Jak zwiększyć moc ssania w odkurzaczu?

katarzyna | 27 kwietnia 2021

Aż trudno uwierzyć, że za pomocą jednego urządzenia można pozbyć się tak wielu rodzajów zanieczyszczeń. Piasek, sierść, włosy, pajęczyny na suficie… Wystarczy podłączyć odkurzacz do prądu i za jednym zamachem oczyścić połowę swojego domu. Co jednak w przypadku, gdy to niezwykle przydatne urządzenie zacznie nagle gorzej działać lub przestanie spełniać Twoje oczekiwania? Zanim zdecydujesz się zakupić nowe, sprawdź, jak zwiększyć moc ssania w swoim odkurzaczu.

Sprawdź wąż i ssawki

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, kiedy Twoje urządzenie zacznie mieć problemy z zasysaniem brudu, to jego dokładny przegląd. Zdejmij rurę teleskopową i zajrzyj do jej wnętrza – być może w środku zablokował się jakiś drobny przedmiot i przez to powietrze nie przepływa prawidłowo. Następnie obejrzyj wąż ssący. Powstała w nim dziura albo jest zagięty? Znasz już powód dysfunkcji.

Jak zwiększyć moc ssania w odkurzaczu

Oczyść ssawki, gdyż zbierają się na nich przeróżne zanieczyszczenia. Jeśli przez zalegający brud szczotki nie są w stanie prawidłowo poruszać się po dywanie czy panelach, powietrze ucieka przez szpary, powodując problemy ze ssaniem.

Wymień worek, a także zadbaj o filtr

Kiedy jednak wszystkie części wyglądają na sprawne, czas zerknąć do worka. Być może jest już pełny i dlatego śmieci nie chcą wpadać do środka. Wówczas wystarczy wymienić go na nowy. Pamiętaj, aby sprawdzić, jaki model nadaje się do Twojego urządzenia, aby przypadkiem nie kupić takiego, który nie będzie pasował. W przypadku odkurzacza bezworkowego – opróżnij oraz umyj pojemnik.

Co jednak zrobić, gdy worek jest pusty, a ssanie nadal ledwo działa? Zalecamy sprawdzić filtr, ponieważ nawet jeśli z zewnątrz wygląda on na zdatny do użytku, to zalegający wewnątrz kurz może powodować problemy z przepływem powietrza. Niektóre odkurzacze posiadają filtr, który można czyścić (informacja o tym znajduje się w instrukcji obsługi lub na opakowaniu), więc w takim przypadku należy wyciągnąć go z urządzenia i dokładnie umyć. Większość filtrów jest jednak jednorazowych i kiedy się zużyją, trzeba zakupić nową sztukę. Zazwyczaj ta prosta naprawa rozwiązuje lwią część problemów ze ssaniem.

Jak zwiększyć moc ssania w odkurzaczu

Ulepsz swój odkurzacz

Jeśli jednak okaże się, że wszystkie części w odkurzaczu są sprawne, a on dalej kiepsko działa, może warto zastanowić się nad zakupem lepszych ssawek? Dość często te, które producent dorzuca do zestawu, nie są najlepszej jakości – nie zbierają włosów bądź szybko się łamią. Wówczas dobrym wyjściem, zamiast od razu decydować się na nabycie nowego urządzenia, jest zainwestowanie w profesjonalne części.

ssawka wessel werk

W naszej ofercie znajdziesz na przykład nowoczesną, uniwersalną turboszczotkę TK280, która dzięki swojej konstrukcji znacząco zwiększa siłę ssania. Jej producentem jest niemiecka firma Wessel Werk – jeden z najlepszych producentów tego typu asortymentu. Dzięki innowacyjnej główce szczotki oraz zwrotnym kółkom wyczyścisz nawet najbardziej niedostępne przestrzenie.

Dobrze jest również zainwestować w lepszy filtr. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w większości odkurzaczy trzeba co jakiś czas wymieniać ten element na nowy. Wówczas warto zainwestować w filtr z wysokim oznaczeniem HEPA – im wyższe wybierzesz, tym filtracja będzie skuteczniejsza. Prawidłowa cyrkulacja powietrza wpływa nie tylko na jakość ssania, ale i eliminację nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się z odkurzacza. Filtry HEPA przydadzą się wszystkim, jednak najbardziej alergikom, którzy są wrażliwi na kurz.

Jak zwiększyć ssanie w odkurzaczu

Teraz już wiesz, jak zwiększyć moc ssania w odkurzaczu, ale przy okazji pamiętaj, że jest on urządzeniem silnie eksploatowanym. Często styka się z klejącymi powierzchniami, a w trakcie sprzątania lubi się pobrudzić. Dobrze jest na bieżąco czyścić jego obudowę, sprawdzać stan filtra, a rury i węże składować w miejscu, w którym nie zostaną uszkodzone. Zwracaj również uwagę na to, co wciągasz do środka.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 43

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dax

Problem w tym, że słaba moc dotyczy nowych odkurzaczy.

Dariusz

Dokładnie. Mniejsza moc odkurzacza to więcej czasu poświęconego na dokładne zebranie brudu. Mam porównanie dwóch odkurzaczy które posiadam-posiadałem. Stary Elektrolux o mocy 1600 W ogarniał mieszkanie w niecałe 5-7 minut gdzie nowy Zelmer o mocy 900 W męczy się 12-15 minut i gdzie tu ekologia?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x