Paski napędowe do pralek
Paski do pralek to niezbędne elementy każdego z tych urządzeń. Mają za zadanie dbać o to, aby pralka działała płynnie i prawidłowo poprzez napędzanie bębna – przenoszą one obroty silnika na obroty bębna, wykorzystując koło pasowe. Uszkodzenia tej części nie są rzadkim przypadkiem i zazwyczaj wiążą się z koniecznością wymiany na nową. Usterka tego elementu sprawi, że urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy. Nowy pasek dobierz na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej – ważne jest, aby pasował do modelu Twojej pralki. Aby znaleźć pasek napędowy jeszcze szybciej, skorzystaj z filtrów na górze strony. Wymiana tej części jest prosta i możesz dokonać jej całkowicie na własną rękę. Jeżeli jednak potrzebujesz instrukcji, które przeprowadzą Cię przez nią krok po kroku, zajrzyj na nasz kanał na YouTube i dobierz odpowiedni filmik instruktażowy.
- powrót do Części do pralek
- (2 982) Paski napędowe
Pas napędowy zarówno w pralce, jak i samochodzie
Niezależnie od modelu czy producenta każda pralka posiada pasek napędowy, przekazujący napęd z silnika na oś bębna. To właśnie ten element pozwala na obrót bębna, a więc także znacznie skuteczniejsze pranie. Paski napędowe stosowane w pralkach w zasadzie niczym nie różnią się od pasków stosowanych w samochodach.
Wiedząc, czego się szuka (innymi słowy – posiadając odpowiednie oznaczenia), można w sklepie z częściami do pralek nabyć także części pozwalające na naprawę samochodu. Pasek napędowy wykonany jest z wytrzymałej, utwardzanej i zarazem elastycznej gumy. Dzięki temu pasek jest w stanie wytrzymać olbrzymie obciążenia. W pełni załadowany bęben pralki, dodatkowo wypełniony wodą, waży naprawdę dużo. W pracy pasom napędowym znacznie pomagają łożyska, niwelując opory wynikające z tarcia elementów ruchomych.
Co jednak może się stać, gdy pasek ulegnie uszkodzeniu? Przede wszystkim pralka traci zdolność do obracania bębna. Nowsze modele, posiadające elektroniczną kontrolę cyklu pracy, zatrzymują proces prania i wyświetlą błąd. Starsze modele mogą "nie dostrzec" problemu, przez co silnik pracować będzie dalej – z tą różnicą, że w tym momencie już bez żadnych oporów. Pęknięcie paska to jednak niewielki problem – wystarczy szybka wymiana i po kłopocie. Prawdziwy problem pojawia się, gdy uszkodzeniu ulegają elementy współpracujące z paskiem. Może wtedy dojść do sytuacji, gdy gumowy pas napędowy podczas obrotu zacznie się "wgryzać" w ścianki obudowy, wydając przy tym charakterystyczny zgrzyt i pisk. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie dokonać naprawy w celu uniknięcia dalszych uszkodzeń.
Jak wymienić pas napędowy w pralce?
Wymiana paska napędowego w pralce nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani specjalistycznej wiedzy. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie części zamiennych. W tym celu należy ze starego paska odczytać oznaczenia. Ważne są trzy wartości, zazwyczaj podawane w jednym ciągu znaków. Tłumacząc na przykładzie, pasek z oznaczeniami 1061J3 ma długość 1061 mm, profil J oraz trzy zęby. Dobierając nowy pasek, zawsze należy zwracać uwagę właśnie na te oznaczenia i zgodnie z nimi dobierać zamiennik. Aby dostać się do pasa napędowego w pralce, konieczny jest demontaż tylnej blachy obudowy. Należy także pamiętać – jak podczas każdej naprawy urządzenia elektrycznego – o odłączeniu źródła zasilania. Nie ma konieczności odłączania dopływu wody.
Niektóre modele pralek na tylnej części obudowy posiadają osobną, mniejszą blachę zaprojektowaną specjalnie z myślą o wymianie paska. Po zdemontowaniu tylnej obudowy pasek należy lekko podważyć w miejscu, w którym nachodzi na koło pasowe, po czym wystarczy poruszyć kołem w kierunku ruchu wskazówek zegara by pas sam zszedł. Po zdjęciu z koła pasowego należy pasek ostrożnie wyjąć z pralki, mając na uwadze fragment zaczepiony o koło silnika. Ostrożność wynika z możliwości uszkodzenia osi silnika w przypadku mocniejszego szarpnięcia pasem. Zakładanie nowego pasa jest równie proste – najpierw należy założyć pas na koło silnika, po czym wystarczy przyłożyć gumę do koła pasowego na długości dłoni i poruszyć kołem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przy zakładaniu nowego pasa także zalecana jest ostrożność. Nie wolno zaczynać zakładania pasa od koła pasowego.
Gorąca pralka podczas prania
Nie wyrzucajmy sprzętu AGD od razu, jak tylko odmówi nam posłuszeństwa. Zrozumienie pochodzenia usterki ułatwi naprawę. Pokażemy Ci, jak samodzielnie wykonywać drobne naprawy. Informujemy was także o tym, jak najlepiej dbać o urządzenia. Wychodząc naprzeciw naszym klientom nieustannie pogłębiamy naszą wiedzę odnośnie urządzeń AGD.
Zobacz rozwiązanie