Odkurzacz nie chce się włączyć

aleksandra | 5 października 2021

Nastał weekend planujesz sprzątnąć mieszkanie a tu odkurzacz nie chce się włączyć. Znamy ten ból. Najgorzej, gdy goście mają przyjść lada moment. Co się mogło stać, że Twój odkurzacz nie uruchami się i jak to rozwiązać podpowiadamy w artykule. Naprawa odkurzacza wcale nie musi być trudna.

Dlaczego odkurzacz nie chce się włączyć?

Znawcy tematu pewnie szybko zaczną sprawdzać kabel zasilający w przypadku odkurzacza klasycznego (workowego), natomiast posiadacze bezprzewodowych maszyn będą myśleli, że rozładowana jest bateria i trzeba podłączyć do stacji dokującej. Otóż nie zawsze jest tak.

Uszkodzony przewód zasilający

Mimo, że kable zasilające w odkurzaczach są zazwyczaj dość solidne to jednak zdarza się, że wskutek mechanicznego uszkodzenia, np. załamania lub przytrzaśnięcia przestają przewodzić prąd i rozwarstwiają się. Jeśli do tego dojdzie lepiej wymienić przewód na nowy niż próbować ręcznie naprawiać, bo w tym drugim przypadku naprawa nie wystarczy na długo, jeśli nie zaizolujemy dobrze przewodów. Kompletny zwijacz kabla nawinięty jest na tzw. kołowrotku. W odkurzaczach marki Zelmer z linii Odyssey sytuacja może być trudna, ponieważ nie da się przełożyć wtyczki przez obudowę. Wymiana kabla wiąże się z wcześniejszym jego ucięciem. Producent się nie popisał, niemniej w przypadku innych modeli odkurzaczy np. Bosch, Amica, Electrolux, Samsung sytuacja jest o wiele prostsza.

odkurzacz nie chce sie wlaczyc

Nie działa włącznik w odkurzaczu

Kolejnym elementem, który sprawia, że odkurzacz nie chce się włączyć jest przycisk włącznika. Przyciski zużywają się pod wpływem eksploatacji, szczególnie te sprężynowe. Brak łączności z modułem skutkuje przerwaniem obwodu. Wymiana klasycznego włącznika nie powinna sprawić problemu, natomiast problem pojawia się w przypadku odkurzaczy ze sterowaniem w rękojeści np. Electrolux Ultrasilencer. Wtedy trzeba wymienić cały uchwyt i ponownie sparować z odkurzaczem.

Odkurzacz może nie włączać się również przez włącznik sieciowy, czyli jest to zazwyczaj płytka lub kostka z dwoma pinami.

Zobacz włączniki do odkurzaczy

Odkurzacz nie włącza się z powodu awarii silnika

Chyba najpoważniejszą awarią, jaka może być przyczyną problemu jest uszkodzenie silnika. Czasami nie trzeba wymieniać całej jednostki, ale tylko jeden z elementów, np. wirnik, komutator albo szczotki węglowe. Naprawa silnika to już jednak dość zaawansowana operacja, która wymaga dokładnej znajomości budowy urządzenia. Odkurzacze bezprzewodowe typu Ergorapido Electrolux, Dyson V8, czy Roomba posiadają zgoła inną budowę. Silnik znajduje się w jednostce napędowej. W przypadku klasycznych odkurzaczy workowych np. Odyssey Zelmer, Ultrasilencer Electrolux – silnik znajduje się po zdjęciu pokrywy oraz górnej obudowy.

Regularna wymiana filtrów przy silniku ma ogromy wpływ na stan silnika odkurzacza. Dlatego warto raz w miesiącu sprawdzać je lub przy okazji wymiany worka. Filtry stanowią zabezpieczenie przed kurzem, pyłem, włosami, aby nie przedostały się do newralgicznych części w odkurzaczu. To samo dotyczy się odkurzaczy piorących.

Puste akumulatory w odkurzaczu bezprzewodowym

To kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas usterki. Odkurzacz nie włączy się, jeśli pomimo ładowania akumulatorów dalej są puste. Jak to sprawdzić? Przyda się domowy multimetr lub tester baterii. Wystarczy zbadać napięcie i porównać ze znamionowym. Na akumulatorach będzie podana wartość. Czasami uszkodzeniu ulega płytka sterująca, do której podłączone są bateriie. Zimny lut, przerwanie mostka lub przepalenie to jedne z wielu objawów usterki. Aby to sprawdzić należy rozkręcić jednostkę napędową odkurzacza i sprawdzić stan baterii.

