Odkurzacz bezworkowy – jak działa?

katarzyna | 3 lutego 2021

Odkurzacz bezworkowy to jedno z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sprzątania domowego, zdobywając uznanie ze względu na swoją wygodę i efektywność. W ostatniej dekadzie rynek urządzeń odkurzających znacząco się rozwinął. Oprócz tradycyjnych modeli, znanych wszystkim od lat, zakupić można na przykład wersje stojące, bezprzewodowe czy myjące. Producenci prześcigają się w implementowaniu nowych rozwiązań technologicznych oraz innowacyjnych funkcji. My skupimy się natomiast na odkurzaczu bezworkowym. Przedstawimy jego wady i zalety, a także sposób działania.

Budowa odkurzacza bezworkowego

Tak naprawdę konstrukcja tego sprzętu niewiele różni się od tradycyjnych modeli. Również posiada on korpus, rurę teleskopową, ssawki i wąż, ale zamiast worka, który z biegiem czasu zapełnia się zanieczyszczeniami, zawiera pojemnik na kurz. Podczas pracy wykorzystuje filtry do zatrzymywania brudu i zanieczyszczeń w owym zbiorniku, by nie przedostały się na podzespoły sprzętu oraz z powrotem do powietrza. Jest to część ruchoma, przystosowana do ciągłego wyciągania, opróżniania i czyszczenia.

W przypadku odkurzaczy stojących, które także zaliczają się do bezworkowych, sprawa wygląda bardzo podobnie. Podczas sprzątania zabrudzenia gromadzą się w pojemniku, a więc wymagają regularnego wyrzucania. Na szczęście w obu wersjach zbiornik jest przezroczysty, co pozwala na bieżąco monitorować poziom jego zapełnienia, by nie doprowadzić do zapchania czy niepotrzebnej awarii.

Odkurzacz bezworkowy - jak działa
źródło: allegro.pl

Podstawowe informacje o filtrach

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jedną z ważniejszych części odkurzacza bezworkowego stanowią filtry. Najczęściej stosowane są tak zwane filtry zintegrowane, czyli składające się z trzech elementów filtrujących, które razem spełniają poniżej wymienione funkcje:

  • zatrzymują drobne zanieczyszczenia, takie jak pyłki, kurz, włosy, sierść,
  • wchłaniają nieprzyjemne zapachy,
  • niwelują roztocza, bakterie, alergeny oraz zarodniki.

Dzięki temu powietrze w domu jest czyste, a wewnętrzne części urządzenia zabezpieczone przed uszkodzeniem. W 99% przypadków filtry w odkurzaczu bezworkowym można czyścić z codziennych zabrudzeń pod bieżącą wodą, co wydłuża ich żywotność. Zalecamy jednak wcześniej zapoznać się z zaleceniami w instrukcji obsługi.

Zalety odkurzaczy bezworkowych

Kiedy odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie jak działa odkurzacz bezworkowy, czas przejść do plusów i minusów tego sprzętu. Zacznijmy najpierw od dobrych stron:

  • mniejsze wydatki – po zakupie odkurzacza bezworkowego nie trzeba już nic do niego dokupywać. Filtry są zmywalne, więc nie wymagają częstej wymiany, a także znika konieczność kupowania worków,
  • dbanie o ekologię – zanieczyszczenia z pojemnika od razu lądują w śmietniku, wobec tego zużyte worki i filtry nie generują niepotrzebnych odpadów,
  • szybsza reakcja – kiedy do pojemnika wpadnie jakiś drobny przedmiot, moneta czy np. biżuteria, można ją od razu wyciągnąć. Nie trzeba grzebać w worku,
  • brak problemów z mocą ssania – bardzo często w chwili, w której worek w tradycyjnym odkurzaczu zaczyna się zapełniać, urządzenie stopniowo traci moc ssania. W wersji bezworkowej nie ma tego problemu.

Odkurzacz bezworkowy - jak działa

A co z wadami?

Oczywiście jak w każdym sprzęcie, w tym również można znaleźć pewne minusy, chociaż nie jest ich szczególnie dużo. Wyróżnić można przede wszystkim:

  • większy bałagan – zapełniony worek z odkurzacza wystarczy po prostu wyrzucić, natomiast opróżnianie pojemnika na brud może okazać się dość problematyczne. Kurz często wydostaje się na zewnątrz i nierzadko trzeba wyciągnąć ubity brud z dna zbiornika,
  • czasochłonność – pojemnik na zanieczyszczenia wymaga starannego wyczyszczenia po każdym odkurzaniu. I chodzi tu nie tylko o wyrzucenie zabrudzeń, ale również jego dokładne umycie, a potem wysuszenie. To zajmuje całkiem sporo czasu i może irytować.

Jeszcze niedawno do wad z pewnością zaliczylibyśmy cenę oraz głośność. Kilka lat wstecz, odkurzacze bezworkowe były droższe od swoich pierwowzorów, a także głośniej pracowały. Teraz jednak na rynku znajduje się tak wiele różnych modeli, że z pewnością można dobrać jakiś specjalnie pod swoje potrzeby i budżet.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezworkowego?

Przede wszystkim na pojemność zbiornika na zanieczyszczenia – im większy, tym rzadziej trzeba go czyścić. Wpływa to jednak na wagę całego urządzenia, więc najlepiej znaleźć złoty środek. Ważna rzecz to również wskaźnik, informujący o poziomie zabrudzeń, a także o stanie filtra. To wpływa głównie na komfort użytkowania.

Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe wyposażenie, czyli rodzaje ssawek i szczotek. Tymi mniejszymi uda się wyczyścić na przykład grzejniki czy meble, a większymi – przestrzeń pod łóżkiem. Dokonując wyboru dobrze będzie spojrzeć na rodzaj filtra i sprawdzić, w jaki sposób oraz jak często należy go konserwować.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x