty, że żadne czyszczenie nie pomaga. Wówczas można zaobserwować przetarcia albo pęknięcia na plastikowych elementach. Niestety, wtedy koniecznie należy wymienić część na nową. Tak samo w przypadku, w którym pokryła się ona grubą warstwą kamienia i doczyszczanie nie przynosi właściwych rezultatów. Niesprawny filtr nie będzie działał poprawnie, w związku z tym nie zapewni odpowiedniej ochrony.

Jeżeli zauważasz, że pompa odpływowa w Twojej pralce szwankuje, być może do jej środka wpadł jakiś przedmiot (np. moneta), który został przepuszczony przez zabrudzony/uszkodzony filtr. W takim przypadku trzeba będzie rozkręcić urządzenie i sprawdzić, czy pompa nie została zablokowana.

Czyszczenie filtra w pralce – dlaczego jest ważne

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 54

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mimbo

Bardzo fajny tekst, krótki, konkretny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x