Rzadko odkurzacz nie włącza się z powodu awarii ładowarki, chociaż i pewnie takie przypadki również się zdarzają.


Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
96 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
siusiak

odkurzacz jest gorący i nie chce odpalić co zrobić help :c

Patrycja Blaszczyk

Witam, proszę odłączyć odkurzacz od źródła zasilania i poczekać, aż ostygnie. Potem proszę sprawdzić stan worka na kurz oraz filtra, mogą być zapchane i stąd wysoka temperatura urządzenia. Jeśli natomiast oczyszczenie żadnej z powyższych części nie przyniesie efektu, wówczas należy sprawdzić silnik – możliwe, że się spalił.
Pozdrawiam, Patrycja Błaszczyk

Anonim

Mój odkurzacz piorący wciągnął przypadkiem kawałek kabla. Kabel bez problemu wyjęłam za to odkurzacz odmówił współpracy… Czy jest już zepsuty? Sprzęt ma dopiero 2 tygodnie, mam nadzieję że będzie jeszcze działać!

Katarzyna

proszę zobaczyć, czy ten kawełek kabla nic nie podziurawił w środku? może filtry? Jeżeli ma 2 tygodnie to jest na gwarancji, więc nie ma co się martwić.

Kinga

Mój odkurzacz po prostu się nie włączył, mimo że ostatnim razem działał bez zarzutu. Jedyne co mnie zaniepokoiło to zapach palonych kabli. Gdy go poczułam wyłączyłam sprzęt. Dzisiaj już nie chce się włączyć. Wyczyściłam filtry, dałam nowy worek i wciąż nic. Czy możliwe że się spalił? Jeśli tak, to należy kupić nowy odkurzacz, czy da się coś zaradzić?

Aleksandra

Jeśli czuje Pani zapach spalenizny i odkurzacz się nie włącza, to najprawdopodobniej jest to wina silnika (mógł się spalić) lub uszkodzonego przewodu zasilającego. W przypadku awarii silnika należy oszacować, czy taka wymiana będzie się opłacała. Zachęcam do podesłania nam dokładnego modelu sprzętu oraz jego numeru serwisowego z tabliczki znamionowej. Znajduje się ona na spodzie urządzenia. Dzięki temu pomożemy Pani dobrać odpowiednią część.

azndrzej

Odkurzacz nagle przestał pracować sprawdziłem silnik )po wymontowaniu – pracuje, ale po złożeniu już nie! wg mnie podejrzany jest modul sterujący ale nie jestem na tyle „kumaty” by znaleźć w nim co się uszkodziło -pomózcie + ew. instrukcje jak to sprawdzic! Andrzej bakalarski –

Patrycja

proszę o wysłanie na nasz adres mailowy tabliczki znamionowej odkurzacza.

jacek

odkurzacz po włączeniu startuje i gaśnie i tak przez cały czas co może być przyczyną

Patrycja

Czy sprawdzał Pan powyżej opisane możliwe usterki? W takich wypadkach najczęściej jest to problem z silnikiem lub uszkodzonym kablem.

Electrolux

Odkurzacz Electrolux. Podczas odkurzania wszystko ok. Żadnych zapachów spalenia czegokolwiek. Odkurzacz nie jest gorący. Filtry przedmuchane, worek nowy, pusty założony. A mimo wszystko na chwilę wyłączyłem, musiałem pójść do garażu. Nie wyciągałem wtyczki. Wróciłem i już się odkurzacz nie chce włączyć. Zaskoczył mnie. Co w takim wypadku jeszcze sprawdzić? Odkurzacz pewnie będzie miał już ok. 10 lat.

Patrycja

jeśli nie ma problemu z uziemieniem oraz kablem,to prawdopodobnie silnik. Czy po jakimś czasie odkurzacz sam się włączył?

Electrolux

Tak, po ok. godzinie działał normalnie. Pisze Pani silnik.MCzy możliwe że wytarte szczotki? Czy raczej coś innego?

Mariusz

Zelmer odyssey 1700w , nie włącza się . Szczotki są dobre, wyłącznik dobry, prąd jest na szczotkach i na stojanie. Co jeszcze można sprawdzić?

Justyna

Odkurzacz bezprzewodowy wciągnął kawałek materiału. Od razu to wyłączyłem s on przestał działać. Nie śmierdzi tak jakby się spalił ale jak włączam do ładowania nie działa czujnik ładowania. Nic nie weszlo do srodka.

