Kategorie części
baground wizard
baground wizard
Wybierz swoje urządzenie, aby dobrać części
Odkurzacz Rodzaj urządzenia

Filtry do odkurzaczy

Odkurzacz to jeden ze sprzętów domowych, który ułatwia nam utrzymywanie ogólnego porządku i pomaga pozbywać się zanieczyszczeń obniżających komfort życia. Usuwanie kurzu i brudu jest kwestią szczególnie ważną dla alergików. Niezbędnym elementem urządzenia są więc filtry do odkurzacza. Niektóre z nich można czyścić, większość powinno się jednak regularnie wymieniać, nie tylko ze względów higienicznych, ale także aby upewnić się, że urządzenie działa wydajnie i płynnie. Zapchane, niewymieniane filtry do odkurzacza mogą spowodować nawet awarię silnika. W North znajdziesz różne rodzaje filtrów, a to, na jaki powinieneś się zdecydować, zależy przede wszystkim od posiadanego przez Ciebie modelu urządzenia. Sprawdź więc tabliczkę znamionową, którą posiada każdy sprzęt w Twoim domu, a następnie użyj filtrów na górze strony, aby szybko znaleźć to, czego szukasz. Chcesz dowiedzieć się jak samodzielnie wymieć tę oraz inne części do Twojego odkurzacza? Zajrzyj na nasz kanał na YouTube, gdzie czeka na Ciebie długa lista filmików instruktażowych.

strzałka rozwinięcia opisu
Kategoria części:
Dostępność

Jak powstał filtr w odkurzaczu?

Wiesz już do czego służy filtr w odkurzaczu, a także jak najlepiej go czyścić. To, w jaki sposób powstał, może Cię jednak zaskoczyć. Pierwszy odkurzacz, jaki powstał, był obsługiwany ręcznie i został wynaleziony w latach 60. XIX wieku przez Daniela Hessa. John S. Thurman wynalazł jednak pierwszy odkurzacz napędzany mechanicznie - był on tak duży, że jedyną opcją transportu, było przewożenie go wozem konnym. Nie zasysał także kurzu, ale wydmuchiwał go do specjalnego pojemnika. Jak więc powstał filtr do odkurzacza? Brytyjczyk Hubert Cecil Booth, po zobaczeniu urządzenia wynalezionego przez Thurmana, od razu wymyślił lepszą zasadę działania odkurzacza - ssanie. Pomysł przetestował w restauracji, gdzie położył chusteczkę na siedzeniu krzesła. Następnie przycisnął do niej usta i wciągnął powietrze. Zauważył, że na chusteczce zebrało się mnóstwo kurzu i właśnie w ten sposób powstał filtr w odkurzaczu.

Podobnie jak ten poprzedni, odkurzacz Bootha był tak duży, że nie dało się go wnieść do budynków, w których miał sprzątać. Jego rury wprowadzane były przez okna, a w środku obsługiwali je umundurowani operatorzy. Jednym z trików, który miał ułatwiać odkurzanie dywanów, było posypywanie ich liśćmi herbaty. Liście miały wyciągać kurz i zabrudzenia na powierzchnię materiału, dzięki czemu miał być on łatwiejszy w odkurzeniu. Niestety, trik nie działał.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy żadnych specjalnych metod, które miałyby przyciągać brud, nie potrzebujemy także dwóch osób do obsługi urządzenia, ani nie musimy wprowadzać jego części oknami. Powinniśmy natomiast wiedzieć jak odpowiednio dbać o urządzenie oraz kiedy wymieniać jego części, aby przedłużyć jego życie.

gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(400)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(120)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(60)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(27)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(116)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(10)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(20)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(23)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(147)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(59)
chwileczkę Chwileczkę..
Określ swoje urządzenie, aby szybciej dobrać część. Wybierz producenta urządzenia

Nie zapominaj o filtrach!

filtr do odkurzaczaPomimo, że filtry do odkurzacza - a także innych urządzeniach, takich jak pralka, zmywarka czy suszarka - nie wydają się najistotniejszą częścią, to w każdym sprzęcie spełniają niezwykle ważną rolę. Najprościej mówiąc, ich zadaniem jest filtracja, np. wody lub powietrza - w zależności od urządzenia. Filtry do odkurzacza są o tyle ważne, że skutecznie zatrzymują one prawie 99% zanieczyszczeń znajdujących się nie tylko na podłodze czy dywanie, ale także w powietrzu. Są więc świetnym rozwiązaniem dla alergików i tych, którzy nie powinni mieć kontaktu ze wszelkimi drobinkami kurzu czy drobnoustrojami. Jest również idealny dla wszystkich osób, które chcą, żeby ich dom był maksymalnie czysty i bezpieczny.

Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów, między innymi filtr EPA, HEPA, piankowy czy zmywalny. Każdy z nich ma swoje zastosowanie. Pamiętaj, że jeśli filtr do odkurzacza się zużyje lub uszkodzi, to konieczna jest wymiana na nowy. Filtry do odkurzacza dobieraj po oznaczeniach z tabliczki znamionowej urządzenia. W ten sposób unikniesz błędnego dopasowania części do modelu sprzętu. Pamiętaj też, że nie każdy filtr do odkurzacza podlega czyszczeniu, jednak te, które mu podlegają, należy czyścić regularnie. Odkurzacz z filtrem to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domostwie, jednak zapchany i brudny filtr może mieć negatywny wpływ na działanie silnika. Jak więc czyścić ten element, aby uchronić swoje urządzenie?

Jak i kiedy czyścić filtry do odkurzacza?

Wszystkie typy filtrów mają ograniczoną żywotność. To, jak często powinieneś je wymieniać, zależy od dwóch rzeczy; od tego co mówi na ten temat producent oraz jak często i jak intensywnie korzystasz z urządzenia, a więc jak często filtr do odkurzacza jest używany. Oprócz sprawdzenia tabliczki znamionowej, aby wybrać odpowiedni filtr do Twojego odkurzacza, pamiętaj aby dowiedzieć się także o tym, jak często należy go czyścić. Robienie tego regularnie przedłuży jego żywotność, ale jeśli będziesz robić to zbyt często - część będzie wymagała wymiany szybciej, niż powinna. Przejrzyj ofertę North, gdzie znajdziesz tysiące filtrów - kurzu czy papierowych - zawsze, kiedy Twoje urządzenie potrzebuje nowej części.

Na samym początku powinieneś zaglądnąć do instrukcji obsługi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wyjąć filtr do odkurzacza z modelu, który posiadasz. Niektóre z nich wyjmiesz bez problemu, podczas gdy do usunięcia innych potrzebny będzie śrubokręt. Następnym krokiem jest już dokładne czyszczenie, a możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Najlepszym i najbezpieczniejszym z nich, jest przepuszczenie przez filtr wody ciepłej lub letniej, w temperaturze pokojowej. Uważaj, aby nie dotykać samej części filtrującej, aby nie została uszkodzona - dotyczy to zwłaszcza filtrów HEPA. Ich czyszczenie może być złym pomysłem, ponieważ tworzone są w sposób, który czyni je bardzo wrażliwymi na czynniki zewnętrzne. Próba czyszczenia ich może uszkodzić ciasno splecione włókna. To właśnie ta siatka pozwala filtrowi spełniać swoją rolę, więc jeśli element nie jest zaprojektowany specjalnie tak, aby móc go myć, nie ryzykuj. Niektóre filtry można jednak czyścić bardzo łagodnym środkiem myjącym, co może okazać się bardziej skuteczne, niż sama woda.

Po wyczyszczeniu filtra, pozwól mu samoistnie wyschnąć na powietrzu. Pominięcie tego kroku, może obniżyć skuteczność czyszczenia - pleśń oraz inne, różnego typu bakterie bardzo lubią wilgotne i ciemne środowisko, w takim rozmnażają się najszybciej. Pozostawienie choć trochę wilgotnego filtra może skutkować rozwinięciem się całych kolonii bakterii. Pozostaw go na powietrzu na co najmniej godzinę. Po jego całkowitym wyschnięciu, możesz brać się za montowanie. Umieść filtr do odkurzacza z powrotem w urządzeniu, a jeśli chcesz poprawić jego ogólną wydajność, pora na czyszczenie pozostałych części. Niezależnie od tego jaka usterka odkurzacza Cię zaskoczy, nowe części do tego urządzenia znajdziesz w North.


Odkurzacz traci moc

Zepsute urządzenie nie musi oznaczać końca jego żywota. Wystarczy dobrze zdiagnozować przyczynę problemu. Wskazujemy, jak samodzielnie poradzić sobie z drobną awarią. Pokazujemy również najprostszą drogę do naprawy Twojego urządzenia. Żaden sprzęt AGD nie ma już przed nami tajemnic.

Zobacz rozwiązanie
Odkurzacz traci moc
scroll top