Kategorie części
baground wizard
baground wizard
Wybierz swoje urządzenie, aby dobrać części
Pralka Rodzaj urządzenia

Fartuchy do pralek

Fartuch do pralki to niezbędna część urządzenia, której rolą jest uszczelnianie. Ten gumowy element ma jednak częstą styczność z wilgocią, a więc jest niestety także świetnym miejscem na rozwój bakterii, pleśni i innych zabrudzeń, takich jak różnego rodzaju osady. Aby nieco ograniczyć wilgoć, po każdym cyklu prania powinieneś zostawiać otwarte drzwiczki i co jakiś czas czyścić fartuch. Jego uszkodzenie czy zużycie się może skutkować nieprzyjemnymi zapachami z wnętrza urządzenia - co niewątpliwie odbije się na Twoich ubraniach - a także przeciekiem. Ważne jest więc, aby w przypadku wadliwego czy zepsutego albo zwyczajnie zużytego fartucha, szybko znaleźć nową część. Ułatwi Ci to tabliczka znamionowa oraz filtry znajdujące się na górze strony. Choć wymiana tego elementu nie należy do najszybszych ani najprostszych, na liście filmików instruktażowych na naszym kanale YouTube, znajdziesz również taki, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten zabieg. Pamiętaj, aby wybrać fartuch, który będzie odpowiedni dla Twojego modelu pralki.

strzałka rozwinięcia opisu
Kategoria części:
Dostępność
Instrukcje naprawy
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(29)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(123)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(30)
15794
Wyślemy dziś
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(50)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(35)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(18)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(34)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(42)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(6)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(43)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(59)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(50)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(26)
15471
Wyślemy jutro
2 oferty od 72,22
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(2)
chwileczkę Chwileczkę..
Określ swoje urządzenie, aby szybciej dobrać część. Wybierz producenta urządzenia

Czy wiesz jaką rolę spełnia fartuch w pralce?

fartuch do pralkiFartuch pralki stanowi jej nieodłączną część. To gumowy uszczelniacz, okalający drzwiczki i widoczny od razu po ich otworzeniu. Ma za zadanie uniemożliwiać jakikolwiek wyciek wody z urządzenia podczas cyklu prania. Jednocześnie jest również elementem, który ulega najszybszej eksploatacji i musi być odpowiednio konserwowany, by nie zawiódł efektami swojego działania.

Jakim uszkodzeniom ulegają fartuchy do pralek?

Kołnierz do pralki, tak jak każda inna uszczelka, z biegiem czasu może po prostu się wyrobić lub zniszczyć. Wszelkiego rodzaju dziury czy wyszczerbienia to pierwszy krok nie tylko do przecieku, ale również innych problemów z działaniem sprzętu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy zareagować od razu. Inaczej może dojść do zalania łazienki oraz wrażliwych podzespołów urządzenia (np. grzałki), a także problemów z uruchomieniem programu. Aby móc dłużej cieszyć się bezproblemowym, w pełni sprawnym fartuchem, należy pamiętać o jego prawidłowej konserwacji.

Zadbaj o kołnierz do pralki

Właściwe dbanie o fartuch do pralki nie jest trudne. Podstawowy krok to usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń i resztek wody tuż po zakończonym cyklu prania. Wystarczy do tego sucha ściereczka. Warto również pozostawiać otwarte drzwi po wyjęciu z bębna wypranych ubrań. Dzięki temu w środku nie będzie brzydko pachnieć stęchlizną. Kołnierze do pralek, ze względu na swoją specyficzną budowę, muszą być czyszczone także pomiędzy warstwami gumy. Inaczej mogą zacząć tworzyć się tam złogi brudu, które następnie zaczną gnić. Takie zabiegi dają gwarancję zachowania pełnej higieny i dłuższej żywotności sprzętu.

Jeśli jednak fartuch w Twoim urządzeniu jest zniszczony, trzeba koniecznie dokonać wymiany. W tym celu przydadzą się dane z tabliczki znamionowej, pozwalające dobrać odpowiednią część do posiadanego modelu. Na szczęście fartuchy do pralek nie są drogie - ich cena wynosi około 100 zł. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka wymiana może zająć trochę czasu.

Fartuch pralki - jak zwalczyć pleśń?

Fartuch do pralki jest gumową częścią, która tworzy uszczelnienie pomiędzy frontem urządzenia, a wanną zatrzymującą wodę. Jeśli zauważysz przecieki, może to oznaczać, że fartuch nie spełnia swojej roli; jest w nim rozdarcie bądź dziura albo zwyczajnie się zużył. Co jest tego powodem? Najczęściej jest to przeciążenie pralki - pamiętaj więc, aby nie ładować urządzenia ponad jego możliwości i pojemność.

Fartuchy do pralek oprócz pomp odpływowych są jedne z najczęściej wymienianych elementów w pralce. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ulegają zatarciu, potrafią pleśnieć, jeśli pralka jest ciągle zamknięta i pękają. Możesz o niego zadbać wraz z codzienną pielęgnacją pralki. Wystarczy, jak przetrzesz od czasu do czasu wnętrze fartucha i nie będziesz przeładowywać pralki nadmiernym wsadem. 

Nowy fartuch do pralki sprawia, że urządzenie nie przecieka i jest wolne od wad mechanicznych. Nie trzeba wyrzucać pralki na śmietnik, jeśli wystarczy wymienić tylko jedną część. Koszt części + wymiana jest o wiele mniejszy niż zakup nowej pralki. Dlatego wolimy naprawiać, a nie wyrzucać! Tym samym chronimy środowisko naturalne przed degradacją.

Choć fartuch pralki ma za zadanie zapewnić wodoszczelność i utrzymać wilgoć wewnątrz urządzenia, to jednak sam nie do końca jest na nią odporny. Ze względu na ciągłą styczność z wilgocią, na materiale może tworzyć się pleśń, zwłaszcza, jeśli nie utrzymujesz higieny elementu. Pozostawiona pleśń skutkuje wydobywaniem się brzydkiego zapachu, nie tylko z pralki, ale także z ubrań, które były w niej prane. Czarna pleśń jest powszechna w pralkach ładowanych od przodu właśnie ze względu na gumowe uszczelnienie - te bakterie żywią się nie tylko wilgocią, ale także osadem i resztkami płynu do prania, które zostają w urządzeniu.

Aby wyczyścić fartuch do pralki z pleśni, możesz zrobić mieszankę, na którą składać się będzie nadtlenek wodoru - czyli woda utleniona - i sok z cytryny. Te dwa składniki mają właściwości skutecznie zwalczające pleśń. Jeśli nie masz przy sobie wody utlenionej, możesz zamiast niej użyć białego octu. Pomoże w tym także wybielacz, jeśli zmieszasz go z wodą. Pamiętaj, aby nie bagatelizować problemów związanych z uszczelnieniem Twojej pralki - może to doprowadzić do poważniejszych awarii. Przejrzyj ofertę North i znajdź odpowiednią część dla swojego urządzenia.

Gorąca pralka podczas prania

Nie wyrzucajmy urządzenia AGD kiedy przestaje działać. Warunkiem naprawy jest odpowiednie rozpoznanie problemu w urządzeniu. Udowadniamy, że drobne naprawy możesz wykonać samodzielnie. Pilnujemy również, abyście jak najlepiej dbali o własne urządzenia. Nieustannie szkolimy się w kwestii naprawy sprzętów AGD, aby pomagać naszym klientom.

Zobacz rozwiązanie
Gorąca pralka podczas prania
scroll top