Odkurzacz traci moc

katarzyna | 14 lipca 2022

Dlaczego odkurzacz traci moc?

Sprawdź, dlaczego odkurzacz traci moc i napraw go we własnym zakresie. Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe mogą mieć problemy z siłą ssącą. Dobry ciąg to podstawa szybkiego i skutecznego odkurzania. Zobacz nasze typowania co mogło się uszkodzić w odkurzaczu, że stracił moc.

odkurzacz-traci-moc

Zużyte filtry

Zużyte filtry- to one przede wszystkim mogą być przyczyną utraty mocy podczas odkurzania. Są to elementy niezbędne do prawidłowego działania odkurzacza. Ich zużycie może spowodować niewychwytywanie wszystkich zabrudzeń, które zaczną przedostawać się do silnika. Zabrudzone oraz zniszczone, zdecydowanie nadają się do wymiany.

Filtry do odkurzaczy

Złe ustawienie filtra

Do przyczyn, które mogą obniżać efektywność działania odkurzacza zaliczamy też złe ustawienie filtra. Każde urządzenie używa specjalistycznych filtrów (hepa, fizelinowe, zmywalne), które służą do zatrzymywania zanieczyszczeń wpadających do odkurzacza. Fakt ten, pozwala na sukcesywne wychwytywanie wszystkiego, co zostanie zassane do ssawki. Jednak często jest tak, że odkurzacz działa mniej efektywnie bądź w ogóle nie funkcjonuje. Przyczyną mogą być źle ustawione gąbki i problem z ciągiem. W takiej sytuacji należy rozebrać odkurzacz oraz sprawdzić ustawienie i stan filtrów. W przypadku złego ulokowania wystarczy poprawić ich umiejscowienie, powinno to rozwiązać problem.

worek do odkurzacza Rowenta

Przepełniony worek

Główną przyczyną problemu tracenia mocy w odkurzaczu jest przepełniony worek lub pojemnik na kurz. Nie zaleca się, aby zapełniać worek do granic możliwości, ponieważ część zanieczyszczeń może wylądować dalej i dotrzeć do silnika. Poza tym odkurzacz traci moc i nie wciąga tak dobrze zanieczyszczeń, jak jest zapełniony w ¾ objętości pojemnika czy worka. Regularna wymiana worków i opróżnianie pojemnika jest kluczem do lepszej pracy odkurzacza.

Worki do odkurzaczy

Jak często wymieniać worki do odkurzacza?

Niedopasowany worek

Elementem wymiennym / ruchomym każdego odkurzacza jest worek. Nowe urządzenia stosują worki wymienne, które cieszą się dużą wygodą w obsłudze. Jednak w przypadku, kiedy nasz odkurzacz traci moc, jedną z przyczyn może być złe dopasowanie worka. Na rynku istnieje wiele przykładów tego typu produktów, w związku, z czym wielu z nas może pomylić się przy jego wyborze. Złe ulokowanie bądź niedopasowanie worka do uchwytu może być przyczyną kłopotów z odkurzaczem. Przy wyborze worka kieruj się modelem odkurzacza. Dostępnych jest wiele zamienników, które są tańsze i równie trwałe jak oryginał, ale po co przepłacać.

Zapchana elektroszczotka

Teraz większość ssawek w odkurzaczach to elektroszczotki z obracającym się wałkiem. Bardzo łatwo mogą się zapchać przez włosy i sierść. Tym samym odkurzacz będzie pomału tracił moc i nie wciągnie wszystkich zabrudzeń. Konserwowanie urządzenia na bieżąco sprawi, że nie będziemy mieć kłopotów ze sprzętem. To samo dotyczy ssawek kombi typu 2w1. Wysuwane włosie również zanieczyszcza się przez kurz i brud. Wciągnięcie przez przypadek większych elementów wiąże się również z zapchaniem rury.