Patrycja

Proszę o podanie modelu odkurzacza

Ala

Witam, mój odkurzacz philips mobilo plus 1600w po włączeniu wydawał dźwięk jakby się dławił, sądziłam że jest to wina wypełnionego worka, jednak worek był do połowy wypełniony, po jego wymienieniu odkurzacz przestał całkowicie działać. Nie ma zapachu spalenizny, myślę że jest to wina silnika, na pewno nie włącznika czy uszkodzonego przewodu zasilającego.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Magdalena

Witam. Mam pytanie odkurzacz, który nie jest piorący w czasie swojej pracy wciągnął niewielką ilość wody. Doszło do niewielkiego zamoczenia worka. Filtr znajdujący się za nim jest suchy. Odkurzacz po włączeniu działa prawidłowo ale czy dalsze posługiwanie się sprzętem jest bezpieczne?

Sylwia

Zahaczyłam odkurzaczem o fotel odkurzając w innym pokoju nie zauważyłam tego myślałam ze kabel zaczepił się o drzwi i pociągnęłam za niego w tym momencie odkurzacz przestał działać wyłączył się. Co powinnam zrobić ? Czy jest jeszcze do uratowania ?

Andrzej

Witam odkurzacz samsung SC5450 nie włącza się silnik przewody sprawdzone ok coś ze sterownikiem tylko ktory element

Aga

Dzień dobry. Nasz odkurzacz nie chce się włączyć. Gdy podłączam pod ładowarkę Świecą się wszystkie lampki gdy natomiast podłączę ładowarkę i chcę go wyłączyć przyciskiem to czasami migają dwie lampki lub jedno i kompletnie się nie włącza. Jaka może być przyczyna? Wczorajszego dnia działał bez zarzutu A dzisiaj nie mogę go włączyć.

Angelika

Witam, odkurzacz Grundig 25.2V Li-ion bezprzewodowy. Upadł na podłogę i nie włącza sie. Jest nowy, ale reklamacja pewnie nie obejmie upadku. Rozkręciłam go w środku wszystkie kabelki sa ok. Co moze byc zepsute i czy warto naprawiać?. Odkurzacz wart 100€

Basia

Witam, odkurzacz gorenje SVC 144 FBK wczoraj działał dobrze a dziś nie mogłam go włączyć. Podłączyłam go do ładowarki i zapaliła się tylko 1 dioda która caly czas się pali a zawsze przy ładowaniu migały 4 diody. Jaka może być przyczyna ?

Maja

czy udało się naprawić?

Basia

Z filtrem wszystko ok, ładowarka też przewodzi prąd

Patrycja

Czy pomimo ładowania odkurzacz w ogólnie nie włącza się i nie podejmuje pracy? Może w takim razie trzeba sprawdzić silnik.

Mariusz

Witam mój odkurzacz elektrolux raz się włącza a raz nie, albo jak się włączy to nie chce się wyłączyć.
Co robić wymienić włącznik ?

Patrycja

jeśli sprawdził Pan wcześniej zasilanie, to tak – myślę, że do wymiany będzie włącznik

PAWEŁ

Witam, będę musiał chyba kupić tą (919.0415) płytkę, ale chciałbym się upewnić u specjalistów. Odkurzacza nagle nie można załączyć. Zdemontowalem części odkurzacza. Podłączyłem silnik bezpośrednio i działa. Włącznik przesłuchałem miernikiem, też działa. Triak zrobiłem test z bateriami i też działa (żarówka świeci na ciągło). Płytki nie umiem sprawdzić:-) czy dobry to trop? Pozdrawiam

Patrycja

jeśli odkurzacz nagle wcale się nie włącza, a sprawdził Pan już inne opcje, to tak – prawdopodobnie płytka.

Tomi

Witam. Moj odkurzacz przestal nagle dzialac. Napiecie na stykach zwijaka jest, lacznik dziala. Po przylozeniu koncowki jednego z przewodow pomiarowych pomiedzy baze triaka a diak, silnik nagle startuje, napiecie na anodzie A2 rowniez jest. Jaka moze byc przyczyna usterki? Dziekuje.

Beata

Mój odkurzacz czasami nie chce sie wlaczyc. Kiedy juz sie wlaczy, to wylacza sie podczas pracy. Nie halasuje, nie nagrzewa sie. Prosze o porade

Katarzyna

a jaki to model, producent?

