Dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu?

katarzyna | 1 kwietnia 2021

Odkurzanie to bardzo powszechna czynność podczas domowych porządków. Nikt nie lubi zalegającego kurzu i brudu, a odkurzacz pozwoli szybko się z tym uporać. Jednak, żeby sam sprzęt był w stanie dobrze spełniać swoją funkcję, należy o niego odpowiednio dbać. Każdy użytkownik odkurzacza powinien pamiętać o tym, że trzeba wymieniać filtr. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Zanieczyszczone powietrze

W odkurzaczach znajdują się różne rodzaje filtrów – wlotowe, wylotowe, wodne, HEPA, cyklonowe, cylindryczne… Wszystko zależy od tego, jaki model sprzętu znajduje się w domu. Inaczej jest zbudowany odkurzacz wodny czy piorący, inaczej pionowy, a jeszcze inaczej tradycyjny. Każdy filtr ma jednak kilka podstawowych zadań, do których należy przede wszystkim dbałość o czyste powietrze w domu.

Dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu

Podczas odkurzania w powietrzu unosi się brud: kurz, sierść, włosy, pyłki, alergeny. Filtr ma za zadanie zatrzymywać takie zanieczyszczenia, by nie przedostawały się z powrotem na zewnątrz urządzenia, a co za tym idzie – nie wpływały negatywnie na zdrowie człowieka. W przypadku zaniedbania wymiany filtra, lotne zabrudzenia będą automatycznie cofać się do powietrza.

Odkurzacz traci moc

Dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu? Jedną z najczęstszych przyczyn jest to, że odkurzacz traci moc ssania, a jego praca jest coraz mniej wydajna. Zalegająca na powierzchni filtra warstwa kurzu sprawia, że odkurzacz pracuje dużo gorzej i słabo wciąga brud. Nierzadko wydaje także głośne dźwięki. Podczas codziennego użytkowania filtry HEPA wystarczy otrzepać z kurzu, ale raz na jakiś czas wymiana będzie konieczna, aby zachować właściwą wydajność urządzenia.

Dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu

Ochrona silnika

Drugim i przy okazji bardzo ważnym zadaniem filtra jest ochrona podzespołów, a przede wszystkim silnika, przed zapchaniem zabrudzeniami. Kiedy zbierane przez ssawkę zanieczyszczenia wpadają do środka urządzenia, nie może dojść do sytuacji, w której osiądą na innych elementach. To prosta droga do awarii.

Dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu

Obecnie wiele modeli odkurzaczy posiada wbudowaną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem, ale czasami i ona nie podoła, kiedy filtr będzie całkowicie obklejony kurzem. W skrajnym przypadku przy silnie zanieczyszczonym filtrze może dojść do spalenia silnika.

Brzydki zapach

Unoszący się z odkurzacza brzydki zapach to niewątpliwie duża niedogodność podczas sprzątania. Najczęściej przyczyną nieprzyjemnej woni jest właśnie zanieczyszczony filtr, który długo nie był wymieniany. Stary brud z biegiem czasu zaczyna się nawarstwiać, co powoduje zapach stęchlizny lub nawet zgnilizny, a w trakcie odkurzacza, gdy działa silnik, jest to dodatkowo odczuwalne.

Teraz, kiedy już wiesz, dlaczego trzeba wymieniać filtr w odkurzaczu, z pewnością przedłużysz żywotność swojego urządzenia i unikniesz poważnych awarii!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 24

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x