Elektroszczotki do odkurzaczy

Uszkodzony silnik

Najgorszą z przyczyn niewłaściwej pracy odkurzacza, przez co rozumiemy stratę mocy, jest uszkodzenie silnika. Jest to serce każdej z maszyn, dlatego jego uszkodzenie może okazać się główną przyczyną naszych zmartwień. Diagnoza takiej sytuacji jest prosta, jeśli wszystkie wcześniej wymienione przyczyny nie mają wpływu na niewłaściwe działanie odkurzacza, zapewne będzie to silnik. W klasycznym silniku z komutatorem mamy szczotki węglowe i łożyska, które pod wpływem eksploatacją zużywają się i wycierają. Jeśli jesteś typem majsterkowicza możesz na własną rękę naprawić odkurzacz. Po zdjęciu obudowy zewnętrznej i wewnętrznej, która zazwyczaj jest przykręcona na kilka śrub dostaniesz się do silnika.

Silniki do odkurzaczy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 27

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Wojciech

dzień dobry, posiadam odkurzacz zelmer flooris. Odkurzacz nierówno pracuje tzn., pracuje jak sinusoida zasysa i traci moc. Po włączeniu zwykle jest ok, ale po pracy ok. np. 3 min zaczyna falować na mocy czyli ma ją i traci. Zdarza się, że po pracy ok. 10 min odzyskuje normalną statyczną stabilną pracę i na nowo ją traci. Co może być przyczyną? czy zakup regulatora mocy rozwiąże problem? szczotki zużyte na 50%

Magda B.

W pierwszej kolejności proszę sprawdzić filtry oraz czy nic nie utknęło w którejś z rur lub w ssawce.
Możliwe też, że jest problem z regulatorem mocy lub sam silnik już się kończy. Na odległość nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie określić.

Agnieszka

Odkurzacz bezprzewodowy Klarstein nie przełącza się na tryb max jaka może być przyczyna?

Magda B.

W pierwszej kolejności proszę wyczyścić filtry. Jeśli to nie pomoże to może to być np. regulator obrotów, moduł sterujący lub silnik na wykończeniu.

Adrian

Starmix 1635 ipu mniejszą moc ssania po podłączeniu szlifierki i przełączeniu na tryb z otrząsaczem silnik chodzi na połowie obrotów na innych trybach odkurzacz chodzi normalnie

Luiza

Niestety nie posiadamy żadnych informacji na temat urządzeń przemysłowych

Janina

Odkurzacz Grunding bezprzewodowy, ładuje się -świeci na zielono – mruga ale nie włącza się jakby się nie naładowal.

Małgorzata

odkurzacz pionowy Bosch przy wyjęciu krótkiej części dobrze odkurza po włożeniu traci moc i dioda świeci na niebiesko i czerwono, sprawdzona i oczyszczona ssawka oraz filtry w tylnej części odkurzacza

Rafał

A jak naprawić uszkodzony silnik? Na co zwrócić uwagę przy takiej naprawie? Co takiego stało się z silnikiem, że działa słabiej? Wyjąłem filtry, sprawdziłem na kawałku czystej podłogi, działa lepiej niż z filtrami ale nadal dużo słabiej niż w pierwszych miesiącach użytkowania (nie na tyle dobrze żeby opłacało mi się kupować same filtry). Dobrałem się do silnika, żeby sprawdzić czy się nie uświnił kurzem albo czy nie trze i wystarczy nasmarować WD40 ale to nie to. W zasadzie co takiego może popsuć się w silniku? Tak na oko to po prostu kupa zwojów z ośką pośrodku.

Aleksandra

A jak stan szczotek? Nie podał Pan modelu, także nie możemy sprawdzić złożeniówki ani dostępnych części. Można jeszcze zerknąć tutaj: https://north.pl/baza-porad/dlaczego-odkurzacz-slabo-ciagnie/

11
0
Będę wdzięczny za komentarze.x