Michał

Odkurzacz zelmer jupiter
Odkurzacz nie działa po włączeniu. Rozkręciłem cały odkurzacz na czynniki pierwsze. Prąd jest na wyjściu z kołowrotka z kablem, na włączniku, na płytce sterującej i na silniku w 2 miejscach ale silnik nie działa. Wcześniej czasami się włączał ale ciężko stwierdzić od czego to zależało. Jeszcze jedna uwaga. Prąd na brązowym kablu oraz na silniku jest ale tylko jak wtyczkę włączy się do gniazdka „w jedną stronę” tak jakby zależało gdzie jest faza?! Jak włoze odwrotnie wtyczkę do gniazdka to nie ma prądu na silniku, na włączniku…

Sylwia

Mam pytanie czy wilgotny filtr wlozony do odkurzacza dyson v11 moze go calkowicie popsuc ?

Paulina

Witam, jak Pani poradziła z odkurzaczem, ja też włożyłam wilgotny filtr i odkurzacz nie działa. Proszę o podpowiedź

Michał

Witam , model odkurzacza to amica vm3021 bagio. Problem jest taki ze jak silnik jest „zimny” to odkurzacz ma problem z wpdanieciem na normalne obroty. Po kilku krotnym wlaczeniu i wylaczeniu wpada na normalne obroty (trwa to ok 5 minut). Prosze o pomoc co to moze byc , podejrzewam szczotki.

Michał

W czy jest Pani w stanie podesłać mi link z tymi szczotkami?bo szukalem i nie mogę nigdzie znaleźć do tego modelu

Aleksandra

Witam. Odkurzacz zelmer odyssey nie chce się włączyć, podczas ostatniego odkurzania miałam już problem bo na początku odkurzania kilka razy przerwał pracę a dzisiaj wogóle nie rusza. Czy to może być kwestia kabla? Dodam tylko że zapachu spalenizny nie było.

Karolina

Witam posiadam Bezprzewodowy odkurzacz daison v11 po umyciu i wysuszeniu filtra nie mogę włączyć odkurzacza mrugają tylko niebieskie kropki na baterii

Anna

Witam serdecznie ostatnio wyłączyłam odkurzacz normalnie po odkurzaniu i już nie można było go włączyć podczas pracy nie było żadnych niepokojących odgłosów i zapachów. Odkurzacz Zelmer pro zvc762zt

Katarzyna

może włącznik się uszkodził albo przewody od zwijacza kabla rozłączyły się.

Agnieszka

Witam, odkurzacz bosch Bgl38210 nie chce sięwłączyć po odkurzeniu jednego pokoju, sprawdzony worek, filtr, kabel. Co to może być?
Będę w wdzięczna za podpowiedź

Patrycja

jeśli pomimo podłączenia do gniazdka, nadal się nie włącza to proszę sprawdzić jeszcze silnik.

Artur

7 letni Zelmer Ceres. W trakcie pracy zapalił się kabel przy końcówce. Co mogło być powodem?

Tomasz

Witam. odkurzacz electrolux ultrasilencer zen, podczas odkurzania zapaliła się lampka S-BAG i odkurzacz się wyłączył. Po wymianie worka odkurzacz nie odpala, wyświetlacz się świeci. Jakieś sugestie ?

Patrycja

jeśli worek jest wymieniony, to możliwe, że problemem jest płytka, mogło dojść do przepięcia na module

Alicja

Dlaczego rumba bez używania „wydaje” dźwięki, nawet jak nie stoi na bazie? Czy Ktoś wie?

Ewa

Witam po wymianie i umyciu filtra dyson v11 przestał działać ?

Ewa

Co zrobić mogę w takiej sytuacji dyson v11 nie działa odkąd umylam filtr i założyłam wszystkie kontrolki działają tylko przycisk nie włącza odkurzacza proszę o pomoc

Ireneusz

. Mam problem z bezprzewodowym Grundig. Silnik chodzi, widać że ciągnie ale nie działają szczotki czyli nie spełnia swojej roli. Co może być przyczyną

Ireneusz

Grundig VCH9630

Fufu

Witam, mój odkurzacz raz się chce włączyc innym razem nie. Albo pochodzi trochę a potem się wyłącza i nie chce znowu odpalić. Co to może być?

Katarzyna

zwijacz kabla może być uszkodzony i nie stykają kabelki.

Aga

Odkurzacz Zelmer Aquawelt , na wodę i na worki.
Wymienilam filtr w pojemniku w którym leje się wodę i wkłada worki , niestety został wciagniety do odkurzacza co robic.

Radoslaw

Odkurzacz włączeniu do prądu nie włącza się od razu dopiero po 5 -10 minutach i działa Ok i tak za każdym razem.

Radoslaw

Dzień dobry.
Odkurzacz Miele S718

Katarzyna

przyczyn może być kilka: płytka elektroniki nie załącza się od razu, zwijacz kabla nie łączy lub szczotki w silniku kończą się.

