Filtr hepa do odkurzacza – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

katarzyna | 11 września 2018

Co to filtr hepa?

Filtr hepa jest filtrem najczęściej stosowanym w odkurzaczach, nawilżaczach i oczyszczaczach powietrza. Zadaniem jego jest filtracja powietrza przechodzącego przez urządzenie i zatrzymywanie kurzu, pyłów, a także bakterii, które krążą w naszym otoczeniu. Skuteczność filtrów hepa jest bardzo wysoka stąd, tak powszechne zastosowanie. Szczególnie alergicy mogą cieszyć się lepszą jakością powietrza używając filtrów w swoich domowych urządzeniach.

Filtr występuje w postaci kratki lub walca. Wewnątrz znajduje się materiał filtracyjny zwinięty w harmonijkę, co zwiększa jego powierzchnię wchłaniania zanieczyszczeń. Na zewnątrz mamy ramkę zazwyczaj plastikową w kolorze niebieskim albo zielonym. Czasami na filtrze hepa znajdują się oznaczenia. Jeżeli zauważysz kranik z wodą oznacza to, że można go myć. Zazwyczaj w urządzeniach AGD mamy do czynienia z filtrami jednorazowymi, czyli po maksymalnym zabrudzeniu lub uszkodzeniu filtra wymieniamy go na nowy.

Czy można myć filtr hepa?

Filtr jest częścią eksploatacyjną w urządzeniu, czyli pod wpływem czasu traci swoje właściwości chłonne. Natomiast filtry zmywalne – w głównej mierze można o nie zadbać, aby przedłużyć ich żywotność. Przede wszystkim filtr zmywalny można myć pod bieżącą wodą. Nie dopuszczać do sytuacji, w której zanieczyszczenia trzeba trzeć ostrą szczotką, ponieważ zmniejszamy tym samym jego efektywność. W przypadku mocnych zabrudzeń, które przyczyniają się do obniżenia efektywności filtracji powietrza należy rozważyć wymianę na nowy. Bardzo często spotykamy się z zapytaniem jak myć filtr hepa. Jeżeli filtr nie posiada specjalnych oznaczeń to nie myjemy go. Otrzepywanie, czy próba usunięcia kurzu nie poprawi jego stanu. W tym wypadku trzeba wymienić go na nowy.

Czy filtr hepa 13 jest zmywalny?

Filtr hepa H13 odnosi się do efektywności pochłaniania cząsteczek z otoczenia. Klasa H13 stoi bardzo wysoko w klasyfikacji i zatrzymuje ponad 99,95% zanieczyszczeń ze zużytego powietrza. Jeżeli chcemy odświeżyć filtr do ponownego użycia musimy sprawdzić oznaczenia na nim. Zazwyczaj większość filtrów hepa jest jednokrotnego użytku. Jednak, jeżeli kranik z wodą albo niebieska ramka to można śmiało myć pod bieżącą wodą. Warto również sprawdzić w specyfikacji urządzenia, jaki mamy filtr oryginalnie od producenta.

Jak zrobić filtr hepa?

Niestety nie da się samodzielnie zrobić filtra hepa. Posiada on unikalną strukturę, której odtworzenie w warunkach domowych jest niemożliwe. Np. mikrofiltr do odkurzacza można przyciąć na wymiar. Zakupić większy arkusz materiału i docinać na własną rękę lub czasami dołączony jest w komplecie wraz z workami do odkurzacza.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Najciekawsze artykuły