Grzesiek

Witam. Odkurzacz philips performer ultimate zaciągnął wodę. W efekcie czego mokry był worek i filtr cząstek. Filtr hepa praktycznie rozpuścił się. Z odkurzacza wyciekł tłusty przeźroczysty płyn. Odkurzacz włącza się, jednak po kilku minutach przestaje pracować.

Katarzyna

zalany silnik albo zwijacz kabla.

Marcin

Witam odkurzacz Zelmer meteor 2 czasami nie mozna go włączyć trzeba szarpać za kabel aż zalapie a czasami włącza sie przycis8do zwijania kabla. Proszę o pomoc

Agnieszka

Witam. Mam odkurzacz elektrolux pure q 9,nie chce się włączyć, nie wiem czy dzieci odkurzali mokra powierznie bo jest lekko mokry. Czy jak wyschnie to zacznie działać?

Michal

Odkurzacz Electrolux ultrasilencer przestał się włączać. Sprawdziłem i przewód zasilający jest ok, zwarlem ze sobą przewody włącznika i dalej nic. Próbowałem mierzyć napięcie na płytce elektronicznej na nóżkach od rezystorów i pokazuje mi,że napięcie jest. Co i jak można jeszcze sprawdzić?

Katarzyna

zwijacz kabla może rozłączać, tam proszę sprawdzić. Czasami kabelki się poluzują.

Iwona

Witam. Odkurzylam odkurzaczem Philips i zaczęło coś lekko jakby dymic i był nieprzyjemny zapach. Wymienilam worek po czym włączyć i zaczął strasznie wyć czy jest możliwość że spalił się silnik ?

Katarzyna

albo filtr przy silniku się spalił i resztki filtra oblepiły silnik.

Iwona

Czy to było np spowodowane zbyt duża ilością śmieci w worku czy to po prostu odległy temat.

Katarzyna

generalnie, jak worek się przepełnia to może tak się zadziać.

Odkurzarka

Dzień dobry,
Odkurzacz Electrolux Oxygen 5530. Odkurzał ok, wyłączyłam na chwilę, chciałam włączyć i nie reaguje. Worek był pełny, wymieniłam, filtry są w porządku, nie zaciągnął żadnej wody. Co może być nie tak? Czy ten pełny worek mógł zaszkodzić? Odkurzałam krótko, odkurzacz nie był rozgrzany, żadnego zapachu.

Mateusz

Witam moj odkurzacz Miele c3 nie uruchamia sie. Gdy go wlaczam na sekunde zaswieca sie lampka i gasnie

mariusz

Witam mam odkurzacz Pureq9 elektrolux pionowy po załadowaniu nie włącza sie świeci sie jedna dioda czy to jakaś blokada?

Iwona

Witam moj odkurzacz po podlaczeniu do pradu pokazuje ze bateria jest naladowana gdy natomiast wlaczam przycisk startu normalnie zaczyna dzialac zaraz po chwili gasnie i gdy go odpalam na nowo wlacza sie i zaraz gasnie

Katarzyna

Akumulatory są puste. Prawdopodobnie skończyła się ich żywotność.

Iwona

Witam, mam odkurzacz zelmer odyssey, przypadkowo wciągnęłam wodę.. Pozniej działał, ale ostatnio nagle zgasł i nie działa. Dodam że niw bylo zadnego zapachu spalenizny. I jak postawiłam do góry kołami to wyleciało trochę wody. Co mogloby się zepsuć.. moglabym sama wymienić.

Katarzyna

na początek warto sprawdzić elektronikę czy jest sucha. Prawdopodobnie zalał się silnik.

Piotr

Dzień dobry, mam nietypowy problem, odkurzacz Zelmer po włączeniu zaczyna działać po dopiero ok 8 minutach od wlaczenia, ten czas się wydłuża za każdym razem gdy używam odkurzacz, jak już zacznie działać to chodzi bez problemu. Czy może to być problem słabych kondensatorów ? Po rozkręceniu nie widzę żadnych oczywistych powodów do awarii

Wojciech

Witam mam odkurzacz Bosch . Wymieniłem szczotki, odkurzacz działał do wczoraj. Włącza się i wyłącza jak by coś nie łączyło. Jak dostanie strzała z ręki to chwilę działa i przestaje. Niby patrzyłem szczotki są okey, co może być przyczyną
Ps. Czy mogę podłączyć bezpośrednio prąd do silnika? Minąć płytkę -regulację obrotów?

Katarzyna

tak można podłączyć silnik bezpośrednio, może styki gdześ zabrudzone są przy płytce albo zwijacz kabla rozłącza odkurzacz.

